Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silnik spalinowy do 5 KM


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
174 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 02 grudzień 2007 - 22:16

Niewiem jak to jest naprawde ale dużo słyszalem złego o hondach tych małych 2,5ps używanych w trolu że się zacierają.Ale to tylko komentarze osób nad wodą a nie miarodajne źrudło,poznam chętnie wiarygodne dane od ich urzytkowników po paru sezonach.A tak naprawde chętnie bym uzyskał informacje jaka opcja silnika jest najlepszym rozwiązaniem do trola pomijająć moc,bardzej mnie interesuje smarowanie silnika który na tak małych obrotach zawsze dostaje w d...e.


Honda 2.3 KM jest chłodzona powietrzem więc może się przegrzewa, z Yamahy 2.5 KM zawsze leci zimna woda.
W małych silnikach spalinowych ( czterotakty) występuje tylko smarowanie rozbryzgowe, Najmniejszy z pompą olejową jest silnik Hondy 5 KM , który już wyżej oberwał baty za nieznośny gang .
Dwutakty do powolnego trolla siÄ™ nie nadajÄ… bo przy niskich obrotach nie majÄ… dostatecznego smarowania i siÄ™ zacierajÄ….


#22 OFFLINE   wig20

wig20

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 grudzień 2007 - 22:23

Niewiem jak to jest naprawde ale dużo słyszalem złego o hondach tych małych 2,5ps używanych w trolu że się zacierają.Ale to tylko komentarze osób nad wodą a nie miarodajne źrudło,poznam chętnie wiarygodne dane od ich urzytkowników po paru sezonach.A tak naprawde chętnie bym uzyskał informacje jaka opcja silnika jest najlepszym rozwiązaniem do trola pomijająć moc,bardzej mnie interesuje smarowanie silnika który na tak małych obrotach zawsze dostaje w d...e.


Przeczytałem i.... :lol: :lol:
Szanowny Kolego, ponad 35lat obcuję z różnymi silnikami i muszę stwierdzić, że Honda robi je najlepiej. Nie jest to żaden przejaw brand loyalty z mojej strony, ale po tylu latach pływania wyrobiłem sobie taką opinię. Jedyna firma, która robi od samego początku istnienia tylko i wyłącznie 4-suwy, co więcej, jako jedyna daje na nie 5lat gwarancji. Dlaczego tak jest?? Po prostu te silniki są nie do zdarcia. I nie jest to tylko moje zdanie. Oczywiście trzeba o silnik dbać, inaczej mogą być problemy. Jak ktoś wali w beton lub nie wymienia oleju, niech lepiej złapie za wiosła. Mam 5KM i 10KM, i powiem tylko, że długo ich nie sprzedam.

pozd.

#23 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk

Napisano 02 grudzień 2007 - 23:21

Pytanie zadałem aby poczytać opinie ich użytkowników i nie mam swojego zdania na ten temat bo nigdy go nie miałem ale o ile wiem to honda weszła na rynek dopiero niedawno z czterosówem i poprzednio nigdy nie robiła silników zaburtowych co nie znaczy że nie doceniam tej firmy, zresztą co tu doceniać skoro jest to jeden z liderów przemysłu samochodowego i co jak co ale potrafia coś zrobić. Jedynie co mi się nie podoba to wielkość większych silników względem konkurencji alo to szczegół.Tak jak wcześniej pisałem nie ma na rynku już złych silników tylko indwidualne preferencje, servisy i przywiązanie do marki napędza rynek,jedynie na co zwróciłem uwgę to chyba to że jamacha jest liderem światowym biorąc pod uwagę sprzedaż na wszystkich kontynętach.Jedynie w sportach wyczynowych widać inne trędy ale to już całkowicie inna bajka.

#24 OFFLINE   wig20

wig20

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 grudzień 2007 - 23:36

Pytanie zadałem aby poczytać opinie ich użytkowników i nie mam swojego zdania na ten temat bo nigdy go nie miałem ale o ile wiem to honda weszła na rynek dopiero niedawno z czterosówem i poprzednio nigdy nie robiła silników zaburtowych co nie znaczy że nie doceniam tej firmy, zresztą co tu doceniać skoro jest to jeden z liderów przemysłu samochodowego i co jak co ale potrafia coś zrobić. Jedynie co mi się nie podoba to wielkość większych silników względem konkurencji alo to szczegół.Tak jak wcześniej pisałem nie ma na rynku już złych silników tylko indwidualne preferencje, servisy i przywiązanie do marki napędza rynek,jedynie na co zwróciłem uwgę to chyba to że jamacha jest liderem światowym biorąc pod uwagę sprzedaż na wszystkich kontynętach.Jedynie w sportach wyczynowych widać inne trędy ale to już całkowicie inna bajka.


Nie wiem skąd ty kolego czerpiesz swoje informacje na temat Hondy, ale powiem ci jedno........zmień to żródło informacji !!!! Silniki zaburtowe produkowane są od ponad 50lat. Jeśli to dla ciebie jest niedawno to się poddaję !! Mam wrażenia, że kolega w życiu nie miał żadnego silnika.
pozd.


#25 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 03 grudzień 2007 - 10:25

Co do wodowania to jak łódź jest na lawecie niema problemów z wodowaniem ani wciąganiem mimo 700kg wagi i o wiele szybciej się z tym zawsze uporam jak wielu kolegów z małymi łodziami którzy demątują wszystko do auta wraz z silnikiem i żal mi się robi jak widzę te męki.

@tornado: Robie to tak samo, jak Ty - lajba idzie gotowa do boju z lafety do wody. Ale czasami musze dopchac lafete na brzeg bo nie ma dojazdzu dla samochodow ani specjalnego slipu - i tu liczy sie kazdy kilogram. Czasami kat jest tak niekozystny, ze z ciezszym silnikiem rufa poszla by pod wode... Wiec tutaj jak wszedzie trzeba uwzglednic indiwidualne faktory i podjac optymalna decyzje - marka silnika uwazam gra tu najmniejsza role.
Pozdrawiam --Yacaré--

#26 OFFLINE   wig20

wig20

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 grudzień 2007 - 10:57

yacare
W 1964 roku Honda rozpoczęła seryjną produkcję czterosuwowych silników do łodzi. Produkuje je do dziś stając się liderem światowym. Co do gwarancji 5-letniej to jest ona tak długa, ponieważ silniki te są perfekcyjnie zrobione. Tam nie ma się co zepsuć. Nie wiem jak Ty, ale ja mam to szczęście, że na rybach jestem 3-4 razy w tygodniu, daje to grubo ponad 1000h pracy silnika w sezonie. Od zakupu BF5 i BF10 w czerwcu 2002r nie miałem choćby jednej najmniejszej usterki z obydwoma modelami.
pozd.

#27 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:02

Z obserwacji wlasnej: Na rynku silnikow uzywanych mozna kupic pozaburtowki starsze niz 10 lat od prawie wszystkich firm z wyjatkiem... Hondy. Te zaczynaja swoja historje od 4-sowow w latach 90-tych.



Tak na marginesie. Pierwsza zaburtowa Honda powstała w 1964 roku.

PS. Skąd ten wymóg 5 KM??

#28 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużaÅ„skie tereny.
  • ImiÄ™:Marcin

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:08


Moze dlatego ze powyzej 5KM jest potrzebny patent sternika motorowodnego :D,a kolega moze nie posiada takiego patentu


#29 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:20

Moze dlatego ze powyzej 5KM jest potrzebny patent sternika motorowodnego :D,a kolega moze nie posiada takiego patentu


Mozna jeszcze 1,5 KM dołożyć. To naprawdę dużo.
Oferta silników 6 KM jest spora. Są także modele np. Tohatsu (polecam - ponad połowa Norwegów na tym pływa, a oni są związani z morzem jak mało który naród) o mocy 6,6 KM.

#30 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • ImiÄ™:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:24

Moze dlatego ze powyzej 5KM jest potrzebny patent sternika motorowodnego :D,a kolega moze nie posiada takiego patentu

...małe sprostowanko ;) ... cyt Osoby nie posiadające patentu motorowodnego mogą prowadzić jachty motorowe z silnikiem o mocy nie przekraczającej 5 kW (6,67 KM) po wodach śródlądowych bez ograniczeń i po wodach morskich do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej

#31 OFFLINE   yacaré

yacaré

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaBremen

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:32

@wig20, argrabi,

to ze Honda miala model silnika czterosowego juz w 1964 r. nie zaprzeczam, po prostu stwierdzam, ze nie ma silnikow tej marki starszych niz ok. 10 lat na rynku (chyba, ze sprzedawali je jako Volvo-Penta), sa natomiast Evinrude, Mercury, Yamaha, Mariner, etc...
Wymog 5 KM nie jest odemnie, choc jest to najwyzsza moc, ktora mozna uzywac tutaj bez patentu, stad dosc duza oferta w tym zakresie oraz optymalna relacja ceny, jakosci i wagi...

@biosteron: Tak, kolega nie posiada takowego patentu, ale to sie zmieni od wiosny 2008, co nie oznacza, ze i motoryzacja sie zmieni :mellow: (robie to ze wzgledu na bezpieczenstwo i ubezpieczenie, bo mam zamiar poruszac sie po szlakach zeglugi srodladowej). No, chyba ze zmienie hobby :mellow:. Jak narazie sie na to nie zapowiada i zmotoryzowana lodz jest tylko urozmaiceniem/rozszezeniem mozliwosci wedkarskich, a nie celem w samym sobie. Dodam,ze w wielu wypadkach dla wedkarzy w zupelnosci wystarcza nawet silnik elektryczny lub nawet wiosla :D
Przynajmniej dla mnie lowienie stoi na razie na pierwszym planie, obsluga tych wszystkich dzisiejszych must have-wynalazkow jak echosonda, gps, silnik el. + akumulator, silnik spalinowy itd. kosztuja czas, ktory mozna by poswiecic wedkowaniu z brzegu... gdyby tylko byla ryba :wacko:

Pozdrawiam --Yacaré--
  • mrowa lubi to

#32 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:33

6,67KM, wychodzi z przeliczenia 10KW.
Patent sternika wystarcza do prowadzenia silnikow do 1000cm na srodladziu i zdaje sie do 6 mil na Baltyku.
Do silnikow wiekszej mocy i dalej w Baltyk wymagany jest patent starszego sternika albo wiecej...
Sa tez ograniczenia co do wielkosci lodzi, nie pamietam jak duze mozna...

Gumo

#33 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:42

6,67KM, wychodzi z przeliczenia 10KW.
Patent sternika wystarcza do prowadzenia silnikow do 1000cm na srodladziu i zdaje sie do 6 mil na Baltyku.
Do silnikow wiekszej mocy i dalej w Baltyk wymagany jest patent starszego sternika albo wiecej...
Sa tez ograniczenia co do wielkosci lodzi, nie pamietam jak duze mozna...

Gumo


Gumo, 1 koń mechaniczny [KM]=735,4 wat [W]

Sternik motorowodny: Prowadzenie łodzi motorowych z silnikami o mocy do 60 kW (80 KM) na śródlądziu, a na morzu 2 mile od brzegu w porze dziennej.

Starszy sternik motorowodny: Prowadzenie na śródlądziu łodzi motorowych bez ograniczeń, a na morzu łodzi o długości do 12 m po Morzu Bałtyckim i innych morzach zamkniętych

Od razu można zostać starszym :D. Trzeba być dorosłym (zwykły sternik od 12 lat).

#34 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużaÅ„skie tereny.
  • ImiÄ™:Marcin

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:42

Sprostowanie co do patentu sternika motorowodnego :D

Używając silnika warto wiedzieć, że bez uprawnień (patentu motorowodnego) można prowadzić jachty z silnikiem o mocy nie przekraczającej 5 kW (6,67 KM) po wodach śródlądowych bez ograniczeń i po wodach morskich do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.

Jeśli jacht wyposażony jest w silnik o mocy powyżej 5 kW (6,67 KM) do jego prowadzenia wymagany jest odpowiedni patent motorowodny.



#35 OFFLINE   markles

markles

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaKoronowo

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:45

Czyli nieprzekraczając 6,67KM mozna śmigać bez żadnych uprawnien, tak???? :unsure:

#36 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:47

Czyli nieprzekraczając 6,67KM mozna śmigać bez żadnych uprawnien, tak???? :unsure:


Tak. Trzeba pamiętać tylko o wymiarach łodzi i jej wyposażeniu..


#37 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużaÅ„skie tereny.
  • ImiÄ™:Marcin

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:49

[quote]
Czyli nieprzekraczając 6,67KM mozna śmigać bez żadnych uprawnien, tak???? :unsure:
[/quote]

Tak. Trzeba pamiętać tylko o wymiarach łodzi i jej wyposażeniu..

[/quote]

Sluszna uwaga argrabi :D

#38 OFFLINE   markles

markles

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaKoronowo

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:51

mam na mysli najzwyklejszą drewnianą krype długości 4m. w wyposażoną w dwa wiosła i kotwice :lol: B)

#39 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużaÅ„skie tereny.
  • ImiÄ™:Marcin

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:52

mam na mysli najzwyklejszą drewnianą krype długości 4m. w wyposażoną w dwa wiosła i kotwice :lol: B)


To jesli chcesz z takiej krypy wedkowac to pomysl o jej zarejestrowaniu

#40 OFFLINE   markles

markles

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaKoronowo

Napisano 03 grudzień 2007 - 11:55

raczej ogólnie wiadomo ze z nie zarejestrowanej łodzi nie połowisz :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych