Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ultralight casting?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 grudzień 2005 - 13:25

Gumo jak zwykle sprowadzasz dyskusje do żenującego poziomu. Nie znasz mnie kompletnie więc nie wypowiadaj się na temat czasu jaki spędzam nad wodą czy jakie posiadam umiejętności.
Rognis, ja chce się uczyć, ale nie będę się uczył łowienia na spinning bo mnie to nie interesuje. Jeśli miałbym zrezygnować z łowienia kleni to zrobię to i tyle. Kocham casting i nie będę zmuszał się do katowania 3m kijem z kołowrotkeim.
Piszesz, że trzeba mieć pojęcie o różnych metodach...widzisz znam takie metody jak feeder, odległościówka, ale ich nie używam bo mnie nie interesują. Czemu ślepo brniesz w spinning? Łów szczupaki na grunt jak chcesz.
Mówisz nieprawdę piszac, że Szymański, Piskorski próbowali bo nie próbowali. MS nigdy nie łowił na casting w rzece, Pepe chyba też nie. Widzisz różnica między nimi a Wami jest zasadnicza. Jak z nimi rozmawiałem na temat pstrągów czy kleni na casting to nikt nie pytał dlaczego nie chce uczyć się od nich - co by nie było speców, tylko ewentualnie sugerowali, że mogą być problemy, starali się raczej pomóc a nie dać po łbie. Dlatego ich bardzo szanuję.
Proszę mnie już nie podpuszczać bo i tak nie będę odpowiadał pod tym postem.
Pzdr

#22 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 13:46

Remek, chyba juz czas...zamknac ten watek.

Nie wiem, gdzie wyczytales Buri o sobie. Celowo napisalem najkrocej jak mozna ale i to jak widac zostalo nadinterpretowane.

Marcinesz, gratuluje, chyba osiagnales swoj cel.

Gumo


#23 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 13:47

@Smaczek,

zgadzam się z tobą w 100 procentach. O to mi właśnie chodziło. W twoim opisie ewidentnie widać, że długie kije mają przewagę nad krótkimi. I w twoim opisie też widać, że nie chodzi o zasięg rzutu ale o odpowiednie podanie i poprowadzenie przynęty.


@Bartek,

nikt cię nie podpuszcza. Lubię jak piszesz ale powinienieś swoje opisy opierać na sprawdzonej wieloletniej praktyce. Wtedy będzie to bardziej obiektywne. :D

Nadal też nie rozumiem twojego stwierdzenia, że ... nie będę zmuszał się do katowania 3m kijem z kołowrotkeim....
Nie wiem dlaczego tak piszesz bo nie zauważyłem abym katował się 3m delikatnym kijem kleniowo-jaziowym. Mój kij jest idealnie dobrany do takiego połowu, jest lekki i bardzo czuły.
Zawsze wiadomo, że krótszy kij będzie lżejszy od dłuższego.
Ale @Bartek, mi w wędkarstwie chodzi głównie o łowienie ryb i dużą skuteczność, a dopiero na drugim miejscu o super wygodę łowienia.

Uważam także, że ślepo nie brnę w spinning bo tak jak już pisałem wielokrotnie jestem WIELKIM zwolennikiem zarówno CASTINGU jak i SPININNGU i łowię z dobrym rezultatem na to i na to(znowu musiałem to napisać bo przez parę lat wspólnego pisania na forach chyba tego nie zauważyłeś).

Zarówno Szymański, jak i Pepe łowili albo nadal łowią na casting. Jednak ich wybór padł na łowienie szczupaków z łodzi. Pepe to kocha, a Marek woli spinning.
I grubo się mylisz pisząc, że żaden z nich nie dał po łbie jak pytano się o np. łowienie pstrągów na casting.
Mam ci przypomnieć co napisał Pepe na swoim forum jak zadawaliście mu takie pytania?
Napisał - ...Dla mnie takie łowienie to zboczenie i totalna głupota...
Dlaczego tak napisał? Nie wiem.
Wiem jedno, że co do łowienia pstrągów na casting jestem podobnego zdania jak ty. To bardzo dobry wybór i wspaniale można połowić pstrągi krótkim castingiem, chociaż ja sam łowię je na krótki 2,1m spinning. :D



#24 OFFLINE   KOMANCZ

KOMANCZ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście

Napisano 12 grudzień 2005 - 14:01

Anlizowałem wypowiedzi Ultralightowego castingu, i skłaniam się do sposobu myslenia Bartosza! Nie zauwazyłem aby komukolwiek coś zarzucał.
Lubię jak piszesz ale powinienieś swoje opisy opierać na sprawdzonej wieloletniej praktyce. Wtedy będzie to bardziej obiektywne - Sebastian dla mnie to błędnie koło.
Tu chodzi o przekonania i wiarę w to co sie lubi. Zauważyłem, że na forum jak ktoś zada pytanie, drugi odpowie, to ten trzeci zaraz dopierdoli albo zganii a ten czwarty będzie udawadniać o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami ...... a piąty nic nie powie, pomysli, ze to jakieś wariactwo.
Przypominam sobie komentarze, jak przyjechalismy z kolegami na II Zlot Salmo do Wygonina, nie raz sie łąpię na tym ,że wciągam sie w spirale zakupów i eksperymentów, które i tak nic nie dają.
Dla mnie liczy sie konsekwencja i zamiłowanie do tego co się robi.

#25 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 14:50

Wiem @Robert o co ci chodzi ale w wędkarstwie głównie chodzi o skuteczność połowów. Przynajmniej jak tak uważam.
Wspaniale jest być w syntezie z naturą ale nasze hobby głównie polega na łowieniu ryb, a nie ciągłym mówieniu o sprzęcie.
Ja także nigdy nie ganiłem @Bartka za to, że łowi na casting bo sam to bardzo lubię, a nawet jakbym nie lubił to i tak zawsze mam szacunek do osób, które mogą mnie czegoś nauczyć.

Dla mnie też liczy się głównie konsekwencja i zamiłowanie do tego co się robi. Jednak uważam, że nawet jak się chce coś robić po swojemu to warto zwrócić uwagę lub posłuchać co ma do powiedzenia ten kto siedzi w jakimś temacie od dawna. Wówczas można powiedzieć wypróbuję swoje, poćwiczę i wtedy wrócić do tematu i ewentualnie się nie zgodzić...

A co do forum to uważam, że zawsze będzie tak jak piszesz i to bez względu czy to będzie nasze forum, czy inne, czy nie związane z wędkarstwem, itd. :unsure:

#26 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 14:53


Aha i dodam jeszcze, że bardzo broniłem się przed samym sobą aby brać udział w dyskusjach casting contra spinning bo uważam, że do niczego one nie prowadzą i zawsze każdy będzie miał swoje zdanie.
Jednak wziąłem udział w tym poście (czego teraz żałuję).
A wiesz dlaczego?
Bo uważam, że mam coś do powiedzenia w temacie łowienia klenio-jazi na dużych rzekach. Jeżeli nie miałbym bladego pojęcia w tym temacie to napewno nie zabrałbym żadnego głosu.


#27 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 12 grudzień 2005 - 15:20

Nie wytrzymałem i chcę dorzucić swoje 3 grosze.
Marcin pytał czy można łapać na UL casting klenio-jazie. Nie pytał o najlepszy kij czy najlepszy zestaw w ogóle tylko o zestaw castingowy. Odpowiem tak. Można !
Która metoda jest najefektywniejsza to nie wiem. Która najpopularniejsza -wiem. Jednak jak wszyscy piją czyściochę to będzie grzechem jak ktoś wypije kieliszek Jarzęniaku? Nawet jeżeli upicie będzie trwało trochę dłużej?...
Sebek zapytał dlaczego zawodowcy używają długich kiji do takich połowów. Odpowiem - nie wiem. Może nie wiem dlatego, że nigdy nie widziałem zawodowca łapiącego klenie zarobkowo. Ale mam inny przykład. Na pierwsze mistrzostwa świata w łapaniu pstrągów polska ekipa pojechała uzbrojona w najpopularniejsze kije. Nie tylko jako marka, ale i długość. Rok później pojechali z prywatnymi kijami o innej długości (krótsze) i innych producentów. Również zdobyli mistrzostwo świata. Czyli dlaczego Marcin nie może połowić sobie klenio-jazi krótkim kijem skoro mistrzowie świata tak łowią? Czy niepisana reguła min. 3 metry nad rzeką ma być dla niego wyrocznią? Żyje w demokratycznym kraju. Nie dla wszystkich maksymalna wydajność z łowiska jest nadrządna. Są ludzie którzy preferują doznania, a złowione n.p. szczupaki wypuszczają.
Uważam, że dobrze iż Buri jest takim fascynatem castingu. W takiej grupie, społeczności jak nasza powinni być różni fascynaci. Jedni kochają casting inni jerking, inni trola lub życie towarzyskie i tak to jest.
Do Marcina. Na klenie sugeruję zestawik troszkę mocniejszy n.p. typu L.

pozdrawiam

#28 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 15:54

A ja dodam tylko to co napisałem na samym początku tego postu:

Osobiście uważam, że da się łowić klenio-jazie zestawem castingowym. Tak na prawdę to wszystko się da. Trzeba tylko chcieć. :D

Myślę, że to stwierdzenie wystarczy jako odpowiedź na post Marcina. :wacko: Rozwijając swoją wypowiedź w tym poście, zależało mi aby być bardziej konkretnym i chciałem podzielić się swoimi spostrzeżeniami znad rzek.


Aha, @Andrzej co do wypuszczania ryb. Ja lubię być skutecznym i w odróżnieniu od większości wędkarzy, wypuszczam wszystkie złowione ryby, bez względu czy to szczupak, kleń, czy sandacz.
Nie wiem też co ma wspólnego łowienie pstrągów z łowieniem jazi-kleni na Wiśle?
Jak napisałem gdzieś powyżej ja też łowię pstrągi na krótkie kije i to bez względu na to czy kadra tak łowi, czy nie...

#29 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 12 grudzień 2005 - 16:03

Tu chodzi o przekonania i wiarę w to co sie lubi. Zauważyłem, że na forum jak ktoś zada pytanie, drugi odpowie, to ten trzeci zaraz dopierdoli albo zganii a ten czwarty będzie udawadniać o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami ...... a piąty nic nie powie, pomysli, ze to jakieś wariactwo.



#30 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 grudzień 2005 - 16:12

Marcinesz, gratuluje, chyba osiagnales swoj cel.
Gumo


Gumo, możesz jaśniej? Pytam, bo lubię jasne sytuacje, a ww. zdanie brzydko mi pachnie. Będę wdzięczny za wyjaśnienie.

Pozdro,
M.

#31 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 12 grudzień 2005 - 22:13

Łowienie Kleni i jazi nigdy nie nazwę ultralightem. Ale jak zaproszę kumpla na moje supertajne łowisko okoni (nie okonków) i ten przyjedzie z multiplikatorem to... wyproszę, no WYPROSZĘ z łowiska :D

#32 OFFLINE   Smaczek

Smaczek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 399 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 13 grudzień 2005 - 07:23

Cytat Marcinesza:
Co o tym myślicie - czy da się łowić uniwersalnie i komfortowo klenia i jazia sprzętem castingowym?
A jeżeli nie (nie do końca), to dlaczego?
Z jakich ograniczeń powinniśmy sobie zdawać sprawę, kompletując sprzęt do lekkiego castingu na te gatunki?

Co niektórzy próbowali tylko odpowiedzieć na to pytanie.
O o co ta cała Wielka draka w chińskiej dzielnicy? :huh:

#33 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 grudzień 2005 - 08:24

Ale jak zaproszę kumpla na moje supertajne łowisko okoni (nie okonków) i ten przyjedzie z multiplikatorem to... wyproszę, no WYPROSZĘ z łowiska :D


A dlaczego to? Jakie okonie tam łowisz???

Pozdrawiam
Remek



#34 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 grudzień 2005 - 10:42

Wyjasnilismy sobie z marcineszem sytuacje i przyznaje, ze nieslusznie Go posadzilem, on po prostu chcial uzyskac info na nurtujace Go pytania.
Pytanie:
Co o tym myślicie - czy da się łowić uniwersalnie i komfortowo klenia i jazia sprzętem castingowym?
Odpowiedz: Nie.
Watek toczy sie z przerwami od poczatku istnienia tej strony i mysle, ze zostalo powiedziane juz wszystko, co jest potrzebne do rozwiania watpliwosci. Inne watpliwosci sa mozliwe do zweryfikowania juz tylko z wedka w dloni.
Ja w kazdym razie bede sie staral nie wypowiadac na tematy okolo lekko castingowe...B)
Gumo

#35 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Napisano 13 grudzień 2005 - 11:14

Koledzy,
Na zielonym forum niemile widziane były wypowiedzi tych, którzy pisali, że da się złowić rybę na cokolwiek innego niż na Salmo...
Czyżby na naszym (w dalszym ciągu twierdzę, że niezależnym i obiektywnym) forum niemile widziane były wypowiedzi tych, którzy piszą, że nie da się łowić WSZYSTKICH GATUNKÓW RYB jedynie słuszną metodą??
Nie mam prestensji do Bartka, że preferuje TYLKO metodę castingową, czy do Gumo, że przedkłada tradycyjny spining nad multiki i casting. To własnie jest piękne w wędkarstwie, że metoda bywa czasami kwintesencją naszego hobby. Ale pamiętajmy o jednym - celem wędkarstwa jest łowienie ryb. Posiadanie sprzęty w jego najbardziej wyrafinowanych przejawach to zaś kolekcjonerstwo, też ciekawe hobby i pasja...
Pax vobiscum, Panowie!
Gadda
  • Alexspin lubi to

#36 OFFLINE   KOMANCZ

KOMANCZ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście

Napisano 13 grudzień 2005 - 11:19

Brawo Darek !
Nic dodać nic ująć ! Mądrego to i czasem warto posłuchać !

#37 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 grudzień 2005 - 13:34

Dzięki @Darek. :D
Dobre słowa.

#38 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 grudzień 2005 - 17:28

1. Dzięki @ Guzu, Rognis, Buri, Thymallus za Wasze (subiektywne oczywiście) odpowiedzi, które wiele mi wyjaśniły (choć nie wszystko, ale to raczej temat do pogadania przy piwie - najwyżej damy sobie po razie :mellow: :mellow: :mellow: i atmosfera od razu się oczyści ;) ;
2. Dzięki Darek, Smaczek, Komancz, Remek - za posty uspokajające

Cieszę się też, że z Gumo na priv-ie sobie wszystko (chyba) wyjaśniliśmy.

A tematu nie kończmy - jeśli ktoś chciałby jeszcze wyrazić swoje zdanie i odpowiedzieć na moje pytania, to będę mu bardzo wdzięczny. A w zestaw castingowy prędzej czy później raczej i tak zainwestuję - wątek ten miał mi po części odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej w lekki czy w cięższy. I wiele wyjaśnił. Ale dużo więcej pewnie wyjaśni praktyka i uśmiechnięcie się na którymś ze zlotów do kolegów, posiadających jeden lub/i drugi, aby porzucać i się praktycznie przekonać.

Pozdro,
marcinesz

#39 OFFLINE   Michumm

Michumm

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaNysa

Napisano 13 grudzień 2005 - 20:10

Gdzieś tam wyżej buri napisał, że łowienie ma być przyjemne, ja to potrzymuje. Nie bede na sile próbował zlowić tej ryby kosztem mojego niezadowolenia z róznych warunków, lowienie ma sprawiać przyjemność, obcowanie z przyrodą, to jest to, cieszenie się z każdej mile chwili spedzonej chwili nad wodą.

#40 OFFLINE   Pike

Pike

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 grudzień 2005 - 08:52

Czytając tą ciekawą dyskusje przypomniała mi się jedna wesoła anegdota, która kiedyś słyszałem:
Przychodzi facet do sklepu wędkarskiego i pyta czy są czarne twistery. Sprzedawca odpowiada, że niestety nie ma czarnych, ale za to ma wszystkie inne i wymienia kolory pokazując przynęty. Facet jednak ze skrzywioną miną mówi, że on chce tylko czarne. Zaciekawiony sprzedawca pyta, dlaczego akurat czarne? Facet odpowiada, że po prostu są najlepsze. Wtedy sprzedawca zadaje pytanie, czy facet próbował innych, na co ten z oburzeniem, po co mam próbować inne, skoro czarne są najlepsze!!!

Pozdrawiam wszystkich kolegów ze stałymi i z ruchomymi szpulami.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych