Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nacięcie na ster


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Tomala

Tomala

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów

Napisano 03 marzec 2013 - 16:18

Witam mam pytanie które irytuje mnie od początku mojej przygody z budowaniem przynęt mianowicie chodzi mi o nacięcie na ster czy macie sposób żeby takie nacięcie wyszło symetrycznie i  równo ja osobiście robię to na końcu po lakierowaniu i oczyszczeniu oczek do mocowania kotwic i żyłki biorę mały  brzeszczot do metalu i staram się równo wyciąć w rękach w sumie to przeważnie się udaje i nie ma problemu z pracą ale macie na to jakieś lepsze sposoby by nacięcie było naprawdę równe


  • thoffi lubi to

#2 OFFLINE   Endzik22

Endzik22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 03 marzec 2013 - 16:59

Moze imadelko pomoze i jakis maly katownik?? Mozna takze przed samym wycinaniu korpusu juz zaznaczyc linie symetryczna tzn. prostopadła do samego stelaza czy jak kto woli linii samej woblera. Pozniej poglebic naciecie brzeszczotem i  temat zalatwiony. powodzenia B)



#3 OFFLINE   BartoszS

BartoszS

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 03 marzec 2013 - 17:17

Ja robię zawsze na samym końcu po polakierowaniu :) Do robienia otworków używam miniszlifieri a'la dremel



#4 OFFLINE   Wędkamojehobby

Wędkamojehobby

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 428 postów
  • Imię:Piotrek

Napisano 03 marzec 2013 - 18:29

Można sobie zrobić taki szablono-uchwyt - kurcze teraz znaleźć tego nie mogę bo ktoś prezentował na forum



#5 OFFLINE   spulding

spulding

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaGłogów
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Moliński

Napisano 03 marzec 2013 - 18:47

Szukaj u kolegi Matusiaka. on robił jakiś patent na równe nacięcie na ster.



#6 OFFLINE   Tomala

Tomala

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów

Napisano 03 marzec 2013 - 19:29

jestem ciekawy jak on to zrobił ale  tez nie jestem pewien czy to mi pomoże zastanawiam się nad małym imadełkiem bo to raczej może pomóc i jeszcze jakiś patent żeby dokładnie odmierzyć i zaznaczyć  nacięcie na ster i  gotowe



#7 OFFLINE   BartoszS

BartoszS

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 03 marzec 2013 - 19:34

jestem ciekawy jak on to zrobił ale  tez nie jestem pewien czy to mi pomoże zastanawiam się nad małym imadełkiem bo to raczej może pomóc i jeszcze jakiś patent żeby dokładnie odmierzyć i zaznaczyć  nacięcie na ster i  gotowe

To najlepiej chyba będzie robić delikatne nacięcie na ster przed lakierowaniem - wtedy możesz zrobić równy otwór :) Po polakierowaniu tylko je pogłębisz brzesczotem lub tarczką do cięcia i dremlem :) 



#8 OFFLINE   jabr

jabr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 392 postów
  • LokalizacjaTychy
  • Imię:Jacek

Napisano 03 marzec 2013 - 19:40

Nacinam na pierwszym etapie (razem z nacięciem na stelaż), zaraz po wycięciu z listewki a przed nadawaniem kształtu. Później poprawiam dremelem już po końcowym lakierowaniu. Czasem po wklejeniu jest jeszcze jedno lakierowanie (i czyszczenie steru). Robię w rękach, bez bez dodatkowego mocowania (robię głównie maleństwa pstrągowe do 4 cm z balsy).

Przyznam że mocowanie steru to najmniej lubiana przeze mnie czynność i zarazem najgorzej wyglądający element  wykonania woblera.

Dzięki za założenie tematu, sam jestem ciekaw jak robią to nasi mistrzowie.

 

Czy któryś "podejdzie do tablicy"  :D i coś podpowie.



#9 OFFLINE   Tomala

Tomala

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów

Napisano 03 marzec 2013 - 19:40

no tez się da zwłaszcza jak mamy kwadratową  litewkę ale tak prawdę mówiąc to jakoś nie przekonuje mnie strugać z wcześniej wykonanym nacięciem zrobiłem nacięcia na starszych korpusach przy pomocy dużego stołowego imadła i jest bardzo ok  jutro poszukam jakiegoś mniejszego i nowego ba tamte ma już dość zniszczone krawędzie tylko zastanawiam się jak wyznaczyć kąt  do nacięcia  do głowy przychodzi mi tylko użycie najprostszego kątomierza

i jest problem bo ja wykonuje ze z gałązek lipowych a nie listewek i za bardzo mi to nie pomoże  :angry: :(


Użytkownik Tomala edytował ten post 03 marzec 2013 - 19:42


#10 OFFLINE   jabr

jabr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 392 postów
  • LokalizacjaTychy
  • Imię:Jacek

Napisano 03 marzec 2013 - 19:47

Balsę kupuję w deskach w modelarskim, nacięcie robię na oko bo i tak ważniejsze jest ta końcowa poprawka  i na tym etapie są największe błędy - często wychodzi krzywo.

Ster co do kąta to i tak podginam przy testach każdy indywidualnie.



#11 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 03 marzec 2013 - 21:27

Jak wyżej.

1. Nacięcie na stelaż przed struganiem (jest linia odniesienia do strugania)

2. Nacięcie na ster, a skoro jest już na stelaż i wiadomo, że jedno względem drugiego ma mieć 90st to już łatwo... zrób przyrząd w postaci kątownika "3D". Jedno ramię wprowadzasz do szczeliny pod stelaż, a drugie wyznaczy ci linię cięcia na ster. Ale to pól sukcesu. Później trzeba poprowadzić raz pod odpowiednim kątem... zrób kątownik nastawny z prowadzeniem brzeszczotu.

Kiedyś zrobiłem taki przyrząd i sprawdzał się, przy robieniu pojedynczych, co do kształtu, sztuk.

Ważny jest mały, poręczny brzeszczot - najlepiej ostrze piłkowe do uchwytów typu skalpel. Jak znajdę chwilę czasu to to narysuję.



#12 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 03 marzec 2013 - 23:11

Na początek, żeby nie komplikować sobie życia proponuję:

http://www.bocianmix...ukt,modele.html

Propozycja "działa lepiej" ze stosownym uchwytem. 

Nacięcie na ster robisz z zachowaniem wcześniej ustalonego kąta i najmniejszymi bocznymi odchyleniami, na jakie Cię stać. Następnie sprawdzasz, czy nacięcie jest wykonane właściwie i (ten sposób przeczytany na JB) ewentualnie korygujesz je, jednocześnie rozwiercając do właściwych rozmiarów, przy użyciu wiertła. Oczywiście używasz bocznej powierzchni wiertła, dobranego rozmiarem do steru. I tak ster grubości 1 mm to wiertło 1 mm, ster 1,5 mm, to wiertło... :)

Jeśli zaczniesz robić takie ilości woblerów, że ręczne nacinanie sterów zacznie być kłopotem, można zastosować wiele różnych sposobów. Na przykład formy do ręcznego i maszynowego nacinania... Jak jutro znajdę trochę czasu, to coś takiego pokażę. Ale nie ma to jak opanować Dremel z tarczą diamentową :D



#13 OFFLINE   wedkarzyk1

wedkarzyk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaWrocław/Oława
  • Imię:Zbigniew

Napisano 03 marzec 2013 - 23:40

Ale nie ma to jak opanować Dremel z tarczą diamentową :D

 

Lepiej ująć tego nie można było :D .  Trochę wprawy i trwa to 5 sekund tylko na drut trzeba uważać :lol: .


  • *Hektor* lubi to

#14 OFFLINE   Tomala

Tomala

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów

Napisano 04 marzec 2013 - 07:10

Woblery z bielska  jestem bardzo ciekaw jakie propozycje przedstawisz  :lol:  co do dremela to mam ale tak szczerze mówiąc  nigdy mi za równo nie wychodzi może źle to robię  :( 



#15 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 04 marzec 2013 - 13:26

Ponoć jedno zdjęcie mówi więcej, niż 1000 słów.

Zatem:

Załączony plik  1.JPG   42,78 KB   194 Ilość pobrańZałączony plik  2.JPG   35,8 KB   203 Ilość pobrańZałączony plik  3.JPG   44,17 KB   195 Ilość pobrań

Forma do nacinania powstała w 1990 roku, więc swoje lata już ma ;)

Szczeliny do nacinania mają stalowe prowadnice dla brzeszczotu. Sama forma została odlana z żywicy.

Załączony plik  4.jpg   41,75 KB   188 Ilość pobrańZałączony plik  5.JPG   33,81 KB   167 Ilość pobrańZałączony plik  6.JPG   41,43 KB   157 Ilość pobrań

Chyba wszystko jasne

Załączony plik  7.JPG   63,11 KB   185 Ilość pobrań

Tak wygląda efekt piłowania.

Powyższa metoda jest czaso i pracochłonna (samo przygotowanie odpowiedniej formy z żywicy), ale daje powtarzalne efekty. Warunek - wielkość i grubość woblerów nie mogą zanadto się różnić. 

Mamy XXI wiek, wiele materiałów, które dziś są dostępne, wtedy stanowiło marzenie. Dziś rozwiązał bym to jakoś tak:

Załączony plik  8.JPG   31,42 KB   208 Ilość pobrańZałączony plik  9.JPG   35,42 KB   199 Ilość pobrań

Leże z modeliny wyprofilowanej pod konkretny model (długość stelaża), zaznaczenie osi pionowej i poziomej i już można nacinać otwór pod ster. Modelinę (oczywiście po utwardzeniu) można przytrzymać w imadle, zwiększy to stabilność całego układu.

A można też i tak:

Załączony plik  10.JPG   40,44 KB   172 Ilość pobrań

Jeśli któryś z kolegów dysponuje stojakiem pod wiertarkę, umożliwiającym obrót wiertarki o 90 stopni, to można pomyśleć nad podobnym rozwiązaniem. Oczywiście leże z modeliny (utwardzonej) musi być w imadle przymocowanym do stojaka. Do wykonania nacięcia polecam tarczę diamentową.

 

Mam nadzieję, że koledzy docenicie fakt, iż dla lepszego zobrazowania zasady działania formy do nacinania sterów specjalnie odlałem z piany stary model i nie będziecie cię naigrawać ze mnie :rolleyes:



#16 OFFLINE   Tomala

Tomala

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów

Napisano 04 marzec 2013 - 13:35

kurcze super to opisałeś  wielkie dzięki mistrzu

ps. woblerek doszedł i jestem pod wrażeniem twoich zdolności mi jeszcze brakuje kilku lat stażu ;)



#17 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 04 marzec 2013 - 13:48

kurcze super to opisałeś  wielkie dzięki mistrzu

Poważnie - bez przesady. Przez lata to można dużo więcej "wykombinować". 

ps. woblerek doszedł i jestem pod wrażeniem twoich zdolności mi jeszcze brakuje kilku lat stażu ;)

Uwierz mi, do wszystkiego można dojść. Trzeba tylko zdefiniować, czego się chce :)

No i dziękuję, niech kij często trzeszczy :D



#18 OFFLINE   Tomek1988

Tomek1988

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1455 postów
  • LokalizacjaBasonia
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Janeczek

Napisano 14 luty 2014 - 11:02

Witam, czy istnieje możliwość zakupienia jakiejś piłki/brzeszczota tak żeby nacięcie miało 1.5mm? I jeszcze proszę o pomoc odnośnie nacięcia na ster w woblerach sumowych np. pod 3mm poliwęglan, czym to naciąć? Może banalne i durne pytania ale jako, że robię praktycznie tylko bezsterowe woblery nie mam o tym pojęcia.


Użytkownik Tomek1988 edytował ten post 14 luty 2014 - 11:06


#19 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 14 luty 2014 - 13:20

Witam, czy istnieje możliwość zakupienia jakiejś piłki/brzeszczota tak żeby nacięcie miało 1.5mm? 

Pewnie tak. Pamiętaj jednak, że ze wzrostem szerokości nacięcia rośnie ryzyko uszkodzeń :)​ Jak poszerzyć, szybko i bezpiecznie z szerokości 1 mm do 1,5 mm jest napisane powyżej.

 

 

I jeszcze proszę o pomoc odnośnie nacięcia na ster w woblerach sumowych np. pod 3mm poliwęglan, czym to naciąć? Może banalne i durne pytania ale jako, że robię praktycznie tylko bezsterowe woblery nie mam o tym pojęcia.

 

(...) nie ma to jak opanować Dremel z tarczą diamentową :D

Ta rada pozostaje aktualna ;)


  • KarolWasilewski lubi to

#20 ONLINE   Stachu442

Stachu442

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaKrzyżanów
  • Imię:Kamil

Napisano 14 luty 2014 - 13:28

Tomek, ja nacięcie 1,5mm robię zwykła szlifierką kątową, wychodzi idealnie 1,5mm.

Jeśli powstaje jakaś nierówność[symetrii] to wtedy poprawiam proxxonem z tarczą diamentową. A wiem że też masz takie ustrojstwo;]

 

Co do 3mm to nie pomogę bo takiego nie robiłem nigdy;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych