Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki multiplikator na początek?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
720 odpowiedzi w tym temacie

#661 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 11 styczeń 2023 - 22:45

...najlepszy byłby doświadczony przewodnik i pokazał co zacz,  na ,,żywca". To ułatwi sprawę.


  • BOB i Granturismo lubią to

#662 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 11 styczeń 2023 - 22:57

Właśnie złożyłem zamówienie na Shimano SLX 151 i Shimano SLX 14-42g. Plecionka w domu jest, więc jak tylko sprzęt dojdzie to uzbroję i pójdę trenować rzuty.

A tymczasem oglądam filmiki na Youtube o castingu dla początkujących :)

Pamiętaj tylko aby nawinąć kilka metrów żyłki pod plecionkę, a najlepiej nakleić kawałek plastra (może być dwustronny) Unikniesz zjawiska ślizgania się całego nawoju plecionki na szpulce i efektu pozornie nie działającego hamulca szpulki ;)



#663 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3689 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 12 styczeń 2023 - 06:05

Właśnie złożyłem zamówienie na Shimano SLX 151 i Shimano SLX 14-42g. Plecionka w domu jest, więc jak tylko sprzęt dojdzie to uzbroję i pójdę trenować rzuty.

A tymczasem oglądam filmiki na Youtube o castingu dla początkujących :)

Powodzenia, trzymam kciuki. :clappinghands:

...najlepszy byłby doświadczony przewodnik i pokazał co zacz,  na ,,żywca". To ułatwi sprawę.

Nie koniecznie. Moją przygodę z castingiem zaczynałem wiosną 2017r. Pooglądałem filmiki, poczytałem, popytałem, pojechałem nad wodę, posłałem poza horyzont trzy blachy, a od tego czasu "udało" mi się wysłać w kosmos jeszcze trzy przynęty (nie liczę strat na zaczepach), chociaż od tego pierwszego razu jestem ortodoksem castingu i tradycyjny spinning dla mnie nie istnieje.

@Granturismo, ważne żeby się nie zrażać, a trening czyni mistrza. :good:

 

Ps

Podpowiem, że moimi castingowymi guru byli http://jerkbait.pl/user/65395-sn/ http://jerkbait.pl/user/55546-hade/ http://jerkbait.pl/user/52107-bob/ http://jerkbait.pl/u...0775-minecjusz/ http://jerkbait.pl/user/47765-novis/ http://jerkbait.pl/u...65637-pomuchel/

Dziękuję Koledzy. :)

 


Użytkownik Alexspin edytował ten post 12 styczeń 2023 - 06:23


#664 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 12 styczeń 2023 - 08:56

Ja to bym z chęcią poznał takich kolegów, najlepiej ze Śląska lub Małopolski, którzy udzieliliby mi wskazówek na temat castingu. W zamian, podzielę się moim doświadczeniem i wytłumaczę jak bezpiecznie spędzić noc w namiocie na lodowcu, na pustyni czy w lesie tropikalnym :)

Spotkamy się nad jakimś jeziorem, załatwimy skrzynkę whisky, tanie dziwki i będziemy się dzielić wiedzą ;)



#665 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3689 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 12 styczeń 2023 - 12:32

Znajdziesz takich bez problemów.
Priw.
  • S.N. lubi to

#666 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 12 styczeń 2023 - 14:10

Ja to bym z chęcią poznał takich kolegów, najlepiej ze Śląska lub Małopolski, którzy udzieliliby mi wskazówek na temat castingu. W zamian, podzielę się moim doświadczeniem i wytłumaczę jak bezpiecznie spędzić noc w namiocie na lodowcu, na pustyni czy w lesie tropikalnym :)

Spotkamy się nad jakimś jeziorem, załatwimy skrzynkę whisky, tanie dziwki i będziemy się dzielić wiedzą ;)

Dawaj do Warszawy z butelką whisky (dziewczyn nie zabieraj) to poćwiczymy. Może na wiosnę zorganizuję kolejną edycję spotkania castingowego nad j. Czerniakowskim to z góry zapraszam. Będzie tradycyjnie masa sprzętu o wszelkiej rozpiętości mocy, a przede wszystkim grupka chłopaków, którzy wiedzą o co chodzi w tej zabawie :)



#667 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 12 styczeń 2023 - 14:31

Dawaj do Warszawy z butelką whisky (dziewczyn nie zabieraj) to poćwiczymy. Może na wiosnę zorganizuję kolejną edycję spotkania castingowego nad j. Czerniakowskim to z góry zapraszam. Będzie tradycyjnie masa sprzętu o wszelkiej rozpiętości mocy, a przede wszystkim grupka chłopaków, którzy wiedzą o co chodzi w tej zabawie :)

Dawaj znać. Jeśli tylko będę w Polsce to chętnie wpadnę :)


  • BOB i Alexspin lubią to

#668 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 13 styczeń 2023 - 16:31

Dzisiaj dojechał sprzęt :)

Ostatecznie sprzęt udało się kupić za 738zł z wysyłką, co moim zdaniem jest naprawdę dobrą ceną. Jak za takie pieniądze, sprzęt prezentuje się aż nadto! I do tego te ładne akcenty w kolorze indygo :)

 

A teraz pytanie (no a jak!): Jaką plecionkę powinienem kupić? Zakładam, że Powerpro, ale chodzi mi o wytrzymałość w lb? Dla ułatwienia zamieszczam zdjęcia parametrów multiplikatora i wędziska.

 

Dziękuję :)

Załączone pliki


  • md30 lubi to

#669 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1742 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 13 styczeń 2023 - 16:55

Z opisu wynika, iż kij może więcej niż te 42 g.  Kup coś w granicach 30lb. Napisałeś, iż w domu masz jakąś plecionkę. Jaką? Chodzi mi o to, abyś ocenił wstępnie moc kija i wtedy będzie wiadomo, co w nim drzemie. A wtedy plecionkę dopasujemy.


Użytkownik Novis edytował ten post 13 styczeń 2023 - 17:03

  • Alexspin lubi to

#670 OFFLINE   Granturismo

Granturismo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaBeskid Mały
  • Imię:Grzesiek

Napisano 13 styczeń 2023 - 17:40

Mam kilka plecionej, jednak żadna nie ma więcej niż 1.2 PE. Większość to 0.4-0.8 PE do ultradelikatnego łowienia. Tak więc i tak trzeba zakupić nową linkę i właśnie myślałem o Power Pro 0,28mm 30lb. Jeśli tylko taka będzie dobra to taką zamówię.



#671 OFFLINE   md30

md30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:C&R

Napisano 13 styczeń 2023 - 19:11

Proponuje P-Line TCB x4 od forumowego kolegi Psulek. Sam już któryś sezon używam tych plecionek przy castingu i niech tak zostanie. Wcześniej używałem wspomnianej Power-pro i dla mnie P-Line jest jednak troszkę lepsza (wolniej się zużywa i tak nie buczy na przelotkach) i chyba nawet tańsza.


  • BOB i HaDe lubią to

#672 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3689 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 14 styczeń 2023 - 09:38

KastKing Super Power 0,22mm/25Lb z Ali. Tani, mocny, powinien spełnić Twoje potrzeby.

#673 OFFLINE   kopszmercen

kopszmercen

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów

Napisano 25 lipiec 2023 - 09:32

Odświeżam wątek bo ponad 30 latach spina zaczynam przygodę z castem. Od lat łowię gumami 15-20cm ale kusi mnie ciężej a tu multik podobno przyjemniej. Kupiłem sobie kilka lat temu jakiegoś Schwartzonkera do ponad 100gram i strasznie się męczyłem.

Po kilkudniowym przeglądaniu wpisów i oglądaniu filmów, po kilku zmianach wstępnie wytypowałem kijka W3 Powercast-T 248cm 40-130gr ale z kręciołem mam problem bo najpierw wahałem się pomiędzy Curado k201 a dc151 ale nagle, pod wpływem wpisu na giełdzie, do walki przystąpił też Lew's Superduty 300 i teraz waham się pomiędzy lwem 300 i curado k201.
Curado można wyrwać trochę taniej jako używkę a lew jest za 800zł ale to nie cena a wszystko pozostałe tu akurat decyduje. Dręczy mnie też, że z racji zawodu (czasu) z multikiem od razu, bez testów, skoczę na "głęboką wodę" czyli jezioro w Szwecji. No ale spiny tež będę miał więc spoko.
Czyli lew czy shimano? USA vs Japan :)

#674 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 25 lipiec 2023 - 13:57

Curado dc151 nie ma co więcej podpinać jak 100g system dc zniweluje odstrzały ale dopiero na 3 programie krótsze rzuty .
Ja bym poszedł w Szwecję i kupil bestie 41.
  • Biesan i kopszmercen lubią to

#675 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15577 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 lipiec 2023 - 15:44

Do 100 gr wszedłbym w tatulę 200/200HD


  • kopszmercen i Alexspin lubią to

#676 OFFLINE   kopszmercen

kopszmercen

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów

Napisano 25 lipiec 2023 - 17:17

Hmmm, zdania ekspertów są podzielone :)

#677 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 25 lipiec 2023 - 17:26

Kazdy poleca to czym łowi wniosek każdy multik się sprawdzian co brać zależy od twoich preferencji sympati do marki designu itp .
Shimano hamulec od środkowy lub DC .
Daiwa magnetyk .
Abu odśrodkowy plus magnetyk
  • kopszmercen lubi to

#678 OFFLINE   kopszmercen

kopszmercen

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów

Napisano 26 lipiec 2023 - 10:04

No ale właśnie serce mówi mi za Lew's ale rozum za Shimano

#679 OFFLINE   lefrajt

lefrajt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 93 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Artur

Napisano 26 lipiec 2023 - 22:47

Nie jestem może super zaawansowanym kastingowcem, ale posiadam i używam Tatulę 200 HL, Curado K 200 i najkrócej, bo od początku sezonu szczupakowego '22 mam Lew's-a Superduty 300. Z tych trzech Lew's moim zdaniem wygrywa. Daiwa szybko zaczęła rzęzić (po niezbyt intensywnym sezonie pod gumami 50-70g), Curado ma najgorszy w moim odczuciu hamulec rzutowy (najwięcej odstrzałów zaliczyłem, przy hamulcu włączonym na maksa - może nie umiem za dobrze kontrolować szpulki kciukiem), a Lew's dobrze rzuca, bez plątania i strzelania, gładko i pewnie zwija. Mi się Lew's najlepiej sprawdza. Co prawda jest większy, ale mam go spasowanego z wędką na blanku FA Pike 42 LB, którą łowię przynętami od 50 do jakichś 140g, głównie 80-100g - dla mnie bomba zestaw.


  • Pumba i kopszmercen lubią to

#680 OFFLINE   kopszmercen

kopszmercen

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów

Napisano 27 lipiec 2023 - 15:39

Dzięki za wyczerpującą wypowiedź, na szczęście już wczoraj zamówiłem właśnie Lew's za 790zł więc tym przyjemniej czyta mi się twoją odpowiedź :) Ile pletki takiej 0,25-28 teoretycznie wchodzi na tego multika? Chcę zamówić od psułka jakąś często wspominaną w wypowiedziach 4-splotową pletkę, albo wezmę ukochaną PowerPro albo P-line.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych