Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Wyznaczanie kręgosłupu blanku

tech-rb blank spacing

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 14 grudzień 2007 - 20:32

Witam
Czy szanowni koledzy mogą mi rozjaśnić sprawę położenia przelotek, tzn ich rozmieszczenia na blanku? Czy powinny się one znajdować na cieńszej czy grubszej części rurki ? Spotkałem się z różnymi opiniami, chciałbym więc wyciągnąć jakieś wnioski na podstawie waszych porad. Pozdrawiam



#2 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 grudzień 2007 - 20:58

Ja mam dwie różne wędki z różnych firm i mają odwrotnie montowane przelotki w stosunku do kręgosłupa.

Pozdrawiam
Remek

#3 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 14 grudzień 2007 - 21:40

Wg starszych reguł np. Flex Coata , pod kręgosłupem spinning guide , casting wierzchem . Niektórzy , całkiem liczni twierdzą że górą..

#4 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 14 grudzień 2007 - 21:43

Bo w przypadku spinningu mają być z jednej strony, a w przypadku castingu z drugiej. Ale szczegóły wyjawią mądrzejsi.

Pozdrawiam

#5 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 14 grudzień 2007 - 22:28

Jeszcze jest trzecia grupa wędkarzy,którzy chcą mieć wędkę prostą. :lol:
Nie zawsze da się ustawić wędkę tak aby była na miekkim lub twardym,a jednocześnie by nie skręcała w którąś ze stron.Jeszcze gorzej jak blank jest sfalowany.
Kto ukręcił troche muchówek wie o czym piszę.
  • Konrad-Northrods lubi to

#6 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 701 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 14 grudzień 2007 - 22:47

A ja polecam ten artykulik :mellow:
http://www.wedki.pl/.../Kregoslup.html

#7 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 14 grudzień 2007 - 22:49

Wg mnie nie ma jednej słusznej recepty, w zalezności od konkretnego blanku zakładam przelotki z twardej lub miękkiej strony. Np w kijach morskich, sumowych i innych poddawanych bardzo duzym obciążeniom staram się zakładać przelotki tak by pracował po miękkiej stronie i nie nastapiło ryzyko przekrecania blanku. W delikatnych kijach robię to juz po jednej lub drugiej stronie, w zależności od konkretnej wędki i tego co chcę osiągnąc. Nalezy uwazać tylko by założyć przelotki po stronie kręgosłupa a nie wygięcia szczytówki ( co często się zdarza) - bo nie zawsze idzie to w parze...

Pozdrawiam

#8 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 15 grudzień 2007 - 18:40

.....Nalezy uwazać tylko by założyć przelotki po stronie kręgosłupa a nie wygięcia szczytówki ( co często się zdarza) - bo nie zawsze idzie to w parze...


No właśnie, jak to jest z tym wygięciem szczytówki ? W bardzo dużej części wędek dostępnych na polskim rynku występuje ta w/g mnie wada - nie są od niej wcale wolne produkty markowe - widziałem już krzywe wędki uzbrojone na blankach Batsona, Talona, trafiały się skrzywione Lamiglasy, o tańszej ofercie nie wspomnę. Jaka jest skala tego zjawiska - czy są to tylko pojedyncze przypadki, czy jednak duża część blanków jest tą wadą obarczona? A może ma to miejsce tylko na naszym, polskim rynku ? Czy taki produkt jest nadal produktem pełnowartościowym, czy jest to już drugi sort sprowadzany przez importera po niższej cenie ?
Pozdrawiam
  • Bolesław lubi to

#9 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 15 grudzień 2007 - 19:35

Krzywa jest zdecydowana wiekszośc blanków-wynika to podobno z procesu ich wytwarzania, a dokładniej z etapu tzw wygrzewania, gdzie z blanku juz jest wyjety stalowy rdzeń na króry jest nawijana mata-dobrze wygrzane blanki ponoć zawsze są lekko krzywe. W ten sposób wygięcia szczytówki znajdziemy w każdej praktycznie firmie wytwarzającej blanki, nie jest to bynajmniej ich wada, nie osłabia to w żaden sposób wedki i nie nie nalezy tego przypisywać absolutnie do drugiego gatunku, kombinatoryki importerów czy sprzedaży stocków. Wg mnie jeśli to skrzywienie nie jest wyjatkowo duze i do tego pokrywa się z kręgosłupem to uzytkownik na ogół tego nawet nie zauwazy na gotowej wędce. Gorzej jest jesli jakaś niesolidna firma zamiast znależć kręgosłup zakłada przelotki tak by zniwelować wygięcie, wówczas dostajemy do ręki teoretycznie prostą wędkę- i tylko prostą niesety. Tu widoczna jest zaleta rodbuildingu gdzie takie rzeczy nie powinny miec absolutnie miejsca. A lekkie nawet odchylenie szczytówki w bok mi osobiscie nie przeszkadza, choć ideałem były by super proste blanki.

Pozdrawiam

#10 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 15 grudzień 2007 - 20:01

Myślę , że jest to racjonalna opinia i nie można się z nią nie zgodzić, z drugiej strony wydając sporą sumkę na wędkę chciałoby się mieć ją prostą, bez skrzywień... :unsure:
dzięki za odpowiedż - pozdrawiam.

#11 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 15 grudzień 2007 - 20:20

Koledzy, tak po prawdzie, mi bardziej pasuje zamontować przelotki na grubszej części, aby niejako zmiękczyć wędzisko. Zda to egzamin ? Czy nie kombinować tylko zamotować je po cieńszej stronie?

#12 OFFLINE   Krzysztof Zieliński

Krzysztof Zieliński

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów

Napisano 18 grudzień 2007 - 22:18

Koledzy, tak po prawdzie, mi bardziej pasuje zamontować przelotki na grubszej części, aby niejako zmiękczyć wędzisko. Zda to egzamin ? Czy nie kombinować tylko zamotować je po cieńszej stronie?


Witam, to zależy jaki blank chcesz zbroić i do czego ma służyć gotowa wędka. Efekt zmiękczenia uzyskasz niezależnie od tego w jakiej osi zamontujesz przelotki.
Krzysztof


#13 OFFLINE   Krzysztof Zieliński

Krzysztof Zieliński

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów

Napisano 18 grudzień 2007 - 22:23

Krzywa jest zdecydowana wiekszośc blanków-wynika to podobno z procesu ich wytwarzania, a dokładniej z etapu tzw wygrzewania, gdzie z blanku juz jest wyjety stalowy rdzeń na króry jest nawijana mata-dobrze wygrzane blanki ponoć zawsze są lekko krzywe.


Potwierdzeniem tego jest fakt, że czym dłuższy jest pojedynczy segment blanku tym częściej i tym większe są te skrzywienia. Znaczenie ma również grubość ścianki blanku - czym grubsza tym mniej skrzywień.
Krzysztof


#14 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 19 grudzień 2007 - 15:17

A ja sformułuję śmiałą tezę ..Że też nikt na to nie wpadł !?
Przecież spiralne zbrojenie jest naturalną konsekwencja poszukiwania kręgosłupa przez przelotki ..

#15 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 19 grudzień 2007 - 16:03

Cześć.
Żaden ze mnie fachowiec, ale jak zdarzało mi się montować przelotki na wędzisku (raptem kilka razy) to montowałem je tak żeby wędzisko w położeniu roboczym- poziomym (trzymane za uchwyt) miało jak najmniejszy zwis, i jak najmniejsze odchylenia na boki, czyli żeby było jak najbardziej proste. Kręgosłupa nigdy nie szukałem.
Ja tylko tak, po amatorsku znaczy się Embarassed
Pozdrowionka :D

#16 OFFLINE   Krzysztof Zieliński

Krzysztof Zieliński

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów

Napisano 19 grudzień 2007 - 16:04

A ja sformułuję śmiałą tezę ..Że też nikt na to nie wpadł !?
Przecież spiralne zbrojenie jest naturalną konsekwencja poszukiwania kręgosłupa przez przelotki ..

To chyba jednak zbyt śmiała teza. Zbrojenie spiralne (w dosłownym tego zwrotu znaczeniu) rozmieszczone jest na stosunkowo małej długości blanku i na dodatek w tej partii, gdzie sam kręgosłup jest bardzo mocny. Zdecydowana większość przelotek przy takim uzbrojeniu i tak jest montowana na kręgosłupie lub po jego stronie przeciwnej.
Krzysztof

#17 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 19 grudzień 2007 - 16:20

Teza jest śmiała i rozrywkowa . Z tym poziomem fantazji niechybnie zrobię karierę w branży wędkarskiej .

#18 OFFLINE   Krzysztof Zieliński

Krzysztof Zieliński

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów

Napisano 19 grudzień 2007 - 16:40

Teza jest śmiała i rozrywkowa . Z tym poziomem fantazji niechybnie zrobię karierę w branży wędkarskiej .

Stawianie śmiałych tez jest motorem postępu i rozwoju. Pozwala z innej strony spojrzeć na temat, który wydaje się być rozpracowany. Jestem jak najbardziej za.
Krzysztof

#19 OFFLINE   wobler29

wobler29

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 23 grudzień 2007 - 20:24

Witam!
Mam pytanie w kwestii kręgosłupa blanku (effective spine) a mianowicie są pomocne urządzenia do jego wyznaczania takie jak:
http://www.rodbuildi...rary/spine.html
Czy ktoś korzystał z tego spine finder'a no i czy jest skuteczny?
Bo własnie planuję takie ustrojstwo zrobic.
Pozdrawiam
ps. mam blank ist 1141f czyli jazio-kleniowy. Cześc szczytowa nie jest w lini prostej ma lekkie skrzywienie czy to wada tego blanku? Czy tak mocowac przelotki aby zniwelowały to skrzywienie?


#20 OFFLINE   wobler29

wobler29

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 23 grudzień 2007 - 20:35

Jeszcze jedno pytanie mi sie nasuneło.
Czy w blanku 2 częściowym, wyznaczamy osobno kręgosłup dla dolnika czy ma to sens? Kiedy dolnik jest np. taki z blanku ist 993 f (pstrągowy prawie nie pracuje przy małym obciązeniu). Normalnie nakładam szczytową cześc na dolnik, ktory nie ma wyznaczonego kręgosłupa i szukam kręgosłup traktując jak jednoczęściową?
Dzięki za odp. i wesołych:)






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, blank, spacing

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych