Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ultralight casting?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 11:09

Zainspirowany opisem kuzyna dot. wędziska Kistler Helium Lighter Than Air He70MC (opis tu: http://jerkbait.pl/?p=45) oraz zachęcony przez rognisa do drążenia kleniowo-jaziowych tematów, chciałem poruszyć temat możliwości łowienia sprzętem castingowym jazi i kleni w rzekach (szczególnie dużych i średnich rzekach - np. Wisła, Odra, Narew, Pilica).

Chodzi mi o zderzenie charakterystyki castingu ze sposobem (oraz wymogami dotyczącymi sprzętu) łowienia kleniojazi. Wyjdźmy może od wędziska - czy znacie wędzisko, które nadawałoby się do takiego łowienia - ja widzę tu dwa główne problemy:

1. c.w. / moc - mniejszy z problemów - bo skoro istnieją castingowe wędziska okoniowe, to można by je zaadaptować na potrzeby kleniojazi. Ale tu pojawia się problem drugi, czyli

2. uniwersalność - czyli możliwość zastosowania kija na różnego rodzaju rzecznych łowiskach (np. opaski, przelewy, rafy, obławianie główek, granie i operowanie przynętą na różnych głębokościach) oraz łowienie w miejscówkach z przeszkodami na brzegu czy w wodzie, w których to miejscach długi kij pozwala sięgnąć / operować przynętą tam gdzie chcemy, z mniejszym ryzykiem zaczepu.

Ktoś powie, że po co wyważać otwarte drzwi, skoro istnieje cała masa stałoszpulowych spinningów, pozwalających łowić komfortowo i skutecznie te gatunki, przynętami ca. 5g (nie przeginam w stronę szukania kija castingowego do 1,5-gramowych cukierków). Ja sam łowię bardzo przyjemnym pod tym względem spinningiem - ale kto powiedział, że nie można łowić jeszcze bardziej komfortowo i skutecznie?

Co o tym myślicie - czy da się łowić uniwersalnie i komfortowo klenia i jazia sprzętem castingowym?
A jeżeli nie (nie do końca), to dlaczego?
Z jakich ograniczeń powinniśmy sobie zdawać sprawę, kompletując sprzęt do lekkiego castingu na te gatunki?


Z góry dziękuję za wszelkie przemyślenia / opinie bardziej doświadczonych (zarówno castingowo, jak i kleniojaziowo) kolegów.

Pozdrawiam,
marcinesz

Dodam na koniec, że mam jeszcze w głowie parę tematów kleniowo-jaziowych, ale na takim portalu nie odważyłbym się rozpocząć od tematu innego niż z pogranicza castingu :unsure: :mellow: .

#2 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 grudzień 2005 - 11:18

Moim zdaniem to nie ma sensu.

Juz lepiej wziac w dlon muchowke i pojsc na przelew, jak sie chce miec bardziej komfortowo.


Guzu

#3 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 grudzień 2005 - 11:24

Moim zdaniem na pewno się da, czego będę próbował dowieść w przyszłym roku na Wiśle. Jestem właśnie na etapie budowy kija 8lb (1/4oz) na blanku spinningowym SCIV, zainspirowany podobnymi kijami kolegów. Kijek w połączeniu z finezyjnym multikiem pozwoli na długie rzuty przynętami już od masy 2-3g.
Znam takiego (Pike), co poszedł dalej. Będzie zbroił pod casting spinningowy UL, blank SCV o mocy 4lb :huh: :lol: Tu już są małe schody, bo np. nie ma tak małych uchwytów. Wszystko się da tylko trzeba chcieć. Mi takie łowienie sprawia pełno frajdy więc będę starał się zaadaptować tą metodę do wszelkich gatunków ryb, w różnych łowiskach. Nie potrzebujesz spinningu ;) <_<
Pzdr

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 12 grudzień 2005 - 11:28

juz sporo o tym bylo, tutaj http://jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=35&start =0&S=3cb6b72d53342048d8225435c8c24aa5


#5 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 grudzień 2005 - 11:32

Moim zdaniem na pewno się da,

Moim zdaniem tez sie da.

Tylko przy pytaniu o sensownosc odpowiem: to nie ma sensu.

Guzu

#6 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 11:41

@ Guzu,

Komfort można rozumieć różnie - z niektórych artykułów castingowych np. wywnioskowałem, że na sprzęcie castingowym lepiej czuć np. pracę przynęty czy też kontakt z rybą jest bardziej bezpośredni. Dlaczego więc kleniojaziowcy mieliby być tego pozbawieni :D ?

Pozdro,
marcinesz

#7 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 grudzień 2005 - 11:49

Marcin,

Sytuacja:

Stoisz w wodzie, oblawiasz wachlarzem kamienisko(rafe). Rzut za rzutem. Przyneta leci troche powyzej Twojego stanowiska, splywa, zaczynasz prowadzic ja. I tak w kolko.

Nie bylo przypadkiem, iz ci, ktorzy poswiescili sie lowieniu kleni w taki sposob, lub zblizony dazyli do jak najdluzszych wedek. To wynika z latwosci prowadzenia przynety w takich miejscach i tego ze im dluzszy kij tym latwiej nawigowac linka, ktora sie uklada na wodzie. To wazne jak sie lowi na cienkie, rozciagliwe zylki i balon utworzony przez linke na powierzchni zmniejszy znakomicie skutecznosc zaciecia...
Nie wiem jak sie lowi castingiem w taki sposob Tu nie moze miec znaczenia czy kolowrotek siedzi na wedce. Chodzi o kontrole nad zestawem, a jest on znakomicie utrudniony dlugoscia wedziska. A raczej jego krotkoscia.
Kiedys opowiadales mi o angielskich wedkarzach i zestawach do lapania z kolowrotkiem nothingham. Juz to wydaje sie byc bardziej wskazanym kierunkiem niz wedka castingowa 4 lb...

Zrobisz jak uwazasz.

Guzu


#8 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 12:22

Daniel,

Fair enough - o to właśnie mi chodzi - konkrety.
Bo samo nie ma sensu nie wyjaśnia (mi) sprawy - ale casus o łowieniu na rafie już tak.
Jak zresztą widać - dla innych (Buri) to ma sens.

A ja wcale nie przesądzam, że pójdę w tym kierunku. Może inaczej - zapaliłem się trochę po przeczytaniu opisu kuzyna, bo wcześniej myślałem, że lekkie łowienie w rzece i casting to dwa wykluczające się światy. Teraz widzę, że wcale nie, choć na pewno casting ma pewne pod tym kątem ograniczenia.

I mój wątek jest właśnie po to, aby dowiedzieć się szczegółowo, jakie. Z drugiej strony, również po to, aby Ci, co uważają, że ich zdaniem ma to sens, wyjaśnili, dlaczego.
Jednym słowem - czy -pro czy -anty, każda wypowiedź coś wnosi.

Dzięki i pozdro,
marcinesz

A z kołowrotkiem Nottingham spróbuję - a co!!! Już od dwóch sezonów się kurzy, więc czemu nie? Tylko że w tym przypadku dalekie rzuty raczej nie wchodzą w grę (ewentualnie technikami para-muchowymi) - raczej wypuszczanka z nurtem.

#9 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 grudzień 2005 - 12:23

im dluzszy kij tym latwiej nawigowac linka, ktora sie uklada na wodzie. To wazne jak sie lowi na cienkie, rozciagliwe zylki i balon utworzony przez linke na powierzchni zmniejszy znakomicie skutecznosc zaciecia...


Czyli łówmy na odległościówki 4,60 bo najlepiej się prowadzi? :wacko: Poza tym nie porównywajmy łowienia kijem 6' z kijem 12'. Takimi i takimi nie wiele osób łowi. Skupmy się na rzecznym 6'6'' lub 7' kontra 9' rzadziej 10'. Jeśli porównasz długości dolnika i efektywną długość kija (od górnego korka) to zobaczysz, że te różnice długości jakby stają się mniej wyraźne. Piszesz o rozciągliwych linkach i balonach...hmm, ja sobie nawinę białą PP 8lb (podają jakoby eq.1lb), cieniutką jak włos, niewidoczną na tle nieba. Zacięcia będą dobre, ewentualnie więcej ryb może spadać. Jednak wole więcej spadów na świetnie dobranym zestawie castingowym niż na 3m ciężkiej klusce, która nie przekazuje informacji.
Yo

#10 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 12:30

Osobiście uważam, że da się łowić klenio-jazie zestawem castingowym. Tak na prawdę to wszystko się da. Trzeba tylko chcieć. :D

W sprawie sensowności odpowiem podobnie jak @Daniel. Dla mnie nie ma to sensu.
W ogóle mam identyczne zdanie jak @Daniel i całkowicie zgadzam się z:
...Nie bylo przypadkiem, iz ci, ktorzy poswiescili sie lowieniu kleni w taki sposob, lub zblizony dazyli do jak najdluzszych wedek. To wynika z latwosci prowadzenia przynety w takich miejscach i tego ze im dluzszy kij tym latwiej nawigowac linka, ktora sie uklada na wodzie. To wazne jak sie lowi na cienkie, rozciagliwe zylki i balon utworzony przez linke na powierzchni zmniejszy znakomicie skutecznosc zaciecia...
itp. itd.

Tak jak już nie raz pisałem (jeszcze na zielonej stronce), w ciągu wszystkich swoich lat spinningu kleniowo-jaziowego przetestowałem bardzo różne rozwiązania, przechodząc przez kije od 1,9 m do 4,5 m. Wypracowałem sobie najlepszą długość kija i najlepszą technię łowienia. Pozostaję przy długim kiju około 3m i przy stałej szpuli.
A dlaczego ktoś zapyta?
Bo jest wiele takich sytuacji kiedy długość wędziska ma największe znaczenie przy połowach tych ryb. I nie chodzi mi tu o ZASIĘG i DŁUGOŚĆ rzutu ale o odpowiednie operowanie zestawem, w szeczególności odpowienie poprowadzenie przynęty nad kamieniskami, rafami, przelewami oraz na odpowiednie ułożenie linki.
W moich przypadkach, tam gdzie ja łowię na to największe znaczenie. A odpowiednią pracę mojego zestawu mogę osiągnąć tylko dzięki długiemu kijowi.

Podkreślę też, że są takie sytuacje kiedy krótkie kije też będą dobrze się sprawdzały ale takich sytuacji jest zdecydowanie mniej i najczęściej wygrywa długie wędzisko spinningowe.

Swoją opinię opieram na długoletnim wędkowaniu na wielu rzekach kleniowo-jaziowych, między innymi Wisła, Narew, Bug, Pisa, Omulew, Świder, Orzyc, itd.
Jestem przekonany w 100%, że na większości miejsc w których łowię wraz z przyjaciółmi, krótka wędka nie spełni swojego zadania. I podkreślę drugi raz, że nie chodzi mi o zasięg rzutu ale o sprawne kierowanie zestawem i co za tym idzie odpowiednie obłowienie miejscówki.

Tak sobie myślę, że jeżeli już kierować swój rozwój w kierunku castingu kleniowo-jaziowego to proponuje zbudować sobie jakiś kij castingowy na długim blanku spinningowym. Bo niby dlaczego nie? Dlaczego wszyscy cały czas piszą o tych króciótkich kijkach castingowych, zważywszy na to, że nawet najlepsi producenci wędzisk castingowych twierdzą, że coraz częściej odchodzi się od konstruowania krótszych kijów na poczet dłuższych (z wielu opini producentów castingowych wynika, że zawsze dalej i cielniej rzuca się z dłuższych kijów oraz w wielu przypadkach lepiej prowadzi się przynętę).


Oczywiście moja wypowiedź nie jest atakiem na castingowców bo jak wiecie sam łowię zarówno na spinning, jak i na casting. Sorki, że za każdym razem to podkreślam ale niektórzy castingowcy często odbierają takie posty jako atak skierowany w ich stronę. :D

#11 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 grudzień 2005 - 12:31

Bartek,

Mysle ze wiecej osob lowiacych klenie bardzo dobrze i bardzo intensywnie spotkasz z wedkami 390 cm niz 210 cm.

Plecionka to plecionka, zylka to zylka. Ja tez wole plecionke niz zylke. Ale jak prawie kazdy zaczep na plecionce strzela tak szybko ze nie zdazysz nawet wziac linki w palce by pstryknac to juz inaczej na to patrzysz. Kamieniska maja to do siebie ze zabijaja plecionki.

Ja na klenie pasjami nie chodze, wiec nie bede uzywal wedki 390 cm. Rognis ma taka wedke na klenie, ktora jest do tego stworzona i to widac. Mimo ze jest na blanku muchowym itd. Na niej czuc male woblerki...pewnie cos powie Sebek tez B)

W zeszlych latach mialem Avida 290 MF2 - Fast, linke 10 lb PP niewidoczna na tle nieba biala.
W tym roku juz nie mam ani Avida, ani linki 10 lb PP.
Ale to juz odmienna historia.

Jesli bedzie nam dane sie spotkac z wedkami nad duza rzeka, to chetnie poobserwuje jak lowisz castingiem w takich warunkach - bez zadnej ironii, czy czegokolwiek. Naprawde jestem ciekawy.

Guzu

#12 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 grudzień 2005 - 12:37

O!
Napisales w trakcie jak ja pisalem B) :unsure:

Guzu

#13 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 grudzień 2005 - 12:39

Nie odbieram żadnych postów jako atak :mellow:
Rozumiem Wasze przesłanki, ale dla mnie najważniejsze jest czucie...wszystkiego co się dzieje. Nie dam sobie wcisnąć, że więcej będę czuł na spinningowym dwuskładzie o dł.3m. Niemożliwe i tyle. Na tej samej zasadzie odpada dla mnei budowanie castingu o tej długości. Nie wezmę do ręki kija dłuższego niż 7' (lepiej 6'6'') i kropka :D Problem jest taki, że pewnie nie wielu z Was próbowało w ten sposób w ogóle łowić. Wiele osób kiedyś mi mówiło, że nie da się (lub nie ma sensu) łowienie pstrągów na casting. Mówili, że kij 2,40 to minimum, najlepiej 2,60-2,70 żeby lepiej prowadzić, rzucać itd. Po sezonie pstrągowym, który cały łowiłem na casting mam troszkę inne odczucia. Kijek jednoręczny 6' kijek 8-10lb i heja. Podaje przynęty precyzyjniej niż ze spina, prowadzę tak samo jak spinem (czasem wyciągne trochę rekę) itd itp. Więc ja również nie jestem sceptycznie nastawiony do dużej rzeki.
Guzu, zaprszam na dolną Wisłę. Właśnie tam ma zamiar szukać kleni i boleni z castingiem w łapie. Zobaczymy.

#14 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 12:42

@Bartek,

...Jednak wole więcej spadów na świetnie dobranym zestawie castingowym niż na 3m ciężkiej klusce, która nie przekazuje informacji...

- coraz bardziej przeginasz w kierunku castingu. Nie podoba mi się to, szczególnie, że masz naprawdę mało doświadczenia w łowieniu wielkorzecznym (szczere ale prawdziwe).

Chętnie pokarzę ci mój kijek kleniowo-jaziowy i zobaczysz, że tak samo dobrze przekazuje informacje od przynęty i brania ryby jak każdy inny kij castingowy tej klasy. Mój ulubiony kij ma 3,05m i jest bardzo czuły i bardzo lekki. Łowi się nim idealnie i bardzo, bardzo przyjemnie.
Stosuję też plecionki PP 8lb i nie zauważyłem aby były tak cienkie jak piszesz.

Poproszę o więcej doświadczenia na łowiskach kleniowo-jaziowych... bo aby budować jakieś teorie to trzeba łowić jakieś ryby conajmniej kilka-kilkanaście lat i co podkreślę trzeba je łowić z dobrymi rezultatami. :D

Jeszcze mam takie pytanie, dlaczego zawodowi wędkarze nie łowią kleni-jazi na krótkie kije, tylko najczęściej wybierają długie?
Znam odpowiedź, bo są po prostu 100 razy bardziej uniwersalne i sprawdzą się na większości łowisk.


@Marcinesz,
chętnie odpowiem na jakieś inne tematy kleniowo-jaziowe.
Ciągły spór casting contra spinning wyczerpał mnie całkowicie i już w sumie nie lubię wypowiadać się na te tematy. :(

#15 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 grudzień 2005 - 12:51

To nie sprowadzam to do sporu. Ja tylko wyraziłem swoje za i tyle. Doświadczenia na wielkiej rzeca nie mam i tego nie ukrywam. Będę go nabierał od wiosny 06. Natomiast naprawdę sporo czasu spędzam na rzekami pstrągowymi i wiem o czym mówie. Duża rzeka to po prostu powiększenie tamtych warunków. Skoro tam sobie radzę to i na Wiśle sobie poradzę.
To chyba jest logiczne, że 3m kij będzie sporo cięższy od 2m. To, że jeśli jest podzielony ma gorszą transmisję (oczywiście porównujemy ten sam materiał), która jeszcze dodatkowo dłużej idzie do ręki.
PP 8lb jest bardzo cienka, chyba, że nie jest oryginalna. Jeśli dla Ciebie za gruba, zawsze warto spróbować f/c który daje ponoć dużo większe czucie niż żyłka.
Czemu wybierają takie kije? Bo nie łowili na casting :lol: Podejrzewam, że jest to spowodowane tym, że muszą wyholować jak najwięcej ryb na zawodach i nie mogą sobie pozwolić na spady na plecionkach itd. Ja nie muszę i wole łowić wygodniej i przyjemniej.

Dziwi mnie tylko fakt, że na portalu który z założenia miał promować metody castingowe spotkać się można z takim negatywnym nastawieniem. Prawie każde czyjeś zapytanie w tym temacie kończy się dość nie miło. :wacko:
Dziękuję za dyskusję.
Pzdr


#16 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 13:00

Nie chce mi sie o tym gadac... :wacko:
Wyraze tylko swoj poglad, ze wedkowania nie da sie nauczyc siedzac przy komputerze albo przegladajac katalogi ze sprzetem.
Gumo

#17 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 13:08

@Bartek,

tu nie ma się na co obrażać i nikt dla nikogo nie jest niemiły.
Ja mam pytanie do castingowców z małym doświadczeniem z dużych rzek:
DLACZEGO nigdy nie słuchacie co mają do powiedzenia koledzy, którzy są bardziej doświadczeni od was?
Dlaczego tak zażarcie bronicie tego castingu, który tak na prawdę w wielu przypadkach nie będzie uniwersalny?
Wiem, że i od was można się czegoś nauczyć ale dlaczego wy nie chcecie uczyć się od innych?

Portal jerkbait.pl promuje na równi metodę castingową z metodą spinningową! My to widzimy racjonalnie i nie skręcamy bardziej w jednym kierunku.
Trzeba mieć pojęcie o różnych metodach, a nie z zamkniętymi oczami brnąć w jednym kierunku.
Na naszej stronie są użytkownicy, którzy łowią tylko na spinning, tylko na casting, a są też tacy którzy stosują te dwie metody.
Ja należę do tych, którzy stosują spinning i casting. Obydwie metody uważam za bardzo fajne i stosuję je tam gdzie wychodzi to najlepiej.

p.s.
Co do zawodowców, którzy według ciebie nie łowili na casting.
Jesteśmy w kontakcie z kilkoma znanymi wędkarzami Szymańskim, Jagiełło, Spępniem, Piskorskim, Hamerem, itd. Oni próbowali wielu metod, a także castingu. Według ich opini (podobnej do mojej) są to dwie różne metody i można je wykorzystać w wielu przypadkach, jednak podkreślają, że nie zawsze uda się łowić w tych samych warunkach krótkim kijem castingowym, jak i długim spinningiem. Jest wiele łowisk kiedy nie da się zastąpić jednego drugim.


#18 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 13:17

Łe che che - @Marcinez brachu - carramba - ale żeś dał czadu teraz :lol: :lol: :lol: szelma <_<

I to wszystko z wrodzonej niesmialosci (...)na takim portalu nie odważyłbym się rozpocząć od tematu innego niż z pogranicza castingu (...)

A Koledzy się przejęli B) Dobrze dobrze, musi być jakieś życie na osiedlu jak mawiał Sofronow :mellow:

Pozdruffka

#19 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 12 grudzień 2005 - 13:20

Dziwi mnie tylko fakt, że na portalu który z założenia miał promować metody castingowe spotkać się można z takim negatywnym nastawieniem.


Bartku, jerkbait.pl z założenia ma być stroną rzetelnie informującą o metodach spinningowego połowu ryb drapieżnych. Traktujemy wszystkie metody równoważnie. Szczególnie, ze względu na zamiłowanie, jerking oraz casting (moje ulubione metody). Niestety nie promujemy tutaj fanatycznego podejścia do wyżej wymienionych metod. Jeśli jedna z nim nie pasuje do połowu (mówię ogólnie, nie o tym szczególnym wątku), uczciwość i profesjonalizm, wymusza na nas uświadomienie czytelników gdzie występują problemy, a gdzie czerpiemy korzyści. I tak nigdy nie napiszę, że łowienie okoni na jerki jest optymalne tylko dlatego, że jestem maniakiem jerkowania (wolę je łowić na gumy z opadu). Moje podejście mi na to nie pozwala. Tak, więc myślę, że jak do wszystkiego w życiu należy podchodzić z pewną rezerwą.

Pozdrawiam serdecznie
Remek



#20 OFFLINE   Smaczek

Smaczek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 399 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 12 grudzień 2005 - 13:24

Rognis_oko- podzielam Twoje zdanie w 100%.
Coprawda sam nie bardzo lubię łowić klenie (traktuję to tylko jako letnią zabawę), ale prowadzić przynętę tam gdzie się chce i jak się chce (w przypadku dużej, uregulowanej główkami tak jak Odra rzeki) wygodniej jest na długim kiju. Zawodowcy z naszego rejonu uganiają się za tymi rybami z wekami o wiele przekraczającymi 3m. Po co?
Chcąc łapać na przelewie nie podłażą do niego blisko tylko wstawiają na długim kiju wobka. Poza tym długi kijaszek podniesiony do góry daje ten komfort, że żyłka nie trze o kamienie. Sam przerabiałem próby łowienia na krótki spinning kleni. Było branko, przejazd żyłką po kamieniach i luzik. Nie neguję tego, że da się łowić klenie i jazie na krótki kij (opcjonalnie z multikiem), ale efektywniejsze (może nie efektowniejsze) jest stosowanie dłuższych kijaszków. Faktycznie, czucie zestawu castingowego jest jakby lepsze, z drugiej jednak strony w przypadku akurat łowienia kleni, brania trudno przegapić(takie łupnięcia). Jako drugi przykład mogę podać łowienie na kamiennych opaskach podczas wysokiego stanu rzeki. Krótki kij nie pozwoli nawet sięgnąć poza podtopioną roślinność (podczas prowadzenia przynęty równolegle do brzegu). Sam jestem zauroczony castingiem, ale w pewnych przypadkach nawet nie będę próbował zastępować nim spinningu.
PS. Bardzo fajną i skuteczną przynętą na klenie i jazie są żuczki (waga około 1g). Da się tym w ogóle rzucić z multika? Nie pytam z przekory, a z ciekawości.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych