Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Karta wędkarska w Niemczech, w województwie NRW tzn. Nordrhein Westfalen.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 28 październik 2012 - 09:46

Witam Szanownych Wedkarzy . Jestem swiezo po egzaminie. Zdalem ten egzamin . Jezeli ktos potrzebuje pomocy badz rady chetnie pomoge. Pytania i materialy wysle na maila . Pozdrawiam Zbigniew .
  • wobler129 i marekD lubią to

#2 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 28 październik 2012 - 10:10

Gdybyś tak mógł po krotce opisać jak wygląda ile trwa taki egzamin. Nie ze staram się o taką kartę jednak słyszałem, iż taki egzamin można porównać ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy ;) .
Być może niektórych z nas dopadnie refleksja ile wiedzy trzeba by zostać w Niemczech wędkarzem ;) .

#3 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 28 październik 2012 - 10:36

witam . czesc teoretyczna 480 pytan . Mamy w tescie 60 pytan , min 45 poprawnie ,czas 90 min . Czesc praktyczna. Z 70 gatunkow ryb otrzymujemy 6 kart na ktorych znajduja sie zdjecia ryb. Musimy napisac jaka to ryba ,min 4 poprawnie . Czesc techniczna polega na skomlpetowaniu konkretnie jednej wedki np na karpia (sposrod 10 rodzajow ) ;odpowiedni ; kij(dl. wg.) ,kolowrotek (wielkosc), zylka , splawik ,obciarzenie , odpowiedni przypon z odpowiednim haczykiem. Nastepnie Podbierak , tasma miernicza , narzedzie do usmiercania ryb, noz do usmiercania , narzedzie do odchaczania przynet. BARDZO WAZNA JEST KOLEJNOSC JAKA NAPISALEM . Razem 28 punktow , min 25 potrzebujemy do zaliczenia.
Czesc teoretyczna moge porownac do malej matury z biologi . Pytania dotycza zwyczajow ryb, rozmnazania( np musimy wiedziec ze jajeczka pstraga maja rotmiar 4 mm )hmm , okresu ochronnego , ochrona przyrody (ryb , ptakow ,zab , itp , itd.) Jednym slowem bardzo ciekawy material !! To tak w wielkim skrocie napisalem . Pozdrawiam

#4 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 28 październik 2012 - 10:46

No i to potwierdza moje informacje. Dzięki za odpowiedź, myślę, że to świetny sposób na wyeliminowanie czynników zubożających nasze rodzime łowiska. Ciekaw jestem czy ktoś podziela moją opinię ;) .

#5 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 28 październik 2012 - 11:55

Ja podzielam , pozdrawiam

#6 OFFLINE   JASIEK522

JASIEK522

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 113 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Fijołek

Napisano 28 październik 2012 - 13:29

Ci co zubożają nasze rodzime łowiska nie potrzebują kart wędkarskich.

#7 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 28 październik 2012 - 13:47

Ci co zubożają nasze rodzime łowiska nie potrzebują kart wędkarskich.



Masz na myśli kłusowników. Moja sugestia celuje w te warstwy wędkarzy, którym do zakupienia karty wędkarskiej niepotrzebna jest żadna wiedza.
Podejrzewam, iż jest ich spory procent ;) .

#8 OFFLINE   w.d.wobler

w.d.wobler

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 546 postów

Napisano 28 październik 2012 - 14:21

...


Użytkownik w.d.wobler edytował ten post 20 styczeń 2014 - 21:41


#9 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 28 październik 2012 - 15:25

Ja nie podzielam tej opini,- dlatego że, jak zdawałem ten egzamin 3 lata tem to ponad 50% pytań bylo dorabianiem ideologi do całej sprawy a treść ich odpowiedzi nie dawała większej wiedzy o wodnym ekosystemi które by się przekładały bespośrednia na wedkarstwo. Wydaje mi sie poprostu iż jest to zbyt szeroko potraktowane....
Słynne pytania w sumie chyba z 10 w rożnych działach o zimorodka (na punkcie kórego maja tu jobla) i okresy pierzenia się ptactwa wodnego itp...
wiedza ichtiologiczna też pozostawia wiele do rzyczenia np:
- prawidłowa odpowiedź w jednym z pytań co należy zrobic po złowieniu bardzo dużego szczupaka brzmi,- natychmiast zabić,- uzasadnienie - jest to szkodnik.
- według czesci praktycznej spinningowa wedka okoniowa to kij 2,4m o cw 30g itp.

Zapewne tych przykładów można by podać wiele ale nie o to mi chodzi.
Tu w niemczech jest to model oparty na podobnych załozeniach jak myślistwo i pewnie stąd tak to wyglada.
Jednak wydaje mi się ze to już przeżytek,- taka formuła.

#10 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 28 październik 2012 - 15:40

Ja nie podzielam tej opini,- dlatego że, jak zdawałem ten egzamin 3 lata tem to ponad 50% pytań bylo dorabianiem ideologi do całej sprawy a treść ich odpowiedzi nie dawała większej wiedzy o wodnym ekosystemi które by się przekładały bespośrednia na wedkarstwo. Wydaje mi sie poprostu iż jest to zbyt szeroko potraktowane....
Słynne pytania w sumie chyba z 10 w rożnych działach o zimorodka (na punkcie kórego maja tu jobla) i okresy pierzenia się ptactwa wodnego itp...
wiedza ichtiologiczna też pozostawia wiele do rzyczenia np:
- prawidłowa odpowiedź w jednym z pytań co należy zrobic po złowieniu bardzo dużego szczupaka brzmi,- natychmiast zabić,- uzasadnienie - jest to szkodnik.
- według czesci praktycznej spinningowa wedka okoniowa to kij 2,4m o cw 30g itp.

Zapewne tych przykładów można by podać wiele ale nie o to mi chodzi.
Tu w niemczech jest to model oparty na podobnych załozeniach jak myślistwo i pewnie stąd tak to wyglada.
Jednak wydaje mi się ze to już przeżytek,- taka formuła.


Nie optuję za kopiowaniem niemieckiego schematu, myślałem o egzaminie, jako formie selekcji. Gdzie "przypadkowych wędkarzy" egzamin eliminowałby bądź zmuszał do poszerzania wiedzy.
W przeciwnym wypadku mamy odczynienia z takimi, co sielawę spinem chcą łowić :D .

Użytkownik robert67 edytował ten post 28 październik 2012 - 15:46


#11 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 28 październik 2012 - 20:06

Panie Rheinangler na moim egzaminie mialem wedke na okonie do 2,1 m ,ciezar wyrzutu bez zmian . W kazdym Landzie maja inne kryteria. a wracaja do Pana opisu to troche mam Pana racje , niemcy przesadzaja z tym egzaminem . Ale czy na pewno ??hm dobre pytanie . Mieszka Pan w niemczech wiec odpowie Pan sobie bez problemu na to pytanie . Prosze popatrzec tylko na rybostan w wodach . Pozdrawiam

#12 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 29 październik 2012 - 06:55

robert67,- i nie rezuciło Ci się w oczy to że ten zestaw pytań jest od nastu lat taki sam? Sprawdź ;) - mnie w przerwie zdający ze mną ruscy pokazali ściągi co od kolegów podostawali, którzy w poprzednich latach zdawali ten egzamin... Oni nie mieli ani jednego błędu ;) Tak naprawdę tylko dwie osoby nie zdały z mojej grupy, w tym jedna kobitka, która wykuła na pamiec odpowiedzi z testu (typu 1-A, 2-C) i jak ją chcieli jeszcze dopytać bo kobita i wogóle ładna,- to zamiast myślec o pytaniu starała się przypomnieć sobie jak to było.... 1-A, 2-C

krokkop,- myślę że to jednak farsa, ale jak wszystko tutaj, pewnie i to musi mieć swoją masę "dupochronów" w postaci dokumentów i potwierdzeń,- ot taki kraj ,- ma to oczywiście swoje zalety i wady.
Mnie sie nie podoba poprostu jak sie patrzy tylko przez pryzmat zalet i w ich przytłaczającej większości pomija wady, które często wyją jak wilk w pokrzywach...

Co do ilosci ryb,- hmm też się cieszę że jest ich tyle, ale szczęka mi opada jak spotykam najczęściej: ruskich, polaków, jugoli (kolejność nieprzypadkowa) z pełnymi worami 40cm sandaczyków, sumków (bez limitu i wymiaru) i leszczorów...

#13 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 29 październik 2012 - 09:54

Witam i tu Pan Pan racje , miesiarze !! Na kursie spotkalem ruskich , polakow . Z gadki to prawdziwi miesiarze !! Ale coz miejmy nadzieje ze ich dopadna !! Znam przypadek niemca ktory dostal 25 000 euro kary za to ze wzial rybe caly rok chroniona z rezerwatu przyrody ! Miejmy nadzieje ze reszte dopadna tez ! Pozdrawiam

#14 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 29 październik 2012 - 16:33

I szansa na to tutaj jest wielokrotnie wyzsza niż u nas.
Co cieszy,- gdyż zaganianie do kształtowania postawy odmiennej od ww jest działaniem tyleż pracochłonnym co i naiwnym,- za to kary wymierne, bez "ale" i nieuchronne,- co powoduje że to po prostu działa trochę lepiej niz u nas.

#15 OFFLINE   Silesian Dream

Silesian Dream

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 03 maj 2021 - 16:13

Cześć Panowie, trochę odkopię - nawet trochę bardzo. Chciałem zapytać, czy orientujecie się jak to jest teraz z kartą w NRW? Czy przez Coronę jest to jakoś uproszczone, czy idzie to jakoś ogarnąć zdalnie z domu? Trochę poczytałem - wiem, że teraz jest bardzo popularny ten kurs przygotowawczy online, ale na sam test i tak trzeba jechać w dane miejsce i zdawać?

No i macie może jakieś doświadczenia odnośnie tego kursu przygotowawczego online? Może jakiś znajomy się z niego przygotowywał?

Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek odpowiedzi.

Pozdrawiam, Łukasz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#16 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 03 maj 2021 - 16:21

W NRW kilka lat temu wydano mi karę wędkarską w urzędzie miejskim po przedstawieniu polskiej karty wędkarskiej bez egzaminu. Kartę mogłem przedłużać na kolejne lata.



#17 OFFLINE   Silesian Dream

Silesian Dream

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 03 maj 2021 - 16:26

O tym słyszałem, ale te czasy już chyba minęły i w ten sposób nie uda się tego załatwić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#18 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 03 maj 2021 - 16:35

Koledzy piszą o egzaminie w roku 2012. Byłem tam wtedy. Mnie egzamin nie obowiązywał. Najlepiej wysłać maila z zapytaniem do stosownego urzędu. Ja miałem wtedy objazdówkę po Westfalii i zaliczyłem kilka zaporówek. Najlepiej kierować zapytanie do wydziału w urzędzie, który zajmuje się promocją regionu. Tam zawsze uzyskiwałem szczegółowe informacje odnośnie poszczególnych zbiorników, możliwości wynajęcia łodzi itp.



#19 OFFLINE   Silesian Dream

Silesian Dream

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 03 maj 2021 - 17:52

Dlatego właśnie pytam, czy ktoś się orientuje jak to teraz wygląda. E-mail wysłany, zobaczymy jutro.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#20 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 03 maj 2021 - 17:56

Musisz popytać o "te czasy czy minęły". Kartę przepisywali po przedstawieniu polskiej. Inna rzecz że trzeba "załapać się" do koła wędkarskiego aby zrobić opłaty a to już trudniejsza sprawa. To nie tak jak w PL że "każdemu się należy" i biorą jak leci z ulicy. Pytaj. Powodzenia.
Oczywiście nie pisze o tym regionie o którym pytasz. Piszę o Rheinpfalz.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych