Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki kij castingowy do połowu z brzegu i nie tylko?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 09 styczeń 2008 - 19:16

Mam pytanie. Jaki kij castingowy nadaje sie do połowu z brzegu w wodach stojących i morzu (mam na myśli Bałtyk okazyjnie)? Chciałbym używać przynęt o ciężarze 15-45g głównie jerki i wahadłówki, ale nie wykluczam dużych gum (kopyta, twistery na główkach 30-40g). Chciałbym dowiedzieć się jaki powinien byc ciężar wyrzutowy, długość wędziska, moc blanku oraz moc linki jaką będe mógł zastosować. Proszę o ewentualne podanie modeli wędzisk wraz z odpowiednim multiplikatorem.
Dzięki!

#2 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 09 styczeń 2008 - 19:49

Witam

Do takiego łowienia potrzebny jest kijek o realnym c.w. do około 60g-70g o szybkiej akcji i czułej szczytówce , aby maksymalnie wykorzystać dynamikę blanku w przedziale rzutowym ,który Podałeś. Osobiście polecam isa904 w długości 2,75 lub nowy model który powinien być za miesiąc w ofercie st866. Linka w przedziale 20-25 lb będzie odpowiednia. Przy tej długości kija najlepiej sprawdza się zbrojenie spiralne -kijek jest dynamiczny i lekki .

Pozdrawiam Łukasz

#3 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 09 styczeń 2008 - 20:12

Mam pytanie. Jaki kij castingowy nadaje sie do połowu z brzegu w wodach stojących i morzu (mam na myśli Bałtyk okazyjnie)? Chciałbym używać przynęt o ciężarze 15-45g głównie jerki i wahadłówki, ale nie wykluczam dużych gum (kopyta, twistery na główkach 30-40g). Chciałbym dowiedzieć się jaki powinien byc ciężar wyrzutowy, długość wędziska, moc blanku oraz moc linki jaką będe mógł zastosować. Proszę o ewentualne podanie modeli wędzisk wraz z odpowiednim multiplikatorem.
Dzięki!


Witaj Zander w tym pokręconym towarzystwie !!

Napisz jakie ryby chcesz łowić? Gdzie chcesz używać tego sprzętu, skoro Bałtyk okazjynie ( okazjonalnie ??).
Na jakie odległosci potrzebujesz rzucić wabik. Powiedz nam też jakiej mniej wiecej jestes postury, jakie sa Twoje warunki fizyczne, bo to też ma wpływ na odległosci rzutowe. Napisz tez czy chcesz łowić na żyłkę czy polecionkę. Jaka techniką chcesz rzucać wabik w morze? Czy znasz techniki rzutów surfcastingowych itd. Czy masz juz jakeiś doświadczenia z wędkarstwem castingowym?

Może to brzmi dziwnie, ale te wszystkie elementy maja spory wpływ na konfiguracje zestawu z multiplikatorem..

Pozd JW :D

acha tylko mnie nie pytaj o łowienie pstragów bo guzik się na tym znam.. B)



#4 OFFLINE   Łukasz Masiak

Łukasz Masiak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 09 styczeń 2008 - 20:19

ups . dopiero teraz doczytałem ,że Bałtyk okazjonalnie .Na jeziora nada się magnum tapper w mocy 5 lub 6 , oraz blanki typu saltwater w długości 2,13 . Dłuższym kijem też można sobie poradzić na pewno będzie poręczniejszy przy gumach i blachach .

Pozdrawiam Łukasz

#5 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 09 styczeń 2008 - 20:42

Witaj Zander w tym pokręconym towarzystwie !!


Zaje...fajnym towarzystwie! :mellow:


#6 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 09 styczeń 2008 - 20:43

Doświadczeń castingowych niestety nie mam. Chcę dopiero zacząć.
Łowione ryby (teraz na spining) to przewaznie szczupaki. Odległość na jaką chciałbym posłać przynetę jest możliwie jak największa ze wzgledu na łowienie z brzegu i w miejcach płytkich +/-2m. Chciałbym też używać plecionki! Warunki fizyczne tj. wytrzymuje 10 godzin biczowania spiningiem i jeszcze mam ochotę :)na kilka rzutów.

#7 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 09 styczeń 2008 - 20:51

....

wytrzymuje 10 godzin biczowania spiningiem i jeszcze mam ochotę :)na kilka rzutów.



To jak każdy z nas!! Nawet bez dopalacza w postaci napojów etanolowych (przynajmniej wiekszość.. :unsure:) .

Pytając o twoję warunki fizyczne miałem na myśli przedewszystkim wzrost. Jeśli chcesz rzucać bardzo daleko, to sporo dalej poleci ci 30g wahadłówka niz np. 60g wobler czy guma. Poprostu wabik w granicach 20-40g jestes wstanie rzucić bardziej dynamicznie niż bardzo ciezki jerk. No chyba, ze masz 4 metry wzrostu.
Piszesz, że łowisz szczupaki, chcesz używać jerków, ale bałtyk okazyjnie? Niebardzo rozumiem. Moze określ precyzyjniej jakie łowienie i gdzie cię interesuje..

POZD JW :D

#8 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 09 styczeń 2008 - 21:10

Mam 175cm wzrostu. 99,9 % czasu mam zamiar łowić na wodzie stojącej i słodkiej. W czasie urlopu mam zamiar pojechać nad morze i tam też łowić (próbować łowić) jak pogoda pozwoli brodząc. Na bałtyku raczej wahadłówki, gumy ewentualnie zestawy z bocznym trokiem. Za autopsji wiem jakie przynety dalej lądują wahadło, guma, wobler. Liczę na rzuty dynamiczne nie chce przesadzać z masą wabików na początku zdeklarowałem się w granicach 15-45g.


Gdybym miał zaopatrzyć sie w spining był by to kij długości 2,6 - 2,75m o ciężarze wyrzutowym do 60g, kołowrotek w rozmiarze 4000 i plecionka o wytrzymałości 20lbs. Może to lepsze niż casting?


#9 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 09 styczeń 2008 - 21:25

A to zmienia postac rzeczy! Twój pierwszy post sugerował, ze szukasz typowego zestawu na łowienie z plaży. Jeśli jednak łowienie w morzu będzie okazjonalne a waga wabików wacha się w granicach 15-45g to potrzebujesz najzwyczajniejszego na świecie castingu Medium Heavy (MH). Na rynku jest ogromna ilosć multiplikatorów obsługujacych dobrze wspomnianą wagę przynęt. Są niskoprofilowe i okragłe konstrukcje. Znajdziesz takie za 100$ a także za 600 $.

Podobnie z kijami. Jeśli głównie łowisz na lżejsze jerki, gumy, wahadła skupiłbym się na markowym kiju o mocy 20 lbs (MH) Z podstawowego grafitu IM6. Kilku producentów ma dobre konstrukcje za niewielkie pieniadze. Np. ST Croix Triumph, Lamiglas Competitor, Mozesz też zbroić kij indywidualnie. O tej ostatniej opcji rozmawiaj z Łukaszem Masiakiem. Nikt w Polsce nie zbroi lepiej kijów castingiowych niz On.

Ponadto na stronie głównej jest sporo artykułów o castingu, sprzęcie, lżejszym jerkowaniu itd. To forum posiada też ogromne zasoby wiedzy w zakresie średniego castingu. Nic tylko degustować więdzę za pomoca wyszukiwarki.

powodzenia

JW :D


#10 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 09 styczeń 2008 - 21:26

mam cos takiego na blanku kij ma dł 8,6 czyli jakieś 260cm St.Croixa Wild River 25lb 2 oz,uzbrojony w alconity szybki fajny kijek CW wiekszy niż deklarowany przez producenta.super szybki,ale nie kołkowaty i pod obciązeniem fajnie się gnie :mellow: kij made in XRods

mi się bardzo podoba ,kij na wisłe raczej do łowienia z brzegu pod gume ciężką na doły na głowką :mellow: ,ale wydaje mi sie ,że i na brodzenie morskie by sie nadał :mellow:

http://www.fotosik.p...4d95cdeb70.html
http://www.fotosik.p...0e6dae1e2d.html
http://www.fotosik.p...194937ab40.html
http://www.fotosik.p...3ca5a95e56.html
http://www.fotosik.p...aec3092d8e.html

Załączone pliki

  • Załączony plik  wr111.jpg   11,71 KB   501 Ilość pobrań


#11 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 09 styczeń 2008 - 21:29

OK! Już coś wiem.


#12 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 09 styczeń 2008 - 22:00

Mam jeszcze jedn pytanie hasior. Ile kosztyje takie wędzisko? I wogóle jak kształtują się ceny takich wędzisk o mocy 20-25lbs i długości 260-270cm?


#13 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 09 styczeń 2008 - 22:11

pytaj tutaj danielXR ale w cenie jakies 550-700zł mozna juz ubrac,wszystko zależy od użytych komponentów.

#14 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 10 styczeń 2008 - 12:39

Czy do takiego kija może być Okuma VS?


#15 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 10 styczeń 2008 - 12:44

powinna dać sobie rade przynajmniej przez jakiś czas :mellow:

#16 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 10 styczeń 2008 - 16:57

Co lepszego proponujesz mifku w podobnej cenie? Widze że vs to nie najlepszy strzał.


#17 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 10 styczeń 2008 - 18:55

ameryki nie odkryje... nie bardzo pamietam czy podawales rzad cenowy, ale dla mnie do zadan specjlanych to tylko CURADO 201 - lub 301 jesli potrzebujesz wiekszego zapasu grubej linki... koszta niewielkie, maszyna pieknie spasowana, trwala, niezawodna... czego chciec wiecej...

#18 OFFLINE   krist444

krist444

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 113 postów
  • LokalizacjaBanagher (Ireland)

Napisano 10 styczeń 2008 - 19:07

Proponuje F7-76 RDti White Python+Conquest 201DC :mellow: :mellow: tak wybrale do lowienia z brzegu i oceanu rzuca od 10-110g :mellow: :mellow:

#19 OFFLINE   zander_90

zander_90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaRybnik

Napisano 10 styczeń 2008 - 20:03

Dzięki panowie. Już mam pewien zarys tego co trzeba zorganizować. Kij WC86MHF2 St. Croix 2,6 MH oraz shimano curado 201 wystarczy.
Pozdrawiam!

#20 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 10 styczeń 2008 - 20:57

Dzięki panowie. Już mam pewien zarys tego co trzeba zorganizować. Kij WC86MHF2 St. Croix 2,6 MH oraz shimano curado 201 wystarczy.
Pozdrawiam!


Zander_90

Tylko nich ci mądrzy Panowie jakich tu na forum mamy bez liku wytłumaczą tylko jak poprowadzić jerka kijem o długosci 2,6m. Wspominałeś, że chcesz łowić na przynęty jerkowe. Zwłaszcza, że na pisałeś wcześniej, ze masz 175 cm wzrostu !!

Niech ci jakis nastepny ekspert wyjaśni czy kupowanie na poczatek Wild Rivera 8,6/25 lb ma jakikolwiek sens i czy któryś z nich też zaczął od takiego kija zabawę z castingiem..

Sam chętnie się dowiem. :angry: ..

życzę dobrej nocy...

JW B)





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych