Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak przechytrzyć większego okonia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Ahaw

Ahaw

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów

Napisano 09 sierpień 2017 - 20:02

No cóż chciałem się podzielić wiedzą wypracowaną przez lata na konkretnej wodzie, może ktoś odnalazł by w tym analogie na swoim łowisku i mógł się cieszyć regularnymi a nie przypadkowymi spotkaniami ze sporymi rybami. Ale nie warto bo każdy zaraz odnosi to do swojego "podwórka" a do każdej wody trzeba podchodzić indywidualnie bo na zachowanie ryb wpływają dziesiątki czynników, batymetria, baza pokarmowa itd. No i trzeba czytać ze zrozumieniem zanim się zacznie stukać ;)


  • jacekp29 i Jopek1971 lubią to

#42 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 10 sierpień 2017 - 10:49

Ja swoje największe okonie w przeważającej większości łowiłem na duże gumy.
 


  • Klimsen lubi to

#43 OFFLINE   minkof

minkof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 327 postów

Napisano 29 sierpień 2017 - 17:55

Jezioro, noc, kopyto:)

#44 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 03 wrzesień 2017 - 20:41

Mała Wisła, najlepiej sprawdzają mi się gumy Wasabi, te mniejsze, oraz podobne do nich, kolor motoroil, leniwie prowadzone z prądem, na bocznym troku. Chyba na nie miałem najwięcej sporych okoni, potem Mepsy bo często na nie łowię, oraz tradycyjny boczny trok z małym perłowym paprochem, ale wtedy zawsze szkoda mi tych setek maluchów które się wieszają..z naszych forumowych przynęt miałem kilka fajnych na killereggii a pewnie byłoby więcej gdyby głębiej schodziły oraz kilka na woblery od kolegi trouttmaster..


Użytkownik ivar edytował ten post 03 wrzesień 2017 - 20:46


#45 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 871 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 03 wrzesień 2017 - 21:06

jedyny znany mi i realnie działający sposób regularnego łowienia dużych okoni to łowienie ich pod lodem... reszta to w mniejszym lub większym stopniu przypadek... mówię o rybach 40+...


  • Adrian Tałocha lubi to

#46 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 21 wrzesień 2017 - 19:47

Witam nie wiem czy już taki temat jest ale , chciałbym troszeczkę podyskutować i wymienić się wiedzą na temat połowu dużych okoni a konkretnie tym na co je kusimy , gdzie ich szukamy , jakieś ulubione chwyty i tricki. Później machne więcej od Siebie.


  • wobler129 i Filip14 lubią to

#47 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 22 wrzesień 2017 - 09:37

Jestem fanem bocznego troka, po dłuższym czasie łowienia na paproszki zacząłem stosować większe gumy, ponad 5 cm. Początkowo były to twistery z szerokim, mocno pracującym ogonkiem, w kolorach jasnych, seledynowych do przejrzysto-zielonych, potem zacząłem próbować ripperów, ale oczywiście ich praca nie była zadowalająca, rybka wirowała wokół osi, słabo pracowała, brania były mizerne, wtedy znalazłem gumy mające ripperowy ogonek ale kształt tułowia smukły i na tyle symetryczny że nie widać wirowania wokół osi, nawet jeśli być może występuje. Jest kilka firm które takie gumy robią, Wasabi wychodzą dość tanio, są smukłe, a ich ogonek mocno pracuje co jest ważne w przypadku leniwego sprowadzania z prądem. Robię sporo przerw w trakcie prowadzenia, czasami przynęta leży na dnie nawet minutę, potem podrywam, kilka niespiesznych obrotów korbką i znowu przerwa. Brania następują najczęściej w trakcie podrywania, lub w trakcie opadu, są zwykle mocne i wyraźnie wyczuwalne, ale miałem też kilka tak delikatnych przytrzymań, że tylko brak pojawienia się luzu na lince po opadzie przynęty sprawił że akurat wtedy zdecydowałem się zaciąć. Okonie powyżej trzydziestu cm łapię regularnie, od czasu do czasu złapie się czterdziestka. przyłowem są małe sandacze i kilka kleni.


  • Adrian Tałocha i Bułka lubią to

#48 OFFLINE   tobiasz

tobiasz

    tobihandmade.com

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 927 postów
  • LokalizacjaWronki
  • Imię:Tobiasz
  • Nazwisko:Perz

Napisano 22 wrzesień 2017 - 10:38

Na mojej wodzie reguły nie ma, złowiłem tam już fajnego garbuska o każdej porze dnia, w deszczu, w lampie i prawie na każdą przynętę. Niestety tylko jeden na dzień i koniec, namierzane były poprzez drobnicę przy powierzchni, często pod nimi, gdy nic nie dziobie "z łapy" zakładam wobka i pływam w trollu w połowie wody, między oczkującą drobnicą, jakiś się trafi..
Jeśli miałbym wymienić swoje killery na ten rok to: PM "S" 75mm, Keitech Mad Wag, Lunker City Grubster



#49 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 22 wrzesień 2017 - 10:47

PM strasznie mi łapały kolor od innych gum, generalnie mało trwałe i nie ma powtarzalności w wykonaniu.



#50 ONLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 22 wrzesień 2017 - 10:51

Jestem fanem bocznego troka, po dłuższym czasie łowienia na paproszki zacząłem stosować większe gumy, ponad 5 cm. Początkowo były to twistery z szerokim, mocno pracującym ogonkiem, w kolorach jasnych, seledynowych do przejrzysto-zielonych, potem zacząłem próbować ripperów, ale oczywiście ich praca nie była zadowalająca, rybka wirowała wokół osi, słabo pracowała, brania były mizerne, wtedy znalazłem gumy mające ripperowy ogonek ale kształt tułowia smukły i na tyle symetryczny że nie widać wirowania wokół osi, nawet jeśli być może występuje. Jest kilka firm które takie gumy robią, Wasabi wychodzą dość tanio, są smukłe, a ich ogonek mocno pracuje co jest ważne w przypadku leniwego sprowadzania z prądem. Robię sporo przerw w trakcie prowadzenia, czasami przynęta leży na dnie nawet minutę, potem podrywam, kilka niespiesznych obrotów korbką i znowu przerwa. Brania następują najczęściej w trakcie podrywania, lub w trakcie opadu, są zwykle mocne i wyraźnie wyczuwalne, ale miałem też kilka tak delikatnych przytrzymań, że tylko brak pojawienia się luzu na lince po opadzie przynęty sprawił że akurat wtedy zdecydowałem się zaciąć. Okonie powyżej trzydziestu cm łapię regularnie, od czasu do czasu złapie się czterdziestka. przyłowem są małe sandacze i kilka kleni.

 

 

Żeby zapobiec wirowaniu przynęty wokół własnej osi przy bocznym troku, można użyć twisterków z dwoma ogonkami, które stabilizują przynętę. Dodatkowo są skuteczne, zapewne przypominają rybom małe raczki, garnele itp. żyjątka.

Innym sposobem na wyeliminowanie wirowania przynęty jest po prostu zastosowanie zestawu drop shot zamiast bocznego troka i założenie na hak twisterka. Oczywiście takim zestawem nie da się łowić na tak dalekich dystansach jak bocznym trokiem, ale do pewnej odległości metoda jest skuteczna. Dodatkową zaletą jest to, że haka na zestawie drop shot ryba - zarówno duża jak i mała - praktycznie nigdy nie połknie głęboko.



#51 OFFLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 217 postów

Napisano 22 wrzesień 2017 - 12:06

Podczas łowienia okoni nie ma żadnych reguł.

Wybieram się na zębatego, gruba żyłka, stalka i obrotówka nr 5 i 6 - pada kilka sztuk okoni powyżej 35 cm, największy 42.

Biorę do ręki boczny z jaskółką 5 cm - łowie same zębate.

Zakładam większą gumę 3 lub 4" i w pełnym słońcu przy temperaturze 30 łowię kilka sztuk sandaczy.

Wielokrotnie sytuacja się powtarza, w ostrym słońcu jak i podczas pełnego zachmurzenia.

I to jest właśnie wędkarstwo.

Jedyną reguła jaką zaobserwowałem to jak najczęściej bywać nad wodą i kombinować. :P


Użytkownik PiotrCz edytował ten post 22 wrzesień 2017 - 12:08


#52 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 25 wrzesień 2017 - 13:13

Żeby zapobiec wirowaniu przynęty wokół własnej osi przy bocznym troku, można użyć twisterków z dwoma ogonkami, które stabilizują przynętę. Dodatkowo są skuteczne, zapewne przypominają rybom małe raczki, garnele itp. żyjątka.

 

Nie miałem problemy z twisterami tylko z klasycznymi ripperkami, dlatego przyszła mi z pomocą gumka o specyficznym kształcie, właśnie Wasabi, która ma dość symetryczny tułów i mocna pracujący ripperowy ogonek. Nawet jeśli wiruje wokół osi to nie dostrzegam tego, żyłka nie jest skręcona więc zakładam że nie wiruje, ogonek wodę zamiata jak ripperek, rozmiary okoniom pasują, kolory też. Ogólnie taki mój sposób na okonia na Małej Wiśle, ale to bardzo specyficzne łowisko..


Użytkownik ivar edytował ten post 25 wrzesień 2017 - 13:13


#53 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 25 wrzesień 2017 - 20:28

No cóż chciałem się podzielić wiedzą wypracowaną przez lata na konkretnej wodzie, może ktoś odnalazł by w tym analogie na swoim łowisku i mógł się cieszyć regularnymi a nie przypadkowymi spotkaniami ze sporymi rybami. Ale nie warto bo każdy zaraz odnosi to do swojego "podwórka" a do każdej wody trzeba podchodzić indywidualnie bo na zachowanie ryb wpływają dziesiątki czynników, batymetria, baza pokarmowa itd. No i trzeba czytać ze zrozumieniem zanim się zacznie stukać ;)No to pisz

No to pisz, bo na razie to ogólniki, które nie trzymają się zbytnio kupy. Są gdzie indziej niż małe ale jednak im towarzyszą - trochę to bez sensu.

 

Na forum co druga wypowiedź to coś typu inny behawior, trzeba czytać wodę i inne blablabla nie niosące żadnej treści. Zamiast strzelać focha może napisz konkretnie o swojej wodzie.


  • strary lubi to

#54 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 26 wrzesień 2017 - 09:06

Witam nie wiem czy już taki temat jest ale , chciałbym troszeczkę podyskutować i wymienić się wiedzą na temat połowu dużych okoni a konkretnie tym na co je kusimy , gdzie ich szukamy , jakieś ulubione chwyty i tricki. Później machne więcej od Siebie.

 

Franiu jak tam Twoje garboliny? Ja wczoraj trafiłem 49cm na jaskółkę w toni, 30minut po tym jak słońce się schowało za drzewami, przed zmrokiem :) 



#55 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 27 wrzesień 2017 - 11:45

U mnie Maciej wygląda to tak biore szybki kij o progresaywnym ugięciu do ok 30g wyrzutu , pletka 10lb , fluo 0.30 , agrafka i przynęty powiedzmy od 9cm do 13cm w moich ulubionych kolorach typu motor plus fajerwerki , najlepiej jak drobi fajnie ogonem , ponizej 15g ołowiu nie niżej , 21g 22g preważnie to max i jeżeli wiem , że gruby jest na hacie albo bedzie to pizgam tak długo aż w koncu siada, u mnie wczesnojesiennie i poznojesiennie 100% skutecznosci , gruby jak zasysa 13cm gume to główki nie widać , szukam ostrych spoadów raczej unikam blatow , niewielkie mam pole manewru bo nei mam łodzi , nie bawie sie w delikatesy i ultralajty bo nie chce co chwile odczepiac jakiegos gargamela wole jak skubie w ogonek ale sie nie kaleczy. 50 od paru lat nie moge przebic koncze jak calkiem niedawno na 48Ce ale wierzę :) bawie sie troszke w atraktory ostatnimi casu i nawet to czasami cos klepie nasze pasiaki wiec chyba warto. Także Macieju drogi walczymy :) moaj ulubiona guna ma okonia to luantic te te większe ;)


  • wobler129, Krzysiek Rogalski, Robert Crocker i 2 innych osób lubią to

#56 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 27 wrzesień 2017 - 11:47

Krótko i na temat.



#57 OFFLINE   Okoniołowca

Okoniołowca

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 04 październik 2017 - 10:33

Witam, często jest tak, że wielkość nie ma znaczenia, aby dobrać się do tych wiekowych garbolino!



#58 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 04 październik 2017 - 10:44

U mnie Maciej wygląda to tak biore szybki kij o progresaywnym ugięciu do ok 30g wyrzutu , pletka 10lb , fluo 0.30 , agrafka i przynęty powiedzmy od 9cm do 13cm w moich ulubionych kolorach typu motor plus fajerwerki , najlepiej jak drobi fajnie ogonem , ponizej 15g ołowiu nie niżej , 21g 22g preważnie to max i jeżeli wiem , że gruby jest na hacie albo bedzie to pizgam tak długo aż w koncu siada, u mnie wczesnojesiennie i poznojesiennie 100% skutecznosci , gruby jak zasysa 13cm gume to główki nie widać , szukam ostrych spoadów raczej unikam blatow , niewielkie mam pole manewru bo nei mam łodzi , nie bawie sie w delikatesy i ultralajty bo nie chce co chwile odczepiac jakiegos gargamela wole jak skubie w ogonek ale sie nie kaleczy. 50 od paru lat nie moge przebic koncze jak calkiem niedawno na 48Ce ale wierzę :) bawie sie troszke w atraktory ostatnimi casu i nawet to czasami cos klepie nasze pasiaki wiec chyba warto. Także Macieju drogi walczymy :) moaj ulubiona guna ma okonia to luantic te te większe ;)

 

Jak żrą to nie ma żadnego problemu, ale zauważyłem u mnie na czystej wodzie, że gdy nie żerują to na ciężkie główki nie ma brań. Ostatnio zszedłem do 2,5g do 10cm gumy i miałem branie od razu w pierwszym rzucie.


  • Maciej1979 i ManiekL-ski lubią to

#59 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 04 październik 2017 - 10:45

ile sekund odliczyłeś .... :) ?



#60 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 04 październik 2017 - 11:29

ile sekund odliczyłeś .... :) ?

 

Nie liczyłem jeszcze bo najpierw chciałem obłowić samo dno :)  Pierwszy rzut, drugie podbicie i w opadzie ostre BUM! :) 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych