Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Karpiówki - spacing / przebudowa

tech-rb spacing karp przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 16 listopad 2012 - 20:10

panowie mala prosba: kolega niosacy wedki sie ostatnio wypierdzielil i zalatwil mi w sumie 3 przelotki w 2 karpiowkach.
szczytowa, pierwsza od dolu i jakas tam n ta po drodze.
Ze starej wedki mam pasujaca niemal identyczna jak ta "nta"
Szczytowa moze mam podobna, le taka kiepskiej jakosci - rozumiem, ze tylko mierze srednice wewn pierscienia (na oko bo go ju nie ma) i srednice tulejki na koncu?
najwieksza - mam podobna, ale o srednicy z 1cm mniejszej (ta jest wielka jak to w karpiowce ma chyba z 4-4,5cm srednicy wewnetrznej.
duo skroca sie rzuty jak dam przelotke powiedzmy 3.5 zamiast 4.5cm (rzuty niemal wylacznie z baitrunnera 6000 z obciazeniem +- 100g plus trupek na przynete)? czy to bez wielkiego znaczenia? a jesli ma znaczenie to jak dobrac wlasciwa - co zmierzyc?
nie wiem czy dac do diy czy rodbuilding.



#2 OFFLINE   pyrek

pyrek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Kocoń

Napisano 27 styczeń 2013 - 13:43

Witam. Zabrałem się za przerabianie moich karpiówek, no i tutaj zaczynaja się schody. Posiadam blank 12 ft 3,6 m. 3,25 LBS czyli ok 125 gramm ciężar wyrzutowy, dosyć sztywny o akcji raczej szczytowej z lekkim przejsciem na srodek. Kij ma służyc do osiagania jak najwiekszych dystansów (taki jest cel) oraz dokladnosći rzutu. Kołowrotek pod ktorym bedzie pracował to shimano ultegra xtb 5500 ktory posiada szpule o srednicy 63mm. Chcialbym uzbroic ten kij w przelotki fuji bkwag. No i teraz, jesli ktoś ma jakieś pomysły na rozmiezczenie tych przelotek oraz na rozmiar jaki zastosować to prosiłbym o pomoc, mam już kilka swoich proporcji jednak wolalbym zasiegnac porady.



#3 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 448 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 27 styczeń 2013 - 16:23

Cześć,

 

Nie możesz pokombinować ze spacingem, ktory miałeś na tych wędkach?

 

Jeżeli nie, to znalazłem taką wskazówkę dla karpiówki http://www.guidesnbl...b_details?id=55

 

Możesz na tym zabazować, a następnie dostosować do swoich kołowrotków.

 

 

Pozdrawiam,

Michał



#4 OFFLINE   pyrek

pyrek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Kocoń

Napisano 27 styczeń 2013 - 18:37

Dzięki przyda się. Jasne że mogę, jedna juz nawet zrobiem z tym że tutaj chciałbym osiągnąć extremalne że tak powiem odległości. Wiem że rozmieszczenie, rodzaj przelotek będzie odgrywał w tym przypadku znaczącą rolę.



#5 OFFLINE   pyrek

pyrek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Kocoń

Napisano 27 styczeń 2013 - 19:27

Myślalem o czymś takim. 08,08,08,10,12,16,20,25,30,40 plus szczyt: 11,49, 25,40, 40,64, 58,42, 80,01, 105,41, 134,62, 165,10, 198,12, 221,52 odleglosci w mm.



#6 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 28 styczeń 2013 - 01:41

Myślalem o czymś takim. 08,08,08,10,12,16,20,25,30,40 plus szczyt: 11,49, 25,40, 40,64, 58,42, 80,01, 105,41, 134,62, 165,10, 198,12, 221,52 odleglosci w mm.

O rety a po co taka duża ilość przelotek ? Moim zdaniem wystarczy 6 sztuk w mniej więcej takich odległościach (cm).

 

11 ft  18,42,72,107,147,192
12 ft  18,43,74,115,154,204
13 ft  20,48,84,127,176,231
Są to odległości z których należało by wyjść i w zależności od typu ugięcia poprzesuwać przelotki. 
Rozmiarówkę dobierzesz sobie co do potrzeb ,zasada taka aby przelotki tworzyły stożek na całej długości 


#7 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1596 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 28 styczeń 2013 - 19:59

Przezbrajam koledze kije shimano typu long range i tam siedzą wyjściowo przelotki nr.50 więc jeżeli odległości są dla ciebie priorytetem to pomyśl o takich przelotkach



#8 OFFLINE   Elton

Elton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 29 styczeń 2013 - 00:12

Wejściowa 50mm to teraz standard w kijach LR. Zobacz jak uzbrojone są Daiwy Infinity Magnum Taper-szczytowe przelotki na jednej stopce odciążają szczyt i kij szybciej wraca/wygasa. Może warto wziąć to pod uwagę



#9 OFFLINE   Darc

Darc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Wesoła

Napisano 30 styczeń 2013 - 08:09

Pyrek, przy kiju karpiowym, nie schodziłbym na szczycie poniżej 12, a w przypadku LR optimum to 16.

Możesz spokojnie zacząć od 50 w odległości conajmniej 100cm od kołowrotka i dalej już jak wyjdzie z ugięcia, ale osobiście ograniczyłbym się do takiej rozmiarówki: 50, 40, 30, 25, 20, 16 i szczyt 16.

Rozważ też możliwość zastosowania dla rozmiaru 40 i 30 niższych L-ek (wyjdzie lepszy stożek), w serii KW te rozmiary są produkowane w wersji niższej - z symbolem L i wyższej - bez dodatkowych oznaczeń.

Dlaczego takie duże, otóż z regóły będziesz stosował przypon strzałowy, który łączony jest z linką główną za pomocą węzła. Zwykle jest to dość pokaźny węzęł, bo i linki grube.

Widziałem dwa razy przypadki wybicia pierścienia przez taki węzeł, ale to inna trochę bajka, bo po sprawdzeniu pozostałych przelotek okazało się, że pierścienie w kilku były delikatnie obluzowane. Daje to jednak obraz przeciążeń jakie powstają przy przechodzeniu węzła przez przelotki.

Pozdrawiam



#10 OFFLINE   pyrek

pyrek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Kocoń

Napisano 30 styczeń 2013 - 18:12

Dzieki za odpowiedzi. Decyduje sie na fuji bkwag tak jak napisalem na poczatku. Niestety nie ma L-ki w rozmiarze 40, sa od 30.

Mysle zeby jechac na dwustopkowych czyli. 50,40,30,25,20,16+16 i tu znowu problem tip 16 tylko 3,2 mm ja mam 2,6 ew 12 na 3mm.A moze 50 i 40 bkwag i pozniej od 30 L-ki?



#11 OFFLINE   pyrek

pyrek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Kocoń

Napisano 30 styczeń 2013 - 18:27

Albo 40,30,20,16,16,16+16



#12 OFFLINE   Darc

Darc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Wesoła

Napisano 31 styczeń 2013 - 09:29

Pyrek, 50 i tak musisz kupić zagramanicą, to przy okazji możesz kupić jeszcze 40L, 30L i szczytowe 16 z średnicą tulei najbliżej dobraną do Twoich potrzeb.

Na MudHole masz 16 BMNAT tuleja 3mm. Też miałem taki problem i zrobiłem underwrap z rozplecionej omotki, zalaminowałem to epidianem i dopiero na to wkleiłem przelotkę - trzyma jak ta lala.

Inna ewentualność, to na szczcie zejdziesz do 12 i tu już nie masz problemów ze średnicą tulei.

Przy drugiej propozycji rozmiarówki wizualnie lepiej wygląda taki układ: 40, 30, 25, 20, 16, 12 i szczyt 12.

Jeśli pominiesz 25, to będziesz miał złamany stożek i moim zdaniem to niezbyt dobrze wpływa na osiągi.

Zaobserwowałem, że w karpiówkach lepiej sprawdza się długi stożek z kolejnych rozmiarów przelotek - grube linki, dość sztywne i trudno wchodzą w stożki wzorowane na NC Fuji.

Można tego próbować w kijach karpiowych typu float przy linkach max 0,30mm.

Pozdrawiam



#13 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2119 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 25 marzec 2013 - 13:09

jestem na etapie przeróbki lekkiej karpiówki 2lb 3,6m ,na razie obniżyłem uchwyt kołowrotka o 15cm i zdzieram lakier z blanku , kijek będzie do spławika , koszyka w rzece lub ciężarka

   mam zamiar zastosować  przelotki forecasty  BVDLG 25, 20,16,12 BVSLG 12,10, 4x8 plus top8 

i teraz moje pytanie czy bedzie to dobry zestaw ? zastanawiam się nad przejściem z BVDLG 12 na 12 BVSLG , a może lepiej dać 2x 16 BVDLG  , albo jeszcze inaczej ?

 

z góry dziękuje za pomoc :)



#14 OFFLINE   kesur

kesur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaRadom

Napisano 25 marzec 2013 - 20:35

Przezbrajałem kiedyś karpiówkę Powermesha 3,66 2,00lb- dwukrotnie. Za pierwszym razem dałem 10+ szczytowa a następnym: 8+szczytowa. Przy gęstszym zazbrojeniu szczytówka nie pracowała progresywnie. Wędka przy nawet niewielkim obciążeniu "rozpoczynała" swoja pracę jakieś kilkadziesiąt centymetrów od przelotki szczytowej. Naprawdę źle to wyglądało i nie wykorzystany był w pełni blank.
Przy drugim- mniej gęstym zazbrojeniu praca wędki była płynniejsza. Była to jedna z lepszych moich wędeczek.
Wydaje mi się że powinieneś dać max 9+szczytowa tylko dlatego że aż tak bardzo obniżyłeś uchwyt kołowrotka.
Zamieszczę zdjęcie tego mojego kijka. Zaznaczam że zbrojony był przed około8-10laty więc warsztat i umiejętności jeszcze nie te ;) .
 
 PMXC01.jpg

PMXC1.jpg
 
No ale to tylko MOJE widzimisię.
pozdrawiam
kesur

Użytkownik kesur edytował ten post 13 październik 2014 - 23:48


#15 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2119 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 25 marzec 2013 - 21:06

znalazłem taki spacing do wedki typu barbel http://www.guidesnbl...b_details?id=57 tylko chce zejść z wielkością przy szczycie , kijek to jaxon astral był na 7 + top , pracuje pod obciążeniem w parabole , od szczytu jest 2,2 a przy końcu górnego elementu jest 11,5 , zobaczę jak to wyjdzie na 10 ,później będę kombinował z rozmieszczeniem , może i z odjęciem,przelotek ,    zastanawiam się czy dobre jest przejście z 12 BVDLG na 12 BVSLG ,czy zrobić z dwóch 16 na 12



#16 OFFLINE   kesur

kesur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaRadom

Napisano 25 marzec 2013 - 21:24

Ja bym zastosował:

  • jeśli żyłki grubsze niż 0,25mm i zależy Ci na odległości rzutów : dwustopkowe 30, 20, 12 jednostopkowe:10, 8, 7, 7,7,7 i szczyt
  • jeśli niekoniecznie i bardziej zależy na wyglądzie kijka: dwustopkowe 25, 16, 12 jednostopkowe: 10, 8, 7, 7, 7, 7 i szczyt.

Oczywiście możesz kończyć jednostopkowymi 8, ale jeśli będzie na szczycie przelotka typu Flanget to 7ki mają taka samą średnicę wewnętrzną jak ona.


Użytkownik kesur edytował ten post 25 marzec 2013 - 21:26


#17 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2119 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 25 marzec 2013 - 21:49

oki ,dzięki za podpowiedz , zejdę na 7 bo ten kołnierz na szczycie w forecascie rzeczywiście mocno wywinięty jest   



#18 OFFLINE   wełniak

wełniak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 20 luty 2014 - 19:44

Witam.

Wiem, że nie jest to forum karpiowe, ale szukam odpowiedzi na kilka pytań odnośnie przebudowy takiego kija i mam nadzieję, że ktoś z bardziej doświadczonych pomoże mi na nie znaleźć odpowiedzi :)

Otóż mam do zmiany pierwszą przelotkę i nie wiem jakiej grubości nici do tego typu wędzisk się używa.?

Przy okazji zmiany przelotki zastanawiam się także nad zmianą uchwytu kołowrotka. Dolnik wędziska tak jak to widać na załączonym obrazku jest matowy w kolorze mat włókien węglowych i są na nim napisy chyba namalowane. Czy wie ktoś jak można je usunąć? Ponad uchwytem blank jest matowy koloru szarego. Czy jest możliwość żeby blank nad uchwytem powiedzmy do pierwszej przelotki wyglądał jak pod nim na dolniku tzn. był matowy i w kolorze mat z włókna węglowego ? Czy jest to po prostu tak wykonany blank i nie da się z tym nic zrobić?

Załączone pliki

  • Załączony plik  1.jpg   58,9 KB   9 Ilość pobrań
  • Załączony plik  2.jpg   48,49 KB   9 Ilość pobrań


#19 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 20 luty 2014 - 20:21

Witam.

Wiem, że nie jest to forum karpiowe, ale szukam odpowiedzi na kilka pytań odnośnie przebudowy takiego kija i mam nadzieję, że ktoś z bardziej doświadczonych pomoże mi na nie znaleźć odpowiedzi  :)

Otóż mam do zmiany pierwszą przelotkę i nie wiem jakiej grubości nici do tego typu wędzisk się używa.?

Przy okazji zmiany przelotki zastanawiam się także nad zmianą uchwytu kołowrotka. Dolnik wędziska tak jak to widać na załączonym obrazku jest matowy w kolorze mat włókien węglowych i są na nim napisy chyba namalowane. Czy wie ktoś jak można je usunąć? Ponad uchwytem blank jest matowy koloru szarego. Czy jest możliwość żeby blank nad uchwytem powiedzmy do pierwszej przelotki wyglądał jak pod nim na dolniku tzn. był matowy i w kolorze mat z włókna węglowego ? Czy jest to po prostu tak wykonany blank i nie da się z tym nic zrobić?

Karpiówki to też wędki które się buduje więc trafiłeś właściwie. Użyj nici nylonowych w rozmiarze "D " Napis to prawdopodobnie nalepka  przykryta lakierem , powyżej uchwytu masz strukturę blanku poniżej założony szlauch z plecionych włókien węglowych przykrytych lakierem .Jak chcesz kij remontować to trzeba usunąć uchwyt , potem lakier z nalepką aż dogryziesz się do tego szlaucha grafitowego i  jak będzie uszkodzony też trzeba będzie go usunąć . Aby blank tak wyglądał jak poniżej uchwytu to musisz kupić taki szlauch  grafitowy i go polakierować .Podniesie to wagę kija i zrujnuje balans dlatego takie wstawki robi się poniżej punktu wyważenia więc odradzam . Poniżej uchwytu możesz założyć nowy szlauch i go polakierować


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 20 luty 2014 - 20:27


#20 OFFLINE   wełniak

wełniak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 20 luty 2014 - 21:14

Dziękuję za szybka odpowiedz:) Sprawdziłem jedna dokładnie i napis jest nadrukowany, normalnie da się go zeskrobać żyletką a więc problem z głowy:)

A jeszcze mam pytania co do lakierowania. Oryginalnie pierwsza i druga przelotka założone są na podomotkach, czy najpierw kładzie się lakier na podomotki i dopiero zakłada przelotki i lakieruje tylko omotki na stopkach czy znowu całość? Jak to się robi tak naprawdę warstwa po warstwie i czy na dalszych przelotkach gdzie nie ma podomotek lakier kłaść tylko jedną warstwę czy dwie? Czy pod drugą warstwę wykonuje się jakieś zabiegi typu zmatowienie pierwszej warstwy jakimś papierem powiedzmy 1000 tak jak to ma miejsce przy lakierowaniu samochodów i jaki jest odstęp czasowy pomiędzy pierwszą a drugą warstwą?







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, karp, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych