Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

AKUMULATOR płyta pancerna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Spigott

Spigott

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów

Napisano 12 styczeń 2023 - 20:44

Panowie miał ktoś styczność z akumulatorami z płytą pancerna? np. 6PT110 - 12V C2-92Ah / C5-114Ah / C20-150Ah Akumulator trakcyjny - 1200 cykli

Wygląda że to idealny temat pod silnik elenktyczny.

 

Najważniejszy parametr praca w trybie 5 godzinnym C5 to aż 114Ah i potężne prądy rozładowania! 

Stosowane w maszynach czyszczących, wózkach codziennie katowanych i ponownie ładowanych.

 

Nie boje się wagi ani dolewania wody.

 

Ma ktoś doświadczenia z takim typem akumulatorów ?

 

 

 

 

 

 

 



#2 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 15 styczeń 2023 - 15:42

Ja bym się rozejrzał za 100Ah LFP. Pomijając masę, to c1 ciągłego rozładowania to nie problem. Po 40 szanuję już swój kręgosłup. Aku tego typu widziałem raz w sklepie. Za duży grzmot jak na możliwości moich bakist - maks aku 280mm wysokości.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 15 styczeń 2023 - 15:43


#3 OFFLINE   Spigott

Spigott

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów

Napisano 18 styczeń 2023 - 17:59

Aku będzie zamontowane na stałe na łodzi. ładowanie na łodzi.  40-50kg nie problem,  wyrówna zanurzenie po drugiej stronie łodzi ja mam 100kg ;-)

 

Zainteresowało mnie 1200cykli + duże prądy rozładowania i duża pojemność dla pracy C3/C5 czyli typowo wędkarskiej.

 

Wszyscy jarają się akumulatorami a jak doczytać 90% to C20 - tyle czasu to ja spędzam miesięcznie nad woda ;-)



#4 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 19 styczeń 2023 - 02:24

Sprawdź najpierw, czy go wciśniesz w tą bakistę. To są duże i przede wszystkim wysokie akumulatory. Dobrze by było zajrzeć i pomierzyć. LFP ładuje się pięknie spawarką. Podpinam się na marinie i ładuję go prądem 40A, idzie bardzo szybko a są i szbsze. Można ładnie podbić aku np. w przerwie na obiad czy zakupy. Tylko instalacja musi być wykonana z dobrych komponentów. Mnie w kwasie irytowała konieczność dbania o aku żeby był cały czas naładowany (łódka cały sezon na wodzie w marinie). Ostatecznie zamontowałem do kwasa panel. 


Użytkownik psulek edytował ten post 19 styczeń 2023 - 02:27


#5 OFFLINE   Spigott

Spigott

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów

Napisano 21 styczeń 2023 - 08:30

Jaki ten kwas posiadałeś ile lat wytrzymał ?

 

Mój Trojan 130Ah śmigał 8 lat i poszedł dalej na służbę do znajomego.

 

Po każdym ładowaniu dolewka wody czyli serwis wzorowy ;-)



#6 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 21 styczeń 2023 - 08:42

Nie ważne jaki by nie był, jak się trafi dwa-trzy tygodnie deszczowej pogody, to pompa zęzowa dużo pracuje i potrafi zjeść sporo aku, czego kwas nie lubi, będzie się siarczył. Panel był dla klmfortu i aku - jak przychodziłem na łódkę, to aku dobite na maks i gotowe do pływania. Kwas tak lubi. LFP w sumie woli niepełne naładowanie w przechowywaniu, więc dla mnie jest to lepsza opcja. Brak siarczenia, niańczenia, zerowa obsługa.

#7 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 21 styczeń 2023 - 16:06

LFP ładuje się pięknie spawarką

 

Zaintrygowałeś mnie na wskroś !

 

Ustawiasz prąd, czy napięcie podnosisz co jakiś czas ?



#8 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 21 styczeń 2023 - 16:11

LFP ładuje się pięknie spawarką

Zaintrygowałeś mnie na wskroś !

Ustawiasz prąd, czy napięcie podnosisz co jakiś czas ?

Spawarka z funkcją ładowania. Można też zwykłą ładowarką inwerterową. Tylko muszą być dobre komponenty w elektryce. U mnie stopiła się raz obudowa agu niby 80A , a ładowanie 40 było. Przerobiłem na medival po tej akcji.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#9 OFFLINE   Spigott

Spigott

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów

Napisano 22 styczeń 2023 - 10:27

Zaryzykuje zakup, korci mnie do 1200 ładowań,nawet jak wyjdzie 500 ;-)

Akumulatory projektowane pod katowanie ładowanie/rozładowanie.

Wygląda że nawet żele NPCG jakie posiadałem podpadają w trwałości przy takiej pracy 3-5h



#10 OFFLINE   Kozi81

Kozi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 22 styczeń 2023 - 12:44

Doprawdy nie rozumiem upierania się Autora przy tych trakcyjnych. Kolega Paweł podał Ci przykład NAJLEPSZEGO ROZWIĄZANIA a Ty dalej przy swoim. Po co Ci walczyć z pilnowaniem pełnego naładowania, czasem też uzupełniania elektrolitu skoro na rynku masz doskonałe LIFEPO4? Bezobsługowość, bezpieczeństwo(brak dolewek), dłuższa żywotność i kompaktowe rozmiary stawia je na pierwszym miejscu. O znikomej wadze nie wspominając. Dodatkowo LIFEPO4 można rozładować do zera a kwasiaki czy żele wyraźnie słabną gdy mają jeszcze ze 30%. Dla mnie takie podejście jest trochę niezrozumiałe. W szczególności że sam przesiadłem się z dobrego żelu 110ah na 2x120 ah ( Protruar 5,0 jest 24V) i nigdy już nie zamienię się na kwas/żel.

Do tego stopnia że na wiosnę wymieniam aku od echo z AGM na LIFEPO4. Ale ja tylko sugeruję najlepsze rozwiązanie lecz co Ty zrobisz...to zrobisz ;)

 

Pozdrawiam



#11 OFFLINE   Spigott

Spigott

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów

Napisano 23 styczeń 2023 - 08:15

Odpowiedź jest prosta KOSZT!

 

Akumulator z płytami pancernymi /nie piszemy o gówn..Sznajder itp/ 12V C20-150Ah  koszt 1030zł-1300zł

 

 

Mogę go dostać za 1030zł  ile kosztuje LIFEPO4 ??? I tak jak wcześniej pisałem waga nie jest problemem bo akumulator jest na łodzi, nawet jest zaletą bo mi łódź ustawia w poziomie bo jest na drugiej burcie  :D 

Dolewka raz w tyg wody to żadna kara, ważne sa ładowania po używaniu, przed składowaniem i raz w trakcie /zima/.  Tak traktowany 130ah Minkota =Trojan wytrzymał blisko 10 lat !!!!!!!!!!!!!



#12 OFFLINE   Spigott

Spigott

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów

Napisano 23 styczeń 2023 - 08:34

Żeby nie było że jestem zaparty lub pochodzę z ciemnogrodu ;)  LIFEPO4 100Ah jak spadnie <2000zł  to zmienię technologię.

 

Wygląda że to będzie ostatni mój Kwasiak/żel, ale 150Ah za 1000zł to kuszący temat  ;) 

 

Żeby nie było mam doświadczenia z badziewnym budżetowym Sznajderem/Zap, rasowym kwasiakiem Minkota/Trojan, z przyzwoitym żelem NPC Toyama, i rasowym żelem KOYOSONIC NPCG /obecnie 120Ah to 1500zł !!!! dlatego poszedłem w pancerna technologię dla przemysłu./ 



#13 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 23 styczeń 2023 - 11:16

Żeby nie było że jestem zaparty lub pochodzę z ciemnogrodu ;) LIFEPO4 100Ah jak spadnie <2000zł to zmienię technologię.
./

Kupiłem Lifepo4 50 ah za 1000 zł , nasz forumowicz ma w ofercie. Negocjujesz rabat 1 zł kupujesz dwa, spinasz i masz poniżej 2k.

#14 OFFLINE   Kozi81

Kozi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 23 styczeń 2023 - 12:12

Odpowiedź jest prosta KOSZT!

 

Akumulator z płytami pancernymi /nie piszemy o gówn..Sznajder itp/ 12V C20-150Ah  koszt 1030zł-1300zł

 

 

Mogę go dostać za 1030zł  ile kosztuje LIFEPO4 ??? I tak jak wcześniej pisałem waga nie jest problemem bo akumulator jest na łodzi, nawet jest zaletą bo mi łódź ustawia w poziomie bo jest na drugiej burcie  :D 

Dolewka raz w tyg wody to żadna kara, ważne sa ładowania po używaniu, przed składowaniem i raz w trakcie /zima/.  Tak traktowany 130ah Minkota =Trojan wytrzymał blisko 10 lat !!!!!!!!!!!!!

Jak koszt to weź sobie w raty 0% z np takiego Allegro. Nawet nie odczujesz tych kilku stów przez parę miesięcy a nie pożałujesz. Zresztą sam tak musiałem z jednym zrobić bo skończyły się zaskórniaki hehe Ale rób co chcesz, byle Ci aku służył dzielnie ;) Powodzenia!



#15 OFFLINE   Spigott

Spigott

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów

Napisano 23 styczeń 2023 - 16:11

Rozumiem że ładowarka Shumacher 15A jest za mała do takiego Lipo4 ?



#16 ONLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 24 styczeń 2023 - 12:17

Nie jest, będzie tylko wolniej ładować. Można ładować nawet 2A, tylko wszystko wolniej.



#17 OFFLINE   Spigott

Spigott

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów

Napisano 26 styczeń 2023 - 12:38

Da się to jakoś określić ?

 

np. żel 100Ah rozładowany do 10,5v ładuje sie np  10godz. ładowarką 10A

 

LIPO4 100AH w ile naładuje ?


Użytkownik SPINPRO edytował ten post 26 styczeń 2023 - 12:39


#18 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 26 styczeń 2023 - 13:16

Upraszczając  - do około 90-98% pojemności LFP możesz przyjąć czas ładowania = pojemność/wydajność ładowarki. Końcówka trwa dłużej, bo ładowarka przechodzi w tryb stałego napięcia i prąd stopniowo spada, podobnie jest w kwasie. Przy małych prądach przejście w tryb CV nastąpi później niż przy wysokich. Mimo wszystko ta końcówka jest dużo szybsza niż dla aku kwasowego, prądy są większe.  Tu bardziej chodzi o to, że LFP 100Ah możesz spokojnie dobijać prądem 50A, więc od 20 do 90% trwa to wtedy ~1,5h. Dla kwasa abstrakcja. Nawet zmiana z 10 na 15A to już duża różnica w  czasie.  Ostatnio bawiłem się 180Ah LFP i 15A spokojnie go ładuje, ale trwa to odpowiednio dłużej.



#19 OFFLINE   Spigott

Spigott

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 247 postów

Napisano 27 styczeń 2023 - 20:54

Konkretny przykład

 

rozładowany do "0" LPP 100 - ładowarka 10A  ? możemy mówić o 10h ?



#20 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 28 styczeń 2023 - 17:29

Mniej więcej tyle wychodzi, ostatnie kilka ah jest zawsze trochę wolniej.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych