Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarstwo muchowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
482 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 25 październik 2007 - 09:49

Witajcie,
Ponieważ od nastu lat mucha to moja największa pasja i 3/4 wyjazdów z wędką w roku to właśnie z muchówką , postaram się kilka drobiazgów podpowiedzieć tym co maja zamiar zacząć.
Po pierwsze sprzęt: nie dajcie sie zwieść książkowym stwierdzeniom że pierwsza wędką to w klasie 5/6 i sznur DT bo dłużej posłuży...
Pierwsza wędka może być zarówno w klasie 3 jak i 9, wszystko zależy jak, gdzie i co będziecie łowić, trudno żeby ktoś kto zamierza łowić szczupaki w pobliskim jeziorze użył takiej samej wędki jak kolega z nad Sanu. Jedno tu jest dość ważne: w tej metodzie od strony sprzętu ważna są dwie rzeczy: kij i linka. Nie kupujcie najtańszych wędek typu Mikado czy York bo się tylko zniechęcicie do tej metody, takie kije w 90% żle się ładują , kiepsko oddają linkę, przy dłuższym sznurze często gasną. To tak jakby do castingu kupić np nowego multika za 99zł, jakie efekty z nauki rzucania będą sami możecie się domyślić.Nie namawiam nikogo na kupowanie topowych modeli, ale za już 300-400 zł mozna zbudować lub kupić naprawdę przyzwoitą wędkę,tu naprawdę nie ma co żałować. To samo z linką, jak napisał jeden z kolegów Cortland 333 to minimum przyzwoitości, nie kupujcie linek sygnowanych nazwami firm nie-muchowych , na ogół bedą wam się swietnie sprawdzały ale jako sznur do suszenia przemoczonych ubrań.

#42 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 25 październik 2007 - 09:58

Kontynując: w kołowrotek faktycznie nie musicie dużo inwestować, modele za 50-100 zł faktycznie wystarczą, byle były wielkością i wagą rozsądnie dobrane do wedki. A reszt to już z górki: przypony to żaden koszt, zrobicie je sami z kilku odcinków żyłki do suchej , lub nawet jednego odcinka do mokrej czy stramera. Muchy najprzyjemniej jest robić samemu, ryby mają na ogół gdzieś estetykę ich wykonania, byle je dobrze dobrać, ale to jest podobnie jak w kazdej innej metodzie wedkowania.

Tak naprawdę żeby tą metodą łowić wystarczy raz zainwestować w kij i linkę, trochę w kołowrotek a potem ..już praktycznie bez kosztów

Samo łowienie tez nie jest tak skomplikowane jak się pozornie wydaje, przypomnijcie sobie ile czasu trwała nauka rzucania pierwszym multiplikatorem , podobnie bedze z muchówką, myślę że po paru godzinach bedzie już wychodziło.

Warto spróbować, znam ludzi których ta metoda nie wciągnęła, ja uważam ze nie jest ona wcale uniwersalna , na wszystko i w każdych warunkach, po latach doświadczeń twierdzę że w wielu przypadkach np spinningiem łowi się przyjemniej i skuteczniej.
Ale tak dużo przyjemności z samego łowienia i doznań estetycznych nie daje mi żadna inna metoda .Polecam wszystkim!

Pozdrawiam
daniel



#43 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 25 październik 2007 - 10:21

Witam,

Z tym co Daniel napisal na temet wedki muchowej zgadzam sie w 100%. Podczas tegorocznego lata bylismy ze znajomymi w Szwecji. Trzech z nas uczylo sie dopiero polowu na muche. Ja postanowilem zainwestowac w lepsza wedke i zamowilem CD, pozostali mieli cos strasznie taniego na poczatek.

Efekty byly takie, ze ja po paru dniach spedzalem wiekszosc czasu lapiac na muche, osiagajac dalekie odleglosci( tam byly w wielu wypadkach potrzebne) i coraz lepiej kladlem przynete podczas gdy pozostali meczyli sie strasznie, rzucali polowe tego co ja i tylko dzieki wrodzonemu uporowi lowili ryby. Po powrocie zamowili juz inne wedki.

Pozdrawiam,

Bujo

#44 OFFLINE   Carlos

Carlos

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 październik 2007 - 10:51

Witam
@ Bujo
Zamierzam łowić Bolenia oraz leszcze. Jaki Typ tej wędki, oraz jaki sznur trzeba zastosować to ja jestem jeszcze w tym zielony. Ale miło jest posłuchać po trochu od was, niż na raz wszystko przeczytać w jeden dzień, tak jakbym się uczył.
Więc Bujo, więc warto zaiwenstować w droższy sprzęt (lepszy do rzucenia itd.) ? Czy wystarczy na początek kupić tani do nauki i dopiero jako zaawansowany wędkarz much przejść w droższe wyposażenie w sprzęd wędkarski na muche?

#45 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 25 październik 2007 - 11:02

Witam,

Carlos- do lowienia boleni potrzebna ci bedzie dluzsza wedka w klasie 7-8. Mysle ze pare innych osob lepiej ci potrafi doradzic niz ja.

Jesli chodzi o samo kupno wedki to juz zalezy od Ciebie. Ja zdecydowalem sie wydac wiecej dlatego poniewaz wiedzialem iz bede lapal na muche dosc czesto. Na wielu jeziorach i rzekach w UK z populacja lososiowatych dozwolona jest tylko mucha. To bylo powodem mojego wiekszego zainteresowania czego efekty widac teraz.

Pozdrawiam,

Bujo

P.S. Daj mi znac jesli chodzi o linke jako ze da sie tu bardzo tanio kupic np. Airfloo 40+, super linki do dalekich rzutow jakie beda potrzebne na Wisle.

#46 OFFLINE   BartekP

BartekP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 435 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 25 październik 2007 - 11:04

Zamierzam łowić Bolenia oraz leszcze.

Hmmm leszcze? :unsure:

#47 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 25 październik 2007 - 11:11

Carlos- wybierz sobie jakieś normalniejsze ryby do łowienia na muchę na początek, np klenie...Bo z tymi leszczami to przez chwilę zastanawiałem się czy to nie żart ; ) To tak jakby przygodę ze spinningiem zaczynac od łowienia krąpi, podobno mozna i sa tacy co potrafią, tylko po co...Z boleniami na start też bym to dobrze przemyslał, chyba że zakładasz ze szybko osiągniesz rzuty na poziomie 20-40 metrów, trzymam kciuki <_<

Pozdr

#48 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 25 październik 2007 - 11:34

I jeszcze jedna uwaga.
jak będziecie zaczynac kręcić muchy nie przesadzajcie z zamówieniami materiałów.
Ja właśnie to przerabiam i moje początkowe zamówienie przekroczyło koszt kołowrotka i wędki :mellow:
Teraz zaczynam zmniejszać asortyment.

#49 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 25 październik 2007 - 11:45

-2-3 paczki haków (12,14,16), zwykłe do suchej, mokre też się na tym zrobi - 2 v 3 x 12pln
-kapka koguta (robi w suchych, jak się ją zamoczy i wymnie paluchami to jeżynka z koguta będzie robić w mokrej też) - 12pln
-delikatna nić wiodąca w jakimś ciemnym, naturalnym kolorze (polecam UNI) - max 10pln
-pióro bażanta - 3pln
-pióro pawia -3pln
-paczka CDC - 14pln
-DOBRE imadło - 50-kilkusetpln
-finisher - 5-20pln
-nawijarka - 5-20pln
Ot i cały zestaw dla początkującego krętacza.
Później jeszcze ze dwie paczki haków streamerowych, paczka marabuta czarnego i jakiegoś jasnego, ew sierść sarny.

OSTRZEŻENIE

Tak się to niewinnie zaczyna....kończy się jak w moim przypadku objętością kartona po bananach różnych skórek, sierście, futer, piór, syntetyków, kilkoma pudełkami haków (nie łatwo coś znaleźć). A ja jestem lajt... mój kolega co kręci muchy na dużą skalę ma wydzielony pokój :mellow:


#50 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 25 październik 2007 - 11:53

Witam
@ Bujo
Zamierzam łowić Bolenia oraz leszcze??. Jaki Typ tej wędki, oraz jaki sznur trzeba zastosować to ja jestem jeszcze w tym zielony. Ale miło jest posłuchać po trochu od was, niż na raz wszystko przeczytać w jeden dzień, tak jakbym się uczył.
Więc Bujo, więc warto zaiwenstować w droższy sprzęt (lepszy do rzucenia itd.) ? Czy wystarczy na początek kupić tani do nauki i dopiero jako zaawansowany wędkarz much przejść w droższe wyposażenie w sprzęd wędkarski na muche?


@carlos - leszcze na muchę? :lol: :lol: :lol: to chyba jakiś żart czy podpucha?

#51 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 25 październik 2007 - 11:55

Zamierzam łowić Bolenia oraz leszcze.

Hmmm leszcze? :unsure:



:lol: :lol: :lol: podobno zaczęły skubać muszki :D

#52 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 25 październik 2007 - 12:01

@Pirania74
wiesz , z tymi leszczami jest to możliwe, czytałem trochę artykułów o łowieniu ich na nimfy, zresztą sam znam gości którzy je łowią w morzu, tak jak płocie np. Ale żeby tak od tego przygodę z muchówką zaczynać , fujć... Ja stawiam jednak że to był żart ze strony naszego kolegi

#53 OFFLINE   BartekP

BartekP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 435 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 25 październik 2007 - 12:59

@Pirania74
wiesz , z tymi leszczami jest to możliwe, czytałem trochę artykułów o łowieniu ich na nimfy, zresztą sam znam gości którzy je łowią w morzu, tak jak płocie np. Ale żeby tak od tego przygodę z muchówką zaczynać , fujć... Ja stawiam jednak że to był żart ze strony naszego kolegi

Słyszałem o boleniach, szczupakch, okoniach, brzanach nie wspominając o jaziach czy oczywistych kleniach łowionych na muchę. Widocznie muszkarstwo tak przystaje do wszystkiego, że poławiane są równiez leszcze tą metodą. Ja również zaczynam przygodę ale myślę raczej nad suchą muszką. Chętnie bym się czegoś dowiedział na temat leszczy na muchę


#54 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 25 październik 2007 - 13:23

poszperaj trochę po portalach muchowych, nawet na FORSie coś było na ten temat chyba, ja mam parę artykułów w gazetach na ten temat,mogę ci przeskanować....Cholera, do czego to doszło, żeby o łowieniu leszczy na muchę rozmawiać, chłopaki zacznijcie od normalnych, do których ta metoda bardziej przystaje ;) Choć po przeczytaniu kiedyś w książce J.Willsona o łowieniu karpi muchówką na kulki proteinowe , przy użyciu tonącej linki położonej nieruchomo na dnie , nic juz mnie chyba nie zaskoczy...Choć to dla mnie łowienie porównywalne już chyba tylko z wypadem z fajnym, lekkim zestawem castingowym, do którego zakłada się koszyk i łowi na grunt leszcze w ujściu kolektora... Można, tylko czy o to w tej metodzie chodzi?

Pozdrawiam, nawet jeśli się komuś powyższym naraziłem....

#55 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 25 październik 2007 - 13:45

@ starnderus @ sandacz dzięki za odpowiedzi

kupiłem sobie yorka mamba fly 270 4-5 ft i powiem wam jak idzie, teraz kupię jakiś młyn no i dzieki kolegom kupię linke WF z jakieś dobrej serii. :D Kręcenie much zostawimy na zimę

a co do drogiego sprzętu to narazie się zawiodełem wydałem kupę kasy a różnica w komforcie łowienia jest nieproporcjonalna do różnicy kosztów.




#56 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 25 październik 2007 - 14:30

Najważniejsza jest dobra linka, ale wędka odgrywa też ogromną rolę, to ile waży, jak się ładuje i jaki ma zapas mocy nie jest bez znaczenia. Tanim spinningiem łatwiej jest łowić niż tanią muchówką. Ja zaczynałem od seryjnych wędek średniej klasy i łowiło mi się nimi nieźle ale jak z tych wędek przesiadłem się na muchówki zbrojone na przyzwoitych blankach, zaczeło mi się łowić jeszcze przyjemniej, oraz odległość na jaką mogłem rzucić zdecydowanie wzrosła, gdyż te blanki nie gasły w przeciwieństwie do tych, których używałem wcześniej.
Co do rozpoczęcia przygody z muchą to na start polecam suchą i połów jelcy, uklejek, wzdręg czy kleni a takie ryby jak bolenie, leszcze?? :huh: lepiej zostawić sobie na później. Pozdrawiam

#57 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 25 październik 2007 - 16:28

@koledzy
jeszcze dobrze nie zacząłem zbierać sprzętu muchowego a tu już widze wędka za 300-400 zł zejdżmy na ziemię ilu wędkarzy łowi tak drogim sprzętem podajcie lepiej przykłady sprzętu taniego takiego do 200 zł dostępnego dla takiego zwykłego zjadacza chleba jak ja,który jest jest sprawdzony. :D
Przeciez mucha to nie casting tego nie trzeba sprowadzac z neptuna :mellow:
apropo interesuje mnie czy ktoś ma doświadczenie co do kijka York mamba fly 270 4-5 waga 114 gr prosiłbym o spostrzeżenia i ewentualnie jaki kołorotek mam dobrać :D
pozdro


#58 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 25 październik 2007 - 16:56

co do tanich wędek to łowiłem przez chwile na kongera world championa 2,7 metra #4/5 całkiem przyjemna wędka na start i nie droga kosztuje niecałe 200 złotych. co do yorka to nie jestem w stanie nic powiedziec bo nigdy tej wędki nie trzymałem w ręku

#59 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 25 październik 2007 - 19:56

a jaka musibyć proporcja wagowa kija do wędki ze sznurem?

#60 OFFLINE   Sith

Sith

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaPyrzyce

Napisano 25 październik 2007 - 20:37

a jaka musibyć proporcja wagowa kija do wędki ze sznurem?


:huh:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych