Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy w Polsce jest jeszcze język polski, czy "bedzie' to znaczy tyle samo co "będzię"?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 27 marzec 2023 - 10:43

Podaj proszę co jest w układzie SI jednostką objętości.

 

Wskaż, proszę, kiedy twierdziłem, że takową jest. 

 

No to kolega witeg, daje nam przykłady niestety nie trafione. Po pierwsze tak jak pisze marecki003, gram nie jest jednostką objętości i żadne odmiany, tak nieudolne, tego nie zmienią. Skąd się przyjęło zamawianie wódki na gramy? Zapraszam do odwołań historycznych. Kolegę witeg, kolejny raz proszę, nie odzywaj się w tematach, na które nie powinieneś się wypowiadać. W Twoim wypadku milczenie jest złotem. 100 gram to niepoprawna odmiana, przy liczbach mnogich piszemy 100 gramów. Niestety w społeczeństwie utrwaliło się "100 gram", i nie chodzi tu tylko o wódkę.

 

Kij w czterech literach nie uwiera za mocno?

 

 

Nie wiem co jest bardziej przygnębiające, kwiatki typu tytułowe "będzię" , czy że jakąkolwiek  formę ironii, sarkazmu, żartu trzeba oznaczać gwiazdką z adnotacją, wężykiem, innym kolorem czcionki i emotikonem, żeby co poniektórzy erudyci załapali.



#42 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 27 marzec 2023 - 10:47

A ile pochodzi z greki, bądź z łaciny :)

 

Ja tam się zgadzam, trzeba dbać o język ojczysty. I najlepiej zacząć od siebie.


  • coma i S.N. lubią to

#43 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 284 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 27 marzec 2023 - 10:54

tylko słowo serwus to pochodzi z Austrii

Chyba raczej z łaciny, servus tj. sługa
Np Sługa uniżony, sługa waszmości. Tak się drzewiej witano.
A co do będę, to chciałem zauważyć, że forma bede jest często słyszana w Świętokrzyskiem. Najczęściej na wsiach i w śród starszych osób. 😉

Użytkownik uvex edytował ten post 27 marzec 2023 - 11:10

  • cys82 lubi to

#44 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1051 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 marzec 2023 - 10:57

Kilka osób ma tu pretensje do plećki, młynka, kijka. To chyba zbyt daleko posunięta poprawność i dbałość o język. Nie mylmy kaleczenia języka błędami ortograficznymi, czy fatalnej składni z wędkarską gwarą. Język ewoluuje i wszelkie uproszczenia, neologizmy i celowe przekręcenia są normą. Podobnie jest z zapożyczeniami z języków obcych. Trudno mieć pretensje do kogoś za benzynę, sufit, prysznic, czy multiplikator. Język jest na codzień kaleczony w takim stopniu i na każdym kroku, że absurdem jest czepiać się ludzi sprzedających wahadła, multik z nawiniętą pletką, czy uncjowy kijek o akcji krowiego ogona.
  • Pluszszcz lubi to

#45 OFFLINE   marecki003

marecki003

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaTuchola
  • Imię:Marek

Napisano 27 marzec 2023 - 11:55

Wskaż, proszę, kiedy twierdziłem, że takową jest. 

 

 

Kij w czterech literach nie uwiera za mocno?

 

 

Nie wiem co jest bardziej przygnębiające, kwiatki typu tytułowe "będzię" , czy że jakąkolwiek  formę ironii, sarkazmu, żartu trzeba oznaczać gwiazdką z adnotacją, wężykiem, innym kolorem czcionki i emotikonem, żeby co poniektórzy erudyci załapali.

 

Pytanie było o jednostkę .

Nie odpowiedziałeś na pytanie.

 

Dodam tylko :

Wódka składa się z wody i etanolu i jej gęstość to 0,95 g/ml. Oznacza to, że litr wody waży 1 kilogram, a litr wódki 950 g.

 

Pozdrawiam :)
 



#46 OFFLINE   dyrek68

dyrek68

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • LokalizacjaAlwernia
  • Imię:Darek

Napisano 27 marzec 2023 - 11:57

Znajomy kelner starej daty wytłumaczył mi, że 100 gram wódki to objętościowo 100 mililitrów, ale wagowo tylko 95 gramów :)

A w carskiej Rosji, zanim jakiś chemik to odkrył, kilku gorzelników dało głowę za nadużycia.


Użytkownik dyrek68 edytował ten post 27 marzec 2023 - 11:58

  • Hesher lubi to

#47 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 626 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 27 marzec 2023 - 13:01

Podczas II wojny światowej, ulubiony generał Stalina, analfabeta zresztą, wnioskował do szefa o porcje żywieniowe. Wnioskował o 50 gramach słoniny i 100 gramach wódki, Stalin zgodził się na wódkę, podobno żołnierz podpity nie ma głodu i strachu, u mnie jest inaczej, muszę jeść i mam obawy, że wódka się skończy. Od tego czasu niektórzy historycy przypisują powstanie sławnych już 100 gramów. Swoją drogą na słowiańskich terenach wódka zagościła podobno dopiero w XIV wieku i to za skutecznymi działaniami mnichów. Pierwsze mocne alkohole zawitały podobno z Wenecji. Sam nie za bardzo w to daję wiarę, patrząc na naszą tradycję, choć są też zapiski, że to z Germanami przywędrowało. Tu bardziej wierzę, bo oni zawsze na złą drogę nas sprowadzali. Oficjalnie wódka w Polsce jest datowana na XVI wiek, wcześniej prym wiodły miody i piwo. Dyrek, czysty alkohol jest aż o 20% lżejszy od wody, niestety w różnych temperaturach ma różną objętość, dlatego stosowano zapiski w gramach, żeby zawsze dodać tyle samo.

Użytkownik Matteoo edytował ten post 27 marzec 2023 - 13:04

  • na ryby lubi to

#48 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 28 marzec 2023 - 17:04

W tym samym temacie, tylko odrobine z innej strony. Kiedys mozna bylo nakrecic wybitne ekranizacje Lalki, Ziemi obiecanej, Wiernej rzeki. A dzis, szkoda wymieniac nazwy tego czegos reklamowanego jako filmy.

Pytanie, co poszlo nie tak?

#49 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1675 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 28 marzec 2023 - 17:26

Wychodzi na to, że brak cenzury ... :rolleyes:



#50 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1051 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 marzec 2023 - 19:07

W tym samym temacie, tylko odrobine z innej strony. Kiedys mozna bylo nakrecic wybitne ekranizacje Lalki, Ziemi obiecanej, Wiernej rzeki. A dzis, szkoda wymieniac nazwy tego czegos reklamowanego jako filmy.

Pytanie, co poszlo nie tak?

Piotrek, nie wywołuj wilka z lasu. Chcesz kolejnego podejścia na podobieństwo "Quo Vadis", czy "Ogniem i mieczem"? Oglądajmy w zaciszu domowym genialne ramoty z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych i trzymajmy kciuki, żeby jakiś oświecony producent nie zabrał się za nie ponownie. Kuba Wojewódzki w roli Wokulskiego, po uszy zakochany w rozkapryszonej i rozpieszczonej Serenie Williams. Dziękuję bardzo.

#51 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1675 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 28 marzec 2023 - 19:15

W najnowszj ekranizacji to Wokulski byłby czarny i zakochany w Kaziu Starskim


  • doktorek, popper, Sławek Oppeln Bronikowski i 7 innych osób lubią to

#52 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 585 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 28 marzec 2023 - 19:47

Hehehe, pletka, to takie zdrobnienie (adekwatnie do wytrzymałości), taki slang wędkarski. Skrót.

 

Mnie drażni używanie "angielskich" słów. Sam używam angielskiego codziennie, ale w Polsce staram się mówić po polsku. Choć czasem wymaga to wysiłku.

 

Może nawet bardziej mnie śmieszy niż drażni to fokusowanie, dedlajny, risercze itp.

 

Ale dla mnie rekord świata głupoty to: "O co kaman?" Pomimo zaangażowania i wysiłku na znalezienie jakiegokolwiek sensu tego zlepku, nawet Longmann był już w użyciu, to nie ma sensu ani po polsku, ani po angielsku, ani po mieszanemu. A skoro bez sensu, to nie lepiej byłoby po polsku? O co kajman? Głupio tak samo, ale jak ładnie ... 



#53 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 28 marzec 2023 - 20:46

Przepraszam, ale chcę spytać: jaki sajz tego kajmana?



#54 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 29 marzec 2023 - 06:35

Maciek, bron Boze nie chce widziec Slimaka walczacego z nowym zielonym ladem. Niech bedzie, ze przeciw wiatrakom ;) Po prostu nie moge pojac, dlaczego atakuja nas gnioty w tak duzej ilosci.

#55 OFFLINE   cys82

cys82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaBusko Zdrój - Żerniki Górne
  • Imię:Krzysiek

Napisano 29 marzec 2023 - 07:18

Przepraszam, ale chcę spytać: jaki sajz tego kajmana?

rozmiarowo jakby " four feet "

 


Użytkownik cys82 edytował ten post 29 marzec 2023 - 07:20

  • Artech i strary lubią to

#56 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1051 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 marzec 2023 - 12:31

Maciek, bron Boze nie chce widziec Slimaka walczacego z nowym zielonym ladem. Niech bedzie, ze przeciw wiatrakom ;) Po prostu nie moge pojac, dlaczego atakuja nas gnioty w tak duzej ilosci.

Przyczyn jest cała masa. Aktorstwo zeszło na psy i możemy zapomnieć o kolejnych Pszoniakach, Zapasiewiczach, Łomnickich, czy Hańczach. Produkcja rządzi się teraz innymi prawami i kolejny przemarsz szwedzkiego wojska w "Potopie" jest marzeniem ściętej głowy. Wystarczy wspomnieć, jak ten sam Hoffman sknocił sceny batalistyczne w "Ogniem i mieczem", kręcąc film w korporacyjnej rzeczywistości. Ręce opadają. Nikt nie wyłoży pieniędzy na setki statystów. Łatwiej i taniej zatrudnić kilku grafików komputerowych. Potem wychodzą z tego żałosne karampuki, jak scena igrzysk w "Quo vadis". Publiczność też woli obejrzeć kolejną część "Listów do M.", czy "Szybkich i wściekłych", niż przysypiać na "Niewinnych czarodziejach". Trafiają się wyjątki od reguły, ale chwytliwa chała dominuje. Statystyczny widz nie jest wybredny i nie stawia wymagań. Oczekuje szybkiego i kolorowego przekazu nie wymagającego zastanowienia i refleksji. A dobry aktor? To najczęściej ten przystojny i zabawny. Po co więc kręcić filmy mądre i ambitne?

#57 OFFLINE   na ryby

na ryby

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • LokalizacjaKaszuby

Napisano 30 marzec 2023 - 08:49

W tej kolejności, "Pan Wołodyjowski", "Potop" i "Ogniem i mieczem" Dla mnie, w mojej ocenie to "Potop" jest najbardziej (tu nie ukrywam,  brakuje mi wyrazów) kultowy, Oddany w miarę możliwości najbardziej realnie. Zupełnie pominięty temat obozu w widłach "Sanu" i "Wisły", pogoni "Rocha Kowalskiego za szwedzkim Królem", pięknej służby, "wachmistrza Soroki", zdobywania Warszawy gdzie Zagłoba walczy z małpami. To nie jest atak z mojej strony na Pana Jerzego Hoffmana (zrobił co mógł w swoich czasach i mam dla jego twórczości wielki szacunek). Ale mam marzenie, że kiedyś ktoś zapłaci za pełną ekranizację "Trylogii" ...Zrobi to w stylu "Szeregowca Ryan".  Może to już się nie uda, bo każdy z nas, nie jest w stanie w głowie wyobrazić sobie innych aktorów, w "Trylogii".


  • cys82 lubi to

#58 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 363 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 30 marzec 2023 - 10:22

A ja zamiast sienkiewiczowskich bajek ku pokrzepieniu serc chciałbym w końcu zobaczyć film, który trzyma się realiów historycznych. Tylko, że wtedy taki film nie będzie za bardzo popularny wśród statystycznego odbiorcy.



#59 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 30 marzec 2023 - 11:04

"Ogniem i mieczem" już takie bajkowe nie jest. Wiśniowiecki w nim to już nie jest bohater idealny, szlachta polska też nie jest przedstawiona w różowych barwach, Chmielnicki i Bohun to nie są jednoznacznie czarne charaktery. 

 

Sceny batalistyczne w "Potopie". Myślę, że w najbliższym czasie,  Rosja nie użyczy nam pułku kawalerii do filmu  :D  :D  :D .

 

PS. Marudzimy tu jak tetrycy. Filmy, przynajmniej dobre, jakie widziałem ostatnio to np. "Tato" lub "Johnny", Bardzo dobrym filmem historycznym jest "Wołyń".


Użytkownik Mysha edytował ten post 30 marzec 2023 - 11:14

  • korol i zeralda lubią to

#60 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 363 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 30 marzec 2023 - 11:52

Zgadzam się, może wielkich, udanych produkcji typu "Potop" nie ma zbyt wiele ale uważam, że dobrych filmów jest coraz więcej.


  • Szymon82 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych