Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łożyska ceramiczne - czy warto?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaSzprotawa

Napisano 06 maj 2013 - 09:59

Witam

 

Panowie czy jest sens wymieniać łożyska S A-RB na ceramiczne (całoceramiczne lub hybrydowe)? Z tego co wyczytałem to ceramicznych nie trzeba smarować i mają baaardzo małe opory toczenia. Kołowrotek to Shimano Stella 3000FD. Czy ktoś już zakładał takie łożyska w swoich kręciołkach ?



#2 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 06 maj 2013 - 10:08

Napewno hybrydowe zakladal Guzu, jak pamietam do stelli sw 2001r.  Moze cos wiecej On sam napisze ?

Ja bylem troche zainteresowany takim tuningiem, ale jakos odpuscilem.



#3 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaSzprotawa

Napisano 06 maj 2013 - 10:41

W takim razie Guzu proszony do tablicy :) Domyślam się że odpuściłeś ze względu na cenę tych łożysk?



#4 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 06 maj 2013 - 11:02

Już przed wymianą ten Curadziak kręcił się i kręcił, ale po wymianie to po prostu szok.
Niżej, pod filmem, jest link do sklepu z tymi łożyskami:


 


Użytkownik Wilk_ edytował ten post 06 maj 2013 - 11:22


#5 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 06 maj 2013 - 11:55

Witam

 

Panowie czy jest sens wymieniać łożyska S A-RB na ceramiczne

Jeśli Kolega wygrał 6 w Lotto i ma nadmiar wolnego czasu, to może i sens jest, ale w innych przypadkach jakoś go nie widzę.



#6 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 06 maj 2013 - 12:00

Do Curado:

http://www.bocabeari...an_Curado201_E7



#7 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 06 maj 2013 - 12:24

A co chciałbyś uzyskać? Jeszcze bardziej maślaną pracę?



#8 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 06 maj 2013 - 14:36

Tu facet wymieniał wszystko na boca zapytaj,z tego co mówi efekt  jeszcze więcej masła w maśle  :D



#9 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaSzprotawa

Napisano 06 maj 2013 - 16:39

6stki nie trafiłem ale kilka złotówek mógłbym wysupłać gdyby było warto. Co chciałbym uzyskać ? Ano właśnie jeszcze więcej masła w maśle, lepsze usztywnienie konstrukcji i bezobsługowość łożysk :)


  • Wilk_ lubi to

#10 OFFLINE   stugrzeg

stugrzeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 347 postów
  • LokalizacjaKosmos
  • Imię:mów mi Zenek

Napisano 06 maj 2013 - 17:25

A ja myślałem że to forum dla fanów nietylko łowienia ale przedewszystkim sprzętu do łowienia, a coraz więcej widzę krytyki pod adresem nowości, tuningu itp.

A ja do mojego nowego 10'TP c2000S zamawiam na dniach w Boca cztery łożyska główne + jedno do rolki, oczywiście ceramiki - hybrydy, bo się lepiej kręcą i są kilkukrotnie wytrzymalsze.

Ten pomysł wypróbowałem juz na BlueArc z tanimi hybrydami i kręci jak perpetum cośtam... :D

i tyle :P


Użytkownik stugrzeg edytował ten post 06 maj 2013 - 17:35

  • Wilk_ lubi to

#11 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 06 maj 2013 - 17:25

Nie stać mnie na takie uzyskiwanie większej ilości masła w maśle, ale rozumiem Mafera i gdyby to nie była aż tak droga impreza, to patrząc jak to Curado kręci się i kręci, sprawiłbym sobie te cacuszka.


Użytkownik Wilk_ edytował ten post 06 maj 2013 - 17:26


#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 06 maj 2013 - 19:42

bezobslugowosc lozysk w wilgotnym srodowisku, jakim z cala pewnoscia jest kolowrotek wedkarski, to raczej marzenie scietej glowy, powodzenia zycze :)


  • zorro i haja1978 lubią to

#13 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 06 maj 2013 - 19:54

bezobslugowosc tia,nawet jakby tam z wykrzyknikiem tak napisali to i tak bedzie gmeral,oliwil,paluchami popychal,tak juz jest i ja tak tez zaczynam miec :D



#14 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 06 maj 2013 - 20:24

To niestety dość ogólnie panująca gorączka. Co do łożysk bezobsługowych - sprawdzam takowe od kilku lat (w postaci 2RS) i działa. Na dodatek w multikach! Ale niestety trudniej dotrzeć do świadomości forumowiczów. Bo chcą płacić za marzenia...

Filmik z Curado tak naprawdę niczego nie dowodzi. Podobne czasy obrotów można osiągnąć na suchych łożyskach za dwa zeta. W multikach główne opory toczenia (łożysk) biorą się z lepkości środków smarnych, stąd tak polecany powzechnie jest lekki olej. Ale ten nie utrzyma się długo w łożyskach typu ZZ, więc co chwila trzeba aplikować nowe porcje. Z takim uszczelnieniem i smarowaniem łożysko jest ponadto podatne na zanieczyszczenie. To co ujmiemy w lepkości środków smarnych musimy zazwyczaj dodać w hamulcu, zwłaszcza dla przynęt lekkich i nielotnych. Oczywiście nieco inna charakterystyka tego ostatniego zawsze da jakieś korzyści, lecz w praktyce są one pomijalne małe. Ja smaruję łożyska (lub mam napełnione fabrycznie) smarem plastycznym klasy NLGI 2 lub 1 i nie zamierzam tego zmieniać. Tyle o multikach. W kołowrotkach ze stałą szpulą zamiana łożysk nie przyniesie żadnych wymiernych korzyści, poza lepszym samopoczuciem, przynajmniej do czasu kiedy stwierdzimy, że niepotrzebnie  sie wykosztowaliśmy...


Użytkownik RBTS edytował ten post 06 maj 2013 - 20:31


#15 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 06 maj 2013 - 20:48

w wielu przypadkach ta( panujaca goraczka) pomaga,od tego w zasadzie zaczyna sie przygode z konserwacja swojego sprzetu,bo co chwila mozna sie natknac na posty typu( oddam w dobre rece do przesmarowania),wiec mysle ze to raczej na plus,wielu z nas wlasnie z takich porad ,od tych z ta goraczka kozysta,zreszta warto zagladnac w dzial naprawy,tuning,majsterkowanie,zeby sie przekonac.O nastepnej czesci postu nie bede sie wypowiadal ,juz kiedys toczylismy ta rozmowe,szanuje ale mam odmienne zdanie.pozdro!!!



#16 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 06 maj 2013 - 21:06

Masz rację. Dobrze jest zgłębiać wiedzę na temat swojego sprzętu, gorzej jeśli gorączka przerodzi się w pogoń za nieosiągalną perfekcją i przesłoni istotę oraz radość z uprawiania wędkarstwa.

Co do łożysk i ich smarowania - oczywiście każdy szuka rozwiązań dla siebie najlepszych czy najwygodniejszych. Ja po wielu latach przeróżnych kombinacji i prób stosuję sposoby opisane powyżej. Po prostu dla mnie (nie łowiącego paproszkami) są z wielu powodów najlepsze. Przedstawiam jedynie moje spostrzeżenia, nie narzucając ich wszakże nikomu.



#17 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 maj 2013 - 21:10

Używam ZPI SIC jak z linku, mała Ryoga dalej rzuca... :D

http://www.japantack...ng_bearings.htm



#18 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 06 maj 2013 - 21:14

Używam ZPI SIC jak z linku, mała Ryoga dalej rzuca... :D

http://www.japantack...ng_bearings.htm

I pewnie prawda najszczersza ale stałoszpulowcowi, to rodzaj łożysk na odległości rzutowe nie rzutuje... :lol: :lol: :lol:



#19 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 06 maj 2013 - 21:17

Masz rację. Dobrze jest zgłębiać wiedzę na temat swojego sprzętu, gorzej jeśli gorączka przerodzi się w pogoń za nieosiągalną perfekcją i przesłoni istotę oraz radość z uprawiania wędkarstwa.

Co do łożysk i ich smarowania - oczywiście każdy szuka rozwiązań dla siebie najlepszych czy najwygodniejszych. Ja po wielu latach przeróżnych kombinacji i prób stosuję sposoby opisane powyżej. Po prostu dla mnie (nie łowiącego paproszkami) są z wielu powodów najlepsze. Przedstawiam jedynie moje spostrzeżenia, nie narzucając ich wszakże nikomu.

czy nie serwuja nam tego firmy produkujace wszelakiej masci sprzet wedkarski?



#20 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 maj 2013 - 21:18

Panie ZORRO

 

A to zależy, przy dobrym smarowaniu - czemu nie... :D






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych