Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sznur muchowy na bolene i szczupaki - propozycja poszukiwana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 06 styczeń 2008 - 17:23

Cześć,
Czas na kupno porządnego sznura muchwego. Szukam dobrego sznura klasy 8 na bolenie i szczupaki. Chciałbym by była to jedna linka uniwersalna :D. Jeśli nie da się to poproszę o dwie propozycje - szczupakowej i boleniowej.

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 06 styczeń 2008 - 18:54

Na szczupaki kupił bym linke Mastery Series Scientific Anglers (Pike/ Muskie WF) lub tańszą linke z seri 444 SL Cortlanda. Pytanie jeszcze gdzie i kiedy chcesz łowić te szczupaki?? Gdyż od tego będzie uzależniony rodzaj linki (pływająca, intermedialna, z tonącą końcówką, tonąca- jeśli tonąca to w której klasie). Ja nawet w płytkich miejscach wole stosowac linke intermedialną niż pływającą. Od przeszło 2 lat używam intermedialnej linki cortlanda z serii 444 dodatkowo jest to clear czyli linka przeźroczysta. Jest ona może troszkę sztywniejsza od klasycznych linek ale przy tej wielkości przynęt nie ma to aż tak dużego znaczenia. Co do linki na bolenie to się nie wypowiadam gdyż nigdy nie uganiałem się za tą rybą z muchą. Wydaje mi się jednak, że do połowu boleni lepsza od linki może być głowica rzutowa. Pozdrawiam

#3 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 06 styczeń 2008 - 18:55

Myślę, że w mógłbyś jeszcze wybrać na szczupłego jakąś linke z oferty Rio. Pozdrawiam

#4 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 06 styczeń 2008 - 21:56

Po pierwsze musi to być sznur intermediate clear czyli przeźroczysty ( ponoć tylko taki jest OK na bolenie) a po drugie to jeśli nie musisz to ie kupuj Cortlanda. Na Flyfishing była kiedyś o tym dyskusja i fachowcy odradzali sznur intermediate cortlanda do jest za sztywny , co powoduje że natychmiast po rzucie robi się spiralka, zamiast ściągać muchę likwidujesz luz spowodowany skręcaniem się sznura .Nie można wtedy bardzo wolno prowadzić muchy zachowując jednocześnie kontak z muchą .

#5 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 06 styczeń 2008 - 23:40

Co do tych spiralek to się nie zgodzę, no chyba że używasz sznura raz na miesiąc wtedy każdy złapie trochę pamięci ze szpuli. Fakt clear cortlanda jest troszkę sztywniejszy od linek nie przeźroczystych ale nie jest to aż tak uciążliwe aby przeszkadzało w łowieniu (szczególnie przy wielkości szczupakowych much większej niż 10cm i dość obfitych.) A co się tyczy fachowców (nie wszyscy ale zdecydowana większość) ze strony Fly Fishing dla nich każdy sznur który kosztuje poniżej 200 złotych jest nic nie wart. Pozdrawiam

#6 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 styczeń 2008 - 09:02

Co do szczupakowego to właśnie taki sobie upatrzyłem - zresztą polecił mi go Grzesiek (GrunszpaN) już rok temu ale zawsze było coś ważniejszego do kupienia. Teraz myślę już na poważnie choć nadal do tego podchodzę na zasadzie uniwersalności i wolałbym mieć jeden. Ten szczupakowy ma kolor pomarańczowy z tego co słyszałem od boleniarzy to ten powinien być biały albo przeźroczysty. Jak się nie da to poproszę o konkretną linkę na bolenie. Marek Kaczówka w jednym z WŚ pisał, że dobre są na stripper bassy, ale konkretnie, który.


Co do głowicy to na razie dziękuję - nie jestem zaawansowanym muszkarzem. Kiedyś próbowałem nią rzucać i szło mi jeszcze gorzej niż zwykłym sznurem :D Poza tym ja wcale nie muszę rzucać daleko. Często spuszczam muchę z nurtem w okolice zastoisk z uklejką.

Pozdrawiam
Remek

#7 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 07 styczeń 2008 - 18:22

Linka intermedium Leftyego Kreha - osiąga duże odległości, w niewprawnych rękach, umożliwia wynoszenie cieżkich much, dobrze robi w rollcaście mimo bycia WF.

#8 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 styczeń 2008 - 20:23

Masz jakiś link do dobrego sklepu?

Pozdrawiam
Remek

#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 07 styczeń 2008 - 20:46

Niestety nie, kupiłem 2 lata temu w hurchu 7 na pstrągi i 9 na szczupaki/łososie. Ale może uda się coś wygooglać?? linka intermedium jest szara, 9 jest już dość gruba, ale śmiga się tym po horyzont.... bez problemu przerzucałem tym Rabę a rzucaczem jestem cienkim. Ma dodatkowo zgrubienie na runningu które informuje ze po za wędką jest juz cała głowica - bardzo przydatne!!!

#10 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 08 styczeń 2008 - 16:29

Zadałem sobie trud i przeszukałem kilka sklepów sieci i okazuje się że nie jest łatwo znaleźć dobrą linkę intermediate.
Jedyne jakie znalazłem w klasie 8 aftm są linki cortlanda

http://bogdangawlik.pl/product_info.php?cPath=205_207&pr oducts_id=2014

http://bogdangawlik.pl/product_info.php?cPath=205_209&pr oducts_id=1200

opisane są że mają niską pamięć . Może i tak w rzeczywistoći jest, bo w końcu jest to firma z doświadczeniem i jeśli nawet kilka lat temu wypuścili na rynek sztywne sznury to może nowe sznury są pozbawione wad.

#11 OFFLINE   Sith

Sith

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaPyrzyce

Napisano 08 styczeń 2008 - 17:22

Panowie ze sznurami, to jest mniej więcej tak jak z żyłkami, jak widzę opis Pike na sznurku to mi się morda uśmiecha (wszystko to jest chłyt martetindowy jak to jeden z kabaretów opisał).
Podstawowa rzecz to jest to gdzie i na jakiej głębokości chcemy łowić.
Bolki - zdecydowanie intermediate (zastępczo pływający)
Szczupłe - kwestia głębokości - w zasadzie łowimy od 0 - 3-4m więc przekrój jest znaczny od intermediate do szybko tonących, wszystko zależy od łowiska.

#12 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 styczeń 2008 - 17:59

No nie do konca tak z tym cortlazndem jest, kilka razy czytałęm testy linek (long distance, presentation, spey) i cortland wypadał na ogół w dolnej połowie i testerzy podkreślali swoje niezadowolenie i rozczarowanie. Najwyżej w testach były chyba Partridge i Snowbee.

#13 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 08 styczeń 2008 - 19:15

Czas na kupno porządnego sznura muchwego.


Witam. Konkretnego modelu Ci nie podam. Nie jestem aż tak oblatany w tych sprawach. Tak więc bardziej ogólnie- myślę, że linką Intermediate spokojnie osłużysz i szczupaki i bolenie- to dobry pomysł. Intermediate jest uniwesalna, i na na jezioro i na rzekę. Sam używam Intermediate właśnie i jest OK. Co do firm to wybierałbym spośród Rio, Vision, Orvis. Linek SA nie znam. Głowice rzutowe stanowczo odradzam. Linki clear to dobry pomysł. Rzucałem kiedyś jakąś Rio typu clear- bajka! Ja mam clear Cortland 333, czyli najniższa chyba seria- i też nie narzekam, jest trochę grubsza niż standardowa linka.
Specjalistyczne linki typu Pike mają specyficzne głowice. To raczej do dużych przynęt. Myślę, że każda normalna linka Intermediate, typu WF, clear (lub zwykła), dobrej firmy i w odpowiedniej cenie (ok. 250 zł)- będzie dobra. Czy linka clear mniej płoszy ryby niż nie-clear? Zdania są podzielone. Moim zdaniem to bez znaczenia. Niewidzialność linki clear jest też jej wadą- nie widać jak układa się w wodzie i pod nogami wędkarza, nie widać gdzie jest. Ja bym brał zwykłą, nie clear. Taka linka jest bardziej tradycyjna, bardziej muchowa.
Jeśli nie wybierzesz nic z propozycji w tym wątku to najlepiej zadzwoń do Orvis Polska (Piotr Talma) lub do Vision Polska (Adam Sikora lub Krzysztof Więcław). Gwarantuję, że otrzymasz dobre i konkretne porady.
Linki Rio prowadzi Wojtek Żbikowski- Żbik.
Pozdrowionka
Herman

#14 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 styczeń 2008 - 20:08

Wielkie dzięki za pomoc. Teraz tylko jaka? Czekam na konkretną propozycję.

Szczupaki? Woda 1,5-4m.

Pozdrawiam
Remek

#15 OFFLINE   Sith

Sith

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaPyrzyce

Napisano 08 styczeń 2008 - 20:25

Na szczupłe i te łowisko sznurek w III klasie tonięcia

#16 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 styczeń 2008 - 20:26

A na bolki też może być taki?

Pozdrawiam
Remek

#17 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 styczeń 2008 - 20:30

Jak dla mnie intermedium i ew sinktip łososiowy. 3 klasa to może być za wiele bo muchy z przyponem szybko toną. Intermedium obsłuży bolenia. Ale to tylko moje zdanie, nie upieram się bo temat dopiero zaczynam

Na intermedium zejdzie ci około metra prz ciezkim przyponie i wolnym prowadzeniu, szczupak się do tego podniesie :lol:

#18 OFFLINE   Sith

Sith

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaPyrzyce

Napisano 08 styczeń 2008 - 20:30

Na bolki raczej nie. Zdecydowanie intermediate.

#19 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 styczeń 2008 - 20:31

Czyli 2 sznury? Dobra ... teraz poprosze o konkretne linki do produktów - mają być dobre (bo planuję je kupić na kilka sezonów - moja strategia oszczędzania).

Pozdrawiam
Remek

#20 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 08 styczeń 2008 - 20:33

Witam,

Nie zadano chyba tylko dosc waznego pytania- Remek jaka masz wedke muchowa? Ze swojego dosc malego doswiadczenia wiem ze ma to duze znaczenie np. do szybszej wedki bardziej odpowiedni bedzie sznur typu distance taper, szczegolnie dla poczatkujacego.

Cos co sam probowalem to Airflo 40+, ktore na angielskim e-bayu mozna kupic za dosc smieszne pieniadze ( 13 funtow z wysylka). Moge
ci tez podeslac Greys #8 intermediate, abys mogl wyprobowac zanim zdecydujesz sie na zakup.

Pozdrawiam,

Bujo








Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych