Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak radzić sobie bez echosondy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   fishbartek1

fishbartek1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Bartek

Napisano 05 czerwiec 2007 - 19:44

Witam wszystkich łowiących z łodzi pewnie zdarzyło wam sie łowić z łodzi bez echosondy jak typujecie dobre łowisko np.na zbiorniku zaporowym bez użycia echosondy?

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 05 czerwiec 2007 - 19:54

Szklana kula i wróżenie z wnętrzności. Fusy z herbaty od bólu moga być też.....
Albo popytać lokalersów??
Nic innego do głowy nie przychodzi

#3 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 05 czerwiec 2007 - 21:34

200-stu gramowy pilker(oczywiście bez kotwicy) na grubszej plecionce co by w palce się nie wrzynała, ale wtedy jeden musi stale sondować :mellow: :mellow:

#4 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 05 czerwiec 2007 - 21:54

... łowić z łodzi bez echosondy jak typujecie dobre łowisko np.na zbiorniku zaporowym bez użycia echosondy? ...

To tak się da? :lol: :lol:
A tak na poważnie to jest to trudne. Potrzebna jest dobra mapa i wywiad u tubylców. Ja kiedy nie miałem jeszcze echosondy ograniczałem się w zasadzie do obławiania brzegów i ewentualnie szukaniu górek podczas trolowania. Ciągnąłem wobka na jakiejśtam głębokości i jak zaczynał haczyć to wiadomo było, że trafiliśmy na jakąś górkę czy coś takiego.
A tak na marginesie to w echosondę, nawet najprostszą warto zainwestować.
Pozdrawiam

#5 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 06 czerwiec 2007 - 05:14

dwa dni trolla i szukanie kantow i blatow
duze ryby czesto soja gleboko wzdluz sciany zapory (kazdy zbiornik ma swoj specjalistyczny dystans)
popatrz gdzie mewy i inne ptactwo wodne grasuja
popytaj miejscowych

#6 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 06 czerwiec 2007 - 05:54

Witam wszystkich łowiących z łodzi pewnie zdarzyło wam sie łowić z łodzi bez echosondy jak typujecie dobre łowisko np.na zbiorniku zaporowym bez użycia echosondy?


Jakiś czas temu w Wiadomościach Wędkarskich ukazał się artykuł Andrzeja Bomboli - Bombla na ten temat. Wiele w nim jest ciekawych pomysłów. Bombel jest stałym użytkownikiem WCWI i tam go znajdziesz prawie codziennie. Na Jerkbaicie mało bywa.


#7 OFFLINE   mleko_1

mleko_1

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 06 czerwiec 2007 - 05:59

Eee...przeczytałem gdzies jak sobie radzic z rozpoznywaniem kształtu dna za pomoca feedera. ugiecia szczytowki powiedza nam z czym mamy do czynienia ale to nie to samo co na ekranie Lowrance... <_<

#8 OFFLINE   mleko_1

mleko_1

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 06 czerwiec 2007 - 06:22

Tez ogolnie mysle ze odpowiadanie troche podszczypliwe nie jest na miejscu...Forumowicz porusza wazna kwestie w Jego wedkarstwie i umie soie poradzic ktos jeszcze go dobija nożem w plecy...

Zamiast echosondy tez moze Ci posluzycz mapa na ktorej sa widoczne gorki, dolki, prostki i inne.

#9 OFFLINE   admin1348902092

admin1348902092

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów

Napisano 06 czerwiec 2007 - 08:17

Witam,
@Cezorator, Mifku, usunąłem wszystkie wiadomości nie związane z tematem. Proszę nie zaśmiecać wątku.

Pozdrawiam
Admin

#10 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 06 czerwiec 2007 - 08:23

Cześć,
Z tego co pamiętam dobry tekst na ten temat napisał również Jacek Stępień w WŚ. Spróbuję go odnaleźć i napisać, który to numer. Wydaje mi się również, że temat ten poruszany był na jerkbaicie. Tam właśnie pisano o sposobie odczytywania charakterystyki dna z linii brzegowej.

Pozdrawiam
Remek

#11 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 czerwiec 2007 - 08:49

Nie dziwie sie roznym humoreskom bo znalezienie dobrych miejsc na zbiorniku zaporowym bez sondy to jak szukanie igly w stogu siana.
W duuuzym stogu...
Na jeziorach juz predzej (chociaz tez raczej mniejszych) uda sie cos wykombinowac, bo zostalo to stworzone przez nature. Jezeli nie widac nic na powierzchni (rozleglych polaci roslinnosci, mew, wysp, glebokich trzcin,itp), to mozna szukac po omacku w ogolnie znanych miejscach: w przewezeniach, na przedluzeniu cypli (gorki), nawietrzny brzeg, nasloneczniony brzeg, itp...
Na zaporowce czesto dobrym m-cem jest stare koryto rzeki, zalana droga, chalupa, karczowiska....
Da sie bez sondy?
Jasne, ze sie da...jak to pisali w wiadomosciach? Sznurek, kula olowiu i jazda...

Podczas gdy posiadacz najprostrzej sondy (pomijam Humminbird bo tam moglem sobie przed czujnikiem machac a ekran pusty :lol: ) bedzie z powodzeniem lowil juz na 1szym wyjezdzie.
Ty bedziesz potrzebowal ze 2 wyjazdow i to jak bedziesz sie dobrze przygladal, gdzie lowia inni.
Mysle, ze jednak warto zrezygnowac (odlozyc zakup) z innych akcesoriow i skolowac sonde:idea:

Gumo


#12 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 06 czerwiec 2007 - 09:33

Dziesięc lat temu jeszcze wiedziałem. Dzisiaj już sobie nie mogę wyobrazić :huh: :unsure:

#13 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 czerwiec 2007 - 11:51

A tak na marginesie to w echosondę, nawet najprostszą warto zainwestować.


Masz może jakiś konkretny model/f-mę na myśli?

#14 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 06 czerwiec 2007 - 12:16

[quote]
A tak na marginesie to w echosondę, nawet najprostszą warto zainwestować.
[/quote]

Masz może jakiś konkretny model/f-mę na myśli?
[/quote]
Jeżeli z najtanszych to chyba Eagle Cuda lub Fisheasy najlepiej się sprawdzi.


#15 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 06 czerwiec 2007 - 13:41

Trochę informacji na temat głębokości można uzyskać
skalując co metr linę kotwiczną.Przy zmianach miejsc mamy orientacyjny obraz spadków twardości dna.Po kilku
wyprawach mamy zarysy swojego kawałka dna.

#16 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 06 czerwiec 2007 - 14:10

Nie jest tak rozpaczliwie jak koleżeństwu się zdawa ..
Na naturalnym , zwykłym zbiorniku kwestia topografii dna nie jest z reguły żródłem dużych kłopotów .
Są i były mapy , łatwo o batymetrie ..
Rzeka dla wprawionego nieugadżetowanego też nie dramat .
Zaporówki są już wyzwaniem na nieco większą skalę , trzeba się troszkę przyłożyć . Ponieważ startowałem w tym hobby w czasach kiedy nie były jeszcze dostępne elektroniczne kule czy protezy wyobrażni , dla miłośnika wędki droga była jedna..
Rozpoznanie przez łowienie , zapamiętywanie najazdów i podwodnej topografii . Do dziś na Sulejowie trafiamy w stare miejscówki bez pudła i bez echa... Chociaż porosły niektóre fragmenty brzegu , niektóre zupełnie sie zmieniły .
Florek Wawrzyniak trafia na pojedyńcze karcze bez wspomagania , tak dla sportu ..
A jeśli już wyłapie się niektóre charakterystyczne punkty dna , linię brzegów , zarysy dawnych dróg , krawędzie lasów to dalej zwyczajnie z górki . Jak w swoim mieszkaniu ..
Zeby się wypsikać do sedesu , a nie na podłogę , wcale nie potrzeba sondy i gps-a..
Oczywiście ze sonar ułatwia spinningowe poczynania . Także go używam . Wiele rzeczy dzięki niemu zauważam lepiej , inaczej .. Widzę termokliny , granice zakwitów , rozróżniam temperaturowe niuanse . Ale też zauważam osobistą skłonność do wygodnictwa , zdawania się bez reszty na interpretacje ze szklanego ekraniku . Nie szukam sam , przemysł mnie wyręcza..
Taki awans poprzez zakup .
I niewiara w siebie trochę ..
Także techniki naszego hobby , w wersji już niemal klasycznej , uległy urokowi echa . Opad na kancie , lot relaxem po blacie to jego nieodrodni , swojscy kuzyni ..



#17 OFFLINE   szwagier

szwagier

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 97 postów
  • Lokalizacjapruszków

Napisano 06 czerwiec 2007 - 23:25

na śniardwach miejscowi na każdej łódce maja echo ale jak zobaczą żerujące rybitwy to szybko podnosza kotwice i drą ile w silniku mocy za ptakami żeby się ustawić jako pierwsi, niezłe zbyty sa jak okoń przestaje żerować i rybitwy pokazują go kawałek dalej- jak startuje 10 łodek za ptakami tylko że czasem . na plytkiej wodzie przez ten pośpiech płosza ryby i rybitwy .... no a potem to już echo lub przepisanie gurek z gps-u
niezły sposób tpo pływanie za innymi ipodglądanie co oni żeżbią, ja w ten sposób od zeszłego roku próbuje na zegrzu i nawet mi sie udaje coś złapać,może czaem sie wkuzają jak przepływam między łódkami żby zobaczyć gdzie oni łapia w dołku czy na górce, ale jeszcze nikt we mnie nie żucał...
w niedzielę startujęna śniardwy , zobaczę czy tam ktoś górek przez zimę nie poprzestawiał

#18 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 07 czerwiec 2007 - 08:41

@szwagier ,dodam jeszcze ze te okonki zeruja najczesciej na stynce .Czesto zdarza sie ze wegorze wplywaja na tak syto zastawiony stol .To ciekawy widok ,wegorz plynacy prawie po tafli.
Przemierzajac beskresne polacia jezior chyba najlepszym sposomem jest trolling .Niepozwoli to na 100 % na poznanie lowiska ale krok po kroku po kazdej wyprawie na znalezienie gorek ,spadow i najlepszych miejscowek.A jak to niepomoze ,pozostaje powalczyc z mapa bat.

#19 OFFLINE   JohnnyJohn

JohnnyJohn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 czerwiec 2007 - 10:53

Widze ,że kwiat wędkarstwa polskiego juz uległ manii echosond GPS-ów i innych nowinek jakie niesie nam świat współczesny.
Odpowiedź jednego użytkownika czy tak się wogóle da mnie wręcz zbiła z nóg.
Oczywiście ,że sie da i ja sam nie mam echosondy.
Wędka z wrażliwą szczytówką ciężarek tak z 15-20 g (jak kto chce to i boczny trok-gorąco polecam) żyłka fluo wiosełka i jedziemy przez zbiornik.
-szczytówka równomiernie sie ugina -piaszczysty blat.
-szczytówka drży nieco- żwir
-mocniejsze wychylenia- kamyki
-pojedyncze puknięcie i opadanie puknięcie i opadanie- karcze lub kamienie.
-ugięcie się pogłebia- zaczep albo roślinność.
-kąt żyłki względem szczytówki sie powiększa- wpłynąłeś na górkę albo wypłycenie.
-kąt się zmniejsza łagodznie- coraz większa głębokość
-kąt wałtownie się zmniejsza- uskok dna.
-podczas penetrowania dna z zestawem bocznego troka jest jeszcze możliwość brania ryby co jest miłym urozmaiceniem sondowania.

Oczywiście ta technika jest może nieco nużąca ale warto tak sobie popływac ponotowac to moz na stworzć w łasna mapę barymetryczną jeziora a to daje niemałą satysfakcję.

Pozdrawiam JJ@




#20 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 07 czerwiec 2007 - 17:49

Technika pewnie dobra, gorzej jak na łowienie masz kilka dni. # pływasz i obserwujesz szczytówkę a jeden łowisz...
Ja wiem że jest duży opór przed nowym, że są metody pozwalające się DOMYŚLIĆ co może być na dnie, ale w dzisiejszych czasach gdy najcenniejsza jest dla nas sporadyczna wolna chwila i echo nie kosztuje już potwornych pieniędzy to troche jak noszenie sprzętu nad wodę piechotą zamiast wsiąść w auto - pewnie że w miesiąc damy radę przetaszczyc wszystkie klamoty, ale ja chyba wole ulec manii echosond i GPSów, metody zabierajace kilka-kilkanaście sezonów na jednym średnich rozmiarów jeziorze zostawiam miejscowym lub ludziom z duuuużą ilością wolnego czasu (milionerom?? Emerytom??)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych