Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wody w okolicach Krakowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7907 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5789 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 08 lipiec 2007 - 13:59

Dawid do kolorów bym nie przykładał takiej wagi, bardziej do wielkości. Skoncentruj się na znalezieniu miejsc w którym ryby mają DUŻĄ szansę spotkać się z Twoja przynętą. Jak je znajdziesz to wtedy ryby nie będą przykładały aż takiej wagi do odcienia przynęty.

#22 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 08 lipiec 2007 - 14:11

OK. Po prostu chciałem to skonsultować z wami. Łowię na 5-6cm rippery, żeby nie pozbawić się szansy na okonia. Nie wiem czy dobrze robię :D
  • Ppawel19833 lubi to

#23 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5789 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 08 lipiec 2007 - 15:26

Załóż lepiej coś większego, standardowe kopyto na szczupaka, sandacza, perła z ciemnym grzbietem i jakiś seledyn ewentualnie żółć na szczupaka, czasem sprawdza się marchewka. Na początek jednak spróbowałbym z naturalnymi. Gumy bass asasian są też bardzo dobre na sandacza i.... bolenie. Spróbuj łowić różnymi obciążeniami od 5-25g. Prowadź przynęty spokojnie i z opadu. Spróbuj plecionki, ograniczysz straty i zwiększysz czucie zestawu. Jak chcesz złowić bolenia załóż bass asasiana perłę z ciemnym grzbietem, główkę ok 10g i jedź na któryś ze stopni wodnych, Przewóz albo Dąbie. Rzucaj daleko w zwary, prowadź szybko w poprzek. To oczywiście ogólne rady, ale może w czymś pomogą. Napisz jak się uda coś złowić, sam jestem ciekaw jak tam z rybami w Krakowie.
A jak chcesz łowić okonie to łów z trokiem, ja dlatego tej ryby nie łowię :lol:

#24 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 lipiec 2007 - 15:53

Już rozwijam - łowiłem za delikatnie, głupio ulegając modzie na lajtowy sprzęt i małe przynęty (bo w taką właśnie może i okonek skoczy....) - zwykle zasuwałem z 30g 3m kijem, męcząc się jak dureń, zamiast kij pół metra krótszy za to do 50g, gumy po 10-14cm i poorać - tam ładne ryby są na pewno nadal, nie było wielkie zatrucia a skuteczna presja wędkarska jest mizerna, więc sądzę ze te ryby nadal można tam złowić. Jednym słowem wszyscy nic nie łowią - czyli trzeba łowić inaczej niż wszyscy - w innych miejscach, porach i innymi przynętami. Dla mnie nr 1 na wiśle to seledyn z czarnym i zielonym grzbietem, kopyto rzecz jasna.
A miałem łódkę i pływałem nią po całym tym odcinku - od piłsudzkiego do Kościuszki - nie ma wielkiej różnicy w stosunku do łowienia z brzegu. po drodze na kościuszkę sporo ciekawych miejsc, ale nie zdążyłem ich rozpracować bo wyjechałem do Poznania na studia i Wisła się skończyła, a teraz mam za mało czasu jak jestem w Polsce (choć bardzo chciałem na sumy pojechać poniżej Krakowa).
W sumie - łowiąc z brzegu masz podobne szanse jak wszędzie, jednak uleganie modzie i łowienie tak jak wszysyc spotkani nad wodą nie ułątwia zadania - tam łowi mnóstwo ludzi, z których tylko kilku ma o tym pojęcie i rzeczywiście łąpie jakieś ryby, reszta się napawa zarzucaniem i rwaniem. Kiedyś nad Wisłą bywał Darek z synem Alanem - bardzo sympatyczny i skuteczny spiningista, może jeszcze się tam kręci - warto by się było zapisać do niego na korepetycje bo wiedział co robi i łowił całkiem niezłe ryby.

#25 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5789 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 08 lipiec 2007 - 15:55

Właśnie przeglądałem książkę Wojciecha Krzyszczyka pt.Sto najlepszych łowisk w Polsce. Jest w niej opisanych sporo miejsc w Twojej okolicy jak np.Wisła w Niepołomicach, Jaksicach, Wisła-Przewóz, Wisła-Nowe Brzesko, Raba-ujście. Może gdzieś Ci się uda ją zdobyć. Są tam dobrze opisane miejsca gdzie łowić, techniki, przynęty i oczywiście na jakie ryby najlepiej się nastawić.
Jak zobaczyłem mapkę łowisk okazało się że mieszkasz w najrybniejszym rejonie Polski, ja w najgorszym :lol:

#26 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 lipiec 2007 - 15:57

A i jeszcze jeśli chodzi o pstrągi to największego do tej pory - 52cm złapałem na Wiśle poniżej ujścia Rudawy :D .

#27 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5789 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 08 lipiec 2007 - 16:01

Stosowanie tzw uniwersalnych zestawów i przynęt prowadzi przeważnie do tego że się nic nie łowi :D
Standerus też żałuję że wtedy nie miałem takiego pojęcia o łowieniu jak dziś :(

#28 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 08 lipiec 2007 - 18:42

Dzięki :D

O to mi właśnie chodziło. Dobrze że kompletuję sprzęt castingowy, bo on jest jak znalazł do cięższego łowienia. Co do gramatury, to 10gr idzie z pół metra-metr pod wodą, jeżeli wziąć pod uwagę napór wody na plecionkę, przy dłuższych rzutach. Ja stosuję 12,14,16gr :D

#29 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 08 lipiec 2007 - 22:01

Jak zobaczyłem mapkę łowisk okazało się że mieszkasz w najrybniejszym rejonie Polski, ja w najgorszym :lol:


Więc wychodzi na to, że różnica między murkiem a dzikimi odcinkami Wisły jest kolosalna. Okaże się jutro. Będą też zdjęcia :D

dzięki za odpowiedzi
pozdrawiam :D

#30 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 09 lipiec 2007 - 08:36

Byłem, łowiłem, opisuję :D

(miejsce na mapach google)


Zacząłem o 4 rano. Ryba głośno pokazywała się na samym środku rzeki. Pomachałem ciężkim białym kopytem, prowadząc go w miarę możliwości szybko zaraz pod powierzchnią wody, ale bez rezultatu. Później (ok. 7) przy pomocy mojej ulubionej obrotówki - żółtej effzet nr. 3 wydłubałem 3 niezłe okonie, prowadząc blachę zaraz przy brzegu. Ogólnie bez rewelacji, ale zawsze jakiś kontakt z rybą był. Przynajmniej widać że coś się w tej wodzie dzieje. Słaby wynik składam na karb wyjątkowo niespinningowego miesiąca i bardzo zmiennej pogody :D

http://images25.fotosik.pl/21/ac565690b435a86b.jpg

http://images24.fotosik.pl/21/2dbd15cd291e2216.jpg

http://images23.fotosik.pl/21/0ef2a19a6f94fda3.jpg

http://images28.fotosik.pl/21/dbd508360cece4f8.jpg


Przepraszam za jakość zdjęć, coś mi szwankuje balans bieli w aparacie :/

Ryb nie fotografowałem, bo byłem sam i nie chciałem ich trzymać z byt długo na powietrzu :D

#31 OFFLINE   kondor

kondor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 09 lipiec 2007 - 14:56

Witam wszystkich, sie sklada , ze to moj pierwszy post...
Temat wielce dla mnie ciekawy, cale zycie czlowiek w Krakowie a na Wisle wedkowalem razy kilka jedynie. Jakos tak wczesniej, jak tylko czas byl (teraz niestety czesto brakuje), gonil czlowiek za pstragami po podkrakowskich rzeczkach, teraz niestety... jak sie uda kilka godzin wygospodarowac trzeba innej alternatywy niz pstragi szukac (jakos tak nie potrafie za pstragami krocej niz pol dnia). I czytam, widze, ze koledzy w centrum miasta calkiem skutecznie wedkuja. Jakos tak zawsze zrazalo mnie wedkowanie z umocnionych brzegow, gdzie woda niezbyt czytelna a jedyne urozmaicenia stanowia sztuczne przeszkody wodne. Ale coz, jak zostaje jedynie wybor, albo nic albo Wiselka w centrum, decyzja jest jasna...
Pozostanie mi jeszcze tylko przezbrojenie arsenalu z pstragowego i trzeba zaczac.
I tu moja prosba, interesuja mnie glownie bolenie, jakie miejscowki polecilibyscie, ew. przynety?

Z gory dziekuje i do zobaczenia nad Wisla, ktora planuje poznawac na nowo.

Pozdrawiam
Marcin

#32 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 09 lipiec 2007 - 15:20

@Kondor witam na forum i życzę owocnego korzystania :D

#33 OFFLINE   krzysju

krzysju

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 10 lipiec 2007 - 16:59

Cześć !
Widzę , że spotykają się krakusy na eksporcie w tym wątku .

Łowię często na Wisełce w Krakowie jak i w Warszawie.
I co widzę :
- w Warszawie Wisła piękna ale trudna (przynęty z Wisły krakowskiej tj woblery i gumy to zupełnie inna gramatura )
- w Krakowie łowię zawsze koło Dąbia i faktycznie jest tam ryb dużo i dużych, ale trzeba rozszyfrowac ich trasy. Sandacze przez ostatnie dwa lata chodziły za ogromnymi ławicami krąpi (doskonale mi się je wówczas łowiło ripperami AQUA relaxa ok 10 cm (białe i seledynowe). Warto gadać z gruntowcami i niejedno piwko z nimi wypić ...
Szczupak znów chwytał mi się na dużego twistera ok 12-15 cm z twardym ogonkiem. Doskonała jest też duża alga ok 12 cm (dzisiejsze nr 3 to maluchy) i wirówka z dwoma skrzydełkami .

Jak koledzy podkreślili wcześniej : musisz łowić inaczej niż inni to nie będziesz narzekał. Ale trzeba być cierpliwym. Ja po roku łowienia na Wiśle w Warszawie dopiero zaczynam z niej coś wyciągać bo wcześniej tylko rwałem przynęty




#34 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 10 lipiec 2007 - 17:01

[quote title= dawid_ napisał(a) dnia Mon, 09 July 2007 09:36

Przepraszam za jakość zdjęć, coś mi szwankuje balans bieli w aparacie :/


quote]

a moze poprostu masz właczony tryb fotografowania w świetle sztucznym? wówczas zdjęcia robione przy świetle naturalnym są zaniebieszczone

sorry za of topic

JW :D


#35 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 10 lipiec 2007 - 23:13

Nie. Lumix jest g.. wart. . Zdjęcia wyszły mi zielone a probowałem na świetle dziennym i przy auto.Próbowałem je ratować ACDSee, automatycznie wyważając kolory, ale to już nie to. Poprzedni mały Cannon A 80 robił lepsze zdjęcia (mniejsze ziarno i lepsze barwy).


Dzięki za rady i czekam na jeszcze :mellow:

Krzysju naświetl dokładniej wątek z sandaczami. Jaka gramatura i gdzie (na środku, przy brzegu?).

#36 OFFLINE   mkuczara

mkuczara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Kuczara

Napisano 11 lipiec 2007 - 08:27

Wybieram sie jutro na Dabie, jak będą wyniki to sie pochwale :D. Pamiętajcie, że od tego roku w Krakowie obowiązuje 200m strefy ochronnej na progach wodnych.

#37 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 15 lipiec 2007 - 17:09

Pod stopniem Dąbie jest zwężenie rzeki. Z 110-120m robi się 80. Myślę że ze względu na przyspieszenie nurtu, powinno coś tam siedzieć.

#38 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3655 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 18 lipiec 2007 - 21:17

Nie. Lumix jest g.. wart. . Zdjęcia wyszły mi zielone a probowałem na świetle dziennym i przy auto.Próbowałem je ratować ACDSee, automatycznie wyważając kolory, ale to już nie to. Poprzedni mały Cannon A 80 robił lepsze zdjęcia (mniejsze ziarno i lepsze barwy).



Którego masz Lumixa? Ja mam DMC-FZ7 i nie mam żadnego problemu, robi fantastyczne zdjęcia.


#39 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 19 lipiec 2007 - 14:55

Tak. FZ7. Ogólnie może być, ale miesza się przy nietypowym oświetleniu.

#40 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3655 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 19 lipiec 2007 - 15:45

Mi sie nic nie miesza, może źle ustawiasz?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych