Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

"karbonowy" uchwyt pod kołowrotek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   burzum666

burzum666

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów

Napisano 16 czerwiec 2007 - 11:17

Panowie...zbieram komponenty do uzbrojenia blanku St.Croix - SCIII ( AVID ) 7,6, do 14 gram, 2 części i postanowiłem, aby mój nowy kij ( przeznaczony jako normalny spinning ) był uzbrojony na wzór tego castinowego z artykułu O mieczu samurajskim na jerku. Poszukuję zatem samego uchwytu w karbonową kratkę, może być z dwoma pierścieniami i rdzeniem z karbonu, lub jeden pierścień i cała reszta z karbonu....Jaką wielkość proponujecie do tej wędki ? 17mm czy 18mm? Macie jakieś namiary na coś w tym stylu? Coś może ktoś doradzi w kwestii tego uchwytu...musi być w każdym bądź razie w jak największej części w tą karbonową krateczkę.

#2 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 czerwiec 2007 - 12:56

@burzum

tak karbonowa krateczka to fragmnet tuby rezonansowej a nie uchwytu. Poniewaz uchwyt jest typu exposed-blank ten wlasnie fragment tuby rezonansowej odslania.

Jezeli chodzi o uchwyty spinningowe to mozesz zastosowac tzw. uchwyt szkieletowy (skeleton seat) z wkladka z carbonu (insert).
Widzialem tez uchwyty spinningowe typu exposed-blank, robione wlasnie na bazie uchwytow szkieletowych, z metalową osłonką (nie wiem nawet czy nie tytanową) odslaniajace fragment blanku od góry (tam gdzie przylega dłoń) ale.... nie wiem czy to będzie wygodne bo tworzy się kant o szerokości rownej grubości scianki uchwytu. Uchwyty takie robi zdaje się American Tackle.

Pozdrawiam

#3 OFFLINE   burzum666

burzum666

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów

Napisano 16 czerwiec 2007 - 18:51

Witam. Liczyłem, że Ty właśnie pierwszy się odezwiesz w tej kwestii :D Wiem o szkieletorach czy Fujii czy innych...sam mam w swoim Talonie taki uchwyt z wkładką z kratki z karbonu i pierścieniach w kolorze tytanu. Jest to uchwyt Pacific Bay. W innej mam Fuji Szkieletora + jasne drewno. Ale szukam czegoś chyba jeszcze innego...coś w stylu uchwytów w wędkach angielskiego FOX, oni robią cały uchwyt jednopierścieniowy z kieszenią w krateczkę...może coś takiego...chociaż nie mogę nic takiego znaleźć u renomowanych producentów samych detali.. wiesz znalzłem tez na Mudholle ciekawy uchwyt szkieletorowy Fuji z pierścieniami w krateczkę! Po prostu szukam czegoś nowego i w tym stylu, jak ktoś ma jakieś sugestie, linki, foty to poproszę.

#4 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 czerwiec 2007 - 18:58

Miałeś w ręku nowe uchwyty Fuji Soft Touch? Ja miałem, i muszę powiedzieć że bardzo elegancko się prezentują. Co prawda bez żadnych bajerów ale dają bardzo fajny tępy chwyt. Taka praktyczność połączona z elegancją. Wzroku bardzo nie przykuwa, ale jak szukasz czegoś nowego - proponuję rozważyć taką aleternatywę :D

#5 OFFLINE   burzum666

burzum666

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów

Napisano 16 czerwiec 2007 - 19:11

właśnie znalazlem na necie ładne zdjęcie tego softa...w sumie to rzeczywiści inny jest, mająć go w ręku pewnie ma się wrażenie miękkości i ciepłoty...w sumie można by się pokusić z takim uchwytem, zrobiś rękojeść bardziej uboga w pianki, w stylu karpiówek, coś wypośrodkować... :D

#6 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 czerwiec 2007 - 19:25

miękkości i ciepłoty... czy ja wiem - on jest po prostu inny od grafitu, rzeczywiscie mniej kamienny jakby taką cienką gumową skurką pociągnięty - ma ładne metalowe pierścienie poza tym, tak że jeżeli chodzi o prezencję na kiju wygląda naprawdę elegancko i widać że nie jest to zwykły graficiak - jeśli ma to dla Ciebie znaczenie

#7 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 17 czerwiec 2007 - 12:27

Ta carbonowa kratka to tylko foto nadruk profesjonalnie zrobiony i z carbonem nie mają nić wspólnego moi koledzy mają takie nadruki na swoich modelach idealnie naśladujące carbon i w motoryzacji można to spotkać bardzo często.we Wrocławi są firmy które to robią tak i w innych miastach. napewno dobre firmy reklamowe.

#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 czerwiec 2007 - 16:15

@tornado
foto nadruk na tubie woven graphite ? że niby to jakaś kalkomania? polemizowałbym B)


#9 OFFLINE   burzum666

burzum666

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów

Napisano 17 czerwiec 2007 - 21:32

woven to czysty karbon, mam taki to widzę...ale gościowi chodziło o uchwyty całe w krateczkę, jakby odlew całego wraz z kieszenią...normalnie się tego nie da zrobić, więc pewnie ma rację, że to jakaś imitacja. Karpiowy Fox czy nawet Tandem Baits ma w kilku wędkach takie uchwyty i to w różnych kolorach.

#10 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 czerwiec 2007 - 21:40

a, rozumiem, chodzi o malowanie uchwytu kołowrotka - nie zrozumieliśmy się w takim razie z @tornado, sorki za zamieszanie

@burzum
@tornado ma nicka...

Pozdrawiam

#11 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 17 czerwiec 2007 - 21:46

Friko tuba to czysty carbon robiony pod ciśnieniem na rękawach termo kurczliwych,mi chodzi o sam uchwyt do multika.Od wielu lat sam robie kadłuby do swoich modeli z carbonu z tym że my używamy tkaniny carbonowo cewlarowej bo sam carbon jest za kruchy do naszych celów i z racji zawodu te technologie są mi dobrze znane.Gdybym znał producenta rdzeni do blanków to sam bym uruchomił produkcje blanków B) Dla Ciekawości zapytam czy ktoś wie czym się różni włókno węglowe od grafitowego?

#12 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 czerwiec 2007 - 21:53

@tornado

załapałem o co Ci chodziło. Myślę że włókno węglowe i grafitowe to potoczne nazwy określające to samo. Jeśli chodzi o blanki to produkuje się je z tzw. prepregów w skład których wchodzi mata z włóknami węglowimi / szklanymi oraz różne żywice.

#13 OFFLINE   burzum666

burzum666

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów

Napisano 17 czerwiec 2007 - 21:56

hmmm..mi się Friko wydaje, gdzieś tak chyba słyszałem, że grafit to nie to samo co węgiel....ale nie pamiętam szczegółów

#14 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 czerwiec 2007 - 21:59

bo węgiel to koks, to antracyt :mellow:

ja pisałem o potocznym rozumieniu w kontekscie materiałów do budowy blanków, czyli prepregów. często mówi się wędzisko węglowe / grafitowe czy mata węglowa / grafitowa - i chodzi o to samo.



#15 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 17 czerwiec 2007 - 22:33

Friko to nie całkiem tak; włokna węglowe wytapia się w temperatórze 1800st C natomiast włókna grafitowe aby wykonać potrzebna jest tęperatura ponad 4200 do 4800st dlatego ceny wędek z włókien grafitowych osiągają takie ceny.nawet nie jestem pewny czy do ich produkcji się stosuje włókana grafitowe.napewno mają je osłony termiczne w promach kosmicznych.

#16 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 czerwiec 2007 - 22:41

@tornado

natomiast blanki z prepregów po zrolowaniu piecze sie w temperaturach rzędu kilkuset stopni (zaledwie).

Żadna wędka nie jest wykonana z tylko z samych włókien węglowych / grafitowych. Prepreg to mieszanka różnych składników. A właściwości koncowego produktu to wypadkowa właściwości tych składników. Kiedyś był wyścig technologiczny w kierunku wyprodukowania wędek ceramicznych , maksymalizowania modułu sprężystości blanku etc - okazała się to ślepa uliczka.



#17 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 17 czerwiec 2007 - 23:01

Tutaj masz całkowitą racje liczy się rodzaj żywic, jakie włókna się stosuje, jakich producentów,jak dłógo się je wygrzewa jakie domieszki szkła,jak się je układa itd jest to tajemnica najbardziej pilnowana w danych firmach.Wiadomo że blanki Amerykańskie będą najlepsze teoretycznie bo to najwęksi producęnci Włókien na świecie i żywice pochodzą ze stanów tam je wymyślono drugim liczącym się producentem jest Japonia a potem dłógo nic i dopiero Francja Rosja Niemcy. Do produkcji włokien jest potrzebna bardzo dyża ilość energi i stąd zaczyna się kryzys jaki już nastąpił na świecie w produkcji włókien i nasze wędki nie będą tanieć ale trzeba się spodziewać wzrostu cen.

#18 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4786 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 18 czerwiec 2007 - 15:10

Carbon czyli węgiel jest określeniem używanym przez Angoli a graphite przez Amerykańców. W przypasku wędek to ten sam materiał.

Pozdrawiam

Paweł

#19 OFFLINE   sawal

sawal

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaŻary, lubuskie

Napisano 19 czerwiec 2007 - 20:19

@tornado
Włókna węglowe i grafitowe to chemicznie to samo - wegiel (symbol chem. C) - i na tym podobieństwo się kończy :D
Węgiel © występuje w kilku tzw. odmianach alotropowych, różniących się budową krystaliczną, a przez to mających zupełnie różne własności fizyko-mechaniczne. Bardziej znane odmiany alotropowe węgla to grafit i diament; tak, tak - diament to też węgiel © - choć do antracytu niepodobny :D
O ile mi wiadomo, to w budowie blanków używane są włókna węglowe (łatwiejsze i tańsze wytwarzanie) oraz grafitowe (trudniejszy i droższy prces wytwarzania). Włókna węglowe osiągają moduł sprężystości E do max. 25 mln PSI (jak pamiętam), zaś grafitowe od ok. 30 mln PSI w górę - tzw. standardowy grafit to 32-33 mln PSI, IM6 - 36-38, IM7 - 42-43 itd. Różnica we własnościach blanków jest spora i łatwo wyczuwalna.
I to by było na tyle :D

#20 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 19 czerwiec 2007 - 22:58

Sawal dobrze napisałeś ten sam podstawowy materiał ale sposób przerobienia całkowicie różny i tym podstawowym parametrem różnią się te materiały,i diabli wiedzą co w przemyśle zbrojeniwym jeszcze mają.Ja o ile pamiętam to konieć lat siedemdziesiątych miałem tkaniny rowingowe węglowe od zawodowych modelarzy lotniczych radzieckich którzy na kontraktach wojskowych siedzieli w jednostkach armi radzieckieji ich zadaniem było robić wyniki.Tacy kolesie z nami chandlowali tytanowymi elementami do modeli włóknem węglowym superwykonanymi elementami z duralu za elektronike która u nich była nie do zdobycia,dotyczy to kewlaru lotniczego duralu i wiele innych materiałow pochodzenia wojskowego.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych