Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu z echosondy Lowrance X-4 PRO


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 18 lipiec 2013 - 13:43

fakt faktem że więcej widać jak mam wyłączony ZOOM i na ekranie widać pełen zakres głębokości. Wtedy ekran przy obecnych ustawieniach jest prawie czarny. tym większe zaczernienie im większy zakres głębokości jest ustawiony.

 

Filmiki i zdjęcia były robione około 2-3 tygodnie temu.

 

Generalnie nie boli mnie to że nie widze śmieci pływających w wodzie a to jak interpretować obraz dna. Chyba że dążysz do tego żeby zoptymalizować ustawienia echo co moim zdaniem w tej chwili przy obecnych ustawieniach jest ok.


Użytkownik Delux edytował ten post 18 lipiec 2013 - 13:53


#22 OFFLINE   filser

filser

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Lokalizacjamazowsze
  • Imię:Piotr

Napisano 20 lipiec 2013 - 10:17

Witam kolego kupilem takie echo podpowiedz moze jak ustawic aby sonda wyswietlala luki i czy wogule da sie .

#23 OFFLINE   maxxym

maxxym

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaRzeszow

Napisano 20 lipiec 2013 - 20:01

Dobra, dzisiaj troszkę popływałem i wyłączyłem funkcję FishID i moim oczom ukazały się takie widoki.

3nht.jpg

9xny.jpgnf80.jpge8gs.jpg

4kwq.jpgk1no.jpgrrrz.jpg874o.jpg7dj1.jpguswr.jpg

 

 

Czy po tym można rozpoznać gatunek ryby czy nie?



#24 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 20 lipiec 2013 - 20:38

Oczywiście, że się nie da.



#25 OFFLINE   filser

filser

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Lokalizacjamazowsze
  • Imię:Piotr

Napisano 21 lipiec 2013 - 06:58

Kolego okoniolowca podeslij mi swoje ustawienia na priw

#26 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 21 lipiec 2013 - 08:57

Witam kolego kupilem takie echo podpowiedz moze jak ustawic aby sonda wyswietlala luki i czy wogule da sie .


Przede wszystim wylacz funkcje fish id. W moim egzemplarzu zauwazylem ze zdecydowanie wiecej widac kiedy zoom jest wylaczony a przy manualnym ustawianiu glebokosci jeszcze wiecej szczegolow widac przy wiekszej skali. Np roznica jest zauwazalna przy przejsciu ze skali 0-6m na 0-10 czy 0-20. Łuki widac bez problemu. Radze jednak nie skupiac sie na łukach a na strukturze i ukrztaltowaniu dna.

#27 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 21 lipiec 2013 - 09:08

Kolego okoniolowca podeslij mi swoje ustawienia na priw

A może podajcie swoje ustawienia tutaj, porównamy je i będzie materiał do analizy.



#28 OFFLINE   maxxym

maxxym

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 postów
  • LokalizacjaRzeszow

Napisano 21 lipiec 2013 - 11:10

Okej podam tylko wieczorem, teraz nie mam w domu echosondy to nie mogę sprawdzić ;)



#29 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 29 lipiec 2013 - 11:50

Dobra, dzisiaj troszkę popływałem i wyłączyłem funkcję FishID i moim oczom ukazały się takie widoki.

Pływałem wczoraj z ustawieniami jakie podałeś :

Sens. = 70% - to jest czułość sonaru, lepiej nie dawać na max
Gray Line = 72% -rozróżnianie rodzaju dna
Scroll Speed = 75% -szybkość przewijania obrazu
Shallow Alarm = Off -alarm płytkiej wody
Deep Alarm = Off- alarm głębokości
Noise Reject = Low
Depth Size = Med rodzaj głębokości
Temp Size = Med- temperatura
Units = Meters jednostka głębokości
Back Light = Off - podświetlanie
Display Contr. = 50%- kontrast wyświetlacza
Sonar Sim= Off- symulator

 

i w żaden sposób nie udało mi się osiągnąć takiej prezentacji obrazu jak na zdjęciach które załączyłeś. Co prawda pływałem na zbiorniku mocno zakwitniętym z bardzo wyraźną termokliną niemniej w żaden sposób nie udało mi się uzyskać obrazu łuków takich jak u Ciebie.

 

Co ciekawsze termokliny nie udało mi się wyeliminować nawet na zmianie noise reduction na HIGH. W zasadzie żadnej różnicy nie było między włączeniem i wyłączeniem tej funkcji.



#30 OFFLINE   filser

filser

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Lokalizacjamazowsze
  • Imię:Piotr

Napisano 29 lipiec 2013 - 12:34

Witam na mojej x4 jest to samo wzaden sposób niemoge zobaczyc luków chyba ten typ tak ma.

#31 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 29 lipiec 2013 - 13:25

Daj troche wiekszą czułość na 80 procent i graylina na 80 procent. Scroll speed na maks, a noise reject na high. Na ZZ nie mozesz widziec termokliny bo tam takowa nie wystepuje. Przy duzym zakwicie trzeba troche zejsc z wartosciami czulosci


  • K-Pon lubi to

#32 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 29 lipiec 2013 - 15:38

Daj troche wiekszą czułość na 80 procent i graylina na 80 procent. Scroll speed na maks, a noise reject na high. Na ZZ nie mozesz widziec termokliny bo tam takowa nie wystepuje. Przy duzym zakwicie trzeba troche zejsc z wartosciami czulosci

 

Tym razem pływałem po Gnojnie stąd termoklina która pojawiała się na 3,5-4m ale nie na całym zbiorniku. Kiedy z ciekawości włączyłem na chwilę Fish ID to w termoklinie pokazywało ikony ryb. Domyślam się to błędny odczyt chyba że faktycznie w zachowaniu ryb jest to normalne że przebywają na granicy termokliny. Woda tak zakwitnięta że ustawienie echo było bardzo ciężkie, do tego bąbelki powietrza przyczepiały się do sensora co dodatkowo wypaczało odczyt.



#33 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 29 lipiec 2013 - 17:53

Scroll Speed = 75% -szybkość przewijania obrazu

 

w trollingu ustawiałem na max-a



#34 OFFLINE   Wilims

Wilims

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 lipiec 2013 - 17:59

tutaj coś napisali http://www.lowrance....cles&Path=22_24



#35 OFFLINE   wisnia023

wisnia023

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 30 lipiec 2013 - 21:31

Jeśli grayline było na 60% to tak bym to czytał:

Zdjęcia 1-4 twardo, zdjęcia 8,9 miękko, 10 górka miękka, a w dole twardo. zdjęcie 13 - ja bym ostawiał małe skupisko uklejek niż pojedynczą rybę, 15 - miękko, na środku może być wszystko, chociaż często po przepłynięciu nad czymś takim trafiał się ładny okoń, reszta echa w doł ekranu Cię nie obchodzi, intereseują Cię pierwsze 2-3 cm, 16 - miękko, plamki Cię nie obchodzą :), 17- miękko, może ryba może zaczep :), filmik nr 23 - po prostu przepływasz nad kawałkiem twardego dna, 28 - ja bym to odczytał jako drobnice na stoku górki. Pływam z tym samym echem od 3 lat i mam nadzieje, że nie jestem non stop w jakimś błędzie :P Pozdro :)



#36 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 30 lipiec 2013 - 22:18

..... Pływam z tym samym echem od 3 lat i mam nadzieje, że nie jestem non stop w jakimś błędzie :P Pozdro :)

 

to za kilka lat pewnie stwierdzisz, że echosonda jest Ci już nie potrzeba ;)

 

obawiam sie, że jak byś miał możliwość porównania obrazu z tej echosondy

z tym co widać na kolorowej echosondzie z bocznym sonarem gdzie mozesz dodatkowo

analizować sobie to wszystko w domu na spokojnie na własnym komputerze (powiększasz, zatrzymujesz)

....  to możesz być w błędzie

 

pozdr



#37 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 lipiec 2013 - 09:11

A ja takie mam odczucie patrzac na ten watek....sonda ze zdjec nie jest jakims wypasem, przypomina mi moja 1sza sonde. Dodatkowo ta moja parowala co powodowalo zaklocenia, tak ze po wlaczeniu trzeba bylo sie spieszyc, zeby cos zobaczyc. Sytuacja sie normowala wraz ze wzrostem temp. zewnetrznej... :)

Do czego daze?

 

Kiedys z tym moim "prekursorem echosondy" dawalo sie calkiem znosnie polowic. Dzis trzeba jechac kawal drogi na lowisko, z calym bagaznikiem zapelnionym sprzetem, a wyniki takie sobie najczesciej...

 

Ze wszystkich stron stercza ekrany, glosniki, mikrofony, telefony, smartfony, czujniki, guziki (i nie mam tu na mysli tylko lodzi wedkarskiej) a jakos tak czegos brakuje ciagle, wiec sie rozgladamy caly czas nieustannie i za czyms gonimy..........................czy aby jest sansa aby to "cos" dogonic komputerkiem? (jak glosza reklamy kup i sam zobacz)

 

Gumo



#38 OFFLINE   immortal

immortal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 226 postów
  • LokalizacjaPrzeczyce
  • Imię:Marcin

Napisano 31 lipiec 2013 - 21:23

Ze wszystkich stron stercza ekrany, glosniki, mikrofony, telefony, smartfony, czujniki, guziki (i nie mam tu na mysli tylko lodzi wedkarskiej) a jakos tak czegos brakuje ciagle, wiec sie rozgladamy caly czas nieustannie i za czyms gonimy..........................czy aby jest sansa aby to "cos" dogonic komputerkiem? (jak glosza reklamy kup i sam zobacz)

 

Gumo

 

Dobrze powiedziane.

Ale boczny sonar z 10" chętnie bym przygarnął :)



#39 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 01 sierpień 2013 - 11:47

Jeśli grayline było na 60% to tak bym to czytał:

Zdjęcia 1-4 twardo, zdjęcia 8,9 miękko, 10 górka miękka, a w dole twardo. zdjęcie 13 - ja bym ostawiał małe skupisko uklejek niż pojedynczą rybę, 15 - miękko, na środku może być wszystko, chociaż często po przepłynięciu nad czymś takim trafiał się ładny okoń, reszta echa w doł ekranu Cię nie obchodzi, intereseują Cię pierwsze 2-3 cm, 16 - miękko, plamki Cię nie obchodzą :), 17- miękko, może ryba może zaczep :), filmik nr 23 - po prostu przepływasz nad kawałkiem twardego dna, 28 - ja bym to odczytał jako drobnice na stoku górki. Pływam z tym samym echem od 3 lat i mam nadzieje, że nie jestem non stop w jakimś błędzie :P Pozdro :)

1-4 i 8-9 - zgadzam się

10 - moim zdaniem jest zupełnie odwrotnie. Górka twarda - potwierdza to szeroki greyline + szeroki czarny pas będący potwierdzeniem silnego odbicia echa. Dół bardziej miękki - węższy i ciemniejszy greyline. Najbardziej miękki jest moim zdaniem Stok co potiwerdza zanikający greyline + grubsza czarna linia nad greyline



#40 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 08 październik 2013 - 21:42

Odświeżam temat.

Po wielu próbach i poszukiwaniu informacji na zagranicznych forach natknąłem się na poradę by system miar zmienić z metrycznego ma amerykański. Jakież było moje zdziwienie gdy po zmianie prezentowany obraz diametralnie się zmienił na ten jakiego oczekiwałem od tego urządzenia od momentu jego zakupu. Dokładność i ilość detali moim zdaniem zwielokrotniła się znacząco. Nagle zaczęły pokazywać się łuki ryb widać stada drobnicy i co najważniejsze dokładność odwzorowania dna jest nieporównywalna do tej prezentowanej w systemie metrycznym.  W końcu bez najmniejszego problemu można odseparować przedmioty bądź ryby na dnie, dzięki greyline widać to doskonale. Tak wiec będąc bliskim pozbycia się tego modelu zaczynam uczyć się go na nowo. Jaki widać panowie z Lowrance coś musieli pokręcić w algorytmie przeliczania z ft na metry. Co ciekawsze w wyższych modelach takie zjawisko chyba nie występuje.

 

Poniżej umieszczam kilka fotek wykonanych w ostatni weekend na ZZ. Więcej zdjęć umieściłem w albumie który dostępny jest pod linkiem https://picasaweb.go...feat=directlink

 

 

 20131006_151657.jpg       20131006_124313.jpg    

Na zdjęciu powyżej po lewej ekranu obraz

w systemie metrycznym a po prawej

stronie ekranu w amerykańskim (ft)

 

 

   20131006_124220.jpg    20131006_100908.jpg

 

20131006_100452.jpg

 

Ustawienia jakie stosowałem:

Sensivity: manualnie od 90 - 98%

Greyline 70-80 %

chartspeed - 50-75%

ZOOM - ON

głębokość - AUTO

 

Pozostaje jeszcze przygotowanie ściągawki z przełożeniem głębokość z ft na metry i wio w poszukiwaniu miejscówek  :)


Użytkownik Delux edytował ten post 08 październik 2013 - 21:45

  • mistrall lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych