Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najnowsza nowość DAIWA TATULA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2817 odpowiedzi w tym temacie

#2001 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 25 styczeń 2018 - 08:19

Wiem , że Andrzej ma zdanie odmienne (i zapewne wiele racji) więc moje doświadczenie praktyczne:

200HD- jeden sezon podpięty pod MU 638. Plecionka 4.0 50Lb. Latały klocki do 120gr.

           - drugi sezon podpięty pod M1 25Lb. Plecionka ta sama. Latały największe "prosiaki" i Westiny.

Przez te dwa sezony zaliczyłem dwa wyjazdy na szkiery (lekka solanka)

Teraz multik jest w serwisie. Diagnoza? można by wymienić jedno łożysko (co zostanie zrobione profilaktycznie). Reszta bez oznak nadwyrężenia. 

:)


  • wobler129, godski i jbk lubią to

#2002 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 25 styczeń 2018 - 11:10

A powiedz mi jak lata z 200HD i M1 Swimbait największy westin? Nie miałem okazji przetestować nowej Tatuli, lód mnie zastał :) 



#2003 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 25 styczeń 2018 - 13:27

No jak lata? normalnie ;)  :D (żart :) ). Nie ukrywam, że przy tym kalibrze pojawia się u mnie "nutka wątpliwości" że kij może nie dźwignie, ale wiem że niepotrzebnie.

Poza tym odnoszę wrażenie, że to mnie raczej brakuje pary na naprawdę mocny (nie zerwany) rzut.

W tym sezonie 200HD przejdzie na stałe do MU638 pod klocki a do M1 zapewne Lexa300 PWRL (ze względu na prędkość  przełożenia)


Użytkownik BOB1 edytował ten post 25 styczeń 2018 - 13:29

  • wobler129, Przemek i MarCinFin lubią to

#2004 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 25 styczeń 2018 - 18:21

Witam,

hamulec Tatula 200 HD napina linkę max do 10,5Lb. Daiwa deklaruje 13,2Lb. Dociskanie szpulki kciukiem podnosi ryzyko wyłamania wodzika.

Tego zagrożenia pozbawione są przeważnie młynki z zsynchronizowanym ruchem wodzika ze szpulką. W klasycznym multiplikatorze Ambassadeur bez obaw można kciukiem zwiększać napięcie żyłki do jej zerwania.

Pomimo słabego hamulca Tatule HD mają cechy bardzo żywotnych młynków. Zwykle wydłużone wałki szpuli i trzy łożyska na których się one obracają pozwalają także na mniej sztywne panele boczne przynajmniej od strony chwytu multika. Jednak Tatule HD mają chyba całą obudowę z aluminium.

 

Wodzik TWS trafił już do Steez i Zillion a w tym roku do Zillion HD 2018. Nowy Zillion to także min 90m starej PP 40Lb, ruchomy MagForce, 36mm średnicy i min 6kG hamulca. Chyba wow!

 

O testach Tatula HD 200 można poczytać na Tackletour.

 

Pozdrawiam



#2005 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 styczeń 2018 - 00:18

Reasumując to "still" Tatula nie jest multikiem do klocków. Brak średnicy, odległości wodzika, hamulca i zsynchronizowania. Aczkolwiek nikt nie może powiedzieć że przy takim użytkowaniu nie posłuży kilka sezonów. Ma mocne bebechy (dotyczy to każdej Tatuli 100/150/200). Ale tak naprawdę system TWS nie jest stworzony pod przynęty 100+. 


Użytkownik godski edytował ten post 26 styczeń 2018 - 00:27

  • cinn lubi to

#2006 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 26 styczeń 2018 - 12:40

Witam,

nigdy tym nie łowiłem ale do ciężkich klocków multik potrzebuje pary w rękach, długiej korby, dużych gałek i jednocześnie relatywnie mniejszego przełożenia, większych zębatek, grubszych, z wytrzymalszych materiałów i takich tam. Potrzebuje mocy, dużego momentu obrotowego przekładni.

Tatula 200hd ma oryginalny TWS no i długi wałek szpuli.

Pozdrawiam



#2007 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 448 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 26 styczeń 2018 - 13:20

Wiem , że Andrzej ma zdanie odmienne (i zapewne wiele racji) więc moje doświadczenie praktyczne:
200HD- jeden sezon podpięty pod MU 638. Plecionka 4.0 50Lb. Latały klocki do 120gr.
- drugi sezon podpięty pod M1 25Lb. Plecionka ta sama. Latały największe "prosiaki" i Westiny.
Przez te dwa sezony zaliczyłem dwa wyjazdy na szkiery (lekka solanka)
Teraz multik jest w serwisie. Diagnoza? można by wymienić jedno łożysko (co zostanie zrobione profilaktycznie). Reszta bez oznak nadwyrężenia.
:)


Które łożysko jest do wymiany? Któreś z podpierających szpule?

Ja na użytkuje Tatule 200HL od maja 2017. Przynety jakich używałem to tak do 110g (jerki, gumy). Multik wydaje się ok, choć przyznaję, że większe gumy (pow. 20cm) czuć, że juz trochę za ciężko.
Pod koniec sezonu kupiłem Tranxa 301A i ten ma power, pod duże gumy idealny.

#2008 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 26 styczeń 2018 - 15:33

To: 8x12x3,5 CRBB

Zagadka od serwisanta: które to ... proszę zgadywać? ;)  :D


  • ms80 i Aquarek lubią to

#2009 OFFLINE   SkiDivPL

SkiDivPL

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 696 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Tom

Napisano 26 styczeń 2018 - 16:15

U mnie Tatula 150 HD spasowana z M1 obsługuje spokojnie gumy powyżej 100 gram i 20 kilku centymetrów.

Jak na razie maślana praca :), ale jeszcze zbyt krótko jest u mnie żeby pokusić się o podsumowanie.



#2010 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 27 styczeń 2018 - 13:36

Witam,

w porównaniu z 200HD, Tatula HD 150 Custom ma przekładnię z wytrzymalszych materiałów. Dodatkowo umożliwiło to poprawę w niej hamulca walki do 15Lb. Oba zabiegi podniosły wartość użytkową Tatula Custom.

 

Najciekawsza jednak była oryginalna Tatula 100. Z bezpieczniejszym hamulcem walki 13Lb miała identyczną obudowę i przekładnię jak 150 Custom, te same przełożenia, ale grubszą ramę bo rozwierconą pod mniejszą o 2mm szpulkę Jeśli ktoś zaakceptował 18g szpulę z długim wałkiem ale o pojemności w klasie 100 to mając na uwadze dobre opinie o 200 i 150 chyba nie zrobił źle. W porównaniu z HD 150, oryginalna Tatula 100 miała lepszy bo ruchomy MagForce a wytrzymałość liniowa plecionek wciąż rośnie.

Przekładnia jak w 150 Custom a rama sztywniejsza, szybciej ruszająca szpulka, lepszy hamulec rzutowy, bezpieczniejszy hamulec walki.

 

Na 2018 Daiwa ma kompaktową nowość, Zillion HD z wodzikiem od Tatula i aluminiowymi panelami bocznymi od Steez A, do większych przynęt na 5kg bassa.

Pozdrawiam


  • SkiDivPL lubi to

#2011 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 448 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 27 styczeń 2018 - 18:22

To: 8x12x3,5 CRBB
Zagadka od serwisanta: które to ... proszę zgadywać? ;) :D


Dzięki. Nie znam wymiarówki, ale bedzie podpierające wałek napędowy lub napędzany. Podpierające szpule są mniejsze.
  • BOB lubi to

#2012 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2018 - 18:27

Brawo ;)  :D

W tym sezonie będzie tylko pod jerki (do 120g) a pod gumy (do 27cm) będzie Lexa300PWRL


  • szczupak1 lubi to

#2013 OFFLINE   SkiDivPL

SkiDivPL

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 696 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Tom

Napisano 27 styczeń 2018 - 18:33

Brawo ;)  :D

W tym sezonie będzie tylko pod jerki (do 120g) a pod gumy (do 27cm) będzie Lexa300PWRL

Bob dlaczego ta przesiadka na Lexę?

Pojemność szpuli, wydawało mi się że Tatula to trochę nowocześniejsza konstrukcja?


  • ms80 lubi to

#2014 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 styczeń 2018 - 18:38

Bob dlaczego ta przesiadka na Lexę?

Pojemność szpuli, wydawało mi się że Tatula to trochę nowocześniejsza konstrukcja?

Lexa to większy napęd i pewnie średnica szpulki. Mocniejszy hamulec i wodzik daleko i przez to wszystko wydaje sie być lepszym wyborem do przynęt 100 + .

Teoretycznie dalej też powinno się rzucać.

Bob, przetestuj te dwie konfiguracje i sprawdź jak to jest w rzeczywistości. Ciepełko teraz tak więc na trawę i do boju.



#2015 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2018 - 18:40

Nie tyle przesiadka, co pojawił się kij dedykowany pod duże gumy to i multik trzeba dokupić. Przypadkowo otrzymałem super ofertę na nową Lexę, do tego w niskim przełożeniu (co pod gumy bardziej mi odpowiada), opinie moich zaufanych specjalistów są bardzo pozytywne ...to decyzja prosta :)

Powiększenie stada :D


Użytkownik BOB1 edytował ten post 27 styczeń 2018 - 18:41


#2016 OFFLINE   Waldi

Waldi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 styczeń 2018 - 18:44

A jaki kij nabyłeś ?

#2017 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2018 - 18:58

M1 25Lb (pewnie znasz już z nad jeziorka ;) ). Dokupiłem specjalne w dwu składzie na wyjazd do Finlandii (podróż samolotem) kupiony na tym forum SG MPP 244cm do 160gr



#2018 OFFLINE   kzkzg

kzkzg

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Imię:Mateusz

Napisano 27 styczeń 2018 - 20:03

Jeżeli plecionka trze mi o skrzydełko T-Winga, to znaczy że nawinąłem za dużo plecionki, czy się tym nie przejmować?



#2019 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 27 styczeń 2018 - 20:07

Jeżeli plecionka trze mi o skrzydełko T-Winga, to znaczy że nawinąłem za dużo plecionki, czy się tym nie przejmować?

Od góry? Ja tak miałem  w zilionie TWS jak pod rancik szpuli plecionka była nawinięta.  Po usunięciu kilku metrów plecionki było OK



#2020 OFFLINE   kzkzg

kzkzg

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Imię:Mateusz

Napisano 27 styczeń 2018 - 20:22

Tak, od góry. Właśnie się zastanawiam czy usunąć te kilka/nascie metrów, czy przewinąć te plecionkę na gruntówke, a kupić rozmiar cienszą plecionkę i tak duzo nie nawijać. Obecnie mam 90 metrów Spiderwire 0.25mm / 30kg. Będzie uzywana do przynęt 30-100g.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych