Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ostrzenie grotów, jak i czym oraz czy warto to robić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
69 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 13 sierpień 2013 - 10:29

Zauważyłem, że sporo osób składając swoje zestawy, dobór rozpoczyna w następujący sposób

kołowrotek, wędka, linka, przypon, przynęta i tak naprawdę w podobnej kolejności wydają na to swoje finanse. Moje podejście jest nieco inne, wiadomo, że Ameryki nie odkryje stwierdzeniem, że zestaw musi być optymalnie dopasowany lub że jego moc określa najsłabszy element. Chciał bym jednak zwrócić uwagę na ostatni, może nawet dla niektórych najtańszy element całego zestawu jakim jest grot . Kotwica lub hak, nawet markowe produkty podczas transportu użytkowania potrafią się tępić. Jakie ma to znaczenie przy delikatnych braniach? Ja się już o tym niejednokrotnie przekonałem. Rasowy wędkarz zawsze ma osełkę przy sobie, chyba, że się mylę?

 

Bardzo proszę o Wasze opinie i sprawdzone metody, czym ostrzycie groty (osełka, drobny papier)?
Czy warto dbać o takie szczegóły? Jak ostrzyć?


  • popper, Dienekes i Iras1975 lubią to

#2 OFFLINE   Piotreq

Piotreq

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów
  • LokalizacjaPłock

Napisano 13 sierpień 2013 - 10:37

Ja staram się na bieżąco sprawdzać ostrość grotów na paznokciu, w szczególności na kamienistych łowiskach, w kamizelce mam ostrzałkę którą podebrałem kiedyć z zestawu majsterkowicza, kilka ruchów nią zazwyczaj wystarczy do naostrzenia powtórnego kotwiczek :)



#3 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 13 sierpień 2013 - 10:44

Bardzo ciekawy temat Wojtku :) Przyznam, że mam problem z ostrzeniem - albo narzędzie mam do bani, albo sam powinienem znaczki zbierać :lol: Jakoś nie udało mi się poprawić ostrości nieco stępionych haków, a często dodatkowo pogarszam ich kondycję. Szukałem w sieci materiałów z serii "Jak to zrobić?", ale te, które widziałem, nie wniosły nic nowego.

 

Przyłączam się zatem do pytania: czym, a przede wszystkim, jak?


  • radim_78 lubi to

#4 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 13 sierpień 2013 - 10:49

Super sposobem na utrzymanie swoich haczyków/kotwiczek jest ostrzenie ich za pomocą pilniczka do paznokci.

Po pierwsze trzeba go podebrać swojej ukochanej tak żeby sie nie zorjetowała :D  :P , albo odwiedzić sklep /drogerje kosmetyczna.

Albo zrobić go sobie samemu ze zużytego pilniczka zrywając startą powieżchnię i naklejając nową wycietą z drobniutkiego diamentowego papieru ściernego za pomocą taśmy dwustronnej klejącej. Super to wygłada i spisuje sie w praktyce.

Załączony plik  pilnik 001.JPG   51,29 KB   133 Ilość pobrań      Pierwszy na zdjeciu to sklepowy oryginał a drugi moja robota.

 

Patent zastrzeżony w urzędzie patentowym dostępny za jednego BROWARA :D  :D  :D


Użytkownik miramar69 edytował ten post 13 sierpień 2013 - 10:54

  • Kuba Standera i kocmyrz lubią to

#5 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 sierpień 2013 - 10:57

W woblerach boleniowych o migotliwej akcji, brzuszna kotwica tłukąc o boki wobka, nawet owner, potrafi dość szybko nabyć cech przeciętnego polityka, tępotę zwalczam ostrzałką do haczyków, z rowkiem, kupiona za grosze a daje radę, mankamentem a zarazem zaletą jest jej drobnoziarnistość. Pięknie i dokładnie ostrzy kotwice do rozmiaru 6, powyżej można się już zmęczyć. :)

Pilnuję ostrości kotwic nad wodą, ale tylko dlatego, że nie chce mi się nosić zmienników i przepinać, jak robi część kolegów, dobrej jakości kotwy można ostrzyć 2-3 razy, potem zamiana.

http://allegro.pl/ma...3469445804.html



#6 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 sierpień 2013 - 11:06

Do ukształtowania np. złamanego lub mocno stępionego grotu - iglak. Do podostrzenia - gładzik. Choć ostatnio, jak są ściuchane, to wyrzucam. Przy intensywności mojego łowienia mogę sobie na to pozwolić ;)



#7 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9638 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 sierpień 2013 - 11:09

U mnie rzadko kiedy coś ma szansę dyndac tak długo az się stępi, łowiąc na skałkach muchy rwę w sporych ilościach, a znowu przynety spinningowe jakoś... nie wiem, rzadko mam z tym problem.

Za to ruda je zeżera na potęgę, mało które "morskie" haki nie rdzewieją na potęgę, choć, znalazłem i takie :D



#8 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 sierpień 2013 - 11:18

Może te morskie haki są tak samo morskie jak co poniektóre kołowrotki?  ;)



#9 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 13 sierpień 2013 - 11:50

Korzystam z osełki takiej, jak wskazał Dagon. Minusem jest jej gabaryt, uniemożliwiający dokładne naostrzenie niewielkich haków. Trzeba będzie pokombinować z pilniczkiem- ciekawy patent. Łowiąc na kamieniach, czy to zaporówka, czy to odrzańska rafa, czy troll, kotwice szybko dostają po...grotach. Obowiązkowe jest wg mnie regularne kontrolowanie ostrości grotów i szybkie reagowanie na wszelkie zadziorki. Jak już nic się nie da zrobić, wiadomo- wymiana na nowe.

 

 

Pozdrówka

Kamil



#10 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 13 sierpień 2013 - 12:08

ważny jest też sam sposób ostrzenia?

- trzeba ostrzyć w jedna stronę bo inaczej nic to nie daje ;)


Użytkownik @Wojti edytował ten post 13 sierpień 2013 - 12:08


#11 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 13 sierpień 2013 - 12:14

Pewnie, że w jedną. Tyle, że u mnie efektu i tak nie było. Może moja ostrzałka jest jak... ww. politycy? :ph34r:


Użytkownik Dienekes edytował ten post 13 sierpień 2013 - 12:14


#12 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4430 postów

Napisano 13 sierpień 2013 - 12:27

Witam,

 

Wazne tez sa kotwice, jedne idzie naostrzyc dosc latwo jak chociazby Gamaki, inne duzo ciezej badz jest to praktycznie niemozliwe.

 

Bujo

 

P.S. Uzywam malej diamentowej oselki



#13 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 13 sierpień 2013 - 13:33

Ja zmieniam, kiedyś się bawiłem, nigdy nie udało mi się naostrzyć lepiej lub doprowadzić do stanu ,,nowości". Kotwice przy których pisze np.laserowo, chemicznie itd. ostrzenie można odpuścić bo tylko nieznacznie się poprawi. Używałem diamentowej osełki. Za to druciane mustady pięknie można było zaostrzyć. 


  • Wojtek B. lubi to

#14 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 13 sierpień 2013 - 14:08

na rynku jest sporo narzędzia do ostrzenia grotów

teraz zamierzam przetestować to:

Załączony plik  ostrzalka.jpg   62,09 KB   63 Ilość pobrań (czy ktoś z Was używa takiej?)

Osełka wykonana ze stali nierdzewnej pokrytej prawdziwym pyłem diamentowym o gęstości 600 oraz 360my. Doskonałe narzędzie do utrzymywania haków w idealnej ostrości. Poręczna w transporcie dzięki składanemu ostrzu. Zawsze przesuwaj osełkę w kierunku grota haczyka w celu uzyskania najlepszych rezultatów.


Użytkownik @Wojti edytował ten post 13 sierpień 2013 - 14:09


#15 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 13 sierpień 2013 - 14:09

Ja zmieniam, kiedyś się bawiłem, nigdy nie udało mi się naostrzyć lepiej lub doprowadzić do stanu ,,nowości". Kotwice przy których pisze np.laserowo, chemicznie itd. ostrzenie można odpuścić bo tylko nieznacznie się poprawi. Używałem diamentowej osełki. Za to druciane mustady pięknie można było zaostrzyć. 

 

zgadzam się z tym


Użytkownik @Wojti edytował ten post 13 sierpień 2013 - 14:11


#16 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 sierpień 2013 - 14:18

Ja zmieniam, kiedyś się bawiłem, nigdy nie udało mi się naostrzyć lepiej lub doprowadzić do stanu ,,nowości". Kotwice przy których pisze np.laserowo, chemicznie itd. ostrzenie można odpuścić bo tylko nieznacznie się poprawi. Używałem diamentowej osełki. Za to druciane mustady pięknie można było zaostrzyć. 

 

Laserowo to można podziałać co najwyżej w Terminatorze i tym podobnych. Laser sharp to nie to samo, co laser sharpened. Haki są z grubsza ostrzone mechanicznie, potem chemicznie - jak piszesz.


Użytkownik krzysiek edytował ten post 13 sierpień 2013 - 14:47


#17 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 13 sierpień 2013 - 14:48

dla desperatow ktorzy by chcieli miec cos na juz teraz: (w zawrotnej cenie 8,99 pln) :D

 

http://www.lidl.pl/c...index_44095.htm

 

PL_89164_01_b.jpg


  • Wojtek B. lubi to

#18 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 13 sierpień 2013 - 15:04

Dobrze, że spojrzałem na termin dostępności :) Już jedną nogą w Lidlu byłeeeeeem :)

 

P.S te same ostrzałki w sieci kosztują blisko 50 plnów ;)



#19 ONLINE   Matiz992

Matiz992

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 543 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:J. bo RODO

Napisano 13 sierpień 2013 - 15:06

Ja używam do ostrzenia grotów osełki w wersji mini, wielkość zapalniczki. Z jednej strony jest grubszej gradacji a druga strona służy do usunięcia powstałych podczas ostrzenia zadziorów. Nic więcej mi nie trzeba :P



#20 OFFLINE   seiken

seiken

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał

Napisano 13 sierpień 2013 - 15:08

Mifek nie jest taka zła , używam już jej od 2 lat i jest ok /Jaxson sprzedaje je po 18 zł   :lol: /

do noży bym jej nie polecał :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych