Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Żyłki, plecionki i wytrzymałości.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 19 kwiecień 2023 - 15:00

Ostatnio przy szukaniu żyłek ulało mi się, od jakiegoś czasu producenci/dystrybutorzy wypisują tak kosmiczne wartości określające wytrzymałość żyłek, że na 0,2 powinno się dać na klatę swobodnie lądować cztero-pięciokilogramowe ryby, bo to zaledwie połowa podawanej wytrzymałości.

Niedaleko mam sklep wysyłkowy, do którego czasem po wcześniejszym umówieniu wpadałem i kupowałem na miejscu, zadzwoniłem, powiedziałem, że chcę żyłkę o realnej wytrzymałości 2kg. Pan najpierw stwierdził, że to niemożliwe, bo nie jest w stanie zweryfikować danych producenta, potem, że takich cienkich żyłek nie ma. Zdziwiłem się i zapytałem, czy nie ma 0,18, bo to od tej grubości oczekuję, żeby 2kg bez problemu wytrzymała, a niestety nie zawsze tak się zdarza. Spotkało się to ze świętym oburzeniem, bo czego to on na 0,18 nie wyciągnął i skąd ja takie kiepskie żyłki miałem. Odpowiedź była niewygodna bo były od niego i skoro ma spełniające ten prosty wymóg, to podjadę z 2l butelką wody, jak podniosę, biorę bez gadania. Zgodził się. Niestety drugi tydzień nie ma czasu. Wysłałem ogólne zapytanie o żyłki mailem, odpowiedź była dość szybko. Jak w korespondencji wyszło, że ja z maila to mogę być ja z rozmowy telefonicznej, nastała cisza.

Chyba będę musiał poszukać innego sklepu, innych żyłek, tylko czy znajdę?

Wydawałoby się, że nie mam wygórowanych wymagań. Około 30% deklarowanych wytrzymałości, czyli dla 0,18 ze 2kg, dla 0,20 ze 3kg, test prosty - odwinąć około 1m ze szpuli zawiązać zwykłą pętelkę (może być podwójna) i podnieść butelkę PET z odpowiednią ilością wody. Dwudziestka gorzowskiego Stilonu z lat 90tych ile miała wytrzymałości? 2kg?


Użytkownik witeg edytował ten post 19 kwiecień 2023 - 15:01

  • gooral lubi to

#2 OFFLINE   papierzakilures

papierzakilures

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • Imię:piotr

Napisano 20 kwiecień 2023 - 09:15

Jako wyznawca żyłki mam to samo. Problemów jest kilka. Realna, mierzona średnica, wytrzymałość na węźle i rozciągliwość. Są jeszcze sztywność, barwa i ciężar właściwy, ale te pomijam jako nieistotne dla mnie. I powiem tak dużo żyłek przegrubionych i zleżałych. Jeżeli szukasz czegoś w okolicy 2kg to wg mnie Trabucco, jest też tu na forum sprzedawca linek, tu celowałbym w japońskie produkty... mierzysz, wiążesz i na wadze rwiesz... 



#3 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 20 kwiecień 2023 - 11:37

Masz na myśli Psułka?

Do Trabucco się zraziłem, po kupieniu rwącej się bez wysiłku w palcach.

Z plecionkami jest jeszcze gorzej, bo żyłki chociaż mają średnicę i przegrubienia owszem są, jednak nie dwukrotne, jak to bywa w plecionkach, które nie dość, że opisywane są właśnie średnica , której nie mają, to jeszcze wszystkie dane są wzięte z sufitu. 


  • mietek lubi to

#4 OFFLINE   Siemson

Siemson

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Przemo

Napisano 20 kwiecień 2023 - 14:00

Spróbuj Sufix Duraflex Clear. Dla mnie super na rzekę. 



#5 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 20 kwiecień 2023 - 15:24

Na giełdzie jest mój post z linkami. Jest CX Premium 0,20mm 1000m za 45 PLN. Wytrzymałość na węźle około 6lb/2,7kg. Żyłka nieprzegrubiona, dosyć miękka, fajny kolor. Cena śmieszna i można często zmieniać, ciesząc się parametrami świeżej linki.

Co do plecionek, to te grubości co są podane na Siglonach są w miarę realne.

http://jerkbait.pl/t...i-nowa-dostawa/

Użytkownik psulek edytował ten post 20 kwiecień 2023 - 15:27

  • strary lubi to

#6 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 20 kwiecień 2023 - 16:08

Jakoś nie zauważyłem tego ogłoszenia, jedynie to wcześniejsze, ale właśnie tę żyłkę zamówiłem przez aledrogo. ;-)



#7 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 20 kwiecień 2023 - 20:43

To polecam raczej węzeł trilene niż palomar do tej żyłki. 


Użytkownik psulek edytował ten post 20 kwiecień 2023 - 20:46

  • Alexspin lubi to

#8 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 29 maj 2023 - 19:56

Siedzi ktos w temacie jaka zyłke polecic do pstragowania wazne by była o małej rozciagliwosci, kolor raczej przezroczysty lub mało zmeczony hemicznie mocna i bez wiekszej pamieci.By była widoczna wpodczas łowienia srednica0,22mm.Szpule 100 wystarczy lub nawet 50m.

#9 OFFLINE   Adam K.

Adam K.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:K.

Napisano 29 maj 2023 - 20:39

Takie cuś:
https://spinningshop...s-100m-8lb.html


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

#10 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 30 maj 2023 - 06:26

Sprawdzałes ja moze bo wyglada ze jpn to klasa.

#11 OFFLINE   Adam K.

Adam K.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:K.

Napisano 30 maj 2023 - 07:47

Tak sprawdzałem i spełnia warunki o których pisałeś.
Łowiłem 0,18 i 0,20 pstrągi na Kwisie i Bobrze, wg mnie bardzo OK.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

#12 OFFLINE   Voiteh

Voiteh

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojtek

Napisano 30 maj 2023 - 08:52

Takie cuś:
https://spinningshop...s-100m-8lb.html


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

 

Zgadzam się z kolegą Adamem, jedna z lepszych żyłek do pstrągowania, ewentualnie jeszcze może być ta:

https://x-fish.pl/pl...0m-natural.html



#13 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 30 maj 2023 - 10:22

Noto temat jest jasny chciałbym powrucic do zyłek bo nienawidze wiazac przyponu z pletka a czasem sporo razy sie zrywa tylko ta rozciagliwosc by była ciut mniejsza.Chetnie przetestuje.Dzieki za info.
  • Voiteh lubi to

#14 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 30 maj 2023 - 11:19

Masz na myśli Psułka?

Do Trabucco się zraziłem, po kupieniu rwącej się bez wysiłku w palcach.

Z plecionkami jest jeszcze gorzej, bo żyłki chociaż mają średnicę i przegrubienia owszem są, jednak nie dwukrotne, jak to bywa w plecionkach, które nie dość, że opisywane są właśnie średnica , której nie mają, to jeszcze wszystkie dane są wzięte z sufitu. 

Co prawda żyłek nie używam, ale co do informacji jakie przekazuje #psulek nie mogę mieć zastrzeżeń - plecionka Sunline Siglon deklaruje wytrzymałości, które sprawdzone na przyrządach sprawdzają się w 99%%. Po prostu trzeba używać dobrych (niekoniecznie drogich) produktów, uczciwych firm.



#15 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 31 maj 2023 - 06:57

Skoro temat odżył, to kilka słów jak się poszukiwania zakończyły. Kupiona wspomniana CX Premium 0,20. W subiektywnej ocenie grubość porównywalna raczej do 0,18 innych żyłek, czy nawet 0,16 tych przegrubionych. Jest miękka. Wytrzymałość sprawdzałem podnosząc butelki z wodą, ma powyżej 2kg, 3kg prawie podnosiłem - zrywała się jak butelka odrywała się od podłoża, więc wychodzi, że to co Psułek pisał, ok. 2,7kg na węźle. Dość rozciągliwa. Przy węzłach lubi być wielokrotnie owinięta - zwykła pojedyncza pętelka szybko pęka, ale potrójna już w miarę spoko, odradzanego palomara nie próbowałem, ale trilen wygląda, że jest spoko, zderzakowy 7-8 razy owinięty też. Test bojowy przeszła na bacie, karpie w okolicach 1kg+ przy raczej siłowym holu (najprostszy zestaw bez żadnych amortyzatorów, sam kij i żyłka) wjeżdżały do podbieraka bez problemu.

Z jednej strony jak na grubość 0,20 6lbs nie jest jakimś super wyczynem, z drugiej porównując do tego co jest popularne w sklepach, odpowiada bardziej tym z deklarowaną średnicą 0,18 i tu wytrzymałość wypada już całkiem nieźle. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do żyłkowych średniaków i szuka wg ich standardu 0,20, to raczej radziłbym 0,23.


  • Biesan, kostom63 i Alexspin lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych