Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mały stawik - jak go ożywić ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • Imię:Arek

Napisano 27 wrzesień 2021 - 09:02

Odgrzeję trochę...😋

Stawek 22x12m, 1,5m głębokości przy najniższym stanie wody.
Kopany dokładnie rok temu.
W tym roku, w maju wpuszczone:
-30 karasi złotych około 10cm,
-50 linów 10-15cm,
-30 karpii pełołuskich- 10-12cm,
-4 szczupaki około 10cm,
-2 okonie około 7cm.
W sierpniu:
-10 węgorzy około 15cm.
We wrześniu 5 sandaczy około 15cm.
Sporo słonecznicy, małych uklejek, płotek.
Są też cierniki.
Karmienie że stołu codziennie pelletem aller Aqua master stosownie do ilości ryb i temperatury wody.
Czasem sypnę trochę namoczonej, zgniecionej kukurydzy.
W sobotę zrobiłem próbny odłów.
Ryby mają się dobrze, kilka linów i karpi.
Te ostatnie mają około 1kg.
Kryjówki dla ryb są- karpy olszyny, gałęzie dębu, grążele, moczarka i rogatek.


Napowietrzanie 24h na dobę.

Co myślicie o tej obsadzie.
Pogoda jeszcze sprzyja połowom.
Coś zredukować z karpiowatych?
Dzięki za wszelkie sugestie.

#22 ONLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 495 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 27 wrzesień 2021 - 09:36

Może się nie znam, ale na tak mały staw 4 szczupaki to o 3 za dużo. 

Dwóch znajomych miało te same wątpliwości jeszcze przed zarybieniem zadali pytanie udzieliłem porady tylko nie szczupaki i sumy.

Żaden z nich się nie posłuchał po kilku latach pustoszyły stawy i wtedy przyznali mi rację po czasie.



#23 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • Imię:Arek

Napisano 27 wrzesień 2021 - 09:58

Dzięki za uwagę.
Przy każdym zarybieniu brać poprawkę, że coś może maść...
Z tymi szczupakami też myślałem podobnie😋

#24 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów

Napisano 28 wrzesień 2021 - 19:29

Dokładnie niech będzie 1 szczupak, ja mam trochę większy staw i muszę się go pozbyć bo mi małe liny pozjadał



#25 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 wrzesień 2021 - 19:36

Lepiej okoni więcej. Miałem dużo mniejszy stawik i wpuściłem 4 szczupaki po kilkanaście cm. Po kilku latach w stawie pływał tylko jeden około 90 cm a kolorowych dużych ryb nie było. Stara była wściekła. 


  • michal7709 i BartasL2 lubią to

#26 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • Imię:Arek

Napisano 28 wrzesień 2021 - 20:04

Nie wiem ile z tego mojego zarybienia przeżyło tych szczupaczków.
Nie widać ich wcale.
W sumie to mają gdzie się chować...
Ale jak to szczupaki, lubią grzać tyłek na płyciznach, czego u siebie nie zauważyłem.
O drapieżniki się nie obawiam, muszą jeść , taka natura.
Z sandaczem i węgorzem raczej nie powinny rywalizować, nie ma o co, bo drobnicy jest sporo😆
A i są teraz w podobnym rozmiarze.
Bardziej karpie spędzają sen z powiek.
Na dzień dzisiejszy jest ich 22 sztuki.
Nie za dużo?
Mają więcej jak 10m2 na jednego osobnika.
Kopać za bardzo nie kopią, pellet pokrywa ich zapotrzebowanie praktycznie w 100%.
Woda dosyć klarowna.
Robactwa w wodzie jest.

#27 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 październik 2021 - 21:12

Widząc na przestrzeni lat, jaki syf potrafią karpie zrobić na większych zbiornikach, nigdy do swojego stawu bym ich nie wpuścił.
Na jednym stawie ok 1ha który miałem możliwość obserwować przez kilka lat, karpie doprowadziły do poważnego zmniejszenia pogłowia wszystkich występujących tam gatunków ze szczupakiem włącznie.
Staw z przeciętną presją wędkarską na zasadach "no kill". W ciągu 6 lat był zarybiany tylko karpiem i po czasie efekt jest taki, że karpiarze mają fajne wyniki, a wszyscy pozostali bardzo mizerne w porównaniu z czasem przed zarybieniami i przed wprowadzeniem zasady "no kill".
  • Arek X lubi to

#28 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • Imię:Arek

Napisano 16 październik 2021 - 12:13

Nasłuchałem się już i naczytałem o karpiu, dlatego w następnym sezonie praktycznie zniknie z mojego stawu.
Zostawię może 3 do 5 sztuk.
Dla mnie staw nie jest lodówką z żywnością...
Ma to być jak najbardziej zbliżony do naturalnego biotop, w którym jest zachowana równowaga.
Ma cieszyć wizualnie oko i dusze myślą, że stworzyłem mały habitat dla żyjących tam stworzeń.
Trochę ich jest, bo oprócz ryb są żaby zielone, zaskrońce, jaszczurki zwinki, ważki i inne robactwo.
Ptaki, szczególnie jaskółki mają tam raj pijac, kąpiąc się i tworząc budulec na gniazda
Sarny zrobiły sobie tam wodopój.😋

A tak to wyglądało w lato...


Załączony plik  IMG_20210827_132819~5.jpg   111,19 KB   11 Ilość pobrań
  • mariusz79 lubi to

#29 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów

Napisano 19 październik 2021 - 09:17

Właśnie czemu karpie są takie złe dla stawu ?
Przedwczoraj spuściłem wodę z swojego stawu, 15m x 30m x ( głębokość 0,5-1,5m ). Ponad 45 karasi ok 25cm. z 10 karpi 2-3kg, kilka linów, 6 pięknych amurów. Karasie oczywiście już nie wrócą. Staw ma z 10 lat i pierwszy raz spuszczałem wodę i przeciągałem siatę. Kiedyś na potęgę łowiłem małe liny, karpie, teraz 0 małych rybek...
Szczupaka odłowiłem, bo najprawdopodobniej to on zeżarł jeb***** wszystkie małe liny. Kilka sztuk okonia zostawiam, bo będą żerować i tak na narybku. 
Dziwi mnie fakt, że na wiosnę wpuściłem 8 linów 1-1,5kg i tylko 1 wszedł w siatę. Staw ogrodzony, od 3 lat wydra nie robi spustoszenia w stawie. Liny mogły zakopać się w mule ? Siatkę ciągnęliśmy dosłownie po mule. 
Miałem plan dokupić narybek karpia, lina, amura i zastanawiam się czy wpuszczać jeszcze tego karpia, bo na środku z 0,5m jest na spokojnie mułu :/ Liście staram się wybierać dużym podbierakiem jak spadają.
Od tego roku rozrabiam specyfik z mikroorganizmami, podobno oczyszczają wodę oraz powodują, że muł "znika" i zbiornik się pogłębia, stosują to na zbiornikach retencyjnych w miastach.



#30 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów

Napisano 19 październik 2021 - 10:42

Dodatkowo jeszcze 2 lata temu wpuszczałem z 15 węgorzy ok 30cm i 2 takie po 50cm, kilka jesiotrów 10cm. Kiedyś było kilka szczupaków, ale wchodziła też wydra, mimo tego łowiłęm jednak małe liny i karpie, później zniknęły szczupaki i narybek. Nie wiem co się zrobiło w tym stawie. 
Btw. Karasie zjadają ikrę ? Od kilku lat nigdy żaden karp, amur ani lin mi się nie wytarł



#31 OFFLINE   Jabberwokie

Jabberwokie

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 19 październik 2021 - 11:39

Od tego roku rozrabiam specyfik z mikroorganizmami, podobno oczyszczają wodę oraz powodują, że muł "znika" i zbiornik się pogłębia, stosują to na zbiornikach retencyjnych w miastach.

Możesz podać nazwę tego specyfiku? :) Mam na działce dość mocno zapuszczony stawik i coś takiego mogłoby się przydać, a z tego, co widzę, to tego typu preparatów jest całkiem sporo.



#32 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów

Napisano 19 październik 2021 - 15:14

Możesz podać nazwę tego specyfiku? :) Mam na działce dość mocno zapuszczony stawik i coś takiego mogłoby się przydać, a z tego, co widzę, to tego typu preparatów jest całkiem sporo.

Wysłałem na priv, nie robię tutaj reklamy, dla innych chętnych, wystarczy wpisać na YT mikroorganizmy lub jak oczyścić zbiornik retencyjny itp


  • Jabberwokie lubi to

#33 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • Imię:Arek

Napisano 20 październik 2021 - 04:31

Karp nie jest jakimś dużym złem w stawie dobrze przygotowanym, wg mnie.
Jednak przy dobrych warunkach szybko rośnie, a im większa ryba tym więcej pokarmu potrzebuje, pozostawia wiecej nieczystości i ma większe zapotrzebowanie na tlen i przestrzeń.
Błędem jest wpuszczenie zbyt dużej ilości tych jak i innych gatunków ryb- co ogólnie wiadomo.
Różne są przeliczniki ilości zarybień do wielkości zbiornika.
A przez te, w większości dość nierozsądne, rzucane do internetu i wcielane przez ich czytelników w życie, prowadzą do małej katastrofy...
Niestety spora rzesza właścicieli stawów -głównie przy jego pierwszym zarybieniu- wpuszcza zbyt dużą ilość narybku, nie biorąc poprawki na to, że te małe rybki z czasem urosną do sporych rozmiarów.
Wszystko w granicach rozsądku.
Trzeba myśleć długoterminowo, pomyśleć zanim się coś zrobi.
Bo zarybienie nie jest problemem.
Problemy tworzą się z czasem.

Co do zjadania ikry, to praktycznie każda ryba którą miałeś w stawie ją spożytkuje.
Utarło się, że okoń jest takim wielkim ikrożercą...
Trzeba brać poprawkę na to, że ryby jedzą to czego będzie sporo w ich środowisku, pozyskane małym nakładem wysiłku i będzie bogate w składzie.
Ikry jest często masa, nie ucieka i jest wysokobiałkowa...
Idealny pokarm.

Użytkownik Arek X edytował ten post 20 październik 2021 - 04:38

  • Mysha lubi to

#34 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 październik 2021 - 19:47

Na stawie o którym pisałem wcześniej karpie przyczyniły się do dużego spadku liczebności innych gatunków, głównie przez to, że ryjąc w dnie, niszczyły korzenie roślinności zanurzonej i w ciągu kilku lat ze stawu zarośniętego moczarką, zrobił się zbiornik całkowicie czysty. Z lupą może gdzieś da radę znaleźć jakieś pozostałości.
W ten sposób zniknęły najlepsze tarliska dla wielu gatunków i kryjówki dla narybku.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych