Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Drewniana rękojeść.

tech-rb dolnik rękojeść

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 20 marzec 2013 - 21:07

Miałem @Friko przy jakims kiju do przeróbki taki insert i powiem szczerze ze sie nie zdziwiłem ze sie rozleciał bo był lakierowany nie stabilizowany ,była wcześniej też taka firma co wypuściła inserty kąpane w lakierze i po jakimś czasie wycofali,żeby wykonać rękojeść musi byc stabilizowane drewno najlepiej akrylem będzie lżejsze niż poliuretanem

#22 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 marzec 2013 - 21:20

z tymi mudholowskimi to była parę lat temu mała afera w stanach jak ludziom zaczęły pękać, zwłaszcza te z pazurem podobno były podatne, dlatego jak już wspomniałem wyżej - nie polecam

 

generalnie jak drewno to z pewnego źródła moim zdaniem, inaczej temat robi się śliski  :blink:



#23 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 20 marzec 2013 - 21:23

To po kiego grzyba sprzedają taki shit? Powinni napisać grubym drukiem, że nie jest stabilizowane. 



#24 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 marzec 2013 - 21:29

Nie wiem, może teraz poprawili ale nie zamierzam tego sprawdzać na własny koszt ;)   kojarze że nie tak dawno jeszcze opychali te uchwyty na różnych wyprzedażach promocjach etc



#25 OFFLINE   pipczento2002

pipczento2002

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Mariusz

Napisano 21 marzec 2013 - 07:52

Ja znam zbrojarza który robi piękne drewniane rękojeści.Tylko w tym się specjalizuje i robi to perfekcyjnie

Możesz podać namiary na tego gościa jeśli to nie tajemnica? Jeżeli nie ma oficjalnej strony to na priv. Z góry dzięki.



#26 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 21 marzec 2013 - 09:52

To może i ja swoje natrętne trzy grosze dorzucę . Przeciw , ma się rozumieć :)

Drewno potraktowane żywicą akrylowa , epoksydową czy akrylowa ,  zamienia się nieuchronnie w laminat z wszystkiego tego konsekwencjami . Lub odlew .  Ale jest wygodne w obróbce i użyciu , choć martwo wygląda niczym nocna ćma w polimalu , albo parkiet po Domaluxie . Dziwadło blokowo-foliowo-panelowe na wysoki połysk . Można też , o czym wiedzieć nie chcemy , wpierw kleić , obrabiać i formować a później woskować olejować , impregnować , a nawet lakierować co samego drewna , ani jego korzystnych cech fizycznych nie zabija ..  choć wymaga nieco więcej pracy , tak samo jak dobry parkiet :)



#27 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 21 marzec 2013 - 10:44

I tu sie nie zgodzę bo stabilizacja wręcz wyciąga właściwości drewna a nie tłumi usłojenie jest wyraźniejsze i w 100% zabezpiecza przed woda i wilgocią czego nie mozna powiedzieć o lakierach niektóre oleje tez sa dobre ale nie do konca trwałe i takie drewno trzeba pokrywać olejem ponownie po jakimś czasie ,stabilizowane nie wymaga pokrywania ponownego i moze byc robione w macie ,satynie czy połysku ,lakierowane czy olejowane parkiety po zalaniu puchną i sie podnoszą lub wypaczają,pewnie jesli były by lakierowane próżniowo czyli przesączone to by było ok ale wiadomo to sa koszta dlatego firmy tego nie robia

ps.stabilizowana rękojeść będzie miała ładniejszy wygląd niż lakierowana bo usłojenie będzie wyraźniejsze dzięki przesączeniu a czy mat czy połysk to kwesta gusty

Użytkownik matusiak edytował ten post 21 marzec 2013 - 10:46


#28 OFFLINE   sylweczek

sylweczek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Sylwek

Napisano 21 marzec 2013 - 12:29

Proszę, oto dwie fotki rękojeści z drewna NIESTABILIZOWANEGO :)

Załączone pliki

  • Załączony plik  4.JPG   103,71 KB   246 Ilość pobrań
  • Załączony plik  1.JPG   125,37 KB   317 Ilość pobrań

Użytkownik sylweczek edytował ten post 10 kwiecień 2013 - 13:24


#29 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 21 marzec 2013 - 12:49

I ładne na wysoki połysk ,ale stabilizowane były by jeszcze bardziej wyraźne,bo stabilizuje sie nie tylko jako zabezpieczenie ale właśnie do wyciągnięcia głębi drewna i nieważne czy zrobi sie to żywica czy lakierem ważne ze sie przesączy dzieki temu drewno zaczyna mieć głębię powiedział bym trójwymiar proszę spróbować na tych samych kawałkach zapewniam ze różnica jest ogromna
  • sylweczek lubi to

#30 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 21 marzec 2013 - 12:59

Tak wygląda Jatoba stabilizowana ,bez stabilizacji te poprzeczne prążki sa prawie nie widoczne
Załączony plik  IMAG1246.jpg   129,88 KB   117 Ilość pobrań

#31 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 21 marzec 2013 - 14:43

Witam,

 

Mam w wedkach drewniane inserty, ktore nie byly stabilizowane i po paru juz latach nie widac zadnych oznak zmeczenia, sloje sa przepiekne i bardzo wyrazne. 

 

Bujo



#32 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 21 marzec 2013 - 15:34

Z insertem jest łatwiejsza sprawa bo można go przesączyć lakierem ze względu na cienką ściankę,pozatym ja nie neguje pewnie ze sa ładne ale moga byc jeszcze ładniejsze bo przesączenie uwidacznia słoje jeszcze bardziej,pozatym bał bym sie założyć taki insert czy rękojeść bez stabilizacji bo łatwo o wpadkę nigdy nie wiadomo jak użytkownik będzie traktował kij i tu istnieje ryzyko porysowania podrapania czy pęknięcia lakieru i wtedy katastrofa wilgoc czy woda dostana sie szybko drewno puchnie bo płyn nie ma jak odparować to tak jak z wobkami jak sie nie zabezpieczy to po wobku

#33 OFFLINE   MIKUL

MIKUL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 215 postów

Napisano 21 marzec 2013 - 17:38

Ja widziałem kilka wędek z drewnem.. Tylko impregnowanych olejami.. Lnianym lub tungowym. Wyglądają nadal pięknie pomimo upływu czasu. Sławek moim zdaniem ma rację- stabilizacja zabija uroki drewna. Gdzieś ginie naturalność zostaje laminat. Choć nie mogę powiedzieć że pewne drewienka stabilizowane mi się nie podobają

#34 OFFLINE   Grzesiek88

Grzesiek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaZawóz-Nürnberg
  • Imię:Grzesiek

Napisano 21 marzec 2013 - 20:14

To może i ja swoje natrętne trzy grosze dorzucę . Przeciw , ma się rozumieć :)

Drewno potraktowane żywicą akrylowa , epoksydową czy akrylowa ,  zamienia się nieuchronnie w laminat z wszystkiego tego konsekwencjami . Lub odlew .  Ale jest wygodne w obróbce i użyciu , choć martwo wygląda niczym nocna ćma w polimalu , albo parkiet po Domaluxie . Dziwadło blokowo-foliowo-panelowe na wysoki połysk . Można też , o czym wiedzieć nie chcemy , wpierw kleić , obrabiać i formować a później woskować olejować , impregnować , a nawet lakierować co samego drewna , ani jego korzystnych cech fizycznych nie zabija ..  choć wymaga nieco więcej pracy , tak samo jak dobry parkiet :)

Dokładnie ja też jestem tego zdania.Stabilizacja zabija uroki drewna.Są piękne drewienka orzech,mahoń,czarny dąb,które rewelacyjnie wyglądają na wysoki połysk i nie potrzeba im stabilizacji żeby wyglądały cudnie.I nie oszukujmy się taka rękojeść wygląda bardzo luksusowo i nie inaczej się użytkuje.Też mam kijki z drewnem nie stabilizowanym i nic mimo upływu kilku lat się z nimi nie dzieje.Wiem,że kijki z takimi rękojeściami są wykorzystywane w połowach morskich i też nic im nie robi słona woda.


Użytkownik Grzesiek88 edytował ten post 21 marzec 2013 - 20:18


#35 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 21 marzec 2013 - 20:43

Panowie co wy piszecie przecierz olejowanie jest tajk samo jak stabilizacja przesacza drewno przez co uwydatnia słoje bo olejuje sie kilkadziesiat razy dopuki pije olej czyli co zabija drewno ,efekt jest ten sam ,natomiast lakierowanie nie uwydatnia tak słoi bo zbyt mało przesacza drewno, natomiast w dotyku chwała temu kto pozna czy insert jest lakierowany czy stabilizowany bo ja nie potrafie i to samo po olejowaniu sie poleruje woskiem ktory dodatkowo zamyka pory i jest gładziutki jak szkło natomiast nie ma tego przeszklenia co lakier czy stabilizacja spolerowana na połysk ,ale stabilizowane w satynie wyglada identycznie jak olejowane



#36 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 21 marzec 2013 - 20:44

Z insertem jest łatwiejsza sprawa bo można go przesączyć lakierem ze względu na cienką ściankę,pozatym ja nie neguje pewnie ze sa ładne ale moga byc jeszcze ładniejsze bo przesączenie uwidacznia słoje jeszcze bardziej,pozatym bał bym sie założyć taki insert czy rękojeść bez stabilizacji bo łatwo o wpadkę nigdy nie wiadomo jak użytkownik będzie traktował kij i tu istnieje ryzyko porysowania podrapania czy pęknięcia lakieru i wtedy katastrofa wilgoc czy woda dostana sie szybko drewno puchnie bo płyn nie ma jak odparować to tak jak z wobkami jak sie nie zabezpieczy to po wobku

Wszystko ma swoje za i przceciw, Piotrek nie wspomniał o jeszcze jednym aspekcie stabilizacji i to wydaje mi się dosyć istotnym - masie insertu.

Grubość scianki jest jak pamiętem ok 1mm (Piotrze jesli się mylę popraw mnie prosze), chciałbym zobaczyć jak zachowa sie taki insert nie poddany stabilizacji.

Śmiem twierdzić że rozleci się już podczas toczenia.


Użytkownik ark70 edytował ten post 21 marzec 2013 - 20:49


#37 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 918 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 21 marzec 2013 - 20:46

Tak wygląda Jatoba stabilizowana ,bez stabilizacji te poprzeczne prążki sa prawie nie widoczne
attachicon.gifIMAG1246.jpg

 

Czy inserty rozwierca się na grubość blanku, czy daje się je na arbor, tasmę?

Czy wchodzi w body i gwint np SK2, czy tylko się z nim styka?

Czy mozna go zastosować w uchwycie DPS 18, czy 20? Oczywiście wcześniej go odpowiednio przycinając.



#38 OFFLINE   Grzesiek88

Grzesiek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaZawóz-Nürnberg
  • Imię:Grzesiek

Napisano 21 marzec 2013 - 20:49

Wiadomo masa masa i jeszcze raz masa ale po raz kolejny piszę czy dokładając ołowiane krążki na wyważenie  nie zwiększa się masy wędziska??



#39 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 21 marzec 2013 - 21:00

Inserty maja standardowe otwory 12mm16/13mm 17/14mm18 ale mozna robic pod konkretny rozmiar gwint jest osadzony na insercie jak i przednie gniazdo ,jesli robi sie insert wzdłuz słoi da sie zrobic na sucho jesli robi sie w popszek to musi byc zastabilizowane inaczej  siue rozpada ,moje inserty sa lzejsze od standardowych ,bo mam ciensze scianki i stabilizowane akrylem nie lakierowane tylko polerowane



#40 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 918 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 21 marzec 2013 - 21:42

Inserty maja standardowe otwory 12mm16/13mm 17/14mm18 ale mozna robic pod konkretny rozmiar gwint jest osadzony na insercie jak i przednie gniazdo ,jesli robi sie insert wzdłuz słoi da sie zrobic na sucho jesli robi sie w popszek to musi byc zastabilizowane inaczej  siue rozpada ,moje inserty sa lzejsze od standardowych ,bo mam ciensze scianki i stabilizowane akrylem nie lakierowane tylko polerowane

 

W jakim sensie cieńsze?







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, dolnik, rękojeść

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych