Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4404 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 25 październik 2012 - 09:22

watkow o plecionkach mamy na forum okolo 10 sztuk, niektore z nich sa bardzo rozlegle, dosadnie ogolne a inne bardzo specjalistyczne - przynajmniej na starcie :P

ale widze, ze obecnie jestesmy na dalszym etapie, na etapie szukania plecionki castingowej ... nastepne kroki ewolucyjne rozszerza sie zapewne do poszukiwania plecionki w wiesciach z nad wody, np. szukam plecionki na narew lub szukam plecionki do lowienia sandaczy z opadu na mietkowie ... jaka plecionka pod jazia? :huh:
huuuhhh, troche zgroza powialo ... moderatorze drogi, przerzuc pan ten watek na ogolne i polacz z innymi zanim zaczniemy szukac kotwic castingowych :)

wracajac do meritum: cortland, sufix, stren ... w dowolnej kolejnosci, w zaleznosci od dostepnosci na rynku i od zasobnosci portfela :)

acha, pamietam, jak w latach 80-tych krazyly kawaly o ZOMOwcach, m.in. jak to dwoch ZOMOwcow chcialo skonczyc podstawowke i aby uzupelnic materialy szkolne poszli do sklepu papierniczego, celem zakupu: atramentu do 6 klasy i globusu europy ...

#122 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 25 październik 2012 - 11:22

daiwa ma 2 zalety.jest ładna na 1szy rzut oka i nie szumi na przelotkach.największa wada to po kilku wyprawach traci wytrzymałość o połowę.sprawdzałem 3 grubości 0,12;0,16;0.18.kupiona każda z innego żrudła na oryginalnych szpulkach.dopiszę jeszcze że traci barwę po pierwszych rybach i strzela gdzie chce nie tylko na węzłach do tego strasznie plątliwa.ja straciłem kasę ty możesz zaoszczędzić.zapomnij o tej plecionce.kup strena super lub sonic 15lb.

#123 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 październik 2012 - 12:27

Stren lub Cortland. Na japończykach się nie znam. Tuff Line mocna ale trochę tasiemkowata.

#124 OFFLINE   PILOT

PILOT

    :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1494 postów
  • LokalizacjaCałyświat:)

Napisano 25 październik 2012 - 13:58

A Stren Microfuse tez wchodzi w grę?


#125 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 25 październik 2012 - 14:27

niestety nie.

#126 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 25 październik 2012 - 19:35

Daiwa Tournament 8xbraid – zielona
nie zależny mi na tym aby kogoś specjalnie przekonywać i namawiać do kupna tej plecionki, sporo moich znajomych łowi na nią i raczej nie nazwali by jej badziewiem, po pewnym okresie samemu dochodzi się do pewnego standardu i wyrabia się swoje opinie, dobrze jest się nimi dzielić bez zbednnych emocji

dobra plecionka to jedna z najważniejszych rzeczy w spiningowym zestawie, jest to rzecz, która się najszybciej zużywa i nie jest to tani wydatek, @PILOT jestem przekonany, ze szybko i Ty znajdziesz swoja plecionkę, która spełni Twoje oczekiwania

#127 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 25 październik 2012 - 21:07

wszystko zależy od warunków w jakich plećka ma tyrać.ja łowię na różnych łowiskach więc chcę mieć pewną plecionę a daiwa do nich niestety nie należy.jest droższa od strena czy nawet jaxona new concept a zużywa się 3 razy szybciej.przebrałem sporo plecion kasy poszło co nie miara więc koledzy mogą zaoszczędzić chybaże mają życzenie sprawdzić to oczywiście nie zabraniam a nawet chciałbym poznać opinie innych użytkowników.nie polecam równiż p-line.
  • tyka3 lubi to

#128 OFFLINE   Redzi

Redzi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1866 postów
  • LokalizacjaBolenie nad Wisłą

Napisano 25 październik 2012 - 21:45

a ja polecam Spiderwire Stealth użytkuje już 3 sezony 8 i 10lb i gdyby nie ubytki użytkowałbym dalej, a tak będzie trzeba je wymienić, dodatkowo obie dostają bardzo u mnie ostro bo przy połowie bolków pracują prawie na max przy niektórych przynętach : :)

Użytkuję również 30 i 40 lb ale są dopiero po sezonie i również jestem z nich zadowolony :) no może poza tym że 40lb coś szybko straciła kolorek, ale to mało ważne bo z sumami sobie spokojnie radziła, a urwać to cholerstwo przy zaczepie było strasznie ciężko.

Dodam, że tą 10 z powodzeniem łowię na gumy 20-30gr.

Użytkownik Redzi edytował ten post 25 październik 2012 - 21:46


#129 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2533 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 październik 2012 - 06:53

a ja polecam Spiderwire Stealth użytkuje już 3 sezony 8 i 10lb i gdyby nie ubytki użytkowałbym dalej, a tak będzie trzeba je wymienić, dodatkowo obie dostają bardzo u mnie ostro bo przy połowie bolków pracują prawie na max przy niektórych przynętach : :)

Użytkuję również 30 i 40 lb ale są dopiero po sezonie i również jestem z nich zadowolony :) no może poza tym że 40lb coś szybko straciła kolorek, ale to mało ważne bo z sumami sobie spokojnie radziła, a urwać to cholerstwo przy zaczepie było strasznie ciężko.

Dodam, że tą 10 z powodzeniem łowię na gumy 20-30gr.

Ja również polecam Spiderwire Stealth. Użytkuję 17lb i 30lb (17lb już 3 sezon, oczywiście nie tą samą szpulkę :)), obie się sprawdzają. Jedyne, do czego ewentualnie mógłbym się przyczepić, to szybkie tracenie koloru, ale przecież prędzej czy później każda straci :)

Użytkownik WhiteWillow edytował ten post 26 październik 2012 - 06:55


#130 OFFLINE   Zwierzu

Zwierzu

    Nie wiem, nie znam się zarobiony jestem !

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisano 26 październik 2012 - 07:42

Następny wątek o plećce i to w baitcastingu :huh: ?

...czy rozmowa toczy się o plecionce a raczej badziewiu o nazwie daiwa tournament 8xbraid?


Korzystam ze wspomnianej przez ten sezon (0,10 - zielona), głównie zaporówki, trochę ciurków, słoną wodę również zaliczyła.
Jak do tej pory spisuje się świetnie i wspomnianych przez Ciebie buszu wad jak do tej pory nie zauważyłem, powiem więcej kończą mi się powoli PP na dwóch szpulach i jak na razie daiwa tournament 8xbraid stała się pretendentem do zastąpienia PP (0,14 i 0,18/0,20).

#131 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 26 październik 2012 - 17:13

może trafiłem 3 x podróbę nie wiem w każdym razie ja więcej nie zaryzykuję zakupu daiwy.co do spiderwire to chętnie zakupię lecz proszę o konkretną nazwę lub link bo z tego co zauważyłem jest ich co nie miara.

#132 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2533 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 październik 2012 - 17:58

Kupowałem Spiderwire w różnych sklepach wędkarskich i na Allegro bez większego wniku czy to podróbki czy oryginały bo i tak bym nie rozróżnił w momencie kupna. I te i te były dobre, nie różniły się niczym oprócz ceny (ale też nieznacznie).

#133 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 26 październik 2012 - 20:58

chodzi mi bardziej o rodzaj plećki.są różne kolry,ceny spiderów.nie wiadomo od której zacząć.

#134 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2012 - 22:44

Jakiś czas temu kupiłem Strena Sonic Braid i Spiderwire Stealth. Szpula taka sama, szata graficzna podobna i jeszcze kilka cech wskazujących na to, że pochodzą z tej samej fabryki.
Przy testach na wytrzymałość liniowa lepszy nieznacznie Stren.

#135 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 27 październik 2012 - 04:49

To inne linki i inna chemia. Spiderwire to Dyneema a Stren to Spectra. Szpula moze od tego samego producenta ale linka juz nie.

#136 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 31 październik 2012 - 09:59

roznice pomiedzy spectra a dyneema sa znikome ... jest jeszcze jedno wlokno o tych samych wlasciwosciach i oczywiscie jest sprzedawane pod inna nazwa (ktos wie pod jaka?) ... podtrzymuje nadal moje zdanie, ze obydwie linki pochodza z tej samej fabryki, zreszta jak wiele innych ... btw. w USA sa trzy factories produkujace plecionki (OEM i EMS)
  • ictus lubi to

#137 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 31 październik 2012 - 11:25

Masz na myśli pletki sprzedawane w azji jako UHMWPE? Bo Zylon od Toyobo(PBO fiber) to chyba inna bajka choć jest mocniejszy, tak samo jak słabsze Kevlar 49, Certran, Twaron, Vectran, Technora, Plasma.

Może jednak Ultra 2 PE? Czyli Max Power lub WX8, plecione z wyższego modułu Dyneemy chyba z 75.

Pitt pisz pod jaka bo jestem ciekawy :)

Użytkownik ictus edytował ten post 31 październik 2012 - 12:50


#138 OFFLINE   rutra

rutra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaGostynin
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Chmielecki

Napisano 31 październik 2012 - 11:48

W każdym przedziale cenowym są rzeczy dobre,średniej jakości i trafiają się buble, jak przeczytasz tematy o plecionkach, to poznasz ludzi,którzy nimi łowią[łowili] i ich opinie-ja tak zrobiłem. Jest na forum kilku ludzi,którzy mają spore doświadczenia w tej dziedzinie, ba, nawet pomogą jak ładnie poprosić! Moje skromne doświadczenia mówią mi,że w niskim przedziale cenowym to PP[warunek,to oryginał], słyszę i czytam,że stren sonic braid i kilka innych ale dorosłem już do zakupu linki,które poleca kolega Sławek z Łodzi-czyli linek japońskich,produkowanych na ich rynek a ceny tych mniej topowych ale niewiele odbiegających pod względem właściwości są na poziomie omawianych w większości w tym wątku. Problem w tym,że trzeba je ściągać zza wielkiej wody a tu nie każdy sobie poradzi [ja tak mam] ale za sprawą pomocnej dłoni jednego usera tego forum[nie jestem upoważniony do wyjawienia nicku] myślę ,że niedługo posiądę taki cud inżynierii.
W ostateczności można kupić od komercjusza[jest userem tego forum] Varivasa a to już topowa plećka za ok 250-280zł za 150m - wszystko jest zależne od zasobności portfela

#139 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 31 październik 2012 - 16:46

kiedys popelnilem tekst w temacie plecionek, zreszta do dzis nieopublikowany ... po poludniu postaralem sie go troche zaadaptowac do obecnego (wiecznego, niesmiertelnego, bezdennego) tematu i to wlasnie z tego powodu tyle w nim duzych liter i polskich znakow :P

SPECTRA to POLYETHYLEN a DYNEEMA to HM-POLYETHYLEN (UHMWPE), jest tez trzeci materiał o tych samych właściwościach, ale ze względów marketingowo-patentowych jest on sprzedawany, jako CERTRAN … biorąc ten cały majdan do kupy mamy na rynku: DYNEEMA (DSM z Holandii), CERTRAN (Hoechst z Niemiec) i SPECTRA (Honeywell z USA) ... wszystkie wymienione produkty to materiał, swojego rodzaju prepreg, na linki PE

Na planecie ziemia jest kilku (bardzo niewielu) producentów tzw. superwłókien, dokładnie mówiąc jest ich TYLKO 6: DSM, Akzo Nobel, DuPont, Allied Signals, Toyobo i Teijin ... do tego dochodzi bardzo niewiele fabryk produkujących z tych włókien linki, np. w USA sa tylko 3 fabryki produkujące plecionki wędkarskie, ze względu na ten fakt łatwo się zorientować, ze produkują je nie tylko pod własną marką, ale także w systemie OEM a nawet EMS

Teraz pożonglujmy trochę cyferkami i teoriami (aby je na końcu o kant dupy rozbić) :ph34r:

Wytrzymałość linearna pojedynczych włókien UHMWPE wynosi w warunkach laboratoryjnych ca. 450 kg/ mm², gotowa plecionka ma niestety znacznie niższą wytrzymałość, np. z powodów jak poniżej:

- powierzchnia przekroju plecionki składa sie nie tylko z samych włókien, ale również w sposób nieunikniony z powietrza, które nieuchronnie wchodzi pomiędzy poszczególne okrągłe włókna splotu (tak, tak, pojedyncze włókna sa okrągłe, ale ze względu na technologię splotu żadna plecionka nie jest okrągła w przekroju – i nigdy nie będzie, nie będzie tak długo dopóki nie zostanie potraktowana w sposób podły, czyli mówiąc jasno dopiero obróbka termiczna lub chemiczna pozwala na zrobienie z plecionki linki okrągłej, która nota bene nazywa się po owej obróbce hybrid line, lub thermofised line ale w żadnym przypadku super line, braided line lub z lechicka plecionka)

- ze względu na technologię splotu, pojedyncze włókna zostają w procesie zakrzywiane i tracą wytrzymałość w porównaniu z linearnie obciążanymi włóknami, (czyli włóknami niezakrzywionymi)

Z powodów jak powyżej, gotowa plecionka osiąga wytrzymałość około 300 kg/ mm² … po przeliczeniu plecionka z UHMWPE o wyliczonym teoretycznym przekroju 0.18 mm może w najlepszym przypadku osiągnąć 7.6 kg wytrzymałości i więcej nie jest możliwe! Oczywiście, że parametry, które znajdujemy na wielu etykietkach wielu szpulek, wielu tzw. ‘producentów’ (SIC!) nie idzie w parze z powyższym, np. klasycznie 10.6 kg przy 0.06 mm … WOW! Przy takich parametrach wyliczamy bajeczne (w tym przypadku można potraktować to dosłownie) 3751 kg/ mm² wytrzymałości … WOW! Czyli mamy do czynienia z 10-cio krotnie wyższą wytrzymałością niż podawana przez producenta włókien UHMWPE … w rzeczywistości linka o przekroju 0.06 mm mogłaby, w zależności, od jakości jej splotu, osiągnąć wytrzymałość 0.85 kg, … czyli wędkarz zostaje traktowany, jak wiejski głupek bez szkoły …

Utwierdzam się od wielu lat w przekonaniu, ze tak właśnie jest, ponieważ nie wierze, ze pisarze etykiet sami nie wiedza, co pisza … wiedza, co pisza, pisza bzdury i to z premedytacja …

No OK, wróćmy do naszego przykładowego plecionego sznurka 0.06 mm … załóżmy, ze rozchodzi się o plecionkę wykonana z superwłókien dyneema (tak tez jest w ponad 85% przypadków) … maksymalna wytrzymałość takiego produktu mogłaby wynosić 24 kg (teoretycznie, w praktyce dochodzimy do cyfry 18 kg), jeżeli ta linka byłaby wykonana z jednego włókna … z tym ze nasze plecionki nie sa wykonane z jednego wlokna (jak sama nazwa wskazuje – PLECIONKA), tylko z 4-16 włókien (najczęściej 4-8) i dlatego powstają nieuchronnie straty w przekroju, powodowane technologia splotu (o czym już pisałem). Te straty w przekroju wynoszą jakieś 14-25% i powodują adekwatną stratę wytrzymałości … bara-bara-czary-mary i w reku zostaje nam wytrzymałość w granicach 15.5 kg … ale to jeszcze nie wszystkie czynniki wpływające na osłabienie plecionki … dochodzą jeszcze załamania włókien (25-35%), coating i farby (5-10%) powodują kolejne osłabienie splotu, który nota bene jest konieczny do zachowania długowieczności linki a także jej właściwości fizycznych (takich jak je znamy i lubimy). To wszystko co opisałem powyżej składa się na linearną wytrzymałość gotowej plecionki … raz jeszcze: ‘producent’ podaje 10.6 kg przy 0.06 mm … a owe cyferki liczy się i pisze się (na etykietach szpulek) mniej więcej tak:

Podstawowe dane (baza laboratoryjna): linka 0,06mm spleciona z 8 superwłókien UHMWPE daje ca. 13% straty w materiale (powietrze w przekroju), wytrzymałość linki wynosi 300kg/mm², straty przy splocie wynoszą 26,5%, przy barwieniu i coatingu powstaje dodatkowa strata w granicach 7,5%

Pisarze etykiet i katalogów wędkarskich liczą to wszystko według następującej formuły: 0,06 x 300 = 18 – 13% (2,34)= 15,66 – 26,5% (4,15) = 11,51 – 7,5% (0,86) = 10,65kg wytrzymałości linearnej … eeeee! Pse Pani Naucycielki … eeeee! … w tej folmule mamy ewidentny błąd … Pseeeee Paaaaniii! Ponieważ podane 0.06 nie jest powierzchnią tylko ‘średnicą’, czyli 0.06 mm średnicy daje w geometrii 0.0028 mm² (0,03² x 3,14) powierzchni … co przy średniej wytrzymałości 300 kg/mm² rezultuje w 0.84 kg wytrzymałości linearnej … więcej nie jest po prostu możliwe!

to tyle w tym temacie (wiecznym, niesmiertelnym i bezdennym temacie plecionek) ode mnie... sprzedałem tutaj trochę wiedzy gromadzonej przez ostatnie XXXXXXXXX ...
jednakże malutką część pozostawiłem w dalszym ciągu dla siebie :ph34r: i dobrze mi z tym B)

#140 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 31 październik 2012 - 20:14

Wydaje mi sie ze Spectra to jednak HM-POLYETHYLEN (HMPE) czy inaczej mowiac UHMWPE tak samo jak Dyneema. Honeywell czyli producent Spectry pisze o tym na swojej oficjalnej WWW. Certran ktory rowniez jest z polietylenu i ma nizszy modul niz Spectra/Dyneema, wytwarzany jest w innej technologii wymyslonej przez pana Warda z Uniwerku w Leeds - ktora jest tansza ale rowniez wytrzymalosc produktu nie dorownuje HMPE. Z polietylenu jest tez Tensylon mocniejszy od Certana.

Użytkownik ictus edytował ten post 31 październik 2012 - 20:25





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych