Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki węzeł do fluorokarbonu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   tomasxt

tomasxt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 grudzień 2018 - 21:19

Przerobiłem kilka węzłów FC i najlepszy jak dla mnie jest fg knot, szczególnie polecam do cienkich FC i plecionek. Na początku wydaje się trudny ale troszkę treningu i idzie jak burza 😁

  • popper, krzysiek-es i morrum lubią to

#42 OFFLINE   mefik

mefik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Przybylski

Napisano 26 grudzień 2018 - 22:43

Ja stosuję Yucatana z powodzeniem 😉 szybki, dobrze układający się i wytrzymały węzeł.
  • Alexspin lubi to

#43 OFFLINE   mhc1983

mhc1983

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów

Napisano 29 grudzień 2018 - 18:58

Chciałbym wiedzieć jak się nazywa ten co używam. Znalazłem go kiedyś na jakimś filmiku na youtube. Palomar do FC jest fatalny moim zdaniem. Szczególnie do cieńszego FC się nie nadaje, albo u mnie tak to wychodziło. Strzela na tym węźle niesamowicie.



#44 OFFLINE   Astral

Astral

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów

Napisano 30 grudzień 2018 - 09:51

Używam najczęściej alberto. Ten FG wydaję się węzłem idealnym jednak nie udało mi się nigdy go zawiązać. W przypadku alberto węzeł nie jest dość wytrzymały i trwały. Straciłem życiowego sandacza, odstrzeliłem trochę przynęt. Jednak ogólnie daje rade, zdecydowanie wolę stalkę używam zawsze w miejscach gdzie występują dość liczne zębate. Tam gdzie mętnookie to FC 0,30 1,5-2m, cieńszego bardzo rzadko. W przypadku mojego UL jest problem, że klinuje się na przelotkach musi być bardzo dobrze przycięty i używam krótkich odcinków. FG rozwiązał by ten problem, będzie trzeba jeszcze raz z nim zawalczyć.



#45 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 30 grudzień 2018 - 10:25

Ja polecam ten z filmu, robię 3-5 przełożeń i po zaciśnięciu jeszcze samą plecionką tyle samo, żeby wydłużyć węzeł, jest bardziej gładki i lepiej przechodzi przez przelotki.

https://youtu.be/nDCVRhLhGsw
  • Nories i Astral lubią to

#46 OFFLINE   Nories

Nories

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów
  • LokalizacjaKPM
  • Imię:maciek
  • Nazwisko:d

Napisano 30 grudzień 2018 - 10:32

bardzo fajny,ja go jeszcze troche zmodyfikowalem wiec jest jeszcze mocniejszy na laczeniu,chyba nie ma nic lepszego,polecam!



#47 OFFLINE   pano112

pano112

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Biała Podlaska

Napisano 31 grudzień 2018 - 10:26

Jak dla mnie najłatwiejszy sposób na zawiązanie węzła FG jest ten: 

 

Używał ktoś może takiego węzła? Trochę przypomina FG, ale jak dla mnie jest łatwiejszy. 


Użytkownik pano112 edytował ten post 31 grudzień 2018 - 10:26

  • coma, bieniu08 i Astral lubią to

#48 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2020 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 31 grudzień 2018 - 10:46

Jak dla mnie najłatwiejszy sposób na zawiązanie węzła FG jest ten: 
https://www.youtube....h?v=qQmUN0L4F6c
 
Używał ktoś może takiego węzła? Trochę przypomina FG, ale jak dla mnie jest łatwiejszy. 
https://www.youtube....mwIkvAn4&t=258s


Fajny ten sposób na wiązanie FG, pewnie wypróbuję. A ten drugi węzeł jakoś do mnie nie przemawia. Długo się go wiąże i na pewno jest grubszy od FG ze względu na ten początkowy wihajster z fluorocarbonu.
  • Bolen30 lubi to

#49 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1872 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 31 grudzień 2018 - 10:56

W przypadku Alberto  i Youcatana jest jedna rzecz, która mi przeszkadza. Odcięta końcówka fluorocarbonu jest skierowana w stronę przynęty i często przy wyrzucie da się wyczuć jej haczenie. 

 

W przypadku fg konta odcięty kawałek jest skierowany w drugą stronę. Różnica na plus wg mnie jest wyraźna. Dłuuuuuugo podchodziłem do tego węzła jak pies do jeża i byłem na "nie" ze względu na trudność wiązania (jak mi się wydawało). Ale ten filmik https://www.youtube....h?v=oohOoOOmbNk znacznie mi pomógł i okazało się, że potrafię go ogarnąć. 

 

Zdjęcie marne Załączony plik  fg1.jpg   17,59 KB   24 Ilość pobrań , ale "czoło węzła" da się zauważyć. Takie łączenie linek przechodzi przez przelotki bardzo gładko.


  • coma lubi to

#50 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 grudzień 2018 - 11:03

Ten drugi to coś podobnego do mahi knot.
Testowałem ostatnio sporo węzłów i FG knot jest bezkonkurencyjny. Mi wytrzymywał prawie 2 razy większe obciążenie niż Alberto i Albright a mahi ma podobną do nich wytrzymałość. FG na 4 splotówce varivasa wytrzymał o 4-5lb więcej niż na łączniku bezwęzłowym a na YGK Veragass 30lb tyle samo co na łączniku, czyli 22lb.
Pozostałe węzły w najlepszym przypadku strzelały przy 15lb, a zazwyczaj już przy 10-12lb.
  • HaDe i pano112 lubią to

#51 OFFLINE   pano112

pano112

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Biała Podlaska

Napisano 31 grudzień 2018 - 11:05

Porównałem FG, ten z  filmu i Alberto. FG jest najcieńszy ale ten drugi jakoś mu bardzo nie ustępuje. Dłużej się wiąże jak na pierwszy raz, tylko że już za pierwszym też wyszedł. Jestem ciekaw jak z wytrzymałością. 



#52 OFFLINE   pano112

pano112

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Biała Podlaska

Napisano 31 grudzień 2018 - 11:07

Ten drugi to coś podobnego do mahi knot.
Testowałem ostatnio sporo węzłów i FG knot jest bezkonkurencyjny. Mi wytrzymywał prawie 2 razy większe obciążenie niż Alberto i Albright a mahi ma podobną do nich wytrzymałość. FG na 4 splotówce varivasa wytrzymał o 4-5lb więcej niż na łączniku bezwęzłowym a na YGK Veragass 30lb tyle samo co na łączniku, czyli 22lb.
Pozostałe węzły w najlepszym przypadku strzelały przy 15lb, a zazwyczaj już przy 10-12lb.

W Alberto testowałem, że jak okręci się plecionkę 9 razy to jest mocniejszy, więcej już nic się nie zmienia. 



#53 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2020 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 31 grudzień 2018 - 11:32

Ja do tej pory cały czas jadę na Alberto bo dość łatwo i w miarę szybko mi się go wiąże. Zazwyczaj siedem razy owijam w obie strony i jeszcze mnie nie zawiódł. Natomiast tak jak wyżej pisze Hubert słychać i czuć go przy zarzucaniu. Przy zwijaniu jeśli jest dźwięk i lekkie przyhamowanie podczas przechodzenia węzła przez przelotkę szczytową to nawet całkiem porządane zjawisko, szczególnie przy nocnym łowieniu.
  • HaDe lubi to

#54 OFFLINE   mhc1983

mhc1983

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów

Napisano 31 grudzień 2018 - 11:45

Znalazłem ten, którego używam. Mi się sprawdził. Uni knot. Zarówno do wiązania haków czy przynęt jak i do łączenia fluo z plecionką.

 

 



#55 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 grudzień 2018 - 12:34

Typowy węzeł który niestety do grubego FC 1 mm zupełnie się nie nadaje.



#56 OFFLINE   mhc1983

mhc1983

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów

Napisano 31 grudzień 2018 - 12:45

Mi się sprawdza w przyponach na szczupaki. Ale wiadomo, każdy lubi co innego. Jakiego używasz do 1 mm?



#57 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 grudzień 2018 - 13:03

Później spróbuje zawiązać ale 1 mm za sztywny jest moim zdaniem do tego węzła.

Centauri.

 


  • Gad1979 i mhc1983 lubią to

#58 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3684 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 31 grudzień 2018 - 13:40

Do wiązania linki z agrafką/krętlikiem stosuję od bardzo dawna Trilene z modyfikacją

399-800x800.jpg

i wydaje mi się, że do przyponu FC nie grubszego niż 0,20mm będzie w sam raz.


  • mhc1983 lubi to

#59 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3684 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 31 sierpień 2019 - 08:42

Ja stosuję Yucatana z powodzeniem szybki, dobrze układający się i wytrzymały węzeł.

Ostatnio miałem przykre doświadczenie z Yucatanem. FC 0,20 w połączeniu z plecionką 0,06 puścił w nietypowy sposób, nie zerwał się, a po prostu FC wysunął się z węzła. :( 

Czy miałeś podobne zdarzenie?

Może ktoś podpowie jak się zabezpieczyć przed taką niespodzianką?



#60 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3684 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 02 wrzesień 2019 - 10:10

Wczoraj robiłem testy na sucho, wiązałem Yucatanem plecionkę z grubą żyłką (0,25 i 0,40mm) i z fluorocarbonem (0,20 i 0,35mm), ani raz nie przydarzyło się wysunięcie z węzła. Ni próbowałem na mokro, czy to możliwe, żeby nawilżenie miało znaczenie?

Nikt nie miał takiego przypadku?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych