Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Grecja - Spinning z brzegu, w morzu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
137 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 18 lipiec 2013 - 21:17

Witam,

 

Mój kolega wybiera się do Grecji na letni urlop i poprosił mnie o zamieszczenie prośby o informacje o spinning z brzegu w morzu w Grecji. Będzie na jakiejś wyspie - zero piasku, same skały.

A teraz pytania do kolegów, którzy tam byli i wędkowali:

 

- czy w ogóle warto?

- które pory dnia wybrać?

- jakie przynęty zabrać?

 

Poprosił także o każdą inną, pomocną informację.

 

Na niektóre pytania udzieliłem już mu odpowiedzi (min. na podstawie info z j.pl), ale cóż ja - niewiele wiem.

 

Uprzejmie proszę o odpowiedzi w temacie i tylko w tym temacie.

 

Dziękuję



#2 OFFLINE   bigrafi

bigrafi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1553 postów

Napisano 18 lipiec 2013 - 21:20

Ja też się chętnie podczepię - warto coś zabrać ze sobą w podręczny bagaż :)



#3 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 19 lipiec 2013 - 12:36

W nocy to zdecydowanie kalmary na sztuczne krewety. Ja najchętniej łowiłem z portowych falochronów. Nie walczy to-to jakoś specjalnie, lekko przygina szczytówkę, ale jest b. smaczne ;)

 

http://www.google.co...w=2143&bih=1066

 

Acha, technika prowadzenia jest prosta: najlepiej sprawdzało się granie shrimpem w toni - skokami. O ile pamiętam, to raczej bliżej dna, niż powierzchni. Są różne gramatury na płytszą i głębszą wodę.


Użytkownik krzysiek edytował ten post 19 lipiec 2013 - 12:38


#4 OFFLINE   Wesol

Wesol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Michał

Napisano 07 sierpień 2014 - 08:31

Witam, a idzie jakieś rybki z brzegu oprócz kalmarów połapać?

Wybieram się na jedną z wysp Greckich i zamierzam spróbować z brzegu porzucać.

Może ktoś był i wie jak się do tego i z czym zabrać?

pozdrawiam


Użytkownik Wesol edytował ten post 08 sierpień 2014 - 20:54


#5 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 11 sierpień 2014 - 12:08

Szczerze to najskuteczniejsze jest łowienie metodą spławikową lub z gruntu na przynęty naturalne.

Spinning i sztuczne przynęty, i z brzegu - to trudne wyzwanie ale i satysfakcja jest większa.

Wybrzeże Grecji to prawie 15 tys. km o bardzo zróżnicowanym charakterze.

Jeżeli chodzi o połowy metodą spinningową z brzegu w tym kraju to temat jest świeży, rozwija się właściwie od kilku lat.

Złowić można wiele gatunków od niewielkich kolorowych rybek po tuńczyka błękitnopłetwego.

Dlatego kaliber sprzętu i asortyment przynęt jest szeroki, od gumowego drobiazgu i mikro główek, przez kilkunastocentymetrowe woblery po ciężkie pilkery.

Osobiście poluję na pelagicznych myśliwych Morza Śródziemnego, którzy w zasadzie samotnie lub góra w kilka sztuk przemierzają morskie tonie, metodą shore jigging lub spinningiem na duże woblery lub poppery. Właściwie powoli rozgryzam temat...

Polecam tutejszy magazyn wędkarski "Psarema", poświęca sporo miejsca połowom metodą spinningową.



#6 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 01 listopad 2014 - 18:19

Sezon urlopowy dawno minął... ale w wodzie życie nie zamarło.

 

Jesienny bass pozuje:

 

244r24k.jpg



#7 ONLINE   Sady

Sady

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 90 postów

Napisano 16 grudzień 2014 - 12:38

ja w chorwacji ładnie połowiłem na imitacje krewetek w niewielkiej marine : ) aa brały jescze na slimaki przyczepione do betonowych umocnien : )


Użytkownik Sady edytował ten post 16 grudzień 2014 - 12:39


#8 OFFLINE   Wesol

Wesol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Michał

Napisano 16 grudzień 2014 - 15:26

Te ślimaki to ulubiona przynęta miejscowych, w Grecji, Turcji, Chorwacji nawet w Jordanii. 



#9 OFFLINE   Janusz Wideł

Janusz Wideł

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1450 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Wideł

Napisano 16 grudzień 2014 - 19:23

Spędziłem kilka miesięcy na wyspie KOS.Codziennie po pracy śmigałem na rybki.Pierwsze dni były trudne bo spiningowałem.Pojedyncze rybki trafiały się na cefala nr.2.Małe barakudy ,makrele i belony.Podpatrzyłym miejscowych i przeprosiłem się ze spławikiem.Wystarczyło zanęcić rozgniecionym chlebem ,na chaczyk kulka ze świeżego chlebka i branie za braniem bardzo silnych rybek choć wcale nie wielkich.Głównie cefale czyli lipienie morskie ale były też inne , niestety znam tylko greckie nazwy :sarpy,jalizji i jeszcze kilkanaście rybek ktorych nazw już nie pamiętam.Rybki około 30-50 cm .Piękne ,kolorowe i bardzo waleczne.Bardzo dobre efekty miałem na martwą rybkę z gruntu.Węgorze ,kongery,dorado ,kilka gatunków płaszczek nawet do kilkunastu kilogramów,kilka gatunków rekinów i wilków morskich.Ta ostatnia stała się moim głównym celem wieczornych spiningowych  wypraw.Łowiłem je na martwą rybkę na systemiku Drakowicza.Bardzo podobna do sandacza i ma podobne zwyczaje.Ten sam gatunek o nazwie francuskiej Barr nie wiem czy piszę poprawnie, łowiłem kilka lat temu na kopyta i po zmierzchu na woblery sandaczowe przy wejściu do portu w Monako.


  • korol lubi to

#10 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 16 grudzień 2014 - 19:59

...Bardzo podobna do sandacza i ma podobne zwyczaje.Ten sam gatunek o nazwie francuskiej Barr nie wiem czy piszę poprawnie, łowiłem kilka lat temu na kopyta i po zmierzchu na woblery sandaczowe przy wejściu do portu w Monako.

 

Bar albo Loup, w zaleznosci od północy czy południa Francji to te same ryby. Dicentrarchus labrax popularny już na Jerku jako Bas morski :) .


  • Bogdan15 lubi to

#11 OFFLINE   Janusz Wideł

Janusz Wideł

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1450 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Wideł

Napisano 16 grudzień 2014 - 20:01

Dla kolegów wybierających sie na greckie wyspy służę pomocą odnośnie dobrania optymalnego sprzętu.


  • Friko lubi to

#12 OFFLINE   Janusz Wideł

Janusz Wideł

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1450 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Wideł

Napisano 16 grudzień 2014 - 20:17

Faktycznie robert67 nie mogłem załapać o co chodzi jak miejscowi wędkarze wyrażali uznanie dla ładnej rybki ok 80 cm która zechciała pożreć moją sandaczówkę .Jedni gratulowli mi okazałego Lupa inni Bara


  • robert67 lubi to

#13 OFFLINE   Slavecky

Slavecky

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 251 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 grudzień 2014 - 01:29

W tym roku byłem na Korfu.

W południowowschodnim rogu wyspy (na wschód od Acharavi) jest taki kanał (rzeczka?) uchodzaca do morza. Ujście podobnie jak u nas nad morzem obwałowane wielkimi kamulcami. Widziałem stada pięknych cefali ale na spinnig nie chciały współpracować.

Poszedłem ze 200-300m w górę gdzie było spore rozlewisko (jeziorko?)odgrodzone od rzeczki prywmitywnym systemem siatek/śluz (najpewniej celem odławiania ryb).

Rzuciłem za siatkę parę razy i na 5cm białe kopytko przywalił zacny labraks (albo bass?).

Na otwartym morzu większych efektów nie miałem ale widziałem przepiekny atak w dość płytkiej lagunie (przy kanjpie ze stolikiem w wodzie w miejscowości Roda) na drobicę - podobnie jak wielki boleń wali u nas w stado.

Nie wiem co to było ale miało z metr! Może barrakuda? :-)

Generalnie za wiele nie łowiłem bo żona.. dzieci.. itd... 

Ale jakiegoś travelka warto do bagażu wziąć! :-)

 

Pozdr

S.



#14 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 21 grudzień 2014 - 08:44

Travelka watro, chociaz Grecja chyba ma wiecej do zaoferowania na ladzie niz w wodzie, przynajmnie porownujac to do wod slonowodnych Karaibow, to w Grecji a konkretnie na Krecie  (gdzie spedzilem tydzien w sierpniu) na wschod od Heraklion powazne polowy z brzegu wywoluja raczej pogardliwy smiech na twarzy tubylcow niz spelnienie  wedkarskich marzen. W miejscach gdzie skalisty brzeg( w miejscu mojego zakwaterowania woda siegala po szyje 200 m. od brzegu) jak najbardziej pionowo laczy sie z woda mozna w zaleznosci od pory roku liczyc na spotkanie z amberjackiem czy z tuna.- to w sumie jedyni przeciwnicy z ktorymi chcialem sie spotkac ale ....plytka woda, rodzina i przede wszystkim ta nie osiagalana po drugiej stronie Atlantyku starozytna historia (na kazdym kroku) sprawila ze nie mialem duzego parcia na ryby, za to podziwiac na ladzie jest co.

 

P1060885_zps8b3e83f7.jpg

 

Najstarsze prawo zapisane w Europie. 

P1070088_zpsbc258409.jpg

 

blisko 900 letnie drzewa oliwkowe

 

P1070098_zps69037abc.jpg

 

P1070211_zps6a5d2abd.jpg

 

Dedal i Ikar podobno startowali z tego miejsca...

 

P1070304_zpsc590645f.jpg

 

Niepowtarzalne...Santorini

 

P1070357_zps4bf18576.jpg

 

P1070363_zpsb2b839c2.jpg

 

Grecja zachwyca, niekoniecznie wedkarsko !



#15 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 21 grudzień 2014 - 09:08

Przez okres 2 tygodniowego pobytu, prócz innych atrakcji, dostrzegłem w sklepie przynęty SALMO oraz (w Salonikach) 1 wędkarza łowiącego zestawem na szpuli, z ręki. Wyniki miał opłakane.

Rybacy uskuteczniali połowy, tego "czegoś", czym wzbudzali spore zainteresowanie ;)

Załączony plik  DSCN1549.JPG   485,46 KB   44 Ilość pobrań

Sam skupiłem się na łowach bez wędki

Załączony plik  DSCN1576.JPG   353,83 KB   43 Ilość pobrań



#16 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 21 grudzień 2014 - 18:05

Rezultat listopadowej wyprawy na wybrzeże Grecji Zachodniej:

 

23koy01.jpg



#17 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 21 grudzień 2014 - 18:41

Fajna rybka,to włócznik czy jakiś gatunek marlina?



#18 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 21 grudzień 2014 - 19:18

Chyba swordfish czyli miecznik.

#19 OFFLINE   Janusz Wideł

Janusz Wideł

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1450 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Wideł

Napisano 21 grudzień 2014 - 19:35

Najczęściej tak bywa jak w przypadku Dareckiego 72 .Jest się z rodzinką na wczasach ,piękne klimaty,szkoda sobie dupę zawracać moczeniem kija w wodzie.W hotelu kilka rybek na stole do wyboru to usiłowanie wyrwania jakiegoś zwierzątka z morza nie ma sensu.Sam pobyt z żonką nad wodą troszkę deprymuje.Zachodzi słonko ,rybka zaczyna gryżć a połowica oświadcza że pobyt nad wodą powinien się w tym momencie  skończyć bo już z się nie opali.Połowiłem w morzu śrudziemnym jak byłem kilka miesięcy na wyspie sam i miałem możliwość skupić się na łowieniu konkretnych gatunków .To miało sens.Jak jadę z żonką w jakiś zakątek świata  to są tylko krótkie wędkarskie epizody :)


  • ...not here, korol i szczupak1 lubią to

#20 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 21 grudzień 2014 - 19:35

Chyba swordfish czyli miecznik.

 

Dokładnie  :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych