Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bezpiecznik do silnika elektrycznego zaburtowego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
104 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   adski

adski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaŚwiecie

Napisano 07 czerwiec 2016 - 08:06

26908485083_1bac51cad6_k.jpg26907442304_52017da32c_k.jpg

 

brak oznaczeń :/


Użytkownik adski edytował ten post 07 czerwiec 2016 - 08:10


#42 OFFLINE   bob61

bob61

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaChyliny/Warszawa
  • Imię:Robert

Napisano 07 czerwiec 2016 - 12:51

Jest to bez znaczenia ,tam żadnej elektroniki niema .


  • thug i adski lubią to

#43 OFFLINE   adski

adski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaŚwiecie

Napisano 07 czerwiec 2016 - 15:33

super dzięki za info :)



#44 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 sierpień 2018 - 16:12

Witam.

Czy w tej "kupie gratów za 50PLN" widzi ktoś bezpiecznik automatyczny????

https://www.sonarskl...-60a-p-328.html

Jak dla mnie to zwykły włącznik mechaniczny.

Dlaczego rozbebeszony? Po tym jak silnik MK Traxxis 55 zaczął mi stawać nie dochodząc do 50% mocy, po nim kolejny MK 45Lbs z Maxi,stwierdziłem że z "bezpiecznikiem" jest coś nie tak. Po wyjęciu i rozwaleniu (rozebrać się nie dało) ukazało się to co na fotkach.
Na pewno takiego już nie kupię! :)
_____

P.S.
Może ktoś posiada taki sprawny (nowy) i chciałby przetestować na zwarciu czy zadziała. :)
______

Załączone pliki


Użytkownik trout master edytował ten post 15 sierpień 2018 - 16:16


#45 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 15 sierpień 2018 - 17:29

Zazwyczaj są oznaczenia strzałki bądź liczby. Jeśli liczby to nieparzyste jako zasilanie parzyste jako odplyw- tu silnik.

#46 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 15 sierpień 2018 - 21:24

Witam.

Czy w tej "kupie gratów za 50PLN" widzi ktoś bezpiecznik automatyczny????

https://www.sonarskl...-60a-p-328.html

Jak dla mnie to zwykły włącznik mechaniczny.

Dlaczego rozbebeszony? Po tym jak silnik MK Traxxis 55 zaczął mi stawać nie dochodząc do 50% mocy, po nim kolejny MK 45Lbs z Maxi,stwierdziłem że z "bezpiecznikiem" jest coś nie tak. Po wyjęciu i rozwaleniu (rozebrać się nie dało) ukazało się to co na fotkach.
Na pewno takiego już nie kupię! :)
_____

P.S.
Może ktoś posiada taki sprawny (nowy) i chciałby przetestować na zwarciu czy zadziała. :)
______

Jak nie poskładany to nie widać dokładnie co do czego, ale zasada działania jest prosta - jeden z elementów przez które płynie prąd jest bimetaliczny. Gdy prąd jest za duży, element ten nagrzewa się mocniej, wygina i powoduje rozłączenie obwodu. Na moje oko bimetaliczna jest ta blaszka co łączy bieguny. Twój po prostu skorodował w środku, pewnie dlatego miałeś problemy. Analogicznie działają bezpieczniki, które masz w domu.

 

Co do ceny, to na popularnym portalu kupowałem ostatnio po 46,54 z wysyłką.


Użytkownik psulek edytował ten post 15 sierpień 2018 - 21:35


#47 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 15 sierpień 2018 - 21:44

Stosowanie zabezpieczenia jest jak najbardziej uzasadnione. Jednak polecam najzwyklejsze wkładki topikowe/bezpieczniki samochodowe. Zawsze trzymają parametry. Są tanie(Można 1szt przkleić w rezerwie taśma do kabli) te wynalazki plastikowe "pro marine" się.nadaja...

#48 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 15 sierpień 2018 - 21:56

Znając Prawa Murphego pierwsze dwa napłynięcia na rośliny spowodują wyczerpanie żyć i game over :).


Użytkownik psulek edytował ten post 15 sierpień 2018 - 21:56


#49 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 15 sierpień 2018 - 22:15

"Jak nie poskładany to nie widać dokładnie co do czego, ale zasada działania jest prosta - jeden z elementów przez które płynie prąd jest bimetaliczny. Gdy prąd jest za duży, element ten nagrzewa się mocniej, wygina i powoduje rozłączenie obwodu. Na moje oko bimetaliczna jest ta blaszka co łączy bieguny. Twój po prostu skorodował w środku, pewnie dlatego miałeś problemy. Analogicznie działają bezpieczniki, które masz w domu".


Możliwe jest tak jak piszesz. Ta blaszka ze stykiem włączanym wyglada jak bimetal. Dlatego prosiłem o info czy ktoś testował bo ja nie.
Plastikowe zabawki (jak to napisał @siarq) gdy są od maja do początku czerwca na wodzie ( w lodzi) stają się twarde i kruche. Włączenie/wyłączenie w mrozie to sztuka. Styki i wszystko koroduje, jak już wspomniałeś dlatego wole dać zwykły solidny "hebel" i bezpiecznik 50/60A przed nim. Styków w oryginale nie da się przeczyścić ani posmarować czymś przeciw korozji bo "plastik" jest zanitowany.
Wejście i wyjście kabli są w gnieździe dociskanie jedynie śrubką M5 i tu styk potrafi "przyspawać" z wiadomych powodów. Tak tez się z jednym stało. :(

#50 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 16 sierpień 2018 - 06:57

Ja już niestety jestem po wymianie tego automatycznego cuda na zwykły samochodowy. Automat po dwóch latach użytkowania zaczął robić psikusy. Jednym razem na łodzi nie miałem napięcia, innym razem było za niskie, a o ciągłych przerwach w zasilaniu nie wspomnę.
Po tym jak rozebrałem, te ustrojstwo (nity idzie wyciągnąć) okazało się, że blaszki były pokryte delikatna rdzą i nalotem.
Szybko zainwestowałem w motoryzacyjnym około 25 płn (z zapasowym bezpiecznikiem) i od tej pory zero problemów.
Na marginesie, łódka stoi cały rok w suchym garażu, więc wilgoć nie miała wpływu na w/w sytuację.

Użytkownik ptychoo edytował ten post 16 sierpień 2018 - 06:59


#51 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 16 sierpień 2018 - 07:58

@ptychoo
Dokładnie to samo miałem. Ostatnio co MK 55 nie chciała płynąc nawet na 50% mocy echo pokazywało mi napiecie 11.5-11.3V gdzie mam na łajbie 6szt 65Ah aku. Po wywaleniu włącznika- bezpiecznika po spieciu kabli na krótko (na test) płynąłem na 100% mocy i ani razu silnik się nie wyłączył ani napiecie nie spadło poniżej 12.6V.
Szkoda ze tak późno o tym napisałeś. Ja wolałem ostrzec żeby inni nie mieli zagadki "silnik się wyłącza czy nie płynie" szukając w Maxi czy na jego połączeniu z radiatorem.

Jaki samochodowy wsadziłeś? Włącznik? Włącznik z bezpiecznikiem? Podrzuć link.

#52 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 17 sierpień 2018 - 10:28

Jak widzisz jest to najprostsze, a za razem najlepsze rozwiązanie. System działa zero jedynkowo. Prąd jest albo go niema.

 

Linka nie podepnę, bo jak wcześniej pisałem odwiedziłem stacjonarny sklep motoryzacyjny.

Załączone pliki


  • Lepton lubi to

#53 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 sierpień 2018 - 10:45

No i gra!!!! Prosto, tanio, niezawodnie.
Przy wbudowanym silniku i aku na łodzi wsadzić jeszcze włącznik główny (np. typu "hebel") i ma śmigać. Bezpiecznik oczywiście przed włącznikiem od strony aku.
Zamontuje, sprawdzę i zdam relacje po dłuższym użytkowaniu. :)

Pozdrowko.

#54 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 17 sierpień 2018 - 11:01

Podczas pobytu łódki w garażu nie stosuję "dodatkowych kłopotów" typu "hebel". Po prostu odkręcam motylek i ściągam przewód. Kosztuje mnie to dosłownie mniej niż 30 sekund. A już widziałem któregoś RF u KK ze spalonym dziobem od instalacji (wciągarki).


Użytkownik ptychoo edytował ten post 17 sierpień 2018 - 11:03


#55 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 sierpień 2018 - 14:17

"Podczas pobytu łódki w garażu nie stosuję "dodatkowych kłopotów" typu "hebel". Po prostu odkręcam motylek i ściągam przewód. Kosztuje mnie to dosłownie mniej niż 30 sekund. A już widziałem któregoś RF u KK ze spalonym dziobem od instalacji (wciągarki)".

.

Rozumiem. Moja stoi na wodzie od maja do pooczatku stycznia.
Spalił się dziób bo nie miał bezpiecznika? Czy o co cho????

#56 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 17 sierpień 2018 - 14:27

Pewnie poszło jakieś zwarcie i sytuacja gotowa...A przy niskich napieciach i zwarciach jest duuuzo ciepla. Sam kiedyś przez pomyłkę usmazylem lgy16-mostek przy 24v... w 5sekund kubatura 10m3 była wypełniona dymem a z puszki zrobił.sie wielki glut...także trzeba uważać, bo nie ma zartow:)

#57 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 sierpień 2018 - 14:33

No przy zwarciu 60A bezpiecznik powinien się sfurać. Dlatego wydaje mi się że przy głównym wyjściu z aku na "+" powinien być 60A aby wszystko co się stanie po nim nie poszło z dymem. Czy źle myśle? 😕🤔

#58 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 17 sierpień 2018 - 17:37

Dobrze myślisz

#59 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 17 sierpień 2018 - 19:51

Zrób podobnie jak ja mam.

W pobliżu akumulatora, również warto założyć miernik napięcia. Pokazuje on wartość rzeczywistą bez spadków wynikających z odległości.

#60 OFFLINE   dkowal

dkowal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów

Napisano 17 sierpień 2018 - 20:31

Krzysztof, jaki zastosowałeś sposób połączenia kabli u siebie na odcinku silnik - bezp? Zwykłe zaciskane złączki? Połączenie lutowane?

Jak się mają różne średnice kabli, bo na bezpieczniku średnica pewnie sporo mniejsza, niż na silniku. Występują jakieś objawy?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych