Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki kołowrotek do połowu sandaczy na koguty?


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   marek_k84

marek_k84

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 343 postów
  • LokalizacjaZielonka

Napisano 03 listopad 2005 - 14:33

p.s.A u nas w Warsiawce jakos sie koguty nie przyjely, wszystko na gumy zasowa...


Gumo,
przecież kogut to po prostu.... śląska mucha :lol: :lol: :lol: wersja grube nymph (czyli krótka nimfa przodkowa)...

warsiawka woli dalekÄ… nimfÄ™ :D


#22 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2005 - 14:35

@Gumo,

...Przy gorkach z karczami to juz jest pewne zawisniecie...

- hehehehe i żeby było śmieszniej to widziałem, że oni mieli po dwa lub trzy takie same kije i w momencie zaczepu, zostawiali zestaw i brali drugi. Tłumaczyli to niepotrzebnym płoszeniem ryb.
Widocznie to taka technika.
U nas się nie przyjęło pewnie dlatego, że mamy jedną zaporówkę, mało koguciaży, a więc mało osób do naśladowania. Nie ma od kogo się uczyć. :mellow:

#23 OFFLINE   Jarpo

Jarpo

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 03 listopad 2005 - 14:38

Wiadomo jest szkoła warszawska i śląska. Śląska szkoła to właśnie koguty a wspomniany Wyderka to jeden z twórców tej szkoły. Zauważa się ekspansję szkoły śląskiej. Myślę, że dzieje się tak ze względu na jej niesamowita skuteczność. Czy na forum są prawdziwi koguciarze? Myślę że to nie wstyd. Można łowić wieloma metodami. Trwać przy jednym to dla mnie zbyt nudne i monotonne.

#24 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2005 - 14:48

@Jarpo,

...Trwać przy jednym to dla mnie zbyt nudne i monotonne...

- no pewnie, że tak.
Po to też powstało to forum aby można było wymieniać się doświadczeniami na temat różnych technik łowienia.

#25 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2005 - 14:59

Pewnie tak jest, za malo potencjalnych miejsc, poza kamieniami mile widziane kolkowiska...
Nie zauwazylem ekspansji kogutow...nie znaczy to, ze jest malo skuteczna ta metoda...
Hehehe, 3 zestawy (3 Talony) do jednej tylko metody...to bardzo kosztowna ta metoda.
Acha, zapomnialem dodac ze ten Talon, ktorego mi proponowano byl z...ITM (odpowiednik IM7 co najmniej)... :lol:
Gumo

#26 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 03 listopad 2005 - 15:34

wtrÄ…ce swoje 5 groszy.

Potwierdzam szkołe ostrego jigowania na Mietkowie. Gadałem z J. Stępniem, A. Lipinskim (w tym roku wykosił wszystkich na Grand Prix Mietkowa) i jeszcze kilkoma lokalnymi mistrzami i oni też skłaniają się ku sztywnym pałkom, które nie mają niemal ugięcia przy podrywaniu przynęty. Wszystkie niemal brania obserwuje się na lince, ryba musi nieźle żerować aby przy wszelkich luzach, wybrzuszeniach był charakterystyczne pstryk na kiju. Rzeka to co innego, tam ryby zdają się bardziej wściekle atakować przynęte, co może tłumaczyć brak czasu na zastanowienie się.

Wspominali, że nie ma kołowrotka który to wytrzyma. Długo nie wierzyłem do póki nie zobaczyłem w praktyce. Faktycznie bardziej przypomina to szarpanie, ale 98% ryb siada podczas długiego opadu i właśnie dlatego kij musi być sztywny aby poderwać ciężką przynętę dość wysoko. Technika o wiele skuteczniejsza jesienią niż wiosną. Wiosną ryby często są na płytszej wodzie i tam można już sobie pozwolić na nieco finezji. Dwa lata temu na tych samych zawodach Sławek Kubasiewicz pojechał całe towarzystwo sliderami 7 cm na wodzie 1,5 metrowej.

Sami stwierdzili, że multik mógłby okazać się strzałem w 10 ale nikomu nie chce się uczyć nim łowienia. Ja od roku łowię na MIetkowie kijkiem St.Croix do 21 gram, jednoczęściowym 1,98m z multikiem Daiwa TD-S i jest całkiem fajnie. Może rzuty nieco krótsze niż ze zwykłego kijka, ale frajda dużo większa. Nie zauważyłem problemu z nawijaniem linki (wybieranie luzu). Przy silnym poderwaniu ma się sporo czasu na jej wybranie. Ale te brania.. Miód... Jak ostro gryzą to pstryk zamienia się w walnięcie.
MOże zrobię dwa obroty więcej, nic to nie zmienia. Brania i tak są w drugiej fazie opadania przynęty, a nie jak się wznosi. Poza tym ostatnio zaobserwowałem metodę aby nie wybierać do końca luzu i nieco go pozostawić. Robi się wóczas mały łuk w powietrzu, który jest znakomitym wskaźnikiem brań. Widać każde nie naturalne drgnięcie. Nie trzeba wpatrywać się w punkt, w którym linka wchodzi do wody, co czasem przy kiepskiej pogodzie jest niemal niemożliwe.

Bardzo mi to przypomina jerkowanie, tylko jerkujemy do góry, a przynęta co chilę spada na dno. Poderwanie, kilka obrotów, dno i znów poderwanie. Czyż to nie podobne?!? Jeśli coś się zadzieje po drodze - cięcie. Ważne aby ciąć bardzo obszernym łukiem (odległość, ewentualne luzy, krótka wędka i twardy pysk sandacza). Zresztą sprawdza się także przy dużych kaczodziobych. Miałem przyjemność obserwować zacięcia niejakiego Piotra Piskorskiego. Jak ktoś się nie spodziewa, można się nieźle przestraszyć, albo wpaść do wody...

Także osobiście namawiam do multika. Myślę, że będzie równie skuteczny przy odrobinie wprawy, a już na pewno trwalszy. Kiedyś trzeba przełamać ten stereotyp....

#27 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2005 - 15:51

@Baloo,
potwierdza moje słowa o metodzie oraz zastosowaniu sztywnych i mocnych kijów.
Jak widać w kogutowaniu to podstawa. :D

#28 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 03 listopad 2005 - 16:16

Zapomniałem o jeszcze jednym...

Albo chcemy być skuteczni, albo mieć frajdę z holu nawet 50cm sandaczyków. Fakt, że na mocnym kiju od szczotki wleczemy takiego pikuta bez większych emocji. Podejrzewam, że emocje zaczynają się od 80cm w górę, ale nie miałem jeszcze przyjemności sprawdzić. Pewnie da się znaleźc jakiś kompromis, aby kij był mocny, sztywny, ale na tyle jeszcze wrażliwy aby popracował nieco pod stosunkowo niewielką rybą. Mój kijek do 21 gram, ma spory zapas mocy, ale przy główkach powyżej 18 gram, traci swoje właściwości szybkiego poderwania i zaczyna zbytnio się przyginać. Dlatego planuję zakup nieco mocniejszego, około 40 gram. Nigdy jeszcze nie łowiłem ciężej i raczej nie będę, więc powinno to w zupełności wystarczyć.
KOlejny tip to dokręcony na granice wytrzymałości polecionki/kija hamulec. Przy zacięciu nie ma prawa oddać zentymetra linki. W przeciwnym razie zapomnij o skutecznymn zacinaniu sporych sandaczy z dużej odelgości, krótkim kijem.
Kilka razy widziałem sandałą, który trzymał zębami za główkę i mimo zdawało mi się solidnego zacięcia haczyk nie był wbity nawet na milimetr. Rybę podholowywałem do łodzi, ona otwierała pysk i odpływała wolno.

YO!

#29 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2005 - 17:11

Jest mozliwy taki kompromis, nazywa sie Talon...
I sztywny i w miare finezyjny.
Gumo

#30 OFFLINE   Michumm

Michumm

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaNysa

Napisano 03 listopad 2005 - 18:00

@guzu, @jarpo
Ten kręciol to ja mialem i odradzam, rozsypal się jak dmuchawic po dotknięci i dmuchnięciu, do kogucików uzywam Team Dragona (najwiekszego)jestem z niego zadowolony, niejeden dobry mlynek by sie rozkraczył a ten dziala dalej.
U nas łowi sie na koguty wędkami, które nie są pałami tzn są mozne ale maja ugiecie parabolik, dziwne? Sam byłem swiadkiem jak łwili na takie kije prawde powiedziawszy nie mieli problemów z holem duużego sandacza, przez 3 dni obserwacji ludzi, którzy łowili własnie na takie kije, widziałem jak na pokładzie ich łodzi wylądowały 4 sandały po ok 10-12kg.

#31 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 03 listopad 2005 - 18:05

@Michumm

Ja slyszalem wiele dobrego o tym kolowrotku. Sam uzywam innych, ale pytanie bylo o kolowrotek w przedziale...


Guzu

#32 OFFLINE   Michumm

Michumm

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaNysa

Napisano 03 listopad 2005 - 18:09

z mojej strony polecam team Dragone, ale juz ich nie produkują, ale na aukcjach mozna dostać, jest on w dobrej, bardzo dobrej cenie i naprawde goooood

#33 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 03 listopad 2005 - 19:29

czytam sobie ten post i tak mi w glowie swita, ze takie kogutowe lowienie, niewiele sie rozni od lowienia na gumy, preferowanego w niemczech czy tez holandii
uzywa sie mocnych i bardzo sztywnych wedek, mocnych i dobrych kolowrotkow i plecionek
roznica to dlugosc wedki, preferuje sie 2.7 metra z cw. okolo 60-80 gram
z dobrych wedek moge wymienic:
jenzi torsten ahrens horizon titan
sportex turbo kev pike i carat spin 4
sänger iron claw damokles
wszystkie charakteryzuja sie niesamowicie szybka i progresywna akcja i maja cos, co amerykanie 'backbone' nazywaja

a teraz do tematu wytrzymalego kolowrotka, znam dwa w okolicach ceny (chyba?): royobi applaus i zauber (obydwa sa skonstruowane do lowienia plecionka i sa full metal, i jeden poza cena: penn slammer

No chyba ze masz zamiar lowic na koguty - drob (z gruntu) a nie na kawalki pior przyczepione do glowki okolo 20 gramow...

:mellow: :mellow: :mellow: :mellow: :mellow:




#34 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2005 - 20:00

No chyba ze masz zamiar lowic na koguty - drob (z gruntu) a nie na kawalki pior przyczepione do glowki okolo 20 gramow...
:lol:
Pitt, i tu Slammer dobry bedzie, tylko trzeba wziac wiekszy.
Gumo


#35 OFFLINE   TaZz

TaZz

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów
  • LokalizacjaKoÅ‚obrzeg

Napisano 03 listopad 2005 - 21:17

A czemu by mogła służyć ta oto wędka CORMORAN :wacko:
kijek nie jest przezemnie używany i nie będzie Embarassed .
Może by sie nadawał do czesania dużymi kogutami

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  napisy.JPG   48,6 KB   51 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  wedka.JPG   45,07 KB   74 Ilość pobraÅ„


#36 OFFLINE   JACKOVSKI

JACKOVSKI

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 03 listopad 2005 - 21:24

sądząc po nazwie SEACOR BOAT i dużym c.w. oraz długości poniżej 2m to ta wędka jest chyba do łowienia z kutra na morzu lub na koguty (dróB) :mellow:

#37 OFFLINE   TaZz

TaZz

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów
  • LokalizacjaKoÅ‚obrzeg

Napisano 03 listopad 2005 - 21:29

też tak myślę,ale wyrzej w postach było mówione o tzw.kijach od szczotki więc dałem propozycje bo posiadam taki kijek.

#38 OFFLINE   JACKOVSKI

JACKOVSKI

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 03 listopad 2005 - 21:34



#39 OFFLINE   Michumm

Michumm

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaNysa

Napisano 03 listopad 2005 - 22:39

Kiedys miałem takiego kija co sie zwał zebco ocean slesh 100-200 nie było szans zeby takie sandaczyki po 4-5kg chociaz troche ugieły tą wędke

#40 OFFLINE   Jarpo

Jarpo

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 04 listopad 2005 - 08:50

Byłem przekonany do SPRO. Myślałem o zakupie RED ARC z przeznaczeniem do koguta i do spinningu brzegowego a teraz tak sobie myślę (desperacja), że może stare dobre ABU wytrzymałoby orkę, jaką funduje się kołowrotkowi przy kogutowaniu. Może ABU CARDINAL C4, albo C3? Co o tym myślicie? Jest kilka na allegro i mimo zaawansowanego wieku wcale nie są takie tanie!! Penn Slammer zdecydowanie jest dla mnie za drogi, no chyba żeby okazyjnie w USA.
Poniżej podaje linki do wspomnianych wyżej ABU na Allegro.
http://aukcjewp.wp.p...p?item=69486819

http://aukcjewp.wp.p...p?item=70716308

http://aukcjewp.wp.p...p?item=70856846

http://aukcjewp.wp.p...p?item=70859081

http://aukcjewp.wp.p...p?item=70371200





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych