Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Trolling - jak ugryźć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1809 odpowiedzi w tym temacie

#1121 OFFLINE   esoxlucius1

esoxlucius1

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaWschód

Napisano 11 wrzesień 2018 - 22:13

W teorii każda górka jest rybna ale tak nie jest , są miejsca ciągnące się kilometrami gdzie jest pustynia. Panowie ze sklepu polecili bombera 15A który odrazu zrobił robotę , pierwszy wieczór i po zmierzchu padło kilka szczupaków. Jest tak jak pisał Krzysiek małe wobki o wąskiej pracy , gumy zero, mikołajki zostały na kamieniach, duże woblery zero efektu (magnum fmag cdmag, maxfish 18/25, Whitefish,) Karasie zero . Tylko smukłe woblery dają efekt. Co ciekawe na woblery fluo za dnia siadają pojedyncze trocie

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

#1122 ONLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 12 wrzesień 2018 - 07:14

Czy piszesz o jeziorze Storsjon, połączonym waskim przepływem z drugim mniejszym jeziorkiem, z którego wpływa się pod betonowym mostkiem na kolejne małe jezioro?


Byłeś u Johnego?


Pozdrawiam
Daniel

#1123 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 wrzesień 2018 - 07:15

Hmmmm... Kiedy jesteś na wodzie o pow. kilkuset km2 i nie wiesz, co dalej, to masz prze...rybane ;) :)

 

Powiem Ci, co ja bym zrobił na tak wielkiej wodzie, choć zdaję sobie sprawę, że to może wnieść do tematu mniej niż zero. Po pierwsze, przy zastrzeżeniu, że to nie zawsze możliwe (wiatr, fala, odległość), łowiłbym w tej części jeziora, gdzie jest najbardziej urozmaicona linia brzegowa (zatoki, cyple), gdzie są wyspy, ew. wypłycenia, górki, kamieniska, etc. Z moje skromnego doświadczenia wynika, że na szwedzkich jeziorach przepływowych nie ma większego znaczenia, czy łowisz na dopływie, czy pod tamą. Najlepsze wyniki mieliśmy zawsze w miejscach, który były bardzo "szczupakowe". Powody ich "szczupakowości" były różne, ale sprowadzały się zawsze do obfitości skupionego pożywienia (koregonidy, lipienie, okonie, a rzadziej oringi, które się nie skupiały, tylko pływały w toni). 

 

Po drugie w dzień łowiłbym na trolling z psami na 6 zestawów, rozstawionych tak szeroko, jak tylko fala i wiatr pozwoli. Psy z masztów, zestawy raczej lekkie, takie w klasie 17-20lb, przynęty małe, ale zróżnicowane. Myślałem, że nie ma to aż takiego znaczenia, ale się myliłem. Przykład? W tym roku odwiedziłem moją ukochaną wodę po długiej przerwie. Byłem pewien, że TTM15 jest tam skończonym mistrzostwem świata (tak, wobek 9 cm). Okazało się, że Shad Rap 8 (to nie pomyłka) i 9 po prostu TTM-a zdeklasował. Co ciekawe ryby w te upały były tak zfochowane, że wchodziły głównie z psów. Przypadek? Nie sądzę :) Z wielkością nie wychodziłbym poza Whitefisha 13DR, X-Rapa 14 i FMAG-a 14. Punkty charakterystyczne w których zaliczyłem branie (zatoka, wypłycenie, podwodne przedłużenie cypla, burtę, górkę) obławiałbym również z ręki, przede wszystkim wieczorami i rano: gumą, ale raczej niezbyt dużą (tak 12-15cm), jerkami do 15cm (na większe przestawiam się dopiero po namierzeniu naprawdę dużych ryb), lotnymi woblerami typu X-Rap 10 i 12 cm (czasem czynią cuda) i mikołajem.

 

Jakby szczupaki nadal nie chciały współpracować, to raczej przestawiłbym się na wyłączny płytki trolling za oringiem, szczególnie jeżeli temp. wody oscylowałaby wokół 10-12 st. C. Nie tylko na otwartej wodzie, ale również w miejscach charakterystycznych jw. Ładne oringi potrafią wchodzić w brzegi, szczególnie na nocne żerowanie. Zaznaczam, że w całkowitych ciemnościach nigdy nie łowiłem. Jeżeli trafiają Wam się małe, to z pewnością są i duże. Z resztą powszechnie wiadomo, że Storsjon to pstrągowa woda. Jeżeli jednak temp. wody przekracza 14 st. to ryb trzeba szukać głębiej, szczególnie w dzień i płytko będą przebywać tylko okresowo. Jak żerują, to spokojnie zeżrą wobler przeznaczony dla szczupaka. Ja w tym roku trafiłem dwie ryby 60+ na Bustera 15 (z rzutu) i X-Rapa 14 (z trolla z łapy). Przywaliły tak, że w barku poczułem ;) 

 

Jakby i ta nadzieja zawiodła, to dłubałbym lipasy z burt i kamienisk. Świetnie reagują na małe wobki, a nawet takie do 6-7cm, obrotówki, wahadłóweczki. Zabawa jest przednia, ryby silne (na sprzęcie klasy 10-12lb dają naprawdę dużo frajdy), sztuki 40+ to norma, b. dużo jest ryb 45+. 50+ to już okazy, ale moim zdaniem macie na nie duże szanse. Połamania!



#1124 OFFLINE   tomaszGD

tomaszGD

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kot

Napisano 12 wrzesień 2018 - 08:37

Jestem na jeziorku storsjön środkowa Szwecja wysokość Trondheim. Mimo fajnej jesiennej pogody słabo jest że szczupakiem złowiliśmy tylko kilka szczupaków z czego największy 88. Głównie trafiaja się okonie 35 i to dużo dodatkowo kilka małych troci. Koncza nam się pomysły a wyjazd się kończy za 3 dni , może ktoś z kolegów coś podpowie łowimy głównie na trolling wszystko było testowane , najlepsze wyniki na malutkie minnowy i Salmo Whacky

Jeśli możecie spróbujcie przeskoczyć na sąsiednie jezioro: https://www.google.p...33!4d14.5795971

 

Miejscowy lekarz, który wyciągał mi w Bracke kotwicę z palucha, pokazywał zdjęcia szczupaków z tego jeziora. Szczupaków należy szukać w północnej części jeziora od miejscowości Hackas do Faker.

 

Namiary na slip:

https://www.google.p...55!4d14.5546537


Użytkownik tomaszGD edytował ten post 12 wrzesień 2018 - 08:44


#1125 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 wrzesień 2018 - 08:56

Ciekawie to wygląda :)

Bardziej szczupakowo, a mniej pstrągowo. Szczególnie północ.



#1126 OFFLINE   tomaszGD

tomaszGD

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kot

Napisano 12 wrzesień 2018 - 08:59

Ciekawie to wygląda :)

Bardziej szczupakowo, a mniej pstrągowo. Szczególnie północ.

Miałem testować jezioro Nakten w tym roku, ale ostatecznie odwołaliśmy rezerwację i pojechaliśmy dalej na północ w rejony Sorsele...



#1127 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 wrzesień 2018 - 09:03

Pewnie Was ten Faker wypłoszył ;)


  • sucks_one lubi to

#1128 OFFLINE   tomaszGD

tomaszGD

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kot

Napisano 12 wrzesień 2018 - 09:06

Pewnie Was ten Faker wypłoszył ;)

:) byliśmy przygotowani, ..przynęty 30cm+;)

 

wypłoszyła pogoda, upały...


  • krzysiek lubi to

#1129 ONLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1373 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 12 wrzesień 2018 - 09:08

To Storsjon ma pow. ok.50 tys.hektarow,ciezko polowic na takiej wodzie z biegu.

A Bomber 15cm Deep,to moj ulubiony wobler toniowy.


Użytkownik Darek64 edytował ten post 12 wrzesień 2018 - 09:11


#1130 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 wrzesień 2018 - 10:06

To Storsjon ma pow. ok.50 tys.hektarow,ciezko polowic na takiej wodzie z biegu.

A Bomber 15cm Deep,to moj ulubiony wobler toniowy.

 

To zależy, czy ma charakterystyczne obszary.

Nam się zdarzyło bardzo fajnie połowić na wodzie o pow. blisko 20 tys. ha (200 km2) :)

 

Ale pewnym jest, że im mniejsza woda, tym łatwiej ją rozpracować. Tylko po pewnym czasie może nie być co łowić, bo ryba będzie skłuta...


Użytkownik krzysiek edytował ten post 12 wrzesień 2018 - 10:09


#1131 ONLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1373 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 12 wrzesień 2018 - 10:12

To jeszcze zalezy czy jestes mobilny,bo jezeli masz baze z lodka w malo atrakcyjnej czesci jeziora,to do lepszej ,moze byc troche daleko doplywac codziennie na tak duzym jeziorze.



#1132 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 wrzesień 2018 - 10:18

Szczególnie słabo to wygląda przy złej pogodzie.



#1133 OFFLINE   esoxlucius1

esoxlucius1

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaWschód

Napisano 12 wrzesień 2018 - 22:11

Pogoda jest taka że zmienia się co kilka godzin raz jest ok a za chwilę fale po 2m i już nie jest ciekawie. Na echu ryby mnóstwo ale to głownie okonie lub oringi. Szczupaka mało , bierze na przynęty bez reguły , dzisiaj np ( pomijajac że woda się wlewała już do łódki momentami) bral i na Whacky i na Skinnera i na Dorado Tempter największego kolory od natural do fluo. Zero reguły , wieczorem kilka okoni na "wacka" i tyle, duża woda dużo ryb ale jednocześnie ciężka dla wędkarzy

#1134 OFFLINE   Baars

Baars

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • Lokalizacjaokolice Odry...
  • Imię:Wojtek

Napisano 13 wrzesień 2018 - 09:08

Fale po 2 metry i jesteście na wodzie
i jeszcze łowicie ryby?
Gratuluję umiejętności i " odwagi "
  • Guzu i buszmen lubią to

#1135 OFFLINE   esoxlucius1

esoxlucius1

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaWschód

Napisano 13 wrzesień 2018 - 09:58

A gdzie jest napisane że łowimy przy takiej fali? Jak się zaczyna robić nieciekawie to trzeba uciekać do brzegu i czekać na poprawę albo powoli wracać przy samym brzegu.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

#1136 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 wrzesień 2018 - 10:06

Zła pogoda nie wyklucza brań, czasem wręcz przeciwnie. Ale niestety utrudnia albo wręcz uniemożliwia łowienie. My w tym roku trafiliśmy 2 dni z wiatrem 11 m/s i 1 z wiatrem do 14 m/s. Ten jeden odpuściliśmy. Przez dwa chowaliśmy się "po krzakach".



#1137 OFFLINE   esoxlucius1

esoxlucius1

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaWschód

Napisano 13 wrzesień 2018 - 10:10

Stosujemy taka sama taktykę , jak się da płynąć w miarę to łowimy i szukamy ewentualnie chowamy się za wyspami lub zawietrznym brzegiem ale trzeba najpierw do niego dopłynąć

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

#1138 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 30 wrzesień 2018 - 15:03

Czy jest jakaś alternatywa dla praktycznie niedostępnego Ugly Sticka , szukam takiego kijka który ma szklana szczytówkę tak aby pokazywał ładnie pracę mniejszych przynęt a jednocześnie miał tyle mocy żeby dał radę większym przynetom

#1139 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 30 wrzesień 2018 - 15:58

Czy jest jakaś alternatywa dla praktycznie niedostępnego Ugly Sticka , szukam takiego kijka który ma szklana szczytówkę tak aby pokazywał ładnie pracę mniejszych przynęt a jednocześnie miał tyle mocy żeby dał radę większym przynetom


Wiele zależy od budżetu i oczekiwanej mocy takiego wędziska

#1140 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 wrzesień 2018 - 16:10

Czy jest jakaś alternatywa dla praktycznie niedostępnego Ugly Sticka , szukam takiego kijka który ma szklana szczytówkę tak aby pokazywał ładnie pracę mniejszych przynęt a jednocześnie miał tyle mocy żeby dał radę większym przynetom

Będę wkrótce sprzedawał jednego albo dwa takie Ugly Sticki. 25 LB i 40 Lb. Odezwij się na priv ale będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych