Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zimowy smar do kolowrotka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   dulgimic

dulgimic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 postów

Napisano 15 grudzień 2007 - 13:42

Witam. Czym koledzy smarujecie kołowrotki zimą. Chodzi o to,żeby smar/olej nie tężał przy ujemnych temperaturach. Zależało by mi na środkach ogólnie dostępnych. Z góry dzięki za odpowiedź.

#2 OFFLINE   Tadeo

Tadeo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaWestbank BC

Napisano 16 grudzień 2007 - 18:19

Ja uzywam bialego smaru litowego w malych ilosciach na trybach i oleju ABU (bardzo wodnisty) na lozyskach.

#3 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 21 styczeń 2011 - 15:04

Odkopałem starego śmiecia :D.
Bo ptanie dotyczy dokładnie tego samego.
Czego używacie do smarowania kołowrotków? Pytam o środki ogólnodostepne (nie chodzi mi o mały sklep internetowy z Kambodżańskiej dżungli z cenami w walucie o jakiej polskie kantory nie słyszały) - jakies smary do mechanizmów precyzyjnych, wazelina techniczna, zwykła wazelina(choć ona za mocno tężeje na mrozie i jest prawie płynna jak słonko przygrzeje)...?
Pomożecie?

#4 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 21 styczeń 2011 - 15:10

Rzadko lowie w temperaturach uznawanych w Polsce za zimowe.
Jednak uwazam, ze smar zastosowany do przedkladni kolowrotka - bo o tym rozumiem mowimy, powinien trzymac parametry w szerokim spektrum temperatur.

Z tych latwo dostepnych poza kambodzanska dzungla moge polecic

dostepny m.in na allegro

Smar do łożysk - AGIP z dodatkiem molibdenu.

Dostepny w sklepach motoryzacyjnych, taki matowo szary.




#5 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 21 styczeń 2011 - 15:23

Guzu, dzięki za info :D.
Poszukam sobie tego smaru :D.
Z tą Kambodżańską dźunglą to oczywiście celowo przesadziłem, ale zaraz pojawiają się inki do cabelasa i innych bassproszopów.. zanim ja załapię jak sie tam u nich zamawia, zanim oni mi to wyślą, zanim w ogóle się gogadamy... to dużo wody upłynie.
Jak w Polsce jest coś do zdobycia, to dzisiaj dzwonię a po jutrze mam to u siebie :D.
Pozdrawiam.

#6 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 21 styczeń 2011 - 17:46

Proponuję smar litowy CX80-zakres temperatur -20 do +130.Jest w tubie i w sprayu.Tuba to stała konsystencja a spra y- rzadki z oliwką Konsystencja płynna odparowuje i pozostaje lekki smar).

#7 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 24 styczeń 2011 - 08:50

Jozi nie wiem czy byłeś na stronie CX-80 bo... sam zresztą zobacz :D
http://www.cx80.pl/s...l=pl&p=produkty
to tak jakbyś na pytanie na co łowić bolenie? odpowiedział, że na Rapalę :D.. trochę za duzy wybór :D.
Pozdrawiam.

#8 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 24 styczeń 2011 - 17:05

http://www.cx80.pl/strona.php?p=produkty&l=pl&pp=lit owy
mam te dwa z prawej, nie mylić z dużą puszką :D .

#9 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 24 styczeń 2011 - 17:09

Na stronie nie byłem, kupiłem w sklepie gdzie zaopatruję się w łożyska i tam kupiłem.Przymierzałem się do molibdenowego ale Sympatyczna Pani Marta odradziła mi twierdząc, że molibdenowy ma małe cząsteczki molibdenu i może działać ściernie a moje stelki mają mnie przeżyć, a i litowy z wodą się raczej nie lubi więc wybrałem ten.

#10 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 24 styczeń 2011 - 19:31

Jestem pod glebokim wrazeniem przenikliwosci analitycznej sympatycznej pani Marty.
Mam nadzieje ze w moim smarze podpisanym jako AGIP czastki molibdenu sa tez niewielkie, a moze jeszcze mniejsze, i nie zetra mi sie tryby przekladni kolowrotkow ;)



#11 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 24 styczeń 2011 - 20:06

własnie z tym molibdenem to sam juz nie wiem.w sklepie wedkarskim jak kolesiowi powiedziałem o takim sparze to też oczy wielkie zrobił,mówi że to do styków elektrycznych a nie do kołowrotków i że trze się :huh:

#12 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 24 styczeń 2011 - 20:10

Smar z MoS2 :

Jest to szaro-czarny smar litowy zawierający dwusiarczek molibdenu (MoS2). Zalecany jest do smarowania łożysk narażonych na działanie ekstremalnych, mechanicznych obciążeń i bardzo wysokich temperatur, z łożyskami tocznymi włącznie, których geometryczna konfiguracja stwarza duży problem zużyciowy. Obecny w smarze MoS2 spełnia role awaryjnego środka smarnego, działającego gdy smar wskutek ekstremalnych warunków pracy (temperatura, obciążenia) przestaje spełniać swoje zadanie.



#13 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 25 styczeń 2011 - 06:29

@Guzu litowy czy molibdenowy i tak stelki nas przeżyją, chyba, że postanowimy wymienić na nowszy model :D .
Jak kupiłem ten litowy bo jest iw sprayu i można do stelki psiknąć przez otwór w czasie sezonu bez otwierania.

#14 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 25 styczeń 2011 - 19:04

Ja smarowałem MOS294 Johanssona gęstym ,w sumie z tym molibdenem jestem raczej skłonny używać,sama Daiwa sprzedaje coś podobnego ,

http://www.maszynygielda.pl/smargstyzmos2mos294400ml-p-307.h tml?osCsid=291bd71eaafd0175f606a879d89b4e02 przewijał sie juz ten smar na forum.


#15 OFFLINE   asafa

asafa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Tomek

Napisano 25 styczeń 2011 - 23:26

Ja od siebie mogę polecić motor-life 3. Trochę tych smarów niestety przerobiłem zanim trafiłem na odpowiedni :wacko:

#16 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 26 styczeń 2011 - 09:25

Smar z MoS2 :

Jest to szaro-czarny smar litowy zawierający dwusiarczek molibdenu (MoS2). Zalecany jest do smarowania łożysk narażonych na działanie ekstremalnych, mechanicznych obciążeń i bardzo wysokich temperatur, z łożyskami tocznymi włącznie, których geometryczna konfiguracja stwarza duży problem zużyciowy. Obecny w smarze MoS2 spełnia role awaryjnego środka smarnego, działającego gdy smar wskutek ekstremalnych warunków pracy (temperatura, obciążenia) przestaje spełniać swoje zadanie.


Wszystko OK, tylko MoS2 brak jednej istotnej własności: hydrofobowości. Co się dzieje z przegubem w samochodzie (który jest smarowany tego typu smarami) jak zniszczy się jego osłona i dostanie się do niego woda, to Daniel powinieneś chyba słyszeć. Dlatego wydaje mi się, że znacznie lepiej rolę spełniają smary teflonowe - tańsze zapewne nie są, ale smar teflonowy ze względu na hydrofobowość samego teflonu gwarantuje, że ze smaru i wody nie zrobi się emulsja. Poza tym teflon spełnia tą samą rolę co MoS2 czyli spełnia role awaryjnego środka smarnego, działającego gdy smar wskutek ekstremalnych warunków pracy (temperatura - może nie tak wysoka jak w przypadku MoS2 -, obciążenia) przestaje spełniać swoje zadanie :D Zaznaczam, że są to moje przypuszczenia nie poparte wiedzą inżynierską.
Żeby daleko nie szukać :D http://www.maszynygielda.pl/biaysmargstyzptfewgt194400ml-p-3 10.html?osCsid=291bd71eaafd0175f606a879d89b4e02 właściwości smarów teflonowych.

#17 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 26 styczeń 2011 - 16:11

ja się nie chcę mądrzyć, ale też już raczej odpuściłem zabawy w różne specyfiki i od jakiegoś czasu smaruje tylko dedykowanymi mazidłami do kołowrotków ;) :lol:

tylko nie rodzimych popularnych marek, z tego co jest dostępne na nasz rynekc hyba komplet cormorana smar+oliwka powinien być dość przyzwoity, choć osobiście go nie miałem.

#18 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 26 styczeń 2011 - 18:02

To pochwal się, jakim dedykowanym mazidłem smarujesz.

#19 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 26 styczeń 2011 - 18:15

ja się nie chcę mądrzyć, ale też już raczej odpuściłem zabawy w różne specyfiki i od jakiegoś czasu smaruje tylko dedykowanymi mazidłami do kołowrotków ;) :lol:


Nie chce sie chwalic ale posiadam poza wspomnianym wyzej AGIPem smar Shimano w spray-u, ciemno niebieski gesty smar z USA (polecany przez Penna), smar Daiwy, smar Abu, czerwoniutki HOT SOUCE Quantuma...smarow u mnie nie brakuje ;)

Rozmowa dotyczla tego jednego konkretnego molibdenowego.

Wiem ze istnieja na rynku japonskim smary z molibdenem - jak ten Daiwy, oczywiscie, nie kazdemu psu na imie burek.
Tych Daiwoskich molibdenow nie mialem okazji sprawdzac ani testowac. Posiadam za malo kolowrotkow by moc sprawdzac, testowac, porownywac dzialania i trwalosc poszczegolnych smarow.
Tego Agipa uzylem przy 1 czy 2 kreciolach przed sezonem 2010 i o sprawdzil sie...


#20 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 26 styczeń 2011 - 18:26

@ Guzu, no i git. napisz jeszcze jaki olej do tego stosowałeś, co się nie gryzie - na pewno komuś takie info się przyda.

od siebie dodam jeszcze że teflonowy w spray'u browninga(chyba ten sam koncern co quantum) nie jest zbyt fajny, taki jakiś mocno biały i gęsty po odparowaniu.
bo zaraz po wypsikaniu w zależności jak się wymiesza jest bardzo rzadki, nawet niemalże sama benzyna czy czym tam to jest rozcieńczone.
ale ogólnie, lepszego młynka bym tym nie potraktował :unsure:





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych