Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Uchwyt typu "Tennessee" / na przesuwnych pierścieniach

tech-rb uchwyt

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 lipiec 2007 - 09:06

Ciekawy jestem, czy ktoś z Forumowiczów próbował takiego rozwiązania uchwytu spinningowego w praktyce:

wersja korkowa:



http://www.customtac...013&partner=cts


Podobno jest to bardzo czułe rozwiązanie uchytu spinningowego, i wygodne zarazem poprzez dużą średnicę rękojeści na której spoczywa ręka wędkarza. Znajduje zastosowania z reguły w lekkich spinningach, choć ku mojemu zdziwieniu w załączonych powyżej linkach znalazłem kije z opisu dużo cięższe a wykorzystujące ten sposób. Długość rękojeści typu Tennessee wynosi z reguły 10-12 cali czyli ok 25-30cm

Załączone pliki



#2 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 08 lipiec 2007 - 09:11

Nie mam wielu doświadczeń, ale kiedyś miałem odległościówkę z takim rozwiązaniem (zaciski). Miało podstawową wadę - pierścienie uielbiały zsuwać się z nóżki kołowrotka. Zdażyło mi się nawet ze dwa razy, iż kołowrotek odpadł od kija :D. Rozumiem, że można temu zapobiegać, ale ja nie potrafiłem. Więcej grzechów (cech) nie pamiętam :D

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 lipiec 2007 - 09:13

Stąd też za oceanem bez żenady wspomagają się taśmą - znalazłem nawet coś takiego, rodzaj koszulki termokurczliwej, którą zalecaja nasunąc na stopkę kołowrotka i podgrzać co by już na stałe przytwierdził się do rękojeści :huh:

#4 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 08 lipiec 2007 - 09:17

Tak miałem kiedyś spining z takim mocowaniem. To było dawno temu jeszcze w ubiegłym stulceiu jak łowiłem przy pomocy korby. Był to kij f. Shimano o dłgości około 7 stóp, dwuczęściowy o mocy około 10 lbs. Łowiłem nim głównie pstrągi na Bobrze. Kołowrotek był mocowany przy pomocy dwóch przesównych grafitowych pierścieni.
Spotkałem taż kiedyś wędkarza nad rzeką Słupią podczas noworocznego wyjazdu na ryby, który używał łososiówki z takim mocowaniem kołowrotka.
Natomiast nigdy nie wiedziałem, że to się tak ładnie nazywa.

pozdrawiam
  • popper lubi to

#5 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 08 lipiec 2007 - 09:27

Na początku lat 90-tych miałem tak uzbrojonego Shimano Dialash, a mój szwagier przez wiele lat łowił Shimano Twin Power z takim samym uchwytem. W obydwu przypadkach nie było konieczności doklejania kołowrotka taśmą lub owijania dodatkowo pierścieni.
Miałem też w testach kij Kongera, wklejankę 285, która do handlu trafiła z tradycyjnym uchwytem. Dla mnie, to świetne rozwiązanie do lekkich, krótkich spinningów.

#6 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 lipiec 2007 - 09:51

ja mialem takiego redingtona, swietne rozwiazanie w lekkich wedkach i do lowienia wertykalnego B)

#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 lipiec 2007 - 10:26

@joker , @pitt

chłopaki, mówicie że świetne - w jakim sensie? Chodzi o czułość czy o wygodę trzymania grubszego gripu, o jedno i drugie, czy może jeszcze coś innego?

#8 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 08 lipiec 2007 - 10:40

Można zrównoważyć ciężar wędziska z kołowrotkiem :D :unsure:


Pozdrawiam
Slider

#9 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 08 lipiec 2007 - 12:58

Właśnie, zrównoważyć ciężar kołowrotka z wędziskiem. Czyli można było stosować różne kołowrotki o różnej masie i dodatkowo do wyważenia zestawu przy rzucie można było uwzględnić masę przynęty n.p. woblera. (wbrew powszechnej opini woblery oprócz cm mają jeszcze masę). I wtedy zastawik był jak ta lala. ja używałem do swojego kijka kołowrotka Daiwa SS700 wisher. To była bajeczka. oczywiście jak na korbę!

pozdrawiam

#10 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 08 lipiec 2007 - 15:05

Ja terz mam ale federka schimano z takim uchwytem.
Generalnie taśma izolacyjna była nieodzowna i to od początku.
Kołowrotki z płaskimi stopkami trzymały się nieżle ale ogulnie to mi się ten uchwyt niekoniecznie podobał.
A co do czułości to chyba specjalnie różnicy nie ma- tak mi się wydaje

#11 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 09 lipiec 2007 - 05:15

chodzi o idelanie usytowanie kolowrotka na/w uchwycie :D

#12 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 09 lipiec 2007 - 07:57

Miałem kiedyś Hardy`ego z pierścieniowym uchwytem. Połowiłem nim trochę, ale miałem wrażenie że korba w każdej chwili może poleciec wraz z przynęta...jakoś mi nie pasował :unsure:, a że jestem zwolennikiem gwintu został stunningowany przez Z. Kawalca i dostał nową osiemnastkę z ładnym insertem z drewienka...i po złym wrażeniu :lol:

#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 lipiec 2007 - 08:53

Dlatego wydaje mi się że to rozwiazanie ma sens tylko przy wedkach lekkich, nie za długich itp, np. przy okoniowym spinningu

Mozliwosc dowolnego wywazenia wedki z taka rekojescia to istotny plus, chociaz troche liczylem na to ze ktos wypowie sie np. przenoszenia drgan przez taka rekojesc i czulosci takiego zestawu - jak domyslam nikt nie uzywal jednak uchwytu tennessee na tubie z woven graphite :unsure:

Pozdrawiam

#14 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 09 lipiec 2007 - 09:13

A moze uchwyt przesuwno-dokręcany? :unsure: :D


Pozdrawiam
Slider

#15 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 lipiec 2007 - 09:32

Dokręcany... a do czego ? Ja myślałem ewentualnie o czymśc takim:



ja przy płotkóweczce Embarassed

Załączone pliki



#16 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 09 lipiec 2007 - 09:37

chyba jakos do korka :blush:a tak szczerze to niewiem :D



Pozdrawiam
Slider

#17 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 09 lipiec 2007 - 09:45

Friko@ przesuwno-dokręcany jak napisał @slider@ to był jak najbardziej. Pytasz do czego był dokręcany? Do kołowrotka. Była tuleja zprzesuwna po korku z nakrętką mocującą stopkę kołowrotka. Takie rozwiązanie miały kiedyś topowe spiningi f. Abu. Używał takiego kiedyś Piotr Piskorski, ja używałem i jeszcze kilku ludzi.

pozdrawiam

#18 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 lipiec 2007 - 10:12

Andrzeju,
biorąc pod uwagę obwód tuby z woven - ok 25mm - sądzisz ze by się znalazł wymiar takiej tulei/uchwytu? I czy nie byłoby to wszystko za cięzkie do lekkiej wędki?

#19 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 09 lipiec 2007 - 10:42

Friko@ Wspomniany uchwyt ze spiningów abu nie był do końca szczęśliwym rozwiązaniem. Chociasz sam przesuwny uchwyt z jakiegoś tworzywa był cienki to jednak przy mocnym dokręceniu trochę wgniatał korek i co tu ukrywać nie był stabilny.
Mocowanie na dobrze wyprofilowanych pierścieniach było niezawodne, proste i pasowało do lekkiej wędki spiningowej.

#20 OFFLINE   Trout

Trout

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów
  • LokalizacjaTrzcianka,tymczasowo Manchester,UK
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Kolatorski

Napisano 09 lipiec 2007 - 17:12

Friko weż zmierz jeżeli będziesz mial okazję średnicę pierścieni starego Powergripa też mial coś podobnego przesówny uchwyt z dociskiem blokowanym przekręcanym pierścieniem.Tam też byla dość duża średnica pierściena.Coprawda pierwszy pierścień byl zamocowany na stale ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie by byl przesówny. :D





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: TECH, tech-rb, uchwyt

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych