Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Wydłużanie blanku i łączenie typu spigot

tech-rb blank spigot

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
205 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Piotr Lipiec

Piotr Lipiec

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaStraachowice

Napisano 01 październik 2007 - 17:31

Witam jestem tu nowy ,pomału przymierzam sie do wykonania własnoręcznie wędki ,bo te sklepowe mi jakoś nie podchodzą .W tej chwili czekam na przesyłkę z USA z komponentami oraz z blankiem SHEKER SP703 biggrin.png ,mam kilka pytań odnośnie tego blanku ,chodzi mi dokładnie czy i o ile można go wydłużyć ,aby nie zgubić jego parametrów ,oraz jakich w tym celu użyć materiałów .Jeszcze jeden temat trochę z innej beczki , podobają mi się blanki BATSONA (cenowo)te jedno częściowe szklaki i węgiel, myślę sobie kupić takie blanki ,ale problem z transportem ,i bym chciał je przerobić na dwuczęściowe i zastosować spigot ,co do zbrojenia wędki troszkę już wiem ale jak zrobić tego typu łączenie nie wiem nic jak to zrobić i z czego,szukałem na necie ale brak znajomości j.angielskiego mi nie pomaga ,a na polskich forach szczątkowe informacje , proszę o pomoc i radę bardziej doświadczonych niż ja ,pozdrawiam PL.



#2 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 01 październik 2007 - 17:34

Witaj Piotrze na forum. ja niestety Ci nie pomoge, ale mysle ze ktorys z naszych forumowych rodbuilderow na pewno podejmie temat i sproboje doradzic.... :D

#3 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 01 październik 2007 - 17:51

Witam na Forum :D

Nie znam sie tak dobrze na rodbuildingu jak nie którzy na tym forum :D Ale moim zdaniem przerobienie blanku jednoczęściowego na dwuczęściowy jest troszkę niehumanitarne po to stworzono taka duża
game blanków aby dopasować do gustu każdego zapaleńca. Taka przeróbka na pewno zmieni akcje kija. Jesli chodzi o wydłużenie blanku można to zrobić przez wydłużeniem(chyba max 10cm :unsure:) rurka tytanowa lub tez takim samym materiałem co jest zrobiony blank poprzez wydłużenie przez korka itp :D



Pozdrawiam
Slider :D







#4 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 01 październik 2007 - 18:00

Witaj Piotrze


Obie rzeczy o których piszesaz są do zrobienia, niesety obie, by były zrobione dobrze i nie zepsuły wędki, wymagają wprawy , doświaczenia i nie są łatwe... Nie chciałbym cie zniechęcać od początku, ale nawet dla mnie , mimo że przedłużki czy spigoty zrobiłem juz w wielu blankach to za kazdym razem to spore wyzwanie.

Przedłużyć wędkę oczywiście mozesz , pod warunkiem że dobrze dobierzesz grubość , zbieżnośc i sztywność rurki która chcesz kij przedłuzyć,no i oczywiści nie przesadzisz z jej długością, myslę że 15-20 cm to max.

Dużo trudniej jest zrobić złącze typu spigot, tu przede wszystkim musisz idealnie dopasować i zrobić czop, minimalne niedopasowanie do dolnej lub górnej czesci spowoduję ci pęknięknięcie lub pękanie blanku w przyszłości. Druga rzecz to jego moc i sztywność , jak zrobisz go za słabego to pęknie prędzej czy później, jak za mocny to przesztywnisz wędkę w tym miejscu. Musi mieć odp długość + margines na wycieranie się podczas użytkowania. W niektórych modelach Batsona ( i nie tylko), jako seriach o dużej zbierzności , np SB,ciężko jest dopasować zbierznośc czopu do blanku , ideałem by bylo zrobienie go z drugiego, identycznego blanku , ale to niesety podwaja koszty wedki i raczej nie ma sensu.

Ogólnie żeby się za to zabrac musisz oprócz zdolności technicznych posiadac dużo półproduktów na czopy, czyli najlepiej połamane inne blanki, potem dopasowywać , szliować , znów dopasowywać...roboty z tym jest naprawdę niemało. Do tego musisz go wkleić odpowiednią żywica, wzmocnić złącza omotką ,a w mocniejszych modelach dodatkowo najlepiej dodatkowo matą weglową.

Tak więc trzeba mocno temat przemyśleć zanim weżmiesz w rękę piłkę i z pięknego blanku zrobisz wieloskład...I pamiętaj że Twoja wedka już nie będzie miała gwarancji niestety, całe ryzyko pózniejszych uszkodzeń, nawet w innym miejscu, lezy juz po Twojej stronie.

Pozdrawiam



  • Bander lubi to

#5 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 01 październik 2007 - 18:09

Piotrze

Sp to blank o pełnej akcji i spigot to moim zdaniem nie najlepszy pomysł . Najlepiej skontaktuj się z Z. Kawalcem bo ma największe doświadczenie w Polsce jeżeli chodzi o seekery i robi dużo złącz typu spigot . Sam spigot możesz zrobić tnąc stary blank i wklejając jedną część w drugą z np. jakiejś starej szczytówki -tak dułgo aby uzyskać prawie pełen spigot -nie masz wtedy problemu z dopasowaniem zbieżności .Pamiętaj aby użyć grafitu na ten materiał o podobnym module sprężystości. Oraz zabezpieczyć część żeńską blanku. Blank można wydłużyć nawet o stopę ale zależy to typu blanku . Czym większą moc generuje blank tym materiał musi być wytrzymalszy -dobre jest szkło.

Pozdrawiam Łukasz

#6 OFFLINE   Piotr Lipiec

Piotr Lipiec

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaStraachowice

Napisano 01 październik 2007 - 18:10

Dziękuje Danielu za podpowiedź, lubię wyzwania i podejmę sie tego na początek na jakimś szklaku aby jak coś nie było wielkiej straty spapram ,pytanko jakiej żywicy do tego celu użyć ?

#7 OFFLINE   Piotr Lipiec

Piotr Lipiec

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaStraachowice

Napisano 01 październik 2007 - 18:12

Blank SEERKERA SP tylko planuje wydłużyć bo i tak jest on 2 częściowy , natomiast myślę o BATSONACH aby je przerobić na 2skład

#8 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 01 październik 2007 - 18:12

żywica epoksydowa

Dostępna w sklepach modelarskich

Pozdrawiam
Slider

#9 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 01 październik 2007 - 18:33

Blank SEERKERA SP tylko planuje wydłużyć bo i tak jest on 2 częściowy , natomiast myślę o BATSONACH aby je przerobić na 2skład



Witam Sp występuje w wersji 1 i 2 cześciowej . Ale rzeczywiście nie doczytałem ,że chodzi wydłużenie sp i spigot w batsonach :D

Pozdrawiam Łukasz


#10 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2135 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 02 październik 2007 - 20:46

Dłubek :D

#11 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 20 maj 2008 - 20:56

Witam

Mam zamiar zrobić kija i wychodzi mi że będę musiał zastosować łączenie typu spigot . I tu mam problem bo jedyny kij który miał dolnik o odpowiedniej średnicy został już pocięty a pozostałe które mam są za grube. Rozwiązaniem jest zakup nowego kija , ale nawet najtańsza wędka która się będzie nadawała do wycięcia z niej kołka kosztuje z 70 zł, to trochę dużo. Za pomoc z góry dziękuję.

#12 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 20 maj 2008 - 21:16

W sklepie modelarskim mozesz otrzymac prety weglowe, koszt takiego preta to okolo 5/8zl. Niewiem czy mozna ja zastosowac jako spigot.

Pozdrawiam
Slider

#13 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 21 maj 2008 - 07:59

Wszystko to kwestia do jakiej wędki będziesz tego spigota montował i jak sztywne będą owe pręty- niestety do większości lekkich i średnio lekkich kiji pełne czopy nie są dobrym rozwiązaniem, ale tu nie ma jednoznacznych odpowiedzi , wszystko zależy od Twojego blanku który robisz. Lepiej popytać znajomych czy ktoś nie ma połamanych wędek , byle nie szklanych , kupowanie nowego dla pocięcia na czop jest trochę bez sensu wg mnie...

Pozdr

#14 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 21 maj 2008 - 14:05

Ja tam bym się @spigota zapytał, powinien wiedzieć no nie :lol: :lol: :lol:. Sorki, już się nie odzywam, coś mnie się dzisiaj żarty trzymają. ;) :blush:

#15 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 13 lipiec 2008 - 20:11

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi: wszystko zależy od typu wędki i producenta. Są dwa rodzaje spigotów : z pełnego grafitu (jak u np Hardego) i z rurki grafitowej ( jak np u Scott'a). Teoretycznie te pełne powinny podnosić odrobinę wagę, przy pustych jest to zupełnie nieodczuwalne. W praktyce nie odczujesz różnicy, szczególnie w muchówce np 4 składowej gdzie czopy mają bardzo małą średnicę i te kilka gr więcej jest nie do zauważenia. Są firmy które ten sam model wędki robi w obu wersjach , np popularne szklane muchówki Lamiglasa FL (tzw Honey'e)w wersji 2-skł są na klasycznym złączu a 3 i 6 składy na czopach,np 7'6 do linki 4 2-skł wazy 1 3/4oz (49gr) 3-skł 1 3/8 oz (39 gr) 6-skł 1 3/4 oz (49gr). A logicznie patrząc powinno być odwrotnie

Pozdrawiam

#16 OFFLINE   markles

markles

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaKoronowo

Napisano 07 październik 2008 - 09:43

żywica epoksydowa

Dostępna w sklepach modelarskich

Pozdrawiam
Slider



Mam problem z wklejeniem spigota, a mianowicie nie wiem jakiej żywicy użyć w tym celu. Zywic epoksydowych jest kilka rodza :unsure:
proszę o pomoc

#17 OFFLINE   markles

markles

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaKoronowo

Napisano 08 październik 2008 - 08:29

Nikt nie wklejał spigota czy nikt nie chce pomóc? :unsure:

#18 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 18 październik 2008 - 13:55

Do wklejania spigota można użyć i żywicy i kleju epoksydowego. Ja wklejałem na bezbarwny klej , bo klej jest gęstszy i nie rozlewa się tak mocno , Jak musisz użyć żywicy to kup jakąkolwiek epoksydową , najlepiej bezbarwną .

#19 OFFLINE   markles

markles

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaKoronowo

Napisano 19 październik 2008 - 21:33

klej epoksydowy???
Do klejenia stelażu w wobkach używam distalu to jest właśnie klej epoksydowy a więc moge go użyć ?
Mam dziwne wrażenie że ta spoina będzie za twarda ale może sie myle.
A Ty jakiego kleju używałes?



#20 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 20 październik 2008 - 08:31

Tak , ale nie był to distal, Zresztą jak się wkleja kołek to i tak powinno się to robić tak żeby kleju było jak najmniej. Ja przy tej operacji bardziej bym się skupił na tym czy kołek będzie miał odpowiednią wytrzymałość i pamiętaj że koniec dolnika koniecznie musisz zabezpieczyć omotką.Ważne jest aby przed wklejeniem dokładnie dopasować kołek do szczytówki i pamiętaj że przy łączeniu na spigota pomiędzy szczytówką a dolnikiem musi być odstęp.
I jeszcze jedna rada dla początkującego rodbuildera;
Nie bój się że zniszczysz kija, zawsze coś z tego będzie , a następnym razem będzie jeszcze lepiej . A to że będzie następny raz to wiem po sobie, właśnie sobie zrobiłem delikatną muchówkę na lipka dwuskład 3,5m a już myślę nad następnym mimo iż mam już całą szafę zawaloną kijami.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, blank, spigot

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych