Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Trolling - jak ugryźć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1809 odpowiedzi w tym temacie

#1661 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 03 grudzień 2021 - 09:12

Nie wiem czy zdyscyplinowane.
To poprostu jest przetestowane przez x lat
Jeśli branie nie następuje w tym czasie to ja odpuszczam. Nie mam water wolfa żeby obserwować czy szczupak płynie i jak długo płynie.
Może jak jest nie aktywny to podąża za przynętą. Ale jak jest aktywny to u mnie tak to wygląda🙂

Użytkownik nurek28 edytował ten post 03 grudzień 2021 - 09:13


#1662 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 grudzień 2021 - 09:33

Z moich obserwacji wynika, że ryba potrafi płynąć za przynętą kilkanaście- kilkadziesiąt sekund od zaobserwowania na echu albo pierwszego kontaktu. Faktycznie często branie następuje w ciągu kilku, ale nie chcę tworzyć statystyk (czy jest to 20, 50, czy 80% przypadków, bo to zależy od wielu czynników). Kiedy nie mam brania w tym czasie - zaczynam pracować przynętą. Nie liczyłem również ile ryb łowię z prowokacji (w tym w sytuacjach jw.) ale subiektywnie uważam, że dużo. Na dziś uważam, że skuteczny sposób prowokacji zależy od rodzaju przynęty i typu łowiska. Być może od intensywności żerowania. Nie dzielę ryb na aktywne i nieaktywne. Pomiędzy pomiędzy intensywnym żerowaniem a jego całkowitym brakiem jest wiele odcieni szarości. W tym roku miałem srogie lekcje na płytkiej wodzie, gdzie liczba odprowadzeń i wąchnięć doprowadzała mnie niekiedy do rozpaczy (po jakimś czasie się przyzwyczaiłem). A potem się okazywało, że na odpowiednią przynętę, odpowiednio podaną, można było całkiem sensownie połowić...


  • BOB lubi to

#1663 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 03 grudzień 2021 - 09:43

Całe szczście że nie kupiłem nowego echa z technologią pozwalającą śledzić przynęte w trolingu tylko posłuchałem Macieja K😁.

Użytkownik nurek28 edytował ten post 03 grudzień 2021 - 09:44

  • S.N. lubi to

#1664 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 grudzień 2021 - 10:12

Całe szczście że nie kupiłem nowego echa z technologią pozwalającą śledzić przynęte w trolingu tylko posłuchałem Macieja K.

 

Jeżeli pozwala również śledzić rybę (a ta płynie zazwyczaj bardzo blisko), to mógłbyś tego nie wytrzymać nerwowo ;)


  • CLAUDIO i nurek28 lubią to

#1665 OFFLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Napisano 03 grudzień 2021 - 10:42

Piszecie o Panoptixie? Próbowałem śledzić przynętę 20m za łódką i bardzo słabo to wygląda



#1666 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 03 grudzień 2021 - 11:23

Przemek myślałem o windzie żeby przynęta była jak najblizej łodzi z 5 m wypustu i ogień.
Krzysiek wiem że bym nie wytrzymał denerwuje się jak 4 raz napływam na zapis i nic.😉

Użytkownik nurek28 edytował ten post 03 grudzień 2021 - 11:23

  • golenia lubi to

#1667 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 03 grudzień 2021 - 12:41

Łowie ale nie w trolingu.
Mam tyle wody że nie musze.
U mnie w strefue ciszy nie ma jeziora w którym jest duża populacja szczupaka takiego powiedzmy powyzej 80cm.

W ostatnich latach gdy jechałem na Mazurskie jezioro objęte strefą ciszy, wyniki były bardziej niż przykre a rybak wieczorem płynął na spalinie spr sieci. Więcej zaufania mam do zbiorników gdzie można pływać wszystkim.

#1668 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 03 grudzień 2021 - 12:46

O rybakach nic nie mów któregoś roku przepływają obik mnie rybacy macham rękami i pytam czemu postawili tu siatki a oni mowią my widzimy gdzie ty łowisz i co łowisz. I teraz staram się wypływac poza zakres ich wzroku i dopiero zaczynam.

#1669 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 03 grudzień 2021 - 13:33

Podobną pogawędkę miał Bob na Warmii, spotkanie z rybakami okazało się na tyle groteskowe że napisał o tym artykuł do Wędkarskiego Świata ,, okoń po 1,2 zł,, o ile dobrze pamietam tytuł… może sam opowie :)
Wracając do mojego pytania o multiplikator polecicie coś konkretnego w przystępnej cenie ?
Edyta: tak by waga była niższa niż 0,5 kg :)

Użytkownik Radbraw edytował ten post 03 grudzień 2021 - 13:35

  • BOB lubi to

#1670 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 grudzień 2021 - 16:53

Piszecie o Panoptixie? Próbowałem śledzić przynętę 20m za łódką i bardzo słabo to wygląda

Jaki masz przetwornik live? Im starszy, tym lepszy- serio. Zasada niższych khz obowiązuje- im mniej , tym dalej widać. Ja już windę mam, stary lajwsajt lowrance będzie się gapił w nią, a do przodu to co inne będzie grane, ale to już pewnie w nowym sezonie od maja, bo teraz pogodowa ruletka.



#1671 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 03 grudzień 2021 - 17:14

Maciek jak ogarniesz wszystko to przyjeżdżaj nagramy film jak szczupak reaguje, czy płynie za przynętą ile czasu płynie, i ile potrafi się podnieść do przynęty
  • S.N. lubi to

#1672 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 grudzień 2021 - 18:27

Chyba tak, bo u mnie to raczej pustynia jest. 



#1673 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 03 grudzień 2021 - 18:57

Chyba tak, bo u mnie to raczej pustynia jest.


Jaki zasięg można uzyskać w takim obrazowaniu ?

#1674 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 grudzień 2021 - 19:08

Jaki zasięg można uzyskać w takim obrazowaniu ?

to zależy od wersji softu, niestety, ta co musiałem załadować skróciła zasięg livesight do nastu metrów, ale to do obserwacji kulki wystarczy w trollo, z rsztą ja mam trochę inny koncept na to, bardziej interesuje mnie napływanie na konkretną rybę i podlewarowanie kuli nieco powyżej głębokości namierzonej ryby, liveigth ma mi na to dać czas

Active target od Lowrance ma zasięg 25 dużej przynęty spokojnie, ale to na dużym ekranie już musi być, natomiast problem jest gdzie indziej- szerokość wiązki skanującej to na tym dystancie +/-4m i trudno wcelować się w przynętę będzie. W livescope jest podobnie, ciut szerzej bo on bierze w opcji front 20stopni vs 18AT. 


  • nurek28 i crizz100 lubią to

#1675 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 03 grudzień 2021 - 19:13

Maciek 4 metry wystarczy.
Może ogarnie nawet 2 wędki z kulą to będzie super sprawa.

#1676 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 grudzień 2021 - 19:18

Maciek 4 metry wystarczy.
Może ogarnie nawet 2 wędki z kulą to będzie super sprawa.

To powiem ci tak- stawia się lajwsajta w trybie vert, i będzie obraz sprzed i zza łodzi- po kilka metrów ładnych i do tego szeroki pas skanowania. Flitr się zmniejszy by nie było drobnicy i będzie widać tylko to, co trzeba. Zobacz tutaj moje nocne manewry z tym lajwsajtem.

https://youtu.be/y5lzZrBhd3w?t=484


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 03 grudzień 2021 - 19:26


#1677 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 17 grudzień 2021 - 14:01

Nigdy celowo nie trolingowałem bo mnie to nudziło.

Od momentu zakupu LiveScope troling stał się ciekawszy.

Widać co się dzieje i gdzie się dzieje.

Fakt jest taki że ryba potrafi płynąć dobre kilkadziesiąt metrów za przynętą i można cudować, a i tak nic z tego nie było.

Strzały miałem najczęściej nagłe, nawet ich nie zauważyłem na ekranie. No może poza jednym, tu akurat wyszedł z dna i uderzył, piękny widok na ekranie.

Ja jako nie mający doświadczenia, oraz koledzy z doświadczeniem w trolingu, to koledzy dostawali baty. A jak któryś był na mojej łodzi, to niestety ja już dostałem baty, korzystali z Live, doświadczenia i umiejętności pracy przynętą. 

Fakt 20 metrów za łodzią to max, najczęściej to do 15 metrów, przy 7-10 m głębokości. Im płycej tym bliżej, albo szybciej aby oddalić przynętę.

Dużo pomaga mój obrotowy uchwyt, bo każda zmiana kierunku, czy to celowa czy od wiatru powodowała że przynęta uciekała z wiązki, wtedy trzeba było korygować patrzenie wiązki.

A dwa, mając dwie wędki, pedałem szybko zmieniałem patrzenie z jednej na drugą przynętę.

I niewątpliwie największa zaleta, zawsze wiem na jakiej głębokości jest przynęta i jestem w stanie regulować w przypadku zmieniającej się głębokości.

A poza tym wolę z ręki pstrykać  :P


Użytkownik Pietruk edytował ten post 17 grudzień 2021 - 14:09

  • kostom63 lubi to

#1678 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 17 grudzień 2021 - 17:08

I to jest najbardziej istotne żeby wiedzieć jaka jest rzeczywista głębokość na jakiej idzie przynęta. A to że ryba płynie za przynęta - fajnie bo wiemy że coś tam żyje ;)

#1679 OFFLINE   Wolti

Wolti

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 58 postów

Napisano 18 grudzień 2021 - 22:31

To u mnie by się takie krótkie wypuszczenie przynęty nie sprawdziło. Wiem z doświadczenia i prób na łodzi min.  te 30-40 metrów.  Ale z ciekawostek mam min, dwa przypadki ryb (jeden  szczupak , drugi sandacz -obydwie ryby jak na polskie warunki naprawdę zacne ) co ciekawe teoretycznie nażartych , których płyniecie za przynętą nie liczy siew dziesiątkach a w setkach metrów i tego szczupaka sprowokowało dopiero zatrzymanie do zera łodzi i powolne wynurzanie się przynęty . I po pierwsze można między bajki wsadzić ,ze szczupak najedzony jest leniwy. A po drugie ,ze duże drapieżniki oszczędzają energie i nie będą dłużej płynęły za przynętą. 


Użytkownik Wolti edytował ten post 18 grudzień 2021 - 22:35

  • doktorek i krzysiek lubią to

#1680 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 19 grudzień 2021 - 12:00

Dobrze że nie mam technologi do podglądania ryb które płyną za przenętą bo po 3 dniach takiego pływania i obserwowania jak ryba podąża przez 200m i nie gryzie to ogarneła by mnie nerwica a jestem osobą bardzo spokojną.
  • hm62, BOB i Radbraw lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych