Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak daleko rzucacie castem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kris1

kris1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 kwiecień 2013 - 10:35

Witam.

         Jestem ciekawy jakie wyniki osiągacie rzucając przynetami do 30g,50g,70g.

Moje wyniki to:

-do 30g - 25-28m

-do 50g  -35-38m

-do 70g  -42-48m

Naturalnie do każdej gramatury inny sprzęt (castingowy)

W moim odczuciu trochę za blisko - o ile z łodzi jest ok. to z brzegu zasięg niejednokrotnie za krótki.

Na co muszą zwrócic uwagę żeby oddawać dalsze rzuty?

Dzięki.

Pozdrawiam.

 



#2 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 07 kwiecień 2013 - 11:14

Hmm no nie za hola,no i kwestia jak bardzo skupiony jest ciężar czy to wob pływający 25cm o wadze 30 gram czy gówka jigowa co leci jak pocisk.

zalecane jest machać dłuższym kijem,ustawienia minimalne na bloczkach,lub magnetylu lub DC,próby próby i chyba tyle.no i  mimo że opory na lince są mniejsze niż w spinie to cieńsza nieco linka i w cascie wydłuża rzuty.



#3 OFFLINE   kris1

kris1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 kwiecień 2013 - 11:30

Rzuty wykonywałe na sucho dzisiaj rano .Do plecionki przywiazany pojemniczek dociążany śrucinami.

W ubiegłych sezonach nad wodą rzucając woblerami,gumami , jerkami odległości "na oko " nie różniły sie znacznie.



#4 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 07 kwiecień 2013 - 14:12

Każdy z nas kto przesiadł się na casta miał ten sam problem co Ty. Z czasem dojdziesz do wprawy i dystanse same zaczną rosnąć, teraz to raczej skup uwagę na technice rzutu, płynności, poprawnych odruchach. Nie staraj się forsować odległości rzutu jako priorytet bo jest to złudne przy samym łowieniu.



#5 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 07 kwiecień 2013 - 15:29

Mamy kolegę na forum co rzuca po 118m ciężarkiem 18g i to z żyłki 0,24 a jego koledzy z 28g posyłają ponad 200m :) :) :) więc długa nauka przed tobą :) :) :) Ale nie przejmuj się to jeden z najlepszych zawodowców [zawodników] na świecie,jak uzyskasz połowę tego będzie rewelacyjnie.



#6 OFFLINE   kris1

kris1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 kwiecień 2013 - 15:37

Imponujące wyniki.

Może  ktoś z ZAWODOWCÓW chciałby się podzielić wiedzą jak to się robi?

Sądzę że nie tylko ja jestem zainteresowany.



#7 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 kwiecień 2013 - 15:47

rzucanie na odleglosc, ktore uprawia janusz, nie ma nic wspolnego z wedkarstwem, o czym mozna sie latwo przekonac czytajac artykul janusza, ktory od kilku lat wisi na stronie glownej ... a wracajac do pytania z pierwszego postu tego watku, to ogromna role odgrywaja zarazem (oczywiscie, ze tak) technika wyrzutu jak i odpowiedni zestaw ... to pierwsze mozna wytrenowac, a drugie skompletowac :) 



#8 OFFLINE   kris1

kris1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 kwiecień 2013 - 17:50

Pozwól PITT , że przypomnę ci tekst z Twojego posta -"podzielcie sie waszymi doswiadczeniami w rozwoju techniki rzutowej, sprzedajcie troche tajnikow waszej drogi do 'duzych' odleglosci rzutowych przy uzyciu krotkiej wedki castingowej, multiplikatora i malego wabika na koncu zestawu, jakich wedek uzywacie? jakich kolowrotkow? jakich linek? jak rzucacie w silnym wietrze? jak ustawiacie hamulec rzutowy? dlaczego wlasnie tak a nie inaczej?
oczywiscie nie chodzi mi o frazesy typu: ' ... trzeba duzo cwiczyc ... ' -

Zdaje sobie sprawę , że jesteś zmęczony ciągłym katowaniem tych samych tematów , ale są  inni nowi użytkownicy zafascynowani castingiem .

Z pewnością z czasem dojdę do zadawalających rezultatów jednak ZAWODOWCOM nie przystoi zbywać zapaleńców .


  • Maciej W. i mdziam_78 lubią to

#9 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 kwiecień 2013 - 18:03

cos mi sie wydaje, ze moja wypowiedz zostala zrozumiana wbrew intencjom, przepraszam, mea culpa :)

a tutaj calosc, niewyrwana z kontekstu http://jerkbait.pl/t...hniki rzutowej



#10 OFFLINE   kris1

kris1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 kwiecień 2013 - 18:21

To nie tak.

Akurat TWÓj post wpadł mi w oko .

Na forum jest mnóstwo ludzi którzy kiedyś mieli podobne"dylemaciki" dzisiaj nie pamiętają o tym.

A dla nas nowych to ważne - podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Dzięki.



#11 OFFLINE   piatras

piatras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów
  • LokalizacjaKacergine, Kaunas
  • Imię:Robertas
  • Nazwisko:Rimkus

Napisano 08 kwiecień 2013 - 10:53

Boleniowa wahadlowka 28g dosiega 60m. +/-5m zalezi jaki wiatr powieje ;) (AntaresDC7 + 2,6m Dragon Infinity cast + plecka G-soul 20lb SS112)



#12 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 08 kwiecień 2013 - 14:54

Nie jest problemem osiągniecie 100m np,główka 35g+kopyto8cm(Phenix Super Flipper 7'6" + revo SX) ponad 100m do podkładu ,lub Phenix MBX790M  i guma z główką 20g(też koło 100ki) i wcale nie nieosiągalne dla poczatkującego ,a za takiego się uważam z rocznym doświadczeniem. Poza techniką bardzo ważna jest pewność i przekonanie tego co robisz np odkręcając magnetyk na maksa.rzut powinien być pewny ale nie nonszalancki ,rutyniarski na odp...ol.Zawsze asekuruję kciukiem ,ale starając sie nie przeszkadzać szpulce.Babole i tak zdarzają sie jeszcze,szczególnie przy zmianie przynęty na lżejszą , mniej lotną,taki zapominalski jestem :D



#13 OFFLINE   kris1

kris1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Krzysztof

Napisano 08 kwiecień 2013 - 15:40

Dzięki Panowie.

Tak jak myślałem , że jedną z przyczyn jest sprzęt.

Posiadam ABU C3 i ABU C4 jestem nastawiony na jerkowanie średnie i ciężkie,kije krótkie 198 do 1oz i 2,5 oz

Zjawisko "brody" jest mi obce - podejrzewam dlatego, że rzucam przynętami od 25g.

Technika z pewnością pozostawia wiele do życzenia więc popracuję nad tym.

Codo pewności siebie przy rzutach -DĄBEK 111 -masz rację, kiedy rzucam są pewne obawy.



#14 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 08 kwiecień 2013 - 16:23

Nie jest problemem osiągniecie 100m np,główka 35g+kopyto8cm(Phenix Super Flipper 7'6" + revo SX) ponad 100m do podkładu ,lub Phenix MBX790M  i guma z główką 20g(też koło 100ki) i wcale nie nieosiągalne dla poczatkującego ,a za takiego się uważam z rocznym doświadczeniem. Poza techniką bardzo ważna jest pewność i przekonanie tego co robisz np odkręcając magnetyk na maksa.rzut powinien być pewny ale nie nonszalancki ,rutyniarski na odp...ol.Zawsze asekuruję kciukiem ,ale starając sie nie przeszkadzać szpulce.Babole i tak zdarzają sie jeszcze,szczególnie przy zmianie przynęty na lżejszą , mniej lotną,taki zapominalski jestem :D

 

Proponuję jeszcze raz wymierzyć rzuty w linii prostej, jeśli jest to konkurs kto dalej to deklaruję odległość 175 metrów trzydzieści osiem centymetrów trzy milimetry i to bez rozgrzewki, kij Evergreen Quad Twister TXFC-66L, przynęta Slider SD10FABL, rzut pod wiatr... ;)  :D 


  • Kuba Standera i Alexspin lubią to

#15 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 08 kwiecień 2013 - 16:38

Zacinanie z odległości powyżej 50m (szacuję bo nie latam z miarką), nawet jeśli łowię dosyć płytko i agresywnie np. bolenia na top water, jest dla mnie wyzwaniem. Jeszcze większym jest przy prowadzeniu przynęty głębiej, gdy dochodzą momenty luźnej linki + brzuch od wiatru, który istnieje prawie zawsze. Lubię oglądać w necie relacje zawodów rzutowych. 


  • Alexspin lubi to

#16 OFFLINE   Jake 6

Jake 6

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 08 kwiecień 2013 - 18:31

Nie jest problemem osiągniecie 100m np,główka 35g+kopyto8cm(Phenix Super Flipper 7'6" + revo SX) ponad 100m do podkładu ,lub Phenix MBX790M  i guma z główką 20g(też koło 100ki) i wcale nie nieosiągalne dla poczatkującego ,a za takiego się uważam z rocznym doświadczeniem. Poza techniką bardzo ważna jest pewność i przekonanie tego co robisz np odkręcając magnetyk na maksa.rzut powinien być pewny ale nie nonszalancki ,rutyniarski na odp...ol.Zawsze asekuruję kciukiem ,ale starając sie nie przeszkadzać szpulce.Babole i tak zdarzają sie jeszcze,szczególnie przy zmianie przynęty na lżejszą , mniej lotną,taki zapominalski jestem :D

 

 

Proponuję jeszcze raz wymierzyć rzuty w linii prostej, jeśli jest to konkurs kto dalej to deklaruję odległość 175 metrów trzydzieści osiem centymetrów trzy milimetry i to bez rozgrzewki, kij Evergreen Quad Twister TXFC-66L, przynęta Slider SD10FABL, rzut pod wiatr... ;)  :D 

Brawo Andrzej!!!!!!!!! ;)  :)  ;) ( za poczucie humoru i dystans do rzeczywistości)
kto rzuci więcej????

Szanowni Koledzy,
mam nieodparte wrażenie,  że niektórzy z Was piszący o monstrualnych odległościach rzutowych jakie osiągacie przy pomocy zestawu z multiplikatorem, tak naprawdę nigdy nie zmierzył takich odległości chociażby na boisku lub łące.
Czy nikt z was nigdy w szkole nie biegał na 100 m????
​Jeśli było to dawno, lub akurat wtedy mieliście zwolnienie z lekcji WF to proponuję przypomnieć to sobie.
​Nie , nie nie zachęcam Was do biegania, zachęcam tylko do tego , aby wziąć w domu odmierzyć dokładnie 10 m sznurka, i wyjść na pobliskie boisko, lub łąkę i dokładnie zmierzyć te odległości zaznaczając np. butelkami po wodzie każde kolejne 10 metrów.
(przypominam,ze boisko piłkarskie ma długość 100-110 m).

Będziecie naprawdę zdziwieni jak jest to daleko.!!!!!!
​I może wówczas inaczej będziecie  patrzeć na "długości oddawanych rzutów".

Tutaj apel do młodych adeptów castingu, których jest coraz więcej i którzy czytają takie posty.

Koledzy, nie wierzcie we wszystko co piszą inni, czasem robią to po prostu z własnej niewiedzy, lub z chęci zaimponowania komuś.
Uwierzcie, że z czasem i Wasze rzuty się wydłużą, gdy przestaniecie " walczyć z materią" tzn. zaczniecie czerpać przyjemność z posługiwania się zestawem castingowym, oddacie się w pełni naszej wspólnej pasji-łowienia ryb a nie zastanawianiu się czy ten rzut był już na odległość 60 , a może już 75 metrów :) .
Życzę  więcej  wiary w siebie i możliwości spędzania nad wodą jak największej ilości czasu i odkrycia tego jak fascynująca może być metoda połowu ryb przy użyciu "wędki  z cynglem i multikiem"

Pozdrawiam :) 
​( castingowiec z ponad 20 letnim stażem)


  • HaDe i Alexspin lubią to

#17 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 08 kwiecień 2013 - 19:13

Proponuję jeszcze raz wymierzyć rzuty w linii prostej, jeśli jest to konkurs kto dalej to deklaruję odległość 175 metrów trzydzieści osiem centymetrów trzy milimetry i to bez rozgrzewki, kij Evergreen Quad Twister TXFC-66L, przynęta Slider SD10FABL, rzut pod wiatr... ;)  :D 

Ale to nie konkurs ,kto dalej i nie próba chwalenia się, napisałem że linka wyjechała do podkładu i tyle.Nie to było sednem posta ,ale skoro tak jest to odbierane :wacko: 

W życiu całym wedkarskim czyli +-30lat nie przyszło mi do łba aby je..ąć złomem na pole i za...ać z miarką lub liczyć kroki czy tiptopki :)

Zdaję sobie Andrzeju sprawę ,że linka wyjechana ze szpuli nie jest równa odległości rzutu :mellow:

A widziałem takie akcje że linki z kręćka poszło z 20m a wobek za plecami ,wiatr w pysk a może w lewe ucho ;)



#18 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 08 kwiecień 2013 - 19:54

Tutaj apel do młodych adeptów castingu, których jest coraz więcej i którzy czytają takie posty...
...Uwierzcie, że z czasem i Wasze rzuty się wydłużą...

To prawda, lecz ja napiszę nieco przekornie - młodzi adepci castingu, nie starajcie się rzucać czasem bez sensu, na duże odległości. Rzucajcie także celnie i blisko. Bo choć niekiedy trzeba daleko sięgnąć, to jakże często ryby stoją dosłownie pod naszymi nogami (burtą). Niestety, przeciętny wędkarz po dojściu do stanowiska nie rozpoczyna czesania wody od dyskretnych, krótkich i precyzyjnych rzutów, po których powinien stopniowo sięgać coraz dalej, minimalizując w ten sposób możliwość spłoszenia ryby. Najczęściej słychać przeszywający dźwięk, niczym świst bata, oznajmiający już z dala, że do wyrzutu przyłożył większość swej siły, bo w błędnym mniemaniu liczył na zwiększenie w ten sposób swej szansy. A tymczasem jest wręcz odwrotnie...


Użytkownik RBTS edytował ten post 08 kwiecień 2013 - 19:58

  • Alexspin i Przemek_M lubią to

#19 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 08 kwiecień 2013 - 20:10

Ale to nie konkurs ,kto dalej i nie próba chwalenia się, napisałem że linka wyjechała do podkładu i tyle.Nie to było sednem posta ,ale skoro tak jest to odbierane :wacko:

W życiu całym wedkarskim czyli +-30lat nie przyszło mi do łba aby je..ąć złomem na pole i za...ać z miarką lub liczyć kroki czy tiptopki :)

Zdaję sobie Andrzeju sprawę ,że linka wyjechana ze szpuli nie jest równa odległości rzutu :mellow:

A widziałem takie akcje że linki z kręćka poszło z 20m a wobek za plecami ,wiatr w pysk a może w lewe ucho ;)

 

Moje początki z castem - desperacja wielka o pole zarzucone złomem zahaczyła. Nie podważam niczyich wyników i metod oceny, jednak czytając forum z minionego okresu relacji na mistrzostwo świata jest wiele to i uśmiech na usta się ciśnie... Tak dla uściślenia cyferek i wszelkich pomiarów, kilka lat temu nudząc się nad wodą wyliczałem swoje odległości zadawane kijem castingowym 9' do 1 1/4oz. Powtarzalne rzuty wahadłem Gnom 20 gram (zamach, swobodne wypuszczenie przynęty, totalny luz), dystans osiągany mieścił się w przedziale od 45 do max 48 dużych kroków... Niby nie wiele, za każdym razem powtarzalnie na to samo miejsce. Takie podejście bardzo pomaga przy ustawieniu łodzi w odpowiednim dystansie od miejscówki... Łowiąc zaczynam obrzucać od tego co pod nosem by sięgnąć na koniec owych 45-50 "kroków"...



#20 OFFLINE   aigle

aigle

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomek

Napisano 08 kwiecień 2013 - 23:10

Jestem pod wrażeniem wyników. Ja potrzebowałem roku by rzucić castem na odległość 20 m. Wczoraj mi sie udało. Przynęta 3 gr :) i wiało w plecy.


  • Alexspin lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych