Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

O tym jak pepso swoją wędkę robił.

autorski-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
184 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 10 sierpień 2013 - 11:30

Witam Szanowne Koleżeństwo.

 

Stało się!

Będę budował swoją pierwszą wędkę. Pomysł ten chodził za mną już od dawna ale zawsze coś stawało na przeszkodzie.

Ponieważ nie mam specjalnych zdolności manualnych ani technicznych to mam trochę obaw i wątpliwości ale liczę  na rady i podpowiedzi.

 

Pomysł na ten wątek jest taki abym robił za królika doświadczalnego w zakresie rodbuildingu , pokazywał postępy prac i na bieżąco konsultował z Wami kolejne posunięcia. Jeżeli uda mi się zrobić rozsądną wędkę to być może będzie to zachętą dla innych, którzy podobnie jak ja noszą się z zamiarem rozpoczęcia nowego rozdziału na swojej wędkarskiej drodze.

Bardzo Was proszę o wszelkie sugestie, rady i opinie (zwłaszcza te krytyczne - jakąś frajdę z tego też musicie mieć).

 

Założenia

Chciałem mieć wędkę na łódkę, która będzie się nadawała do łowienia szczupaków na gumy 7-12 cm pod trzcinami i w krzaczorach i jednocześnie da się nią połowić sandacze z opadu na lekko. Wędka typowo użytkowa, prosta, bez zbędnych ozdób. Jednym słowem wół roboczy.

Po licznych konsultacjach zdecydowałem się na blank MB 782-MHX, plus typowa rękojeść z Mudhole, przelotki Alconite, szczytowa Sic.

Jeszce kompletowanie narzędzi i oto rezultat :

 

 

 

Warsztat gotowy do pracy.

Załączone pliki



#2 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 10 sierpień 2013 - 13:26

Na razie wygląda bardzo fachowo i dobrze się zapowiada. :)  Czekamy na ciąg dalszy...



#3 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 10 sierpień 2013 - 14:06

Do każdej przelotki jeden pędzelek więc nie może się nie udać  :P

Czekamy na pierwszego Customa



#4 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 10 sierpień 2013 - 14:35

Do każdej przelotki jeden pędzelek więc nie może się nie udać  :P

Czekamy na pierwszego Customa

Nie ma strachu.... Mam dwa zapasowe :)

 

Na razie wygląda bardzo fachowo i dobrze się zapowiada. :)  Czekamy na ciąg dalszy...

Obym tylko dobrze i fachowo to obsłużył.



#5 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 10 sierpień 2013 - 14:57

Rękojeść sklejona i  spokojnie sobie schnie. Nie dotykam jej do jutra.

 

W międzyczasie kilka spostrzeżeń o legendarnym kręgosłupie blanku.

Myślałem, że będą kłopoty ze znalezieniem kręgosłupa ale w moim jednoczęściowym blanku poszło jak z płatka. Najgłębsze ugięcie dało się znaleźć łatwo i bez wątpliwości. Sądzę, że kłopoty mogą być z najgrubszymi elementami blanków w wersjach trzy i czteroczęściowych.

Szczęśliwie też delikatna krzywizna blanku w części szczytowej w zasadzie pokrywała się z kręgosłupem.

Dziękuję koledze Dąbek 111 za cenne rady w tej sprawie.

Mogę sobie jednak wyobrazić kłopoty w wyborze strony zbrojenia jeśli krzywizna blanku jest większa i rozmija się znacząco z kręgosłupem blanku.

 

Powstało pytanie czy zbroić po twardej czy po miękkiej stronie blanku. Po namyśle zdecydowałem się na wariant klasyczny czyli zbrojenie spiningu po stronie miękkiej. Ma to być kij szczupakowo - sandaczowy  w tej właśnie kolejności, a więc chciałem mieć nieco większą amortyzację podczas holu.



#6 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 12 sierpień 2013 - 13:16

Rękojeść sklejona. Najtrudniejsze sprawy ciągle przede mną.

 

Stoję przed problemem doboru i rozmieszczenia przelotek.

Długość rękojeści to 34,5 cm.

Mam następujące przelotki Alconite : 30J, 25J, 16J, 10J, 8JL oraz BLAG7J x 2 i BLAG6J x 2, szczytowa to SIC FST 5,5.

Planuję łowić tym kijem kołowrotkami o rozmiarach 2500 i 3000 np. Caldia 3000 lub Ryobi Applause.

Chciałbym by ta wędka miała jak najlepsze właściwości rzutowe.

 

Pojawia się więc kilka pytań :

 

1. Czy zacząć do przelotki 30 czy 25 i jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań?

 

2. Który spacing będzie lepszy jako baza do pracy nad wędką : ten z MHX-a (bez rozmiaru przelotek) czy ten Fuji New Concept ( gdzie dla tej długości wędki sugerowana jest początkowa 30)?

 

3. Na co na tym etapie prac zwrócić szczególną uwagę? Gdzie jest możliwość popełnienia największego błędu ?

 

Będę zobowiązany za wszelkie rady.

 

Załączone pliki



#7 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 12 sierpień 2013 - 13:49

Zacznij od Y25 i Y 16 ( rozumiem że te pierwsze to Y-ki), pod krecioł 2500 starczy w zupełności.

A po co Ci spacing z tabel itp.  , przelotki  przyklej na taśmę lub lepiej wsuń w silikonowe tulejki naciagnięte na blank i przesuwaj z  plećką aż osiągniesz efekt perfekto i będziesz pan zadowolony. :)



#8 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 12 sierpień 2013 - 13:55

Ok ark70, Ale co daje zastosowanie 25 zamiast 30? Oczywiście jest lżejsza ale co jeszcze daje zastosowanie mniejszej przelotki? Czy chodzi o szybsze i lepsze gaszenie linki? Chodzi mi o to dlaczego na większość pytań o wielkość pierwszej przelotki pada odpowiedź 25.

 

 

Chyba załapałem, ważna jest też wysokość przelotki. Przyłożyłem do kija i 30 i 25, porównałem też inne moje wędki. Ta 30 odstaje od blanku bardzo wysoko ok. 6 cm do górnej krawędzi przelotki, tak sobie to wygląda.

Założę na taśmę 25 i zobaczę jak linka wychodząca z kołowrotka się w niej układa.


Użytkownik pepso edytował ten post 12 sierpień 2013 - 14:21


#9 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 19:51

W zasadzie przy tym kiju lotnych przynętach niczym pociski i kołowrotku wielkości 2500 pokusiłbym się zacząć od Y20  z szybkim zejściem 12Y--7Y--6L-5.5L i 3x5 +top.

I gdybyś miał okazję ,wziąć do ręki dwa kije na tym blanku , uzbrojone j/w to jestem pewien ,że wiedziałbyś  o co mi chodzi :)



#10 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 12 sierpień 2013 - 20:00

Dąbek 111, wiem, że tak jak proponujesz będzie lżej i lepiej wzrokowo. Czy jednak to jedyne (choć niewątpliwie ważne) powody Twojej propozycji? Piszesz o lotnych przynętach, czy mam rozumieć, że początek na Y 20 jednak trochę skraca dystans rzutu?



#11 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 12 sierpień 2013 - 20:30

W zasadzie przy tym kiju lotnych przynętach niczym pociski i kołowrotku wielkości 2500 pokusiłbym się zacząć od Y20  z szybkim zejściem 12Y--7Y--6L-5.5L i 3x5 +top.

I gdybyś miał okazję ,wziąć do ręki dwa kije na tym blanku , uzbrojone j/w to jestem pewien ,że wiedziałbyś  o co mi chodzi :)

Widzę Rafał  że macałeś tę karabelkę u Łukasza, można i od 20 zacząć, w zasadzie nie wpłynie to na odległości rzutowe - przy kiju 7 ' nie zauważyłem różnicy. okazuje się że i przy sporo dłuższych badylach jest OK/ w zasadzie jedyny problem to  bariera psychologiczna.



#12 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 12 sierpień 2013 - 20:34

 w zasadzie jedyny problem to  bariera psychologiczna.

Przyznaję, ze jest dość silna. Dlatego proszę Was o argumenty by się przekonać do tej koncepcji. Poza tym do kołowrotków 2500 może być to dobre rozwiązanie, czy sprawdzi sie przy rozmiarze 3000 ?



#13 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 12 sierpień 2013 - 20:38

Zapewniam ,że przy tej wielkości kołowrotku przynęty będą latać bardzo daleko,a zabieg nie jest tylko kosmetycznym i ma bardzo duży wpływ na komfort łowienia i operatywnośc wędki.Nie wiem jakie odległości zamierzasz osiągać i czy wystarczy aby wybić szybę w samochodzie jadącym drogą wzdłuż rzeki , ale na pewno dotrzesz przynętą w zamierzony rejon łowiska :)

Czy 20Y skraca dystans?hmmm..,jeśli kijem na blanku MB Zapragniesz łowić okonie na woblerki kleniowe ,czy paprochy na główce 3g, to zapewne spasing od 30Y do 6L ułatwi sprawę :rolleyes:



#14 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 12 sierpień 2013 - 21:09

nie tak dawno moją żelazną zasadą przy zbrojeniu kijów sandaczowych było kończenie na L 5,5  + 5,5 na szczycie, kilka patyków kończących się na 4,5 posyła wabiki na dokładnie takie same odległości( pomijam efekt obmarzania w ujemnych temp.), przy nieco mniejszej wadze.

 

 

pepso, żelazne zasady, tabele i schematy  traktujmy tylko  jako punkt wyjściowy ,pokombinuj ze spacingiem i  wielkością przelotek, zaręczam że nie będzie to czas stracony ;)



#15 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 15 sierpień 2013 - 18:39

Nie miałem zbyt dużo czasu na zabawę z powstającą wędką ale poprzymierzałem kołowrotki i przelotki na sucho i muszę przyznać, że 30 to za dużo i mieliście rację. Na tym blanku i przy kołowrotku wielkości 2500 - 3000, przelotka 30 wygląda dziwnie.

 

Ale nie o tym chciałem napisać.

Przed chwilą odczytałem maila z informacją o 50% przecenie  w Mudhole na blanki STC V i ....

Kupiłem blank 5C66MHF-G-10 model 2010  - niech leży i czeka aż nabiorę doświadczenia. Planuję uzbroić go w castingu na wędkę do woblerów szczupakowych , jerków Slider 10 i wahadeł.

Przy okazji chciałbym zapytać czym różnią się blanki STC opisywane jako casting i spining? Bo może jest dla tego blanku lepsze rozwiązanie np. w spiningu?



#16 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 21 sierpień 2013 - 12:31

Dzisiaj umocowałem na taśmie przelotki i sprawdziłem jak wędka pracuje pod obciążeniem.

 

Nie miałem okazji porzucać.

Użyłem następujących przelotek : 25J, 16J, 10J, 8LJ, 7L,7L,6L, FST 5,5.

Odległość od krawędzi szpuli kołowrotka do pierwszej przelotki to 550 mm.

Kusi mnie 20 jako początkowa.

Bardzo proszę o krytyczne uwagi.

Załączone pliki


Użytkownik pepso edytował ten post 21 sierpień 2013 - 12:34


#17 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 22 sierpień 2013 - 07:57

Wędka już po testach rzutowych - wypada całkiem ok.

Mam tylko małe wątpliwości dotyczące lini przebiegu linki pomiędzy 3,4 i 5 przelotką.

Czy takie kąty linki oraz krzywizna całego blanku jest ok?

Proszę o Wasze opinie bo nie chciałbym czegoś schrzanić i potem pluć sobie w brodę.

Załączone pliki



#18 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 22 sierpień 2013 - 08:13

Coś mało uginasz ten kijek ;)

Co to za spacing? MHX? Fuji? Czy na oko? Mi się rzuca w oczy mała progresja odległości, ale mogę się mylić.



#19 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 22 sierpień 2013 - 08:15

Boję się więcej uginać bo nie wiem ile taśma wytrzyma, a w tym miejscu kij zaczyna się "stawiać" ;-).

Spacing Fuji NC.



#20 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 22 sierpień 2013 - 08:26

A co do progresji to myślę, że mogą trochę oszukiwać naklejone na blank taśmy z oznaczeniem kręgosłupa (już niepotrzebne). Być może to one zakłócają ogląd całości.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski, autorski-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych