Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

FLOAT FISHING


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
549 odpowiedzi w tym temacie

#461 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 05 styczeń 2017 - 21:35

Najprędzej to się robi broda, jak przy multiplikatorze.  :D

Z instruktażowych filmów lubię chyba ten najbardziej

taki klimatyczny.

Karpie z gruntu na centerpina też można, tyle że rzuty bardziej w ten deseń: 

przy cięższych zestawach też może by się mogło to sprawdzić,

albo na modłę wschodnią

Trochę się zdziwiłem, że katuszki u wschodnich braci dalej funkcjonują jako kołowrotki spiningowe, obok stałoszpulowców, czy multiplikatorów i to raczej nie z uwagi na cenę, bo prezentowana Nelma swoje kosztuje.



#462 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 05 styczeń 2017 - 21:51

 

nie moja bajka, ale film fajny. byc może popróbuje tam jeszcze tej zimy. ciekawy młynek - kanadyjski islander


Użytkownik peresada edytował ten post 05 styczeń 2017 - 22:01

  • Andrzej Stanek lubi to

#463 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 05 styczeń 2017 - 22:36

Witam.

Witeg ... Nelma też mnie zainteresowała swego czasu. Mam ze setkę filmów, wszelkie możliwe schematy, instrukcje, gadałem z jej posiadaczami u nas w kraju i w Rosji. Bardzo ciekawa konstrukcja. Na tyle ciekawa że trzeba się w Rosji zapisywać i czekać na nią bo jej produkcja jest bardzo mała.

Ma jednak zasadniczą wadę - są modele na lewą i prawą stronę. w zależności czy łowi się tradycyjnie wypuszczanką czy też metodą rzutową i spiningową, gdzie kręcioł jest w pozycji castnigowej. Także wypada mieć obydwa modele żeby w pełni wykorzystywać jej możliwości.

Pozdrawiam.



#464 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 styczeń 2017 - 09:10

 

nie moja bajka, ale film fajny. byc może popróbuje tam jeszcze tej zimy. ciekawy młynek - kanadyjski islander

 

Krzysiek, nie sięgaj po float, jest bardzo zaraźliwy szczególnie centerpiny. Tam gdzie przebywasz podatność na wirus kilkukrotnie się wzmaga...  ;)


  • PiotrR lubi to

#465 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 06 styczeń 2017 - 11:10

Stara gwardia pod berglem pewnie do dziś łowi na grunt ruskimi katuszkami po tuningu i wsadzeniu łożyska. Spokojnie rzucają na środek Wisły...

#466 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 06 styczeń 2017 - 11:32

Krzysiek, nie sięgaj po float, jest bardzo zaraźliwy szczególnie centerpiny. Tam gdzie przebywasz podatność na wirus kilkukrotnie się wzmaga...  ;)

 

 

 raczej nie sięgnę. nie mam raczej ciśninia na ryby , a w BC float z roe to diabelnie skuteczna metoda. rozmawiałem tego roku nad Bulkley z doświadczonymi łowcami stalek, i opowiadali jak to przechodzony kilkakrotnie run z muchą na pusto, po zastosowaniu float i ikry dażył  kilkoma rybami. wole jednak DH, może i łowi się mniej, ale za to moim zdaniem fajniej - wszyscy się chyba zgodzimy że styl jest najważniejszy :-)

 

pozdrówka


Użytkownik peresada edytował ten post 06 styczeń 2017 - 11:32


#467 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 styczeń 2017 - 11:36

 raczej nie sięgnę. nie mam raczej ciśninia na ryby , a w BC float z roe to diabelnie skuteczna metoda. rozmawiałem tego roku nad Bulkley z doświadczonymi łowcami stalek, i opowiadali jak to przechodzony kilkakrotnie run z muchą na pusto, po zastosowaniu float i ikry dażył  kilkoma rybami. wole jednak DH, może i łowi się mniej, ale za to moim zdaniem fajniej - wszyscy się chyba zgodzimy że styl jest najważniejszy :-)

 

pozdrówka

 

Pełna zgoda, jednak zamiast ikry można tradycyjnie - http://www.centerpin...yarn-files.html



#468 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 06 styczeń 2017 - 11:53

Andrzej, pereseada wlasnie mial na mysli muchy imitujace ikre.

 

Krzysiek, zimowa pora na gornym Vedder ciezko bedzie dobrac sie do stalek klasyczna muchowka. Krotkie glebokie poole, mocny uciag, mucha ma malo czasu na zejscie do dna. Uda ci sie tylko oblowic wewnetrzna czesc nurt i to tez przy bardzo ciezki zestawie. O zewnetrznej czesci nurtu, czyli przeciwnym przegu mozesz zapomniec, a na malej rzece z duza presja wlasnie tam spodziewalbym sie ryb. Muchowa woda zaczyna sie od mostu na Vedder Road w dol o ile dobrze pamietam.

Wole na muche i takie lowienie to tez nie moja bajka, ale jakos bym sie zmusil :D



#469 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 06 styczeń 2017 - 12:05

Łukasz, pewnie że nie będzie łatwo, mucha ma swoje ograniczenia i pewnych rzeczy przeskoczyć się nie da ( jak na przykład kulkunastu gram ołowiu), ale nic to - jak pisałem wcześniej ciśnienia nie mam. przy odrobinie szcześcia i z Bożą pomocą moze coś się ułowi. 

Najpier jednak muszę dograć do końca transfer, bo ciągle jestem w Albercie. Wszystkie znaki na niebie i ziemy wskazują jednak że w przyszły weekend ruszam w 11h godziną podróż autem do Coquitlam gdzie zamierzam się zakawaterować. Robotę mam w Vancouver.

Jednakże puki tam nie jestem to wyłącznie gdybanie. Wiec zaciskajcie kciuki za powodzenie akcji transferowej.

Pozdrówka


Użytkownik peresada edytował ten post 06 styczeń 2017 - 12:06

  • lukomat lubi to

#470 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 styczeń 2017 - 12:23

Z tego samego sklepu foty much do metody float. Każda nimfa, streamer, jest w stanie stać się przynętą na zestawie "przepływanki", jedynie zmodyfikować RAPR... Co do muchy z ikrą, robiłem podobne streamery podając muchówką, nie mam poczucia winy...  ;) 

 

 

Załączony plik  cac_selects_hex_nymph.jpg   17,16 KB   8 Ilość pobrań Załączony plik  cac_selects_stone_flies.jpg   16,27 KB   10 Ilość pobrań Załączony plik  molting_stonefly.jpg   38,2 KB   10 Ilość pobrań Załączony plik  natural_bow_killer.jpg   30,76 KB   9 Ilość pobrań Załączony plik  tarantula_stone_fly.jpg   28,53 KB   11 Ilość pobrań Załączony plik  cac_egg_dropper_flies.jpg   26,9 KB   11 Ilość pobrań 


  • lukomat, trout master i Grzegorz78 lubią to

#471 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 07 styczeń 2017 - 08:16

myśle że tu głwonie chodzi raczej o zapach, stąd taka skuteczność ikry. imitacje natomiast działają. ja zeszłe  jesieni ułowiełem jednego na clown egg uwiąznego na tubie.

cóś takiego:

 


Użytkownik peresada edytował ten post 07 styczeń 2017 - 08:16


#472 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 styczeń 2017 - 12:41

Witam.

Przeglądając filmy i strony internetowe zuważyłem właśnie że muchowe imitacje ikry są bardzo popularne niemalże na całym świecie, tylko nie w ... naszym kraju ... Bardzo żadko ktoś takie muchy robi, jeszcze żadziej się je sprzedaje a już żeby ktoś na nie łowił ...

Podejrzewam że przyczyna tkwi w braku zwyczaju połowów na coś takiego jak ikra i w na swój sposób pojmowanej etyce - no bo jakże to łowić ryby na ikrę ... choćby sztuczną i muchową imitacją jej była. Tymczasem przecież w miesiacach rozrodu całego niemal górsko-rzecznego białorybu, pstrągale wszelakiej wielkości żerują w najlepsze i to pewnie zarówno ikra jak i dopiero co lęgnący się inny narybek stanowi sporą część ich diety.

Pozdrawiam.



#473 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 07 styczeń 2017 - 13:01

A myslisz Ziemowicie, że skąd popularność i skuteczność małych nimf z dużą pomarańczową główką?? O Egg Sucking Leech nie wspomnę ;)

#474 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 styczeń 2017 - 13:39

Witam.

No racja, o nimfach nie pomyślałem, ala zarówno one, jak i pijawice z główkami mają imitować coś co źre już taką ikrę, a mnie chodzi o czyste w swym wyglądzie ziarenka ikry lub ich zlepek.

Już dużo częściej można spotkać muchy imitujace popularne przynęty na białoryb - chleb i białe robaki, sama ikra natomiast dalej stanowi chyba w naszym własnym, wędkarskim przekonaniu swego rodzaju tabu, a i wiara w jej skuteczność może być nie do końca taka duża wśród wędkarskiej braci.

Sam łowiąc spławikowo, nigdy do tej pory nie starałem się szukać na ten przykład takiej spreparowanej przynęty w słoiczkach na półkach sklepów wędkarskich. A podejrzewam że można je w niektórych sklepach spotkać.

Pozdrawiam.

PS. Jakby któryś z kolegów robił takie muchy to proszę o pochwalenie się i pokazanie ... przy okazji może jakiś "dil" się zrobi - spróbował bym z czystej choćby ciekawości połowić na coś takiego zarówno centerpinem jak i "normalną" metodą muchową.



#475 OFFLINE   kogut1982

kogut1982

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 186 postów

Napisano 07 styczeń 2017 - 13:52

Centerpinem co prawda na jajeczka nie łowiłem (używam głownie przynęt roślinnych),ale z muchówką to i owszem.

Głównym celem połowu na jajka są pstrągi tęczowe w pomorskich rzekach.

Zaglądają one często w okresie tarła ryb łososiowatych i są opchane ikrą.

Jeżeli nie działa klasyczna pijawka z czerwonym łepkiem to take jajka ratują nieraz tyłek.

Jajeczka głownie kupuję w sklepie.

Moje próby wykonania czegoś na wzór nie nadają się niestety do publikacji.

Natomiast sposobu wykonania pokazanego na filmiku wyżej na pewno spróbuje.



#476 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 07 styczeń 2017 - 14:41

Imitacja ikry była stosowana na pomorskich rzekach w czasach gdy można było trocie łowić "na serek" i spławik.
Barwiony na pomarańczowo, doprawiany tranem i innymi dodatkami zapachowymi.
Muchy z pomarańczowym grubym tułowiem i cienkim białym skrzydełkiem...
Może to nie klasyczna "malina" czyli ikra zawinięta w pończochę ale tradycje u nas też są ;-)

P.S.
Na takie muchy jak z linku, tylko wielkości imitującej kulkę proteinową łowi się u nas karpie metodą muchową ;-)

Użytkownik venom_666 edytował ten post 07 styczeń 2017 - 14:43


#477 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 07 styczeń 2017 - 15:14

Jeszcze inna "tradycja" dotyczy łowienia lipieni na ikrę (nie imitację), bardzo skuteczny kiedyś (jak jeszcze były lipienie) proceder na Parsęcie i innych dużych rzekach pomorskich.



#478 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 07 styczeń 2017 - 18:27

O skutecznosci imitacji ikry przekonalem sie podczas pierwszej wizyty na Alasce w 2010. Od tamtej pory przyneta ta na stale zagoscila w moim arsenale, zarowno w wersji hard, czyli plastikowe kulki, jak i soft, zalinkowanej przez peresade. Poza Alaska i Kolumbia Brytyjska stosowalem imitacje ikry tez w Szkocji. Na niektorych rzekach lososiowych w trakcie tarla lososia i pstraga, wciaz mozna lapac lipienie (wiekszosc rzek jest calkowicie zamknieta, bo nie wystepuje w nich lipien). W listopadzie i grudniu lipienie lykaja ikre jak szalone. Nie mam najmniejszych obiekcji, aby lowic na imitacje ikry. Bo to tak jakbym sie wahal lowic na jetke majowa w trakcie jej rojki. Nie metoda pustoszy nam rzeki, tylko nieodpowiedzialne jej stosowanie.



#479 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 styczeń 2017 - 20:13

Witam.

A łowiliście kiedyś muchowo lub centerpinem na mormyszki ? Np. takie jak poniżej. Świetnie imitują właśnie ikrę, gramatura od leciutkich (ok. 0,5 g) do takich jak ciężkie, dociążane nimfy (3-5 g). Zawsze się zastanawiałem nad sensem wykorzystania mormyszek do muchowania. Przecież oprócz ikry i kiełża też ładnie mogą imitować i wszelakie inne wodne "pożywienie".

Pozdrawiam.

Załączone pliki


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 07 styczeń 2017 - 20:18


#480 OFFLINE   trinited

trinited

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów

Napisano 11 styczeń 2017 - 18:17

Założenie od początku było, by stosować sztuczne przynęty (nimfa, wormsy nawet streamery). RAPR skutecznie zablokował moje poczynania, mowa o górskiej wodzie.

 

Każda nimfa, streamer, jest w stanie stać się przynętą na zestawie "przepływanki", jedynie zmodyfikować RAPR...

Regulamin PZW zabrania łowienia na spławik z użyciem sztucznej przynęty zarówno na wodach górskich jak i nizinnych. Co do wód nizinnych to można debatować nad sensownością tego zapisu ale na wodach górskich to jak najbardziej słuszne rozwiązanie. Dopuszczenie spławikowców na pstrągowo-trociowe rzeki znacznie by zwiększyło presję na i tak już przełowione wody. "Panie wyjdź pan z wody ja tu spławik zarzucam" :)


Użytkownik trinited edytował ten post 11 styczeń 2017 - 18:25





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych