Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plączące się kotwiczki - jak temu zaradzić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   rekin175

rekin175

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaZgorzelec

Napisano 20 kwiecień 2013 - 14:52

Witam , chciałbym poznać sposób w jaki rozwiązujecie plączące się kotwiczki w wobkach . 



#2 OFFLINE   Jarek

Jarek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 postów
  • LokalizacjaSilesia

Napisano 20 kwiecień 2013 - 15:11

jedną zdejmujemy:)



#3 OFFLINE   Stocentymetrów

Stocentymetrów

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów

Napisano 20 kwiecień 2013 - 15:17

możesz spróbować założyć jedną rozmiar mniejszą, lub dwie popróbuj ,powodzenia



#4 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 20 kwiecień 2013 - 16:44

Dolną albo tylną można usztywnić wentylem rowerowym, albo osłonką od kabli, ma zachodzić na kółeczko. Sprawdzić przy której praca nie będzie zanadto zmieniona.


  • popper lubi to

#5 OFFLINE   jabr

jabr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 392 postów
  • LokalizacjaTychy
  • Imię:Jacek

Napisano 20 kwiecień 2013 - 18:19

1. Kupić kotwiczki o krótszym trzonku.

2. Na tyle oczko zakładasz osłonkę termokurczliwą na kable i podgrzewasz (jak masz obawy że upieczesz woblerka :D to zwykła osłonka - ale czasem trudno dobrać rozmiar), długość dobierasz tak aby założone kółeczko było całkowicie lub częściowo usztywnione (ale osłonka nie na kółeczku). To stosuje najczęściej w małych woblerkach i wystarcza. No i można szybko nad wodą.



#6 OFFLINE   damian22777

damian22777

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 20 kwiecień 2013 - 18:37

2. Na tyle oczko zakładasz osłonkę termokurczliwą na kable i podgrzewasz (jak masz obawy że upieczesz woblerka :D to zwykła osłonka - ale czasem trudno dobrać rozmiar), długość dobierasz tak aby założone kółeczko było całkowicie lub częściowo usztywnione (ale osłonka nie na kółeczku). To stosuje najczęściej w małych woblerkach i wystarcza. No i można szybko nad wodą.

Koszulke termokurczliwą można też zamoczyć we wrzątku i też powinno być ok 



#7 ONLINE   Parf

Parf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1013 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Paweł

Napisano 20 kwiecień 2013 - 18:37

Lubię zbroić solidnie, więc ten problem u mnie też czasem istnieje, ale tylko w mniejszych woblerach takich do 4 cm. Tak jak koledzy wyżej mówią, to najlepiej kotwice z krótkim trzonkiem, kółka trójki lub nawet mniejsze, czasem pomoże założenie dodatkowego kółka(na oczku) od strony drugiej kotwicy, przygięcie oczka. W woblerach które mają fabrycznie blisko oczka uniemożliwiające normalne uzbrojenie to jedynym wyjściem jest jedna większa na ogon i dopałka na przednie oczko.



#8 OFFLINE   rekin175

rekin175

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaZgorzelec

Napisano 20 kwiecień 2013 - 19:38

Jak na razi wybrałem sposób na wenty poniżej l :) , jutro na rybkach zobaczę czy nie stracił na atrakcyjności pracy :

 

kotwiczkiwentyl.jpg



#9 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 20 kwiecień 2013 - 20:04

ja kiedys wkladalem kawalek patyczka (zapalki na przyklad) w koleczko lacznikowe z tylu (na tyle gruby by nie latala na tyle maly by troszke luzu miala), ale ze duzych woblerach mi sie nic nie platalo a w malych i tak zwykle ryby siedzialy na tylnej to sciagnalem przednie. na woblery lowie tylko w trolu(czesciej i raczej modele 10cm+) lub na malych pstragowych rzeczkach (rzadko).


  • dzepetto lubi to

#10 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 postów
  • LokalizacjaŁężyca

Napisano 20 kwiecień 2013 - 20:07

Pomiędzy tylne oczko a kółko łącznikowe załóż jeszcze jedne kółko o takiej średnicy, żeby nie nachodziło na oczko. Nie usztywnia uzbrojenia jak wentyl, ale nie pozwala na plątanie się kotwiczek. Trochę zabawy, ale warto wyprobowac.

#11 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2532 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 kwiecień 2013 - 22:09

Witam , chciałbym poznać sposób w jaki rozwiązujecie plączące się kotwiczki w wobkach . 

Zmieniam na gumę.


  • Hesher lubi to

#12 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 21 kwiecień 2013 - 05:59

Można też dopasować cały zestaw (wędka, kołowrotek - jego ustawienie i linka) do kotwiczek jakie dają nieplączące się uzbrojenie. Wyglądają mi te wobki na kleniowe, jaziowe albo pstrągowe i jeśli tak jest na prawdę to oryginały w zupełności wystarczą pod warunkiem właściwego doboru pozostałych części zestawu. Zastosowanie większych kotwic, wentyli itd zawsze bardziej spłaszczy prace przynęty i zmieni jej pływalność.

Żeby nie być gołosłownym powiem iż w ubiegłą niedzielę byłem na pstrągach i najlepiej ryby reagowały na 4cm igłę LD a ona żeby dobrze pracować potrzebuje kotwiczek Owner 12 i bez najmniejszego problemu i rozgięć wyjechały ostro holowane 3 ryby -50 ale żyłka była 0,18 i kij szklany i tylko kołowrotek na początku ustawiony na mocno i po braniu zaraz lekko odkręcany.

Spróbuj, warto, i to się też przyda przy innych rybach  ;) to jest ten sam temat co ze słynnym rozginaniem kotwic przez sumy, gdzie nie jest winna najczęściej kotwica tylko niedogranie zestawu....


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 21 kwiecień 2013 - 06:01


#13 OFFLINE   rekin175

rekin175

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaZgorzelec

Napisano 21 kwiecień 2013 - 17:34

Potwierdzam sposób wentyli niestety okazał się nie sukcesywny , wobki lekko przygasły i czasem wypluwały się nad lustro wody  .



#14 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 21 kwiecień 2013 - 19:54

Potwierdzam sposób wentyli niestety okazał się nie sukcesywny , wobki lekko przygasły i czasem wypluwały się nad lustro wody  .

No bajka.... :lol:



#15 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 22 kwiecień 2013 - 09:30

mozna zmienic geometrie oczek w woblerze, tzn. obrocic je o 90°, co wbrew pozorom, potrafi znacznie wydluzyc odstep pomiedzy kotwicami, dodatkowo do tego zabiegu, mozna czesc tylnego oczka zabezpieczyc waskim kawalkiem koszulki termokurczliwej lub wentyla (piszac waskim kawalku, mam na mysli waski kawalek a nie taki, ktory pokrywa cale oczko w woblerze i cale kolko lacznikowe), bardzo czesto mozna tez zamienic kolka lacznikowe na mniejsze, poniewaz producenci czesto zakladaja oczka zbyt duze, i w ostatecznosci, zmienic kotwice na mniejsze lub z tzw. krotkim trzonkiem, lub dwie na jedna, lub na pojedynczy/-e hak/-i ...

scenariuszy jest cala masa, czasami oplaca sie nad nimi intensywnie popracowac :)


  • popper lubi to

#16 OFFLINE   Grzesiek

Grzesiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 408 postów
  • LokalizacjaPołudnie :)

Napisano 19 październik 2021 - 09:49

Drodzy forumowicze, jakie macie sposoby na zredukowanie zjawiska plątania się o żyłkę kotwic w woblerach w trakcie rzutu ? Chodzi mi o woblery boleniowe. Bo te plątają mi się niemiłosiernie, niezależnie od rodzaju woblera. Czy przyczyną może być fakt,że używam krętlika z agrafką ? 



#17 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2646 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 22 październik 2021 - 04:48

W ostatniej fazie lotu zatrzymuj linkę palcem i od razu zwini luz linki.
Boleniówki najczęściej plączą się podczas tonięcia na luźnej lince.

Użytkownik Artech edytował ten post 22 październik 2021 - 04:48

  • jerzy6 lubi to

#18 OFFLINE   Grzesiek

Grzesiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 408 postów
  • LokalizacjaPołudnie :)

Napisano 25 październik 2021 - 10:48

Artech dziękuję !!  Twoja rada pomogła. Zacząłem zwijać boleniówki od razu po ich wpadnięciu do wody i platają się 2/10 razy (jak za późno zacznę je zwijać), a nie jak dawniej w 8 na 10 przypadków.

Jeszcze raz DZIĘKUJĘ !!


  • Artech i szydłoś lubią to

#19 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 25 październik 2021 - 21:52

Drodzy forumowicze, jakie macie sposoby na zredukowanie zjawiska plątania się o żyłkę kotwic w woblerach w trakcie rzutu ? Chodzi mi o woblery boleniowe. Bo te plątają mi się niemiłosiernie, niezależnie od rodzaju woblera. Czy przyczyną może być fakt,że używam krętlika z agrafką ? 

Niedawno ktoś na forum zamieścił fotkę z takim rozwiązaniem, a mianowicie na kółko łącznikowe na ogonie woba trzeba naciągnąć trochę wentyla rowerowego, tak aby kółeczko łącznikowe i kotwica były sparowane. Bynajmniej u mnie działa przy małych wobkach.


Użytkownik wiwaldi1970 edytował ten post 25 październik 2021 - 21:53


#20 OFFLINE   ergie1

ergie1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Gawron

Napisano 26 październik 2021 - 09:30

Wymień kółko łącznikowe na mniejsze, może pomóc.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych