Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mucha w Szczecinie- czy to w ogóle ma sens?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   noah

noah

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 25 styczeń 2023 - 23:42

Cześć! Jestem wieloletnim okoniarzem, sporadycznie łowię też szczupaki, od 3 lat również zaciekle uganiam się za trocią na Inie. Od pewnego jednak czasu chodzi za mną myśl zakupu muchówki, filmy które oglądam na YouTube mnie zupełnie zaczarowały i coraz bardziej skłaniam się do spełnienia tej "zachcianki". Jednak czy mieszkając w Szczecinie ma to sens? Oczywiście, że móc-można jednak zależy mi nie tylko na łowieniu samym w sobie, bo "'moczyć kija" to można nawet w wannie, chodzi mi o klimat miejsc, które w Szczecinie można z muchówką obejść. Byłem dwukrotnie na Płoni w poszukiwaniu kleni, mimo iż widziałem ich całkiem sporo nie udało się skusić do brania na woblery. Stąd wiem że Płonia jest raczej pod muchę rzeką wymagającą (choć nie niemożliwą), pod kątem rzutów przede wszystkim (z uwagi na gęsto rosnące drzewa), z koryta rzeki można by w kilku ładnych dla oka miejscach rzucić, to pewne. Istnieją rzeki, w których łowi się w pobliżu Szczecina również pstrągi, i nie ukrywam że to ich na muchę chciałbym głównie szukać, jeszcze niestety nie wiem na jakich wodach występują i czy muchówka na nich ma sens, ale mam nadzieję że zgłębianie tematu rozwieje tę wątpliwość. 

Sprzęt muchowy nie należy do najtańszych, a ja też najtaniej bym nie chciał zaczynać, bo pomimo świadomości istnienia kołowrotków i kijów w okolicach 150/200zł raczej skłaniałbym się do zakupu np zestawu Orvis Clearwater w klasie 4, który jest w cenie około 1200zł (https://flyhouse.pl/...dek_orvis-102_4). Ale, jeżeli miałby taki zestaw być odstawiony w kąt po dwóch trzech wypadach, to nie widzę sensu rozpoczynania w ogóle tej przygody (niezależnie od ceny jaką bym za niego zapłacił- po prostu nie lubię rozpoczynać czegoś celując w najniższą półkę). Docelowo, jeżeli by mnie metoda pochłonęła chciałbym co najmniej raz w roku pojechać nad San/Dunajec i przeżyć to co widzę w internecie na filmach, nawet jeżeli wyjazd miałby zakończyć się bez ryby.

 

Może mamy tu kogoś ze Szczecina lub okolic, z którym mógłbym trochę szerzej o tym wszystkim porozmawiać, przy czym pozwoli na podjęcie odpowiedniej decyzji?

 

Zapraszam do dyskusji  :D

 

 



#2 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 26 styczeń 2023 - 21:38

Cześć

Nie jestem co prawda ze Szczecina lecz z Gorzowa Wlkp. ale uganiam się z muchą ( głównie ) ale też ze spinem po nizinach i pstrągowo-lipieniowych łowiskach województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Jeżeli mogę coś zasugerować to na początek swojej "muchowej drogi" w naszych realiach nizinno-pstrągowych proponował bym kij klasy #5 z pływającą linką firmowej klasy ( SA , Cortland , Vison bądź Airflo ) 

Primo : trochę cięższym zestawem łatwiej się rzuca i ćwiczy rzuty na początku muchowania - tu nieodzowna jest pomoc doświadczonego muszkarza który pokaże co i jak nad wodą !

Secundo : taki zestaw #5 jest najbardziej uniwersalny do łowienie na suchą, mokrą a nawet małego streamera klenio-jazi, pstrągów, okoni i wielu innych gatunków ryb pływających na nizinach i wodach P&L 

Terzo : z linka którego podałeś wynika że cena 1200 zł dotyczy samej wędki bez kołowrotka  ;) ( kropka przy ofercie "robi różnicę" ) zestaw kosztuje już około 1900 zł - a to już jest wg mnie mega dużo choć Orvis ma renomę w świecie fly fishingu  ;)

Quatro : może ktoś z Twoich rejonów się odezwie i poprowadzi Cię przez meandry tej metody - jeżeli nie pisz śmiało na priv postaram się doradzić i wyjaśnić początkowe zawiłości muchowania 

Ps. Generalnie po spróbowaniu fly fishingu zachorowuje się na amen ( jeżeli załapie się Te klimaty ) także sumiennie uprzedzam  :D  Mam na "rozkładzie" 4 "zamuszonych"  ;)



#3 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 27 styczeń 2023 - 07:20

Wybór kija zależy od tego czy będziesz łowił na suchą czy innymi metodami . Jeśli interesuje Cię łowienie na suchą muchę , wybrał bym kij 8'6" - 9 w 4 klasie o akcji medium, jeśli że chodzi o bardzo małe rzeki to można coś krótszego . Jak będziesz łowił na krótką nimfę potrzebujesz innego kija , na małe rzeki długość 10' klasa 2-3 , lub na większe 10'6" - 11' klasa 3-4 szybkie kije . Do strimera 9'
6 klasa też szybki . Ja gdy zaczynałem kupiłem ten uniwersał który wszyscy polecają początkującym 9'#5 z myślą że pojadę na San na Dunajec będę łowił piękne ryby. Na Dunajcu wiosną prawe wszyscy łowią na krótką nimfę, pojedyncze osoby na strimera.

Użytkownik Endern edytował ten post 27 styczeń 2023 - 07:39

  • noah lubi to

#4 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 27 styczeń 2023 - 11:01

Jeśli chcesz się cieszyć sporą częścią wędkarstwa muchowego w późniejszym czasie będziesz potrzebował różnych wędek. Po prostu inny kij zabiorę wiosną i latem na moje okoliczne małe rzeczki łowiąc na suchą . Zupełnie inną gdy pojadę na Dunajec a inny kijek jesienią na lipienia nad Sanem .
  • noah lubi to

#5 OFFLINE   peryskop

peryskop

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaTU i tam ale raczej tam
  • Imię:Piotr

Napisano 27 styczeń 2023 - 18:59

 myslałeś o łowieniu troci na muchę .... kolega z Goleniowa ma już 4 szt i starym trociarzom daję baty w tym roku.Łowi na DH


  • Ballantise lubi to

#6 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 28 styczeń 2023 - 10:47

W Szczecinie jest całkiem spora grupa wędkarzy muchowych. Sam wędkarsko pochodzę ze Szczecina więc wiem ale wyprowadziłem sie przed rokiem 2000 i nie mam żadnych kontaktów.
Z zakupem sprzętu wstrzymaj się przed poznaniem wędkarzy stamtąd. Sprzęt może się różnić. No i przynajmniej przez pół sezonu najlepszą rybą do połowów jest troć. A najprostszą rzeką do rozpoczęcia wędkowania jest chyba Ina.
  • Paweł Bugajski lubi to

#7 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 28 styczeń 2023 - 19:54

Odezwij się na priv to porozmawiamy. Jestem tu przyjezdny od 5 lat i coś tam już liznąłem ;) .

 

 

 myslałeś o łowieniu troci na muchę .... kolega z Goleniowa ma już 4 szt i starym trociarzom daję baty w tym roku.Łowi na DH

Dziś zerwał kolejną.. :P


  • peryskop lubi to

#8 OFFLINE   stefiman

stefiman

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaGoleniów
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Stefaniak

Napisano 29 styczeń 2023 - 17:13

Nie inwestował bym tyle kasy na początek przygody z muchą. Coß taniego w czteroskładzie w klasie #5 np Rób Thompson Steelhead Nano, kołowrotek najtańszy np Okuma Airframe #4-6 Ew zainwestował bym w lepszą linkę typu wf.
Takim zestawem połowisz: klenie na Płoni, jazie i klenie na Inie, psteągi i lipienie w Łobzie a nawet belony na Bałtyku. Bez problemu też dowiązyjąc trochę kolorowej żyłki połowisz w Łobzie na krótką nimfę. Jak ci się spodoba, bez problemu sprzedajesz zestaw, zostawiając linkę i inwestujesz w coś lepszego. Pozdrawiam!
  • Kacper.K i peryskop lubią to

#9 OFFLINE   noah

noah

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 29 styczeń 2023 - 20:32

Dziękuję wszystkim za tak liczne odpowiedzi w temacie czy w widomości prywatnej. Jeżeli chodzi o decyzję w sprawie zakupu sprzętu to mam jasność- na pewno w to wchodzę  :D

 

Odezwij się na priv to porozmawiamy. Jestem tu przyjezdny od 5 lat i coś tam już liznąłem ;) .

 

 

Dziś zerwał kolejną.. :P

 Czyżby była mowa o Panu Piotrze, który jest również autorem ostatniego komentarza do mojego wpisu? Postać mi znana z grup trociowych, imponujące wyniki, widać jaką radość sprawia łowienie na muchę.

 

 myslałeś o łowieniu troci na muchę .... kolega z Goleniowa ma już 4 szt i starym trociarzom daję baty w tym roku.Łowi na DH

 

Jak najbardziej, jednak jestem ogromnym fanem łowienia na woblery, i kolekcjonowania rękodzieła dlatego na tracie łowione na muchę przyjdzie jeszcze czas, póki co skupiałbym się na kleniach, pstrągach czy lipieniach.

 

Terzo : z linka którego podałeś wynika że cena 1200 zł dotyczy samej wędki bez kołowrotka  ;) ( kropka przy ofercie "robi różnicę" ) zestaw kosztuje już około 1900 zł - a to już jest wg mnie mega dużo choć Orvis ma renomę w świecie fly fishingu  ;)

 Prawda, moje niedopatrzenie, co nie zmienia faktu że to tylko przykład z mojej strony. Dziękuję za super odpowiedź  ;)

 

Do kolegów muszkarzy ze Szczecina i okolic (choć jeszcze do tego grona nie należę). Może warto zebrać wszystkich znanych Wam amatorów tego sposobu łowienia na prywatnej grupie fb? Wiem że są grupy muszkarskie, które swoją drogą niesamowicie trzymają poziom wypowiedzi i wzajemnego szacunku względem innych do których należę, ale czemu nie zrobić tego lokalnie? Myślę że to całkiem fajny pomysł. 



#10 OFFLINE   peryskop

peryskop

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaTU i tam ale raczej tam
  • Imię:Piotr

Napisano 29 styczeń 2023 - 21:11

Dziękuję wszystkim za tak liczne odpowiedzi w temacie czy w widomości prywatnej. Jeżeli chodzi o decyzję w sprawie zakupu sprzętu to mam jasność- na pewno w to wchodzę  :D

 

 Czyżby była mowa o Panu Piotrze, który jest również autorem ostatniego komentarza do mojego wpisu? Postać mi znana z grup trociowych, imponujące wyniki, widać jaką radość sprawia łowienie na muchę.

 

 

Jak najbardziej, jednak jestem ogromnym fanem łowienia na woblery, i kolekcjonowania rękodzieła dlatego na tracie łowione na muchę przyjdzie jeszcze czas, póki co skupiałbym się na kleniach, pstrągach czy lipieniach.

 

 Prawda, moje niedopatrzenie, co nie zmienia faktu że to tylko przykład z mojej strony. Dziękuję za super odpowiedź  ;)

 

Do kolegów muszkarzy ze Szczecina i okolic (choć jeszcze do tego grona nie należę). Może warto zebrać wszystkich znanych Wam amatorów tego sposobu łowienia na prywatnej grupie fb? Wiem że są grupy muszkarskie, które swoją drogą niesamowicie trzymają poziom wypowiedzi i wzajemnego szacunku względem innych do których należę, ale czemu nie zrobić tego lokalnie? Myślę że to całkiem fajny pomysł. 

Czyli liczysz że ktoś poda ci wszystkie rozwiązania na talerzu.... niestety nie ta droga....


  • stefiman lubi to

#11 OFFLINE   noah

noah

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 29 styczeń 2023 - 22:34

Czyli liczysz że ktoś poda ci wszystkie rozwiązania na talerzu.... niestety nie ta droga...

 

Po którym akapicie ten wniosek? 



#12 OFFLINE   stefiman

stefiman

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaGoleniów
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Stefaniak

Napisano 31 styczeń 2023 - 20:28

Czyżby była mowa o Panu Piotrze, który jest również autorem ostatniego komentarza do mojego wpisu? Postać mi znana z grup trociowych, imponujące wyniki, widać jaką radość sprawia łowienie na muchę.

Tak we własnej osobie, ale te imponujące wyniki to duża przesada. Zaledwie 4 chude kelty i dwie zerwane ryby. Jedno cieszy, źe zaczynam zbierać owoce doskonalenia tej metody. Szczerze zachęcam do muchy. To zupełnie inny świat, który przyniesie wiele satysfakcji. Pozdrawiam!
  • Wobi lubi to

#13 OFFLINE   Rafał Siwy

Rafał Siwy

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaZłotoryja

Napisano 16 luty 2023 - 09:07

Klub ''Big Fish Szczecin'', jest tam dość liczna grupa muszkarzy, zadzwoń popytaj na pewno coś pomogą i doradzą.



#14 OFFLINE   2haj

2haj

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaDrawno
  • Imię:Kamil
  • Nazwisko:Tuchaj

Napisano 14 październik 2023 - 20:07

Jestem ze Szczecina i jakiś czas temu zacząłem łowić na muchę. Aczkolwiek z racji braku czasu częściej jeżdżę na spining za pstrągami niż ze sprzętem muchowym. Chcesz odezwij się to możemy pogadać jak to wygląda. Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G780G przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych