Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Tenkara w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
302 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 05 październik 2015 - 17:18

Tenkara na pierwszy muchowy ogień nadaje się wyśmienicie. Prosta w montażu, bardzo prosta i sprawiająca dużo frajdy w łowieniu.

Dorzucę fotki ryb jak tylko je zrzucę do kompa.

 

Wersja której używałem ma 4,1 m ze sznurem 4m i przyponem 3m. Zasięg całkiem spory - myślę że łowienie 9m od naszej pozycji jest absolutnie wystarczające jak chodzi o lipienie. Rzuca się łatwo mimo że sznur jest leciutki. Testowałem trzy średnice fluorocarbonu i żyłek 0,10 FC, 0,12 żyłka, i 0,14 FC. Na wszystkich średnicach można było holować ryby. Nie urwałem żadnego przyponu na tenkarze co mnie zdziwiło bo potem po przejściu na kij muchowy #6 na którym urwałem zestaw z 0,14mm FC ( na małej głowie).

 

Plus tenkary to brak konieczności wybierania linki na kołowrotku przy której to czynności straciłem wodnego potworka.

Tenkara amortyzuje zacięcie doskonale, znacznie lepiej niż muchówka. Myślę że powody sa dwa - wędzisko jest super uległe - wygina się pod własnym ciężarem. Dodatkowo sznur jest super lekki i daje mniejszy opór w wodzie. Może gdybym zacinał z kołowrotka i na lżejszej lince byłoby zupełnie inaczej ale to w następnym sezonie jak będę miał #3. Wędka jest tak elastyczna że myślę że założenie przelotek wygięło by ja już nadmiernie.

 

Hol polegał na tym że schodziłem prostopadle do ryby w dół rzeki jednocześnie idąc do brzegu i bez oporów lipień wypływał na płytka wodę. Ryby trochę głupiały chyba przez maślaną, delikatną i uległą pracę wędki.

 

 

Takie zestawienie spod małego palca - na szybko ( weźcie poprawkę że to po jednym dniu łowienia)

Zacięcie - Tenkara 1:0 Muchówka

Amortyzacja wędziska Tenkara 1:0 Muchówka

Hamulec kołowrotka Tenkara 0:1 Muchówka



#222 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 05 październik 2015 - 20:49

Dzieki, moze kiedys pomysle nad takim zestawem na moje ciurki w PL :)



#223 OFFLINE   Graghowski

Graghowski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 26 lipiec 2016 - 21:53

Panowie, odświeżę trochę temat. Jak tam wrażenia z użytkowania ? Czy kije są już dostępne w Polsce ?


Pozdrawiam



#224 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 26 lipiec 2016 - 21:57

Temat chyba upadl, ja odpuscilem temat niestety.



#225 OFFLINE   Graghowski

Graghowski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 27 lipiec 2016 - 16:28

A ja widząc ciszę zamówiłem ze stanów ;) Znajomy we wrześniu przywiezie to zobaczymy co to potrafi.



#226 OFFLINE   Flame

Flame

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Tarchomin
  • Imię:Patryk

Napisano 28 lipiec 2016 - 10:04

Widziałem spory wybór na Ali.. w cenach zaczynających się od ok 50 $ . Opierając się na jakości muchówek z tego portalu wnioskuję, że mogą być naprawdę ok :)



#227 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 postów
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Napisano 03 styczeń 2018 - 20:32

Odgrzeję temat.

Mocno wkręciłem się w temat tenkary na razie teoretycznie, sprzęt na dniach powinien u mnie wylądowywać.

Mam pytanie jak uważacie jaki zapis musiał by mieć miejsce w R.A.P.R aby metoda ta była legalna na wodach górskich. Jak wcisnąć i co w zapis dotyczący metody muchowej aby "wilki był syty i owca cała"



#228 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 03 styczeń 2018 - 21:37

Witam.

Myślę że pogadamy o tym szerzej przez weekend  :)

Też się napaliłem na tenkarę ze dwa lata wstecz (stricte z tego zainteresowania z resztą wsiąknąłem ostatecznie w muchłowieństwo) i ... odpuściłem sobie ostatecznie.

Co do zapisu RAPR - wystarczy w definicji metody muchowej zapisać że kołowrotek o stałej szpuli może być zamiast "musi" i po sprawie ... 

Pozdrawiam.



#229 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 03 styczeń 2018 - 22:33

Łowiłem. Kolega kupił sprawdzić. Nie dla mnie ani dla kolegi. Może w rybniejszych wodach.... Ja to widzę tak: łowimy na muchę, czyli utrudniamy sobie "życie" generalnie mniej skuteczną metodą na większość ryb w naszych nierybnych wodach, więc jeszcze bardziej nie będę zawężał dozy szczęścia... ;)



#230 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 postów
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Napisano 04 styczeń 2018 - 08:10

Paweł totalnie się nie zgodzę, że metodą muchową utrudniamy sobie życie ;-)

Nie byłbym sobą gdybym nie szukał nowych doświadczeń i wyzwań dla tego w przyszłym roku mam dwa priorytety sum na muchę i tenkara.

 

 


Co do zapisu RAPR - wystarczy w definicji metody muchowej zapisać że kołowrotek o stałej szpuli może być zamiast "musi" i po sprawie ... 

Pozdrawiam.

 

Ziemek :-) chyba o szpuli ruchomej. Taki zapis wydaje mi się do końca nietrafiony  bo wtedy noża by uznać że można używać kołowrotka np spiningowego czyli o szpuli stałej. 


  • Wobi lubi to

#231 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 04 styczeń 2018 - 08:41

W normalnym kraju, wystarczyloby dopisać w dozwolonych metodach " i tenkara ".
U nas zaczęłyby się dyskusje czym ona jest i szukanie definicji zestawu i jego budowy...
  • Pluszszcz lubi to

#232 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 04 styczeń 2018 - 11:23

Witam.

A oczywiście że ruchomej  :D

Marian ... coś w tym jest co piszesz ... z drugiej strony wcale nie miał bym nic przeciwko temy żeby spotykać nad wodą dzieciaki bawiące się bacikiem wyposażonym choćby w zwykłą żyłkę na której końcu wesoło by dyndała sztuczna mucha. Bo to, podobnie jak przy batowym spławiku, najprostsze co może być i najepszy wstęp do całej filozofii wędkarstwa współcześnie pojmowanego.

Pozdrawiam.



#233 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 04 styczeń 2018 - 22:44

Daniel, mucha kopana ze spławiczkiem jest dużo skuteczniejsza od muchy kręconej ze sznurkiem :)



#234 ONLINE   rebowski12

rebowski12

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 86 postów
  • LokalizacjaPoznań (Czerwonak)
  • Imię:Adam

Napisano 06 styczeń 2018 - 23:12

Bardzo zaciekawiła mnie ta metoda. Chce zacząć na wiosnę. Jaki kij na początek kupić. Doradzcie coś proszę. Łowię na muchę normalnie, a chciałem czegoś innego spróbować. Przeglądałem aliexpress- ok 50 $ można coś znaleźć. Pytanie tylko czy to jest coś na co da się łowić. Przeraża mnie wydawanie 200 $. Proszę o poradę i ewentualne modele godne polecenia z dalekiego wschodu.
Pozdrawiam!

#235 ONLINE   rebowski12

rebowski12

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 86 postów
  • LokalizacjaPoznań (Czerwonak)
  • Imię:Adam

Napisano 08 styczeń 2018 - 15:25

Czy nikt nie łowi w ten sposób? Jeśli macie jakieś informację na temat wędek od "chińczyka" to proszę. Dziękuję z góry za pomoc. Na wiosnę chciałem już mieć zestaw.

#236 ONLINE   Maciej1979

Maciej1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej

Napisano 08 styczeń 2018 - 17:07

Ja tak nie łowię, ale mam bata LA BACHETTA MAGICA wyglądającą jak kij na filmiku w 16 poście tego tematu.Jest to dziwny kij który pod ładną płocią pracuje na 3/4 długości a bez problemu można nim zatrzymać 2kg karpia przy odpowiedniej żyłce.



#237 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 08 styczeń 2018 - 21:50

Bardzo zaciekawiła mnie ta metoda. Chce zacząć na wiosnę. Jaki kij na początek kupić. Doradzcie coś proszę. Łowię na muchę normalnie, a chciałem czegoś innego spróbować. Przeglądałem aliexpress- ok 50 $ można coś znaleźć. Pytanie tylko czy to jest coś na co da się łowić. Przeraża mnie wydawanie 200 $. Proszę o poradę i ewentualne modele godne polecenia z dalekiego wschodu.
Pozdrawiam!

Hej 

Mam tenkarę zakupioną z drugiej ręki Tenkara Nano 3,6 m  7:3 action 7 składów jako uzupełnienie muchowej szajby  ;) o nowe doznania. Na Ali widzę podobne modele w zestawach lub pojedynczo w ok 50 $ i możesz śmiało takowe sobie kupić ciesząc się z użytkowania. 

Tenkara oprócz niewątpliwej prostoty zestawu : kijek + pleciony sznur ( robiący za klasyczną linkę ) przypon i mucha daje również fajne doznania z holu małych i średnich rybek.

Ma też swoje ograniczenia :

-nie nadaje się na zakrzaczone rzeczki, gdzie masz nad sobą jakieś gałęzie ( nawet pojedyncze ) długość robi swoje i łatwo uszkodzić delikatną szczytówkę

-przy zaczepie w wodzie trzeba składać całą wędkę by móc chwycić za pleciony sznur i spróbować uwolnić muszkę

-ograniczenie zasięgu w podawaniu muchy np. 3,6m kijka + 4-6 m sznura z przyponem ( cały zestaw robi się średnio dłuższy o 1,5 - 2 m od długości wędki )

-przy dużej rybie ( jeszcze mi się nie zdarzyło  :D ) nie ma możliwości oddania sznura - holujesz na tym co masz ( celowo nie napiszę "na twardym dyszlu" bo kijek gnie się w piękną parabolę )

Jednak świadom obecnie tych pewnych niedogodności po raz kolejny kupił bym tenkarę dla kompletnego luzu, prostoty i minimalizmu sprzętowego  :good:

Dysponując obecnie pływadełkiem planuję w nadchodzącym sezonie parę wypadów poświęcić na jeziorowe łowienie tenkarą szczególnie wzdręg i białorybu - to będzie jej żywioł  :D

Ps. Jak się uda ogarnąć to wstawię krótki filmik z pierwszymi krokami mojego syna w "tenkarowaniu"  B)

       Jeżeli masz jakieś pytania dawaj na priv  :)


Użytkownik szymanek69 edytował ten post 08 styczeń 2018 - 21:51

  • jasiekcom lubi to

#238 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 postów
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Napisano 08 styczeń 2018 - 22:10

Czy nikt nie łowi w ten sposób? Jeśli macie jakieś informację na temat wędek od "chińczyka" to proszę. Dziękuję z góry za pomoc. Na wiosnę chciałem już mieć zestaw.

Na dniach, Tenkara pojawi się w oficjalnej ofercie dostępnej na naszym rynku.



#239 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 08 styczeń 2018 - 23:33

Pierwsze kroki Młodego z tenkarą i sucharem

 

Tenkara i mokra mucha -nieporadnie ale z wielkimi  chęciami  ;)

 


  • Janusz Wałaszewski i hi tower lubią to

#240 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 08 styczeń 2018 - 23:37

Bomba!!! :D


  • szymanek69 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych