Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jakie drewno na woblery?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 21 listopad 2007 - 21:22

Witam
Mam pytanie do strugaczy ; jakie drewno poza lipą nadaje się do robienia woblerów . Dodam że nie strugam korpusów ręcznie , więc nie musi być tak miękkie jak lipa ,ale musi być lekkie .Ważne jest też to aby było ogólniedostępne , np, w składach i tartakach , bo tam można dostać listewki.
Za pomoc z góry dziękuję

#2 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 21 listopad 2007 - 21:31

Wierzba a także w sklepach modelarskich balsa


Pozdrawiam
Slider

#3 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 21 listopad 2007 - 21:37

Balsa odpada bo jest za droga , a ja potrzebuję dużo drewna na dużo wobków o dużych rozmiarach .
Wierzby za to nie ma w składach i tartakach.

#4 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 21 listopad 2007 - 21:39

napisz jaki ma byc gruby wobler sa tez deseczki 40 a nawet 50 mm

#5 OFFLINE   benito

benito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 457 postów
  • Lokalizacjasiedzące (szczecin)

Napisano 21 listopad 2007 - 21:42

@bohors

Teraz podcinają drzewom gałęzie, obok mnie akurat leży pełno gałęzi wierzby pewnie u Ciebie też ;)
P.S. Wierzba nie pęka podczas mocnego suszenia

#6 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 21 listopad 2007 - 21:52

Przyznam się że chcę iść na skróty , nie mam miejsca i czasu na cięcie i suszenie , więc muszę kupić coś w listewkach , np 30x50 , w miarę możliwości bez sęków.

#7 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 21 listopad 2007 - 21:59

http://allegro.pl/item270529681_balsa_5_cm_x_5_cm_x_100_cm.h tml

#8 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 21 listopad 2007 - 22:08

widziałem tę aukcję na allegro , ale stawiam raczej na coś bardziej twardego . NIe mam doświadczenia w robieniu wobków w balsie, a nie chcę zmieniać technologii , bo ta którą sobie wypracowałem pozwala robić wobki w miarę łatwo. .Dodatkowym minusem tego drewna jest cena , a ja zakładam duże straty , więc muszę narobić dużo wobków , a niektóre z nich będą miały 15 cm samego korpusu. Korpusy szlifuję na tarczy zamontowanej na wiertarce , a ta technologia powoduje że jest dużo odpadu , więc surowiec musi być w miarę tani.

#9 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 21 listopad 2007 - 22:17

Topola ? :unsure:


Pozdrawiam
Slider



#10 OFFLINE   benito

benito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 457 postów
  • Lokalizacjasiedzące (szczecin)

Napisano 21 listopad 2007 - 22:18

@bohors

Jeśli jest u Ciebie w mieście castorama, to tam możesz dostać deski olchowe, z nich robiłem popery boleniowe i nawet się łatwo szlifowało.

#11 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 22 listopad 2007 - 08:54

wrzuć jakieś fotki swoich woblerów z chęcią byśmy pooglądali :D

#12 OFFLINE   CEBUL

CEBUL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów
  • LokalizacjaŁomianki

Napisano 22 listopad 2007 - 09:25

@bohors
Czy mógłbyś opisać po krótce proces technologiczny B) produkcji swoich wobków? Może ewentualnie jakieś foty.

#13 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 22 listopad 2007 - 11:15

Topola ? :unsure:


Pozdrawiam
Slider


Topola raczej odpada,peka przy schnieciu,wiem to z wlasnego doswiadczenia,moze sosna lub brzoza,jest najbardziej dostepna w tartakach

#14 OFFLINE   ginel

ginel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Imię:Jacek

Napisano 22 listopad 2007 - 11:51

A ja tam teraz robię w świerku i nie narzekam. Ogólnie to każde miekkie dzrewo się nadaje. Tnę sobie deseczki na 12/30mm i do boju. :mellow:
Jeśli topola to kora z tego drzewa jest bardzo dobra na małe i srednie wąskie wablerki.

#15 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 22 listopad 2007 - 12:09

hehe ja jestem chyba szczesciarzem. bo u nie na dachu lezy troche grybszych i cienszych galezi z topoli pieknie przesezonowanych, wysuszonych wiatrem i sloncem... tylko ze ja nie robie wobkow :mellow: na ogol jak juz sie wybiore na ten dach to galezie ida do smieciorkow :mellow:

#16 OFFLINE   konktenbit

konktenbit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaPoniatowa
  • Imię:Konrad

Napisano 22 listopad 2007 - 13:05

@bohors
Czy mógłbyś opisać po krótce proces technologiczny B) produkcji swoich wobków? Może ewentualnie jakieś foty.


ja stawiam na frezarko-kopiarkę...

#17 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 22 listopad 2007 - 16:09

CNC wprowadza się projekt i można robić ile się chce

Pozdrawiam
Slider

#18 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 22 listopad 2007 - 19:20

Do produkcji wobków nie stosuję żadnych drogich użądzeń ,mam wiertarkę , dysk szlifierski do którego mocuję na tarcze ( takie na rzepy) do zgrubnego szlifowanai stosuję tarczę 36 do polerowania 150 , wykańczam ręcznie paierem 150 .
W sumie to i tak najważniejszy jest projekt , najpierw wymyślam jakiego chcę zrobić wobka ; długość i ogólny kształt , na kartce A4 zaznaczam długość i rysuję wobki , pierwsze 10 zawsze jest do kitu , potem uda mi się narysować dobrze górę lub dół i w następnych wobkach rysuję dobry element i dorabiam resztę . Jak już uznam że wobek jest ładny ( czasami muszę namalować kilkadziesiąt kształtów) to wycinam szablon z kartonu .
Kształt z szblonu mogę nanieść tylko na płaski kawałek drewna , i dlatego napisałem w tym poście że potrzebuję pociętego drewna.
Po odrysowaniu na klocku pozostaje szlifowanie ; najpierw po krawędzi obrysui mamy już wobka w rzucie bocznym. Następnie szlifuję boki , a następnie końcowy kształt tak aby wobek w rzucie z przodu nie był kwadratowy.Potem zmieniam tarczę na 150 i poleruję , a na końcu ręcznie niweluję resztki niedoróbek i korpus gotowy.
Proces ten jest może dość czasochłonny , ale pozwala na robienie w miarę powtarzalnych wobków.

#19 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 22 listopad 2007 - 23:30

Topola jest rewelacyjna do strugania woblerów a zwłaszcza biel czyli drewno pod korą :mellow: ,Nie mogą to być gałęzie tylko deski które dostaniesz w tartaku lub u producenta palet.Deski tniesz od razu w odpowiednie listwy,dwa tygodnie na kaloryferze i można strugać.Powodzenia.

#20 OFFLINE   Roch

Roch

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaTuam, Irlandia

Napisano 24 listopad 2007 - 09:37

Topole, osika oraz olsza są lekkie i miękie, ale nie wiem jakie są w obróbce. Dotychczas stosowałem tylko lipę i dąb.

Jeszcze taka rada: jeżeli trafia się okazja, to zbieraj drewno. Weź, wrzuć gdzieś i zapmnij na rok... Kiedyś się przyda. Kiedyś zachce Ci się zrobić woba z ciężkiego materiału i będzie jak znalazł. Bierz drewno różnych gatunków i z różnych części drzewa (góra pnia, dół pnia, gałęzie). Z czasem zgromadzisz ładny zasób drewna, który w przyszłości pozwoli Ci uniknąć kłopotliwego i kosztownego szukania po sklepach, składach i aukcjach.

Na teraz: wiem, że z drewna olszowego wytwarzane są niekiedy elementy ogrodzeń (sztachety, tralki). Wiem, że stolarze lubią chomikować różne różności -kawałeczek tego, kawałeczek śmego. Pytaj po warsztatch, również u trumniarzy. Oni stosują wszystko, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów tanich (topola jest tania).

Kombinuj. Powodzenia życzę :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych