Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Trolling - jak ugryźć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1809 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Piasek

Piasek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 05:24

Witam. Szukałem trochę na forum jakichś wskazówek dla początkującego w trollingu, ale nie znalazłem. Gdzieniegdzie są porozrzucane szczątkowe informacje. Osobiście mam kilka pytań, np:

1.Jak ustawić hamulec kołowrotka, lekko - tak żeby lekki wzrost oporu przynęty powodował wysnuwanie linki, czy mocno ,tak żeby ryba natrafiła na silny opór i się sama zacięła.

2. Na jaką minimalną odległość, wypuszczać przynętę przy trollingu za szczupakiem, na płytkiej (głębokość 1,5 - 2,5 metra) i praktycznie bez uciągu rzece.

Na pewno jescze coś mi się przypomni, ale na razie akurat te pytania mnie najbardziej nurtują. Dzięki z góry i pozdrawiam.

Marcin Piaskowski



#2 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 06:09

informacji jest, wbrew pozorom, sporo ... dosyc duzo pisali: krzysiek, gumofilc, white willow, ja tez male conieco naskrobalem i jeszcze ze 3-4 osoby ... fakt, trzeba poszukac ... taki lajf :)

1. w zasadzie, nie inaczej niz podczas lowienia z rzutu? zapewne, w ktoryms momencie, kazdy wedkarz wie czy hamulec zostal wlasciwie ustawiony
2. sorry, ale jak odpowiedziec na to pytanie, nie wiedzac jaka 'glebokosc' pracy jest produktywna i jaki wabik bedzie prezentowany? sa sytuacje, kiedy wabik mozna prowadzic 3 metry za rufa, a czasami jest to 20 lub 30 metrow, w zaleznosci jak powyzej
  • gordon72 lubi to

#3 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 24 lipiec 2013 - 07:35

pierwsze to Musisz przygotować sobie odpowiedni sprzęt,
wędka na poczatek może byc zwykły spinning z niewielkim CW 40 do 60g i długości 270cm
plecionka czy żyłka trollingowa na dzień dzisiejszy jestem bardziej za plecionka (grubość 0,20) chociaż sa okresy w których łowie na żyłkę 0,40 do 0,45
kołowrotek mocny i niezawodny, multiplikator np. ABU ja w tym sezonie używam Penn Slamer 460 i na dzień dzisiejszy uzyskuje wysokie noty, mam tez corboss-a z metrycznym licznikiem, którym złowiłem sporo pięknych ryb w trollingu
przypon sporo było już o tym na forum, ja zdania nie zmieniłam: plecionka tytanowa (nie drut) i przypon o długości 60cm (sa brania do przodu, kiedy stosujesz małe przynęty to w takich przypadkach długość ta nie jest przesadna) z mocna i niezawodna agrafką, kiedy łowie z wykorzystaniem planetów stosuje przypony z grubego fluorocarbonu 0,8mm o długości nawet 1,2m wynika to z tego ze holuje rybę z planetem na lince (blokadę stanowi koralik)

przynęty: w zależności od łowiska (skuteczne zapewne będą te same przynętę co w spinningu)

silnik, wiosła: jesli silnik to elektryk zdecydowanie ma swoje walory (cisza), przekonania ze ryby podchodzą z ciekawości do pracującej spaliny sa pewnie potwierdzone nie jednym przykładem ale ja osobiście uważam, ze częściej płoszy i odstrasza niz je wabi, wada silniaka elektrycznego jest ograniczenie pojemności akumulatora, silny wiatr duża fala może okazać sie przeszkoda nie do przejścia, napęd wiosłowy ma same zalety; cisza, pełna ekologia i dla własnego zdrowia przydatna, a tak całkiem poważnie pływanie na wiosłach w trollingu jest bardzo skuteczne oczywiście nie na każdej wodzie sie da tak łowić

prędkości i technika pływania: tez sporo o tym znajdziesz na forum, trzeba kombinować, warto robić zakosy (rozsądne aby nie wkręcić linki w śrubę), pływać ze zmiennym tempem, przyspieszać zwalniać, szybciej a czasami wolniej zależy od przynęty pory roku, łowiska pory dnia, tego trzeba się samemu nauczyć

jak masz możliwość zabieraj kogoś ze sobą, nawet na płytszej wodzie kiedy szukasz pasma w którym najlepiej ryby reagują, zakładajcie dwie różne przynęty, np. wobler i przynęta gumowa, wobler tonący + wobler pływający, wobler + blaszka a nawet obrotówka, jeden niech puści przynętę dalej a drugi bliżej, na takiej płytkiej wodzie co podałeś skuteczne zapewne będą te same przynętę co w spinningu, nawet tonącego jerka można puścić do boju

trolling statyczny weka w uchwycie czy z reki? na to nie ma jednoznacznej rady, trzeba kombinować, sa dni ze mam tylko brania z prowokacji - wydaje mi się ze jest to kwestia wędkarskiego "nosa" / szczęścia

długość wypuszczania, przy małych głębokościach nie ma sensu wypuszczać dalej niż 40m (optymalne odległości 30-35m), na jeziorach puszczam swoje przynęty od 20 nawet do 110m, stosując woblery jest to proste i odległość wypustu nie ma takiego znaczenia jak przy przynętach gumowych, podsumowując długość wypustu i prędkość maja zasadniczy wpływ na głębokość pracy przynęty, musisz to dostosować do pasma wody, które chcesz obławiać

na poczatek wystarczy, nie będę się tu rozpisywał o windach trollingowych, parawanach, planetach i innych przydatnych gadżetach do tej metody

pozdrawiam i życzę powodzenia
trolling to metoda dla inteligentnych ;)

@Wojti


Użytkownik @Wojti edytował ten post 24 lipiec 2013 - 14:07


#4 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 lipiec 2013 - 07:43

Ad. 1 Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Ja ustawiam trochę lżej, szczególnie, jak łowię z uchwytu. Potem sobie dokręcam ciut. Mam taką zasadę, że zestaw 20lb przy rybie 90+ powinien oddawać linkę. Przy mniejszej - niekoniecznie. Używam kołowrotków z małym oporem startu: Lun i Morrumów.

 

Ad. 2 Nie bardzo wierzę w historie o trolowaniu "metr za silnikiem". Ale miałem wiele brań na przynęty prowadzone już 8-10m za łodzią, na wodzie od około metra wzwyż. Np. w tym roku na wodzie 1,3m wyhaczyłem szczupaka 93cm. Zatem można. Bywa jednak, że trolling na tak płytkiej wodzie jest mało skuteczny.

 

A poza tym lupa, lektura artykułów i wątków.



#5 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 lipiec 2013 - 07:48

Ad. Wojti - powiem przekornie: zacznij od uncjowego kijka (ca. 15-17lb), długiego i elastycznego, do tego kręcioł, który po mieści ok. 100m plecionki o odpowiedniej mocy. Ja poszedłem w ciężki sprzęt, teraz wróciłem do korzeni i mam o wiele więcej radości z łowienia...


  • Rynek lubi to

#6 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 08:54

Nie bardzo wierzę w historie o trolowaniu "metr za silnikiem"

 

nikogo do wiary w historie o trolowaniu "metr za silnikiem" nie obliguje :)  zwlaszcza, ze napisalem:

 

sa sytuacje, kiedy wabik mozna prowadzic 3 metry za rufa



#7 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 24 lipiec 2013 - 09:01

Panowie- dla mnie ten wątek także jest przydatny. Chcę w tym roku połowić też na troling , taki podstawowy , z ręki , bez żadnych "ustrojstw" typu  windy itp.

Wiem że jest coś napisane w innych wątkach ale..........ale to tak jak z "Wiadomościami wędkarskimi' - wszystko było wcześniej napisane ;) .

Pytania będą sie powtarzać a Wy ( i ja także ale w innych wątkach) będziemy dzielić sie od nowa swoimi wiadomościami. I zawsze coś nowego dojdzie bo i dochodzą nowe doświadczenia :)



#8 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 lipiec 2013 - 09:04

nikogo do wiary w historie o trolowaniu "metr za silnikiem" nie obliguje :)  zwlaszcza, ze napisalem:

 

A ja nawiązywałem do historii o kolegach z Siemianówki, którzy w ten sposób trolowali na Nogacie Karasiami 11 - tak przynajmniej wieść gminna niesie/niosła


Użytkownik krzysiek edytował ten post 24 lipiec 2013 - 09:13


#9 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 24 lipiec 2013 - 09:13

ale od czegoś trzeba zacząć jeśli się nic nie wie.

Polecam na początek wejść w zakładkę z "artykułami" i przeczytać.

Jest tam kilka dość obszernych artykułów napisanych przez Krzyśka które na pewno rozwieją wiele wątpliwości i odpowiedzą na wiele pytań.

Swoją drogą polecam artykuły Krzyśka bo zawierają wiele informacji ciekawie opisanych i dobrze je się czyta.


  • Bolesław lubi to

#10 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 24 lipiec 2013 - 09:15

Generalnie mam tylko silnik elektryczny. Na jakim biegu najlepiej łowić . Nie mam maksimizera więc muszę nastawiać biegi, nie ma płynności.

Troling w moim przypadku będzie odbywał sie podczas przemieszczaania pomiędzy miejscówkami . Na dadaju nie wiem jak to będzie ale na moim akwenie (Przeczyce) to czasami 5 minut płynięcia a czasami 30 minut .W jedną stronę .

Generalnie na swoich akumulatorach ( 2 akumulatory po 80Ah) na 3 biegu mogę pływać non stop prawie 8 godzin , może to kwestia tego ze ponton stawia mniejszy opór w wodzie niż łódka



#11 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 lipiec 2013 - 09:23

Tyle, że do tej pory w artykułach unikałem wchodzenia w kwestie sprzętowe, bo co kraj, to obyczaj, co głowa, to rozum. W dodatku można powiedzieć, że w tym roku moje podejście do trollingu zatoczyło koło i łowiłem podobnie jak na początku przygody ze szwedzkim trollem, tylko skuteczniej ;) Czym mocno utwierdziłem się w wierze, że łowiska mają swoją indywidualną specyfikę (którą można oczywiście jakoś usystematyzować) i trzeba się do niej dostosowywać mimo posiadania indywidualnych skrzywień i preferencji.

 

Mam sporo (być może ciekawych, choć raczej nie odkrywczych) przemyśleń odnośnie tej specyfiki właśnie, uzależnionej od składu gatunkowego i migracji drobnicy, oraz topografii, batymetrii łowiska, szerokości geograficznej i pory roku.



#12 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 lipiec 2013 - 09:26

Generalnie mam tylko silnik elektryczny. Na jakim biegu najlepiej łowić . Nie mam maksimizera więc muszę nastawiać biegi, nie ma płynności.

Troling w moim przypadku będzie odbywał sie podczas przemieszczaania pomiędzy miejscówkami . Na dadaju nie wiem jak to będzie ale na moim akwenie (Przeczyce) to czasami 5 minut płynięcia a czasami 30 minut .W jedną stronę .

Generalnie na swoich akumulatorach ( 2 akumulatory po 80Ah) na 3 biegu mogę pływać non stop prawie 8 godzin , może to kwestia tego ze ponton stawia mniejszy opór w wodzie niż łódka

 

Mniejszy opór? Może na jałowym biegu. Przy wyższych prędkościach - wątpię.

 

A na jakim biegu pływać? Odpowiem tak: przeciętna prędkość trola za szczupakiem to 2 do 5 km/h. Najczęsciej troluję 3-4,5km/h. Ale w tym roku złowiliśmy rybę i przy 7km/h - chciałem szybko przepłynąć przez zatoczkę o metrowej głębokości. Wział całkiem długi szczupak, ale o pokroju ciałą węgorza niemalże...



#13 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 24 lipiec 2013 - 09:49

Mniejszy opór? Może na jałowym biegu. Przy wyższych prędkościach - wątpię.

 

A na jakim biegu pływać? Odpowiem tak: przeciętna prędkość trola za szczupakiem to 2 do 5 km/h. Najczęsciej troluję 3-4,5km/h. Ale w tym roku złowiliśmy rybę i przy 7km/h - chciałem szybko przepłynąć przez zatoczkę o metrowej głębokości. Wział całkiem długi szczupak, ale o pokroju ciałą węgorza niemalże...

W tym roku będzie mi lżej dopasować prędkość bo wreszcie mam echo z GPS pokazujące prędkość.

Krzysiu - przeczytałem artykół  o trolingu i widzę że przede mną ocean pracy i zbierania doświadczeń.

Największy problem to chyba teraz silnik , na moim akwenie (akwenach w sumie) jest zakaz pływania na spalinach więc mam silnik Rhino Zebco Vx 44 . Na jeden wyjazd w roku gdzieś tam nie opłaca mi się kupować nawet najprostszej spaliny.Generalnie 99% pływania mam na akwenach z zakazem spaliny



#14 OFFLINE   Piasek

Piasek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 09:54

Wędkę, którą myślę trollingować zrobiłem z myślą o castingu, ale myślę że od biedy do trolla się nada. A mianowicie zrobiłem sobie kijek na blanku Batsona SPG 785. Kołowrotek shimano caenan. Fajnie mi się tym rzuca, szczupaczek 78 cm też wyjęty.
Na początku myślałem o pecionce do trollingu, ale jak poczytałem o wędziskach bardziej typowych do tej metody (dłuższe), to zdecydowałem się na żyłkę ze względu na jej rozciągliwość.
Łowię głównie z kajaka. Prędkość trollingowa to lekki spacerek. Parę kilometrów na wiośle mogę zrobić.
Chciałbym popływać na Nogacie za szczupakiem, a na wiosnę myślę odwiedzić zatokę pucką za trocią.
Za wszystkie rady szczerze dziękuję.

Użytkownik Piasek edytował ten post 24 lipiec 2013 - 10:12


#15 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 24 lipiec 2013 - 10:01

..... na wiosnę myślę odwiedzić zatokę pucką za trocią.....

Za wszystkie rady szczerze dziękuje.

 

to zupełnie inny temat, zupełnie inny sprzęt i przynety, zupełnie inne emocje podczas holu ryby

w jednym wątku nie ma co tego mieszać


Użytkownik @Wojti edytował ten post 24 lipiec 2013 - 10:02

  • Arturrr i JakubUrsynpw lubią to

#16 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 24 lipiec 2013 - 10:08

Trolinguję na wiosłach i tylko wahadłami 95%. Czasami zdarza mi się wpłynąć na wodę o głębokości 2,5 metra. Używam wtedy lekkich dużych Gnomów PN. Linkę wypuszczam na jakieś 30-40 metrów i w tempie 2,5-3 km/h (GPS przed nosem) prowadzę przynętę. Wahadło idzie tuż nad pasem roślin (1-1,5 m). Brania są gwałtowne, szczupak często zaraz po uderzeniu wyskakuje nad wodę. Kij osadzony w uchwycie, hamulec dokręcony w miarę mocno. Wszystko zależy od kija i uchwytu czy wytrzyma pierwszy atak. Kij ma zawsze asekurację odpowiedniej linki uwiązanej do relingu. Tak na wszelki wypadek. Stosuję CTS-y 20-30 lb, 7 i 8'. Ten ostatni ulubiony. Mniejsze moce nie wchodzą w rachubę ze względu na przynęty (wahadła 30-52 gram max 62) jak i głębokość prowadzenia, częste podczepienia o dno, siłowe zrywanie + bezwład rozpędzonej łodzi przy zaczepie zanim sięgnę kij z uchwytu i odpowiednio poluzuję hamulec. Zacięcie sandacza w uchwycie wymaga mocno dokręconego hamulca. Branie suma w takich okolicznościach bezcenne. Kilka fotek: znajomi na łodzi, kije w uchwytach, samotny wędkarz kij oparty o ławeczkę, wahadła do trolingu...

 

 

 

4nsd.jpg

 

5bvf.jpg

 

v79d.jpg

 

qwal.jpg


  • Guzu i kocmyrz lubią to

#17 OFFLINE   janih

janih

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 469 postów
  • Lokalizacjanad wodą

Napisano 24 lipiec 2013 - 10:42

tez ostatnimi czasy sporo troluje

 

co do ostawień hamulca zawsze robię w ten sposób - na ile się da

 

jeśli nastawiam się na okonie których szukam na ogol do 3m woblerami schodzącymi na 2,5/3m to hamulec ustawiam delikatnie

 

ze względu na miękkie pyszczki które mogą się uszkodzić okonkom

 

jeśli pływam szybciej i szukam szczupaka,sandacza itp większymi woblerami(4-4,5m) to dokręcam hamulec na tyle by w razie ewentualnego zaczepu

 

odpuścił

 

myślałem ostatnio o trolowaniu  blachami typu alga - może spróbuję u Siebie

 

trolluje dopiero od maja wiec nie dlugo:)



#18 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 lipiec 2013 - 11:07

Coż trolowanie na wiosłach jest dobre, ale na niezbyt długie sesje i małe zbiorniki. To samo tyczy elektryka. Podobnie trolowanie żelaztwem (i z dopałami) ma swoje ograniczenia. Przy stopie zestaw grzęźnie w dnie. Myślę, że jednak podstwową przynętą trollingową jest i będzie wobler. Nie dotyczy to tylko zbiorników o rzadko spotykanej specyfice (np. J. Żarnowieckie).



#19 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 24 lipiec 2013 - 13:11

..... Nie dotyczy to tylko zbiorników o rzadko spotykanej specyfice (np. J. Żarnowieckie).


chętnie wypróbuje przynęty z Żarnowca na innej wodzie i jestem przekonany ze tez będą skuteczne ;)
/ja bez gum na dalsze wyprawy się nie ruszam/

przynęty gumowe i wprowadzenie ich w opad - gwarantuje, ze nie oprze sie temu żaden szczupak, tonącym woblerem tego nie da się zrobić
oczywiście wobler pływający to bardzo skuteczna bron ale jak wspominałem juz nie raz
trzeba umieć wykorzystać pełen potencjał danej przynęty

to co Koledzy napisali wyżej, duże blachy w trollingu sa chyba bardzo niedoceniane a wiem, że sa bardzo skuteczne

podsumowując, w zależności od pory roku, dnia czy danego łowiska warto mieć kilka różnych przynęt imitacje główny pokarm drapieżnika
gdyż nigdy nie wiadomo co danego dnia nas spotka
(pewne klasyki tj.magnum, karaś, przynęty gumowe typu bullgod... były juz omówione w rożnych artykułach)

na płytkie wody zastosował bym woblery mniejsze tj. Sting, WhiteFisha 13cm no i oczywiście Skiner 15cm
a i guma 15cm na główce 12-15g tez da rade

Użytkownik @Wojti edytował ten post 24 lipiec 2013 - 13:29


#20 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 lipiec 2013 - 13:33

Na rybnych wodach, na których łowiłem w tym roku, w których szczupaki były złe i głodne (mimo że opchane rybami) guma przegrywała z dużym woblerem, wobler przegrywał z małym agresywnie pracującym woblerem, a agresywnie pracujący wobler przegrywał z wielką dzwoniącą obrotówką, która wyciągałą ryby z takich dziur, nad którymi wobler przepływał niezauważony. W większości przypadków szkoda silkonu na SE wiosną i latem. Wystarczy popatrzeć na arsenały trolling teamów. Wbrew pozorom nie tylko Polacy potrafią łowić ryby.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych