Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Duże gumy - dozbrajanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
449 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 31 sierpień 2007 - 09:36

Jaka jest wasza opinia. Czy trzeba dozbrajać duże 15-20 cm gumy czy wystarczy odpowiednio duża główka (np. Mustad takie robi big game) Za 2 tygodnie jadę na Roslagen i jaklo broń numer 1 zamierzam stosować gumy. Na fimie WMH widziałem , że bohaterowie dozbrajali gumę dwuramienną nie lutowaną kotwicą. Czy to konieczne? A może jakiś inny patent?

#2 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2007 - 10:10

Ja stosowalem w takich przypadkach pojedyncze glowki jigowe. Teraz mozna juz kupic takie...12/0. Trzeba do takiej glowki dobrac wielkosc rippera, wlasnie rzedu 15-18cm powinien pasowac.
Wszelkie dozbrojenia powodowaly jakas konfliktowosc, albo czepianie sie duzo wiekszej liczby smieci przy prowadzeniu albo klopoty w wyczepianiem.
Inna sprawa, ze sa takie przypadki, ze szczupaki lapia rippera od spodu, tak, ze szczeka jest poza hakiem.
Jak trafi sie na takie lowisko szzcupakow specjalistow jedynym ratunkiem jest zaczepienie 3 ram. kotwiczki umieszzconej od spodu.
Z reguly trzeba podcinac korpus od spodu...
Operacje dozbrojenia mozna wykonac nawet juz nad woda, w razie potrzeby...

Gumo
p.s.O ciezarze glowki nie wspominam, bo tego pytanie nie dotyczylo, ale to tez ciekawy temat do rozwazan przy tego rodzaju gumach...

#3 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 31 sierpień 2007 - 10:17

Dzięki Gumo. Zamierzam stosować główki z zakresu 15-25g bo Roslagen to niezbyt głębokie łowisko. Co do wielkości to są dostępne również 16/0 więc tu praktycznie ograniczeń nie ma.

#4 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2007 - 11:08

16/0, o, to nie widzialem :huh: budzi szacunek..
Ja celuje w te 15-18cm, 15g z tego co pamietam to juz trzeba uwazac bo moga pojawic sie klopoty zwiazane z rzucaniem i prowadzeniem. Przy takiej przynecie, gdzie guma ma dodatnia plywalnosc i duza objetosc bezpiecznie nie schodzic za nisko z gramazem, nawet przy 2m.
Rowniez dlatego bezpiecznie nie przesadzac z wielkoscia rippera, moze sie okazac ze przy optymalnej glowce, gdzie guma sie nie wyklada i ladnie pracuje, bedzie juz przy ciezko na plytkich miejscach.
Mam wrazenie, ze kiedys byla na ten temat mowa. Najlepiej przed wyjazdem poprobowac przy roznych masach i wziac pod uwage, ze polow moze sie odbywac przy silnym wietrze..

Gumo

#5 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 31 sierpień 2007 - 11:20

OSTATNIO ŁOWILIŚMY SANDACZE NA POL€DNIU POLSKI, WŁAŚNIE NA GUMY W ROZMIARZE 12-18CM, ROZMIAR HAKA 6\0 I 8\0, NIESTETY GUMY TRZEBA BYŁO DOZBRAIAĆ 1 KOTWICĄ PRZY SAMEJ GŁÓWCE, BRANIE BYŁY ZAZWYCZAJ PRZODU GUMY. DOZBROIKA BYŁA ŁĄCZONA Z GŁÓWKĄ ZA POMOCĄ KÓŁKA ŁĄCZNIKOWEGO

#6 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2007 - 11:24

Fajno pablom :D
Ale watek dotyczy wyjazdu na Roslagen...

Gumo

#7 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 31 sierpień 2007 - 11:30

MIAŁEM NA MYŚLI SPOSÓB DOZBROIENIA :mellow: CO PRAWDA SANDACZ NIE SZCZUPAK, ALE KTO WIE, NAD WODĄ BYWA RÓŻNIE, SPOTKAŁEM JUŻ SZCZUPAKI KTÓRE PRZYJAZNIŁY SIĘ Z SANDACZAMI :lol:

#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2007 - 11:41

Gorzej, bo Szwedzi tez zaprzyjaznili sie z sandaczami, i to tak bardzo ze wpuscili go do swoich jezior celem prowadzenia gospodarki (szzcupaka nie lubia).
Na Szkierach sandacz raczej nie wygra ze szzcupakiem konkurencji pokarmowej.

Gumo
p.s.Ciekawe, gumy rzedu 15cm stosowalem na sandacze, ale raczej nieswiadomie, byly kierowane zupelnie do kogo innego.
Tak duzych nie zdarzylo mi sie na sandacza, do tego w Polsce..

#9 OFFLINE   maniek

maniek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 31 sierpień 2007 - 12:33

Witaj Klon!

Rippery 15 cm (6) to moja ulubiona przynęta szczupakowa. Łapię na nie od 4 sezonów i mam troszeczkę doświadczeń. Nie znam łowiska na które się wybierasz. Łowię nimi w Polsce, i to zarówno na wodach o głębokości do 1m jak i na głębokich do 8m miejscach, z głębokimi rzecznymi dołami włącznie.
Używam sześciocalowych ripperów Relaxa oraz Manns'a (15 cm).
Zbroję je główkami jigowymi firm Gamakatsu i Mustad w wersjach BIG GAME. Stosuję rozmiar 10/0, który moim zdaniem jest idealny do tych gum. Gramatura od 5-35g (czasem na płytkie wody obcinam ołów na główce prawie do zera. Przy główkach niedociążonych gumy te wykładają się na boki - i o to chodzi!!! O ile (jak dobrze zrozumiałem) Gumofilc uważa to za zjawisko niepożądane, o tyle ja zawsze staram się powodować aby guma się wykładała. Szczupaki (i nie tylko) to uwielbiają!!! To tak jakby jerkować gumami.
Ja osobiście nie lubię dozbrajać gum z podobnych powodów co kolega Gumofilc, ale często trafiają się łowiska i dni żerowania, kiedy zębate nie chcą się zapinać na pojedynczym haku i dozbrojka jest konieczna.
Mój sposób na dozbrajanie to zwyczajne dowiązanie kilku centymetrów stalowego lub wolframowego (ewentualnie fluorocarbonowego) przyponu z trójramienną kotwiczką i podpięcie jej pod spodem lub z boku.
Na pewno utrudnia to trochę łapanie, ale pomaga zaciąć skutecznie rybę.
Minusy to te o których pisał Gumo.

Pozdrawiam i życzę taaaaaaaaaakich ryb

#10 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 31 sierpień 2007 - 13:47

konkurencji pokarmowej.


p.s.Ciekawe, gumy rzedu 15cm stosowalem na sandacze, ale raczej nieswiadomie, byly kierowane zupelnie do kogo innego.
Tak duzych nie zdarzylo mi sie na sandacza, do tego w Polsce..

Ja też byłem w szoku, ale rezultaty były całkiem, całkiem. Ot co znaczy wynajęcie przewodnika na nieznanej wodzie
  • cinn lubi to

#11 OFFLINE   abarth7

abarth7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 588 postów
  • LokalizacjaWołomin

Napisano 31 sierpień 2007 - 15:55

Radze dozbroić.Wedkowałem w Szwecji na jeziorze na 15cm rippery bez dozbrojenia i to był błąd.Bardzo dużo ryb spadało,poza tym po kilku takich atakach guma była do wyrzucenia.Pozdrawiam

#12 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 wrzesień 2007 - 18:10

Jaka jest wasza opinia. Czy trzeba dozbrajać duże 15-20 cm gumy czy wystarczy odpowiednio duża główka (np. Mustad takie robi big game)


Niedługo na naszej stronie pojawi sie artykuł o dozbrajaniu dużych gum. Myślę, że wielu osobom się przyda :D




#13 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 wrzesień 2007 - 18:13

Dzięki Gumo. Zamierzam stosować główki z zakresu 15-25g bo Roslagen to niezbyt głębokie łowisko.


Na Roslagen są głębie nawet 40to metrowe. Przy głównych szlakach wodnych są skały, gdzie przy spadach nierzadko są głębokości 20 metrowe :D

Abstrahując od tego co napisałem powyżej, na Roslagen zabrałbym także główki 8-10 gramowe :D



#14 OFFLINE   JakubS

JakubS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów

Napisano 12 marzec 2010 - 13:41

Chciałbym się dowiedzieć,

Czy dozbraja ktoś z Was 12,5 cm rippery na sandacze?

Chodzi mi o system z kotwicą dwuramienną, której ostrza wychodzą od spodu rippera.

Pytania:

Jaki uzylibyście numer w/w kotwicy?
Jeśli stosowaliście ten patent, to jak oceniacie jego skuteczność?

#15 OFFLINE   Gazdzior

Gazdzior

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • LokalizacjaGocław

Napisano 12 lipiec 2013 - 18:02

Odświeżę nieco temat, aby nie dublować.

Nigdy nie byłem fanem wszelakiego rodzaju dozbrajania gum. Głównie ze względu, iż wydłuża i utrudnia ono odhaczenie ryby, która jest zresztą mocniej pokaleczona po takiej "nafaszerowanej" gumie

Zaopatrzyłem się w kilka sztuk 6 calowych gum (Lunker City Shaker, Kopyto Relaxa oraz Bass Assassin). Myślę, żeby uzbrajać je w haki 10/0 (12/0 jest chyba ciut za duży) bez dozbrojek.

Pytanie teraz do osób "obcykanych" w temacie. Jak możecie określić spadek skuteczność zacięć oraz holów gum uzbrojonych pojedyńczym hakiem w stosunku do gum z dozbrojką?



#16 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 lipiec 2013 - 07:55

hakiem 10/0 zepsuje sie tylko prace wabika, ja zbroje ten rozmiar gum w max. 6/0 (vmc barbarian) i dokladam kotwice 1/0 lub czasami 2/0 na steelonie 30 lb lub hard mono 40-50 lb ... na haku ryba siedzi rzadko kiedy, natomiast prawie zawsze na dozbrojce ... czesto krotszy hak jest lepszy ze wzgledu na prace wabika, jak wspomnialem wyzej

#17 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 lipiec 2013 - 07:57

ps. dlugie haki mozna zawsze obciac i zamontowac w gumie na krople kleju, do obcietego haka zamontowac tylko dozbrojke i lowic z sukcesem w ten sposob
  • AndrzejT lubi to

#18 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 13 lipiec 2013 - 10:50

Pitt jak zwykle ma rację ;) . Mały hak jiga i kotwica. Przetestowałem chyba wszystkie warianty zbrojenia kopyta 6 i ten był najskuteczniejszy. W 90% szczupak siedzi na kotwicy.



#19 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 13 lipiec 2013 - 11:24

Zarówno shakera jak i assasyna nie zbroję więcej jak 6/0. Chciało by się dać większy, ale to gumy o wdzięcznej pracy (moje i ryb ulubione) i praca robi się już nie taka. Zwłaszcza w  assasynie gaśnie jakby kolebanie w opadzie. Aha. Polecam spróbować zastosować assasyna z zestawem takim jak do texas rig, u mnie sprawdza się na wszelkich kamienistych, głębszych umocnieniach brzegowych. Można wtedy dać duży hak offsetowy, bo i prezentacja przynęty też inna.  :)


Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 13 lipiec 2013 - 11:27


#20 OFFLINE   Gazdzior

Gazdzior

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • LokalizacjaGocław

Napisano 13 lipiec 2013 - 11:32

Dzięki Panowie za cenne uwagi.

 

@Krzysiek - A dozbrajasz dodatkowo? Jak ciężko łowisz? Ja mam zamiar łowić główkami max 20g ale też się zastanawiam, czy te 20g nie wpłynie ujemnie na pracę przynęty

                   Jeszcze co do Shaker'ów. Jakim rozmiarem haka uzbrajasz 4,5' shake'a?

 

@Pitt i tpe - Uważacie, że może się sprawdzić patent z dozbrojeniem kotwicą z pozaginanymi zadziorami?


Użytkownik Gazdzior edytował ten post 13 lipiec 2013 - 11:34





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych