Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak nawijać plecionkę na multiplikator?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 28 listopad 2012 - 22:54

witam.
nie bawilem sie do tej pory multikami wiec mam kilka glupich pytan:

wystepuje w multikach takie cos jak slizganie sie plecionki po szpuli jak w kolowrotkach spinningowych? trzeba naklejac jakies naklejki etc?

jak zakladac linke na szpulke? zwykla samozaciskajaca petelka jak w staloszpulowcu?

#2 ONLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9627 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 listopad 2012 - 22:58

Jak masz dziurowatą szpulę, to nie musisz miec podkładu ani nalepek.
Wystarczy 10m żyłki. pętla wystarczy.

#3 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 28 listopad 2012 - 23:05

dzieki.

#4 ONLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 28 listopad 2012 - 23:17

Jak masz dziurowatą szpulę, to nie musisz miec podkładu ani nalepek.
Wystarczy 10m żyłki. pętla wystarczy.

Kuba niby wszystko się zgadza, ale nie rozumiem po co 10 metrów żyłki? Od samego początku wiązałem plecionkę do ażurowanej szpuli,bądź taśmą,potem kilka luźnych obrotów,na pozostałą resztę wyganiam żonę, lub kogo mam pod ręką , na długość działki ,i "zwijam ją/jego" na ustawionym odpowiednio hamulcu walki ku sobie , i tak to zaj..nia,czyli ile długości działki składa się na pojemność firmowej szpuli w której konfekcjonowana jest ta plecionka ;)

#5 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 28 listopad 2012 - 23:39

Tylko nie mow ze holujesz zone? :D
  • Kacperw22 lubi to

#6 ONLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 28 listopad 2012 - 23:50

Tylko nie mow ze holujesz zone? :D

A dlaczego nie? ja zawsze byłem szczery i mówiłem że wędkarstwo jest dla mnie number one........... :) Tu nie ma jaj,jak kij zadrga ,to wszystko musi być dobrze naciągnięte.......... :)
  • Tomek_N, Alexspin i Kacperw22 lubią to

#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 listopad 2012 - 08:47

:lol: :lol: dobre

#8 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 29 listopad 2012 - 09:35

nie wiem jaka szpula jest w revo toro (na fotkach chyba wyglada ponawiercana, ale nie dziurawa) w accuriscie jest gladka (na razie nawinalem na nia zylke 0.28 w celu nauki rzucania, ale nawet na to ostatnio nie mam czasu...) Nie lubie podkladow robic (wezel nieladnie na szpuli wyglada a czasami spod grubej warstwy potrafi wystawac) moge uzyc naklejek z pp? (na staloszpulowcach nigdy mnie nie zawiodly, a patrzac na ich slady na szpuli czasami przeskrecaja sie o wlasna szerokosc.. znaczy naklejka tutaj a slad z kleju obok....

#9 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 29 listopad 2012 - 10:18

W toro 61 nie jest dziurawa.Ja robię w ten sposób: podkład z żyłki i teraz: robisz zwykłą pętlę o wielkości takiej aby przeszła przez nią szpulka z żyłką.Pętla na zwykłą ósemkę .Spłaszczasz pętlę i przeciągasz od przodu multika przez wodzik i kieruje ją pod szpuę.Musisz czymś sięgnąć jak żyłka jest za miękka i pętla nie chce wyjść .Potem kierujesz koniec żyłki z pętlą górą szpuli i przewlekasz przez wodzik tak aby cała pętla znalazła się za multi. przekładasz szpulkę z żyłką przez pętlę i powoli zaciągasz tak,że węzeł od pętli wróci wodzikiem na szpulę .Ważne aby pętla zaciskała się w dobrym kierunku ,sam wyczaisz o co chodzi.No i jedziesz z podkładem .Później łączę podkład z plećką węzłem zderzakowym i nawijam plećkę .Tak wycyrkluj aby węzeł był na środku szpulki .Nie widać zgrubienia chyba ,że węzeł jest kosmicznie wielki i nawijasz mało plećki :)

#10 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 29 listopad 2012 - 10:41

Nie lubie podkladow robic (wezel nieladnie na szpuli wyglada a czasami spod grubej warstwy potrafi wystawac) moge uzyc naklejek z pp? (na staloszpulowcach nigdy mnie nie zawiodly, a patrzac na ich slady na szpuli czasami przeskrecaja sie o wlasna szerokosc.. znaczy naklejka tutaj a slad z kleju obok....


Użyj jakiegoś węzła do łaczenia przyponów strzałowych, nie są tak baryłkowate. Na toro i tak pewnie władujesz sporo grubszej linki, więc podkładu będzie niewiele. Jeśli chodzi o taśmy to wolę papierową malarską, nie jest śliska i trzyma jak należy.

Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 29 listopad 2012 - 10:41


#11 ONLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9627 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 29 listopad 2012 - 10:53

Kuba niby wszystko się zgadza, ale nie rozumiem po co 10 metrów żyłki? Od samego początku wiązałem plecionkę do ażurowanej szpuli,bądź taśmą,potem kilka luźnych obrotów,na pozostałą resztę wyganiam żonę, lub kogo mam pod ręką , na długość działki ,i "zwijam ją/jego" na ustawionym odpowiednio hamulcu walki ku sobie , i tak to zaj..nia,czyli ile długości działki składa się na pojemność firmowej szpuli w której konfekcjonowana jest ta plecionka ;)

To taki skrót myślowy.
Jak masz dziury - bez podkładu (choć ja daję).
Jak nie masz dziur - podkład z żyłki.

#12 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 29 listopad 2012 - 12:29

robię tak:
https://www.youtube....h?v=3nwRRKs9Buc

DZIAŁA, tylko trzeba pamiętać o takim założeniu pętli na szpulkę, żeby kręcąca się szpulka zaciskała pętlę.
Nigdy nie wiążę linki przez dziurkę w szpuli, nic nie podwijam, nie kleję taśmą itp. Polecam sposób z filmiku. U mnie działa już z 2 pokolenia :)

Użytkownik dawid_ edytował ten post 29 listopad 2012 - 12:31


#13 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 29 listopad 2012 - 13:21

robię tak:
https://www.youtube....h?v=3nwRRKs9Buc

DZIAŁA, tylko trzeba pamiętać o takim założeniu pętli na szpulkę, żeby kręcąca się szpulka zaciskała pętlę.
Nigdy nie wiążę linki przez dziurkę w szpuli, nic nie podwijam, nie kleję taśmą itp. Polecam sposób z filmiku. U mnie działa już z 2 pokolenia :)


Dokładnie o tym pisałem wyżej ,tylko zastosować w multicu trochę więcej kombinacji niż otwarcie kabłąka.

#14 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 05 grudzień 2012 - 23:04

dobra panowie costam pokombinowalem. pytanie takie: w instrukcji pisze, zeby nawijac bodaj 1,5mm ponizej rantu szpuli ja dalem na rowno (widac, ze plecionki jest wyzej jak gorna krawedz wodzika) da rady tak lowic czy mam od razu odwinac nadmiar? (pytam bo na dzien dobry ma isc do trola nie chce mi sie zwijac 50 czy wiecej metrow plecionki rekami jak mi sie wszystko popitoli)

#15 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisano 16 grudzień 2012 - 22:55

Witam,

 

nie stosuję taśmy samoprzylepnej i żyłki podkładowej. Plecionka ma małe tarcie i jest nieelastyczna ale można ją silnie naprężyć nawijając pierwsze zwoje co skutecznie zabezpiecza całość przed poślizgiem. Naprężanie jej od początku ułatwiają trzy podpętle wykonane z jednej pętli zakończonej węzłem i zaciśnięte na szpuli.

 

W tym celu otwieram kołowrotek, wyjmuję szpulę i przez oczko wodzika wprowadzam za nią plecionkę. Dużą pętlę o średnicy ca 15 cm kończę węzłem. Z przygotowanej pętli, usemkując ją, robię trzy mniejsze podpętle, które owijam na szpuli i naprężam na jej środku. Położenie węzła pętli powinno uwzględniać kierunek obrotu szpuli i ułatwiać jego zacisk.

Wszystko z powrotem do środka, zamykam kołowrotek i nawijam tyle żeby można było wyjąć wypełnioną szpulę. :)

 

Zabezpieczenie przed ślizganiem się linki powstałe z kilku zaciśniętych centrycznie podpętli stosuję przede wszystkim na szpulce ultra lekkiej.

Dla moich cięższych szpulek środkowe zaciśnięcie podpętli nie jest tak istotne ale pierwsze zwoje pod dużym naprężeniem linki trzeba nawinąć do momentu pokrycia płaskiego dna.

 

Pozdrawiam



#16 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2209 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 18 grudzień 2012 - 18:41

W przeciwieństwie od kinga zrezygnowałem z robienia pętli. Boleśnie się o tym przekonałem niecały miesiąc temu. Zacięcie, obrót korbki, na hamulcu cisza, a ryba odjechała i się spięła. Co wykrzyczałem do lasu to tylko nadbrzeżne drzewa wiedzą :). Okazało się, że jak tylko temperatura spadła w stosunku do tej kiedy była nawijana plecionka to i zwoje się poluźniły (a przynajmniej tak sobie to tłumaczę). Teraz mam kilka metrów żyłki i zapomniałem o problemie.



#17 OFFLINE   angler1212

angler1212

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • LokalizacjaKrak,wawa

Napisano 18 grudzień 2012 - 19:34

..pierwsze zwoje pod dużym naprężeniem linki trzeba nawinąć do momentu pokrycia płaskiego dna.
 
Pozdrawiam

Podobnie jak pisze @king, jeśli nie stosuje podkładu to rozpoczynam nawijanie ciasno ze znacznym oporem. Jak dla mnie to tak jak podkład - żadnych później problemów.

#18 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2209 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 19 grudzień 2012 - 13:22

P.S

Podkład zawsze nawijałem (nawijam) na beton, a i tak plecionka zaczęła się obracać na szpuli.



#19 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 19 grudzień 2012 - 19:04

no mi nigdy sie plecionka nie slizgala (staram sie nie dawac podkladow), ale to na staloszpulowcu z naklejkami. teraz nawinalem dla swietego spokoju troszke zylki na pewno nie bedzie gorzej jak z sama plecionka..



#20 OFFLINE   piatras

piatras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów
  • LokalizacjaKacergine, Kaunas
  • Imię:Robertas
  • Nazwisko:Rimkus

Napisano 20 grudzień 2012 - 13:31

robię tak:
https://www.youtube....h?v=3nwRRKs9Buc

DZIAŁA, tylko trzeba pamiętać o takim założeniu pętli na szpulkę, żeby kręcąca się szpulka zaciskała pętlę.
Nigdy nie wiążę linki przez dziurkę w szpuli, nic nie podwijam, nie kleję taśmą itp. Polecam sposób z filmiku. U mnie działa już z 2 pokolenia :)

:wacko: Nieuzywam takich decentrujacych wage, ta podwojna petlia to nonsens :lol:  trzeba robicz wulgarnie https://encrypted-tb...lKEpd9G_zf_ogL_






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych