Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najbardziej zaawansowane układy hamulców - nowy artykuł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 27 listopad 2005 - 19:19

Witam,
Mamy na jerkbait.pl kolejny moim zdaniem świetny artykuł http://jerkbait.pl/?p=46. Dzisiaj trochę techniki natury raczej castingowej ale przecież jerking bazuje na castingu. Czy nie zadawaliście sobie pytania jak działają wszelkiego rodzaju hamulce w kołowrotkach o ruchomej szpuli? Myślę, że dzięki temu artykułowi wszystko stanie się jasne.
Artykuł został przetłumaczony przez Kuzyna, a napisał go jeden z największych znawców sprzętu wędkarskiego Jun Sonoda z www.japantackle.com. Dzięki uprzejmości Juna otrzymaliśmy pozwolenie na przetłumaczenie tego (i następnych) artykułów i opublikowania na stronie jerkbait.pl. Następne będą pojawiać sie juz za kilka dni.

Pozdrawiam
Remek


#2 OFFLINE   KOMANCZ

KOMANCZ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście

Napisano 28 listopad 2005 - 09:12

ja co prawda z zawodu ...... inżynier, ale bardziej artysta. Za mądrze napisane jak dla mnie, nie moge sie w tym wszystkim odnaleść ! Sadziłem, że jestem w temacie, natomiast widze jak technika poszła do przodu ..... wpadam w kompleksy wobec ludzi , co potrafią o czymś takim napisać i załaczyc WYKRESY !

#3 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 28 listopad 2005 - 09:47

Artykuł pewnie wspaniały - dla tych, którzy się pasjonują stroną techniczną swoich zabawek. Ja nigdy do tego nie przywiązywałem zbyt dużej uwagi, więc ciężko mi oceniać. Cieszy mnie tylko, że najelszym rozwiązaniem okazał się system Daiwy, który mam pod ręką w prostym TD-S. Do małych sliderków, lekkiego trollingu i sandaczowania na Mietkowie, póki co sprawdza się doskonale.
BURI - :mellow:

#4 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2005 - 10:00

Bardzo ciekawy artykol, zostaly zebrane informacje na temat roznych typow konstrukcji multiplikatorow. Wykresy (jak ktos ma sile, zeby przebrnac :D ) wyjasniaja dlaczego dane rozwiazanie ma wieksze mozliwosci od innego.
I cieszy mnie, ze wysoko oceniono wlasnie Daiwe, bo chociaz nie jestem fanem ruchomej szpulki, umiem docenic bardzo wysokiej jakosci produkty w/w firmy w szpuli stalej.

Ciekawy bylby rowniez art. o hamulcach kolowrotkow o szpuli stalej,gdzie chodzi o zupelnie inny typ pracy.
Jekze czesto okazuje sie, ze hamulec nie bierze plynnie, przy ciezszej pracy natomiast przegrzewa sie.
Powoduje to oszczednosciowa produkcja i nieodpowiedni rodz. materialow na poszczegolne czesci.
Gumo



#5 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 28 listopad 2005 - 10:28

Oooo a ja chciałem powiedzieć, że przepraszam techników za bardzo uproszczone, modelowe opisy pewnych zjawisk zaproponowane przez Jun'a.
Myślę, że ciekawa jest konkluzja Jun'a: najlepszy hamulec ma Daiwa a ja kocham Shimano :lol:
Ważne przy wyborze dla rodzimych wędkarzy jest to, że nie wszystkie multiplikatory są przeznaczone do dalekiego rzucania...
Amerykanie i Japończycy często wolą rzucać bliżej i celnie niż daleko i niecelnie... powszechnie stosują krótki, delikatny, płaski rzut spod siebie z delikatnym wprowadzeniem przynęty do wody - pitch.
Zrozumienie działania tych hamulców może również pomóc w wyborze kołowrotka i doborze nastaw odpowiednich do techniki rzutu.
Warto pamiętać, że odległość rzutu (droga wabika) to całka z prędkości po czasie... więc to jak daleko zaleci wabik pokazuje pole powierzchni pod krzywą prędkości w zależności od czasu.

#6 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 28 listopad 2005 - 10:32

@Gumo

Widziałem gdzieś testy hamulców głównych... mają do tego taką sprytną maszynkę... Oczywiście kryteria są arbitralnie narzucone - ale są... linka zostaje poddana przyspieszeniu od... do z obciązeniem... postaram się znaleźć.

#7 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2005 - 11:31

W przypadku sprzetu wedkarskiego (na co z pewnoscia wypalila pietno specyfika naszego rynku :wacko: )najbardziej do mnie przemawiaja nie calki i rozniczki.

Nauczylem sie wybierac dobry sprzet wedlug kryteriow: dobre lub do d.. w danych warunkach, z uwzglednieniem ekonomii.
Za duzo juz sie u nas nasluchalem widocznie o modulach, lozyskach z tytanu w liczbie 15tu/kolowrotek itp., a te wspanialosci pozniej weryfikowalo zycie.

O tym, ze artykol jest napisany nietendencyjnie najlepiej swiadczy wypowiedz autora: ..najlepsza jest Daiwa ale ja kocham Shimano..:D
Gumo
p.s.Kuzyn, jakbys znalazl taka ch-ke obciazenie/predkosc z podaniem materialow a zwlaszcza poszczegolnych modeli to byloby cos..zwlaszcza, ze i multiplikator ma hamulec glowny(ma? <_<) .
Jestem ciekaw, jak wypada porownanie sprawnosci st. szpula/ruchoma?
Np. w moim multiku C3 hamulec pozostawia wiele do zyczenia, nadaje sie w zasadzie tylko do b.grubych linek.

#8 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 28 listopad 2005 - 12:22

@Gumo

http://www.outdoorlife.com/outdoor/gear/article/0,19912,4403 80,00.html

Taka mała rzdzielczość 1bit - (do d... nie do d...) nie wszystkim wystarcza...
Ja kiedyś szukałem takich informacji... dlatego zgodziłen się przetłumaczyć ten tekst... zajmuję się trochę napędami więc się nie zanudziłem, jeśli komuś się przyda to OK jak nie to mam tylko plusa u Remka - było warto!

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 28 listopad 2005 - 12:44

Artykuł jest na prawdę świetny i moim zdaniem raz a dobrze wyjaśnia kwestię działania hamulców w kołowrotkach z ruchomą szpulką. Wielu z nas pyta, a który lepszy do czego? Odpowiedź po przeczytaniu artykułu nasuwa się sama. Co więcej ... widać tutaj mentalność japończyków. On łowią po prostu dla przyjemności i nikt nie próbuje się ścigać a ja mam lepszy a ten za 50USD to badziew. Taki gość jak Jun mógłby łowić na wszystko ... a wybiera sprawdzone, lubiane przez siebie systemy Shimano.

Pozdrawiam
Remek


#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2005 - 13:03

Kuzyn, dzieki za link, przetrawie niebawem...

Nie wiem czy dalsza czesc do konca mnie dotyczy...napisalem, ze artykol dobry i wartosciowy, nie wiem gdzie wyczytales, ze mnie znudzil...ale mniejsza z tym...
Co do tych bitow to wbrew pozorom jest ich wiecej niz jeden...gdy tak sie zastanowic, w moim przypadku mozna mowic w tym momencie gdzies o 1 bait'cie... :D
Gumo

#11 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 28 listopad 2005 - 13:19

Ja tylko mówię, że byłoby błogo bez szarości... ale niestety niuanse są... a geninalne rozwiązania... są - podejrzane!!!
Nie będę też przekonywał, że jak ktoś nie zna zasady działania zegarka to nie będzie wiedział która jest godzina ;)
Ja zupełnie się nie znam na samochodach... i dojeżdżam do celu...
Cześć wiedzy jest intuicyjna części sobie nie uświadamiamy... nikogo nie interesuje jak się zachowują prędkości i momenty na przeładni ale mało kto rusza z piątego biegu :lol:

#12 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 28 listopad 2005 - 13:30

Nowinki techniczne:

Zona myje zapuszczoną patelnię na to mąż:
-Nie nożem po teflonie!
Żona: Sam jesteś poteflon!!!

#13 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2005 - 13:32

Mialem dokldnie to samo napisac, ale na przykladzie magnetowidu czy telewizora.
Malo kto zastanawia sie podczas ogladania, ze glowica wiruje z predkoscia kilkunastu km/h a mimo tego kazdy jest w stanie obsluzyc te urzadzenia. A tak naprawde istotne jest, zeby w tym tam okienku sie świciało.
A ze my na tym portalu idziemy dalej dzieki takim artykolom to dobrze.
Byle sie nie ograniczac do samych obserwacji okienka... :D
Gumo

#14 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 28 listopad 2005 - 13:36

HEJ!!!

Rozumiem o co Ci chodzi!!!
Słyszałem o dyskusjach, co jest lepsze na pstrąga: kapelusz czy czapka!? :lol:
Nie o to nam tu chodzi ;)

#15 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2005 - 13:36

Hehe, kuzyn, co do nowinek tech. to nasowa mi sie refleksja, ze w tym izolowanym przypadku, teza meza jest nie do obrony... :lol:
Nastepna wypowiedz zony bedzie niewatpliwie:...dobra, od dzisiaj Ty robisz obiad i zmywasz naczynia :lol: :lol:
Gumo

#16 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisano 29 listopad 2005 - 15:50

Pozdrawiam,

@kuzyn i @remek dzięki za publikację tłumaczenia bardzo ciekawego artykułu.

Kontrola niskich, średnich i wysokich prędkości obracającej się szpuli to ważny parametr multiplikatorów. Uważam, że usprawnienie tu systemów hamujących ma na celu jednak bezpieczne dalekie rzuty, a nie rzuty pitch. Widać apetyt na dużą prędkość przynęty i olbrzymi zasięg rzutu. Rozwój systemów kontroli prędkości obracającej się szpuli idzie w tym kierunku. Pewno już w niedługim czasie rzuty z multiplikatora będą wyraźnie dłuższe jak z kołowrotka spinningowego.

Dla mnie długie rzuty to duża przyjemność, czasami konieczność.

Chętnie poczytałbym o pozostałych parametrach multiplikatorów i wynikach testów jak dla hamulców szpuli:
1. Silna konstrukcja
2. Wytrzymałe materiały
3. Wysoka precyzja pasowania elementów konstrukcji
4. Wysoka sprawność mechaniczna
5. Sztywna konstrukcja
6. Niska waga
7. Redukcja stałej wartości początkowej siły hamowania
8. Inne


#17 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 29 listopad 2005 - 22:06

@King, bardzo dziękuję za miłe słowa. Oczywiście będzie i dalszy rozwój tematyki castingowej. Tak jak od samego początku podkreślałem u podstaw metody jerkingu jest casting. My zwykliśmy używać go do ciężkiego łowienia, jednakże Amerykanie czy Japończycy jerkując używając również i lekkich woblerów. Tak więc przy okazji kontynuacji tej tematyki jeszcze wiele razy będziemy pisać na tematy związane z multiplikatorami, wędkami castingowymi (jerkowymi ) itd. Od tego raczej nie uciekniemy.

Zachęcam też wszystkich do pisania artykułów na temat innego rodzaju sprzętu -> wędki trollingowe (baaardzo interesujące), kołowrotki ze stałą szpulką ... itd. Nie chcę zamykać się tylko w jednym obszarze.

Pozdrawiam
Remek


#18 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 30 listopad 2005 - 08:27

@King

Z opisu widać, że potrzebne są hamulce o bardzo nieliniowej charakterystyce hamowania, a poza tym powinny być niezawodne (o prostej konstukcji!?).
Remek kombinuje jak nabyć drogą kupna conquesta DC... to może być młynek do dalekich rzutów... Całkowicie odmienna koncepcja choć zasada hamowania z wykorzystaniem siły elektrodynamicznej pozostaje... Niezawodność!? Widziałem wypowiedź na ten temat jednego gościa, który powiedział, że jedyną rzeczą której nie wymieniał w swoim starym samochodzie był komputer B)
Jestem ciekaw testów (w warunkach polowych)!!!


#19 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 30 listopad 2005 - 08:29

Taaaa ... najpierw Kuzyn muszę dokończyć sprawę wędek ... później rozpocznę rozmyślania o 201DC. Na wiosnę powinien być :mellow:

Pozdrawiam
Remek


#20 OFFLINE   kuzyn

kuzyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 30 listopad 2005 - 08:34

Rozumie się :lol:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych