Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nacięcie na ster


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6209 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 31 styczeń 2018 - 11:29

Po co robić nacięcie na ster w woblerze z żywicy skoro możesz odlać korpus z nacięciem?

#42 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 31 styczeń 2018 - 11:59

Mało tego, można tak zrobić formę (np. metalową), że odlewany będzie korpus razem ze sterem, oczywiście ze stelażem też, obciążeniem. Można to zrobić i dla żywicy, i dla pianki. Jedynie trzeba pomyśleć o mocowaniu steru, aby nie wypadł. Wystarczy zrobić otwór w części steru, która wchodzi w korpus. Wówczas ster po odlaniu nie wypadnie. 


  • Przemek_M lubi to

#43 OFFLINE   Tomek Scyzor

Tomek Scyzor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWisła gdzieś pomiędzy Sandomierzem a Puławami
  • Imię:Tomek

Napisano 16 luty 2019 - 17:34

Panowie zdradzcie patent jak powtarzalne nacinać rowki pod stery

#44 OFFLINE   polny

polny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Grzegorz

Napisano 16 luty 2019 - 18:48

Albo robisz nacięcie na samym początku a potem tylko poprawiasz

#45 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 16 luty 2019 - 20:59

Zacytuję sam siebie:
http://jerkbait.pl/t...ości/?p=2471456
Nacięcie wychodzi praktycznie idealne.
Prowadnice zamiast skręcać na śrubki/wkręty kleiłem na "supergluta" szybo i wystarczająco mocno. Obroty są kluczowe im większe tym lepiej.
Załączony plik  20190207_2109099.jpg   113,98 KB   41 Ilość pobrań
Tu w miarę dobrze widać nacięcie. Zawsze nacinam po lakierowaniu. Uwaga na stelarz można łatwo zniszczyć tarcze. Jak ktoś umie ostrzyć to nie ma większego problemu. Jeśli ktoś spróbuje tej metody to wyrzuci brzeszczot raz na zawsze. Wadą jest zrobienie odpowiedniej prowadnicy do woblerów ręcznie struganych, ale i to można obejść. Jak znajdę czas to zrobię fotki i wrzucę na forum.

Użytkownik Zybi81 edytował ten post 16 luty 2019 - 21:35

  • Night_Walker, *Hektor*, woblery z Bielska i 2 innych osób lubią to

#46 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 09 kwiecień 2019 - 11:26

Mistrzem perspektywy to ja nie jestem, ale może coś rozjasnię jak w domowych warunkach zrobić "perfekcyjne " nacięcie na ster. Całą prowadnice wykonałem z 3 listewek różnej grubości. Po wymierzeniu i ustawieniu skleiłem wszystko klejem błyskawicznym. Trzyma wystarczająco mocno i szybko. Woblera osadzam w korytku wyprofilowanym tak aby ładnie w nim leżał . Wzdłuż mam nacięcie aby weszło w nie oczko do przyczepiania kotwicy. Nie bedzie wtedy problemu bujania się woblera który w tym momencie opiera sie całym brzuszkiem w korytku i jest bardziej stabilny przy nacinaniu. Korytko jest ustawiane przed nacinaniem pod odpowiednim kątem i sciskane do prowadnicy małym sciskiem. Tym sposobem można uzyskac różne kąty a nacinania, a przesuwając woblera różne odległości względem przedniego oczka. Przy nacinaniu jedna ręka przytrzymuje korpus mocno go dociskając do korytka a drugą ręką prezesówam prowadnice. Tarcza do cięcia to hss 1mm mogą być frezy okrągłe 1mm obroty 2800/min. Cała maszynkę można wykonać z wiertarki osadzonej na jakiejś desce.

Załączone pliki



#47 OFFLINE   Tomek Scyzor

Tomek Scyzor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWisła gdzieś pomiędzy Sandomierzem a Puławami
  • Imię:Tomek

Napisano 09 kwiecień 2019 - 21:47

Fajny patent, dzięki za pokazanie, niby proste a człowiek nie wpadł na to i brzeszczotem ciachał

#48 OFFLINE   kooper82

kooper82

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaMoryń/ Mieszkowice
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Kopczyński

Napisano 10 kwiecień 2019 - 05:56

Kurde zajefajne rozwiązanie. Bedzie trzeba coś pomyśleć o takim ustrojstwie.  :) 



#49 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 10 kwiecień 2019 - 07:09

Coś podobnego w sieci widziałem tylko ja zaadoptowałem do swoich potrzeb. Pierwsze nacięcia radzę zrobić na jakiś niepotrzebnych korpusach aby dojść do wprawy. Jak najwyższe obroty, nie za szybko nacinać i musi być dobrze.

#50 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 10 kwiecień 2019 - 13:18

Fajne rozwiązanie.  :) A do wobków SDR raczej tarczka już nie podejdzie. Musiałby być ruch posuwisty narzędzia. Szukam rozwiązania dla SDR, aby zachować powtarzalność nacięcia rowka.


  • eRKa lubi to

#51 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 10 kwiecień 2019 - 14:46

Sdr-ów nigdy nie robiłem. Ale tak myślę zrobić nacięcie w korytku odgiać stelarz aby się schował, naciąć na ster i wygiąć ponownie stelarz. Czy by to zdało egzamin? Nie wiem.
Albo zrobić nacięcie i wkleić oczko typu sdr używając odrazu kleju do sterów za jednym zamachem wkleić ster.

Użytkownik Zybi81 edytował ten post 10 kwiecień 2019 - 15:03


#52 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 10 kwiecień 2019 - 17:35

Z odgięciem stelaża, to można wykorzystać Twój sposób. Problemem jest powrót stelaża to początkowej postaci. Potrzebny byłby kolejny przyrząd.

Raczej w tym przypadku korzystniejszy byłby niezbyt wysoki brzeszczot i ruch posuwisty, taki jak podczas cięcia piłką ręczną. Brzeszczot musi zmieścić się pomiędzy oczkiem a korpusem.

Jest problem do rozwiązania  ;) .



#53 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 10 kwiecień 2019 - 19:22

(...)

Jest problem do rozwiązania  ;) .

Ten problem rozwiązuje wyrzynarka.

:)


  • Banjo lubi to

#54 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 10 kwiecień 2019 - 20:07

Fajne rozwiązanie.  :) A do wobków SDR raczej tarczka już nie podejdzie. Musiałby być ruch posuwisty narzędzia. Szukam rozwiązania dla SDR, aby zachować powtarzalność nacięcia rowka.

Jak wyżej Janusz powiedział - wyrzynarka, lub taśmówka, przy większej ilości.

A powtarzalność - połówka formy załatwi sprawę - i oczywiście prowadnica.

 

Ja osobiście zrezygnowałem z SDR-ów na rzecz tonących.

 

" Woblera osadzam w korytku wyprofilowanym tak aby ładnie w nim leżał . Wzdłuż mam nacięcie aby weszło w nie oczko do przyczepiania kotwicy." 

 

Kolegi Zybi sposób jest fajny, ale musimy pamiętać, aby danego korytka używać tylko do woblerów o tej samej szerokości - jakaś niewielka milimetrowa różnica oczywiści dopuszczalna, ale przy większych rozbieżnościach - nacięcie nie wyjdzie poprawnie - na jednym boku bedzie głębsze, na drugim płytsze.


Użytkownik eRKa edytował ten post 10 kwiecień 2019 - 20:08

  • Banjo lubi to

#55 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 10 kwiecień 2019 - 20:30

Wiadomo, dlatego prowadnica jest jedna a korytka można wymieniać. Ja sterowce strugam ręcznie i wiadomo każdy będzie troche inny. Moje korytko sprawdziło się przy woblerach 5, 6 i 7cm. Profilu w korytku też super nie robiłem. Poprostu ściąłem nożem krawędź pod kątem ok 45 stopni od zewnatrz do nacięcia i wyrównałem papierem sciernym za pomocą kawałka klocka drewnianego. W przekroju poprzecznym w korytku mamy wtedy cos na wzór litery V to wystarczy aby wobler dobrze leżał czy ma 10mm czy 15 mm szerokości. Na moje potrzeby jest to powiedzialbym aż za wiele😀. Nie jest to uniwersalna metoda ale mi bardzo pomaga. Jeśli ktoś robi odlewy korpusów to jaki problem zrobić korytko np z modeliny? Jest na 1 czy 2 stronie tego wątku wspomniane. Mój sposob idealny nie jest ale myślę że kilku budowniczym przynet może sie przydać. Sam zresztą adaptuję różne pomysły z JB na swoje potrzeby więc i ja sie dzielę.

Użytkownik Zybi81 edytował ten post 10 kwiecień 2019 - 20:39


#56 OFFLINE   Likho

Likho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 03 luty 2020 - 22:05

Patent kolegi Zybi jest bardzo dobry , ale mam pytanie czy ktoś próbował skręcić dajmy na to dwie lub trzy tarcze tnące żeby osiągnąć szczelinę na inne grubości poliwęglanu ? Moje pytanie tylko z tego powodu , że przeglądając czeluści internetu nie mogę znaleźć odpowiednich tarcz / frezów do miniszlifierki.

#57 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 03 luty 2020 - 23:17

 Na fotkach to jest konkretna wiertarka(uchwyt na klucz)

i frezy piłkowe:

 

https://allegro.pl/l...43-com-1-5-1127

 

 

Znajdziesz i do miniszlifierki:

 

https://allegro.pl/o...ntow-8371398302

 

Tylko , że średnice różne więc trzeba by kilka kompletów takich tarcz mieć. I nie wiadomo jak z mocowaniem - czy wystarczy gwintu w uchwycie.



#58 OFFLINE   Likho

Likho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 04 luty 2020 - 05:48

No właśnie o to chodzi. W uchwycie zawsze można wymienić śrube. Jak czas pozwoli to pokombinuje i podzielę się tym co udało się stworzyć. A z tymi tarczami do multiszlifierki to nie mogę znaleźć grubszych niż 0.8 mm dlatego też chciałem skręcić dwie na trzpieniu a nawet 3 żeby zrobić nacięcie około 2 mm. 


Użytkownik Pawelzen edytował ten post 04 luty 2020 - 06:27


#59 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 04 luty 2020 - 07:44

https://allegro.pl/o...source=facebook

#60 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 11 luty 2020 - 10:37

No właśnie o to chodzi. W uchwycie zawsze można wymienić śrube. Jak czas pozwoli to pokombinuje i podzielę się tym co udało się stworzyć. A z tymi tarczami do multiszlifierki to nie mogę znaleźć grubszych niż 0.8 mm dlatego też chciałem skręcić dwie na trzpieniu a nawet 3 żeby zrobić nacięcie około 2 mm.

Tak, to prawda. Tarczki są tylko o grubości 0,8 mm.
Także myślałem o tym, by skręcić dwie i jest to chyba wykonalne i skuteczne w użyciu.
Ostatecznie zaprzestałem robić nacięcia na ster miniszlifierką. Jest to trudne, zdarzają się zbyt częste odchyłki od poziomu. A to jedna z najważniejszych, istotnych czynność wpływająca na pracę woblera.
Obecnie wszystkie nacięcia robię w wyciętym korpusie pilarką taśmową, (blat i piła prawidłowo ustawione w kącie 90 st., zawsze dają gwarancję prawidłowego nacięcia).

Użytkownik Harjer edytował ten post 11 luty 2020 - 10:38

  • G_rzegorz, eRKa i Zybi81 lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych