Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

[Artykuł] Na ziemi reniferów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 sierpień 2013 - 20:42

Szwedzi mają swoich sieciarzy, ale oni są z zupełnie innej bajki. Sielawkę sobie złapią, czy siejkę i im styknie ;)



#42 OFFLINE   bober

bober

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPodhale

Napisano 28 sierpień 2013 - 20:42

a ja nie widzę tutaj ani jednego kajaka !!!! same canoe :D :P ;)

piękna wyprawa



#43 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 28 sierpień 2013 - 20:43

No to całe szczęście, że to nie przyczyny ideologiczne Cię powstrzymują. Ja nauczyłem się, że najcenniejszy jest czas, bo mam go najmniej.

Czas również- mieści się w tych ogólnie opisanych jako dokuczliwe i przyziemne sprawy :angry:

Ale kończę już ten temat, bo moje marudzenie zabija wątek. Wróćmy do meritum :)


Użytkownik Maja 2 edytował ten post 28 sierpień 2013 - 20:44


#44 OFFLINE   rogu

rogu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Rogowiecki

Napisano 28 sierpień 2013 - 21:03

Panowie (i panie ;-) jest jeszcze jeden czynnik w tej dyskusji, o którym należy wspomnieć, a mianowicie...sami Szwedzi. Oni naprawdę potrafią się szybko i sprawnie zorganizować. Dość dobrze ich znam i takie hasło jak "dobro społeczne wszystkich obywateli" nie jest tam czczą gadaniną. Jestem pewny, że kiedy zobaczą, iż coś złego dzieje się z rybami (także szczupakiem, którego generalnie mało poważają) to zareagują bardzo szybko. W Szwecji wędkuje (w szerokim rozumieniu tego słowa) ponad 20% populacji i nie sądzę aby pozwolili dewastować swoje wody. Szwedzi cechują się mocno narodową postawą (zobaczcie chociaż jak bronią swoich rynków pracy - Volvo, Scania, wiele firm AGD, itp)i do tego ekologię wysysają z mlekiem matki. Zresztą w tej chwili toczy się na ten temat sporo różnych dyskusji w Szwecji, odbywają się wykłady, prelekcje, itp i często różne organizacje zwracają się do nas aby pomóc oszacować wędkarski ruch turystyczny z Polski, itp. Poza tym tam wędkowanie (głownie handel sprzętem) to duży biznes i każdy rozumie, że nie podcina się takiej gałęzi. Także byłbym o stan szwedzkich wód raczej spokojny - po prostu widzę ile klienci łowią, czytam reportaże w gazetach, portalach, itp. Przecież te ryby nie biorą się z powietrza :-). Moim zdaniem (poza pojedynczymi jeziorami) jest dokładnie tak samo jak było 10 lat temu, a w niektórych łowiskach jest jeszcze lepiej (Sw Anna, Senoren dla przykładu).

#45 OFFLINE   Maja 2

Maja 2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaBartoszyce
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 28 sierpień 2013 - 21:28

Macieju, mam wielką nadzieję, że moje czarnowidztwo się nie sprawdzi i mam jeszcze wiarę w człowieka, ale niestety naszego kraju ona nie dotyczy. Bardzo liczę, że kontakt z bardziej cywilizowanymi nacjami przełamie stereotyp Polaka mięsiarza również w nas samych i wbrew ekonomicznej zasadzie że gorszy pieniądz ( w tym rozumieniu gorszy wędkarz czy cały model wędkarstwa) wypiera ten lepszy, to my się zmienimy na lepsze. Cieszy mnie Twoja ocena zasobności wód i umiejętności Szwedów utrzymania ich w dobrym stanie. Jest się od kogo uczyć, tylko czemu z rozsądkiem tak u nas krucho. Eech...



#46 OFFLINE   rogu

rogu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Rogowiecki

Napisano 28 sierpień 2013 - 21:48

Ano dlatego, że jako naród nie jesteśmy karni, nie czujemy żadnego respektu przed "władzą" (sorry jeśli to głupio zabrzmiało, ale wiecie o co mi chodzi) i zawsze uczono nas kombinować (pozostałości z przeszłości zapewne). Szwedzi i generalnie cała Skandynawia posiadają niespotykaną u nas cechę - Oni naprawdę wierzą, iż dobro społeczne (czyli wszystkich) jest nadrzędne w stosunku do dobra osobistego. Przekładając to na nasze wędkarskie podwórko ktoś powie że gadam trzy po trzy bo nie raz widział jak Szwedzi "zabijają szczupaki żeby im pstrągów nie wyżerały". To prawda, ale tylko...do czasu. Wystarczy prosta kampania społeczna w lokalnej prasie, telewizji (a w tym są mistrzami) i jest po sprawie. Oni po prostu słuchają i rozumieją, że to ma zostać dla przyszłych pokoleń i że to przynosi po prostu korzyści finasowe np. sąsiadowi, który otworzył wędkarski camp czy miejscowemu spożywczakowi gdzie przyjezdni robią zakupy. Oczywiście daleki jestm od idealizowania Szwedów, bo jak wszyscy mają wiele wnerwiających cech. Ale o swoje potrafią dbać bardzo dobrze i myślę, że zasobami ryb nie mamy się póki co przejmować.

#47 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 13:26

miazga :)  swietna relacja :)



#48 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 10 wrzesień 2013 - 05:45

 

Ale o swoje potrafią dbać bardzo dobrze i myślę, że zasobami ryb nie mamy się póki co przejmować.

 
Co nie zmienia faktu, że aby się w przyszłym roku wyłowić wybiorę lokalizację za siedmioma górami i lasami, gdzie nie ma bazy domków i łódek. Lubię łowić ryby które przynajmniej sprawiają wrażenie, że nigdy w życiu nie widziały muchy ani jerka. Biorą tak uczciwie z całego rybiego serca. W kolejnych dniach na tych samych metach coraz gorzej. W tym roku zrozumiałem jaką presję może wywrzeć na obszar ok 2000ha czterech gosci w pontonach.

#49 OFFLINE   PocoLoco

PocoLoco

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • LokalizacjaM
  • Imię:M
  • Nazwisko:K

Napisano 10 listopad 2013 - 18:32

Witam nazywam sie Mariusz duza czesc swojego zycia spedzam w Skandynawii piekny i dziwny dla polaka wedkarza to kraj szczupak do niedawna w Szwecji BYL CHWASTEM do dzisiaj w Norwegii nie jada sie tych ryb bo po co? jest wiele smaczniejszych . Zabiera sie tyle ile potrzeba ,mieszkajac w Norwegii obieralem ziemniaki nastawialem ,i dyla nad fiord za 30 min wracalem z 3kg dorszem i obiad gotowy.co do kultury lowienia Norwedzy tez nie sa swieci,a plaga sa turysci z Niemiec potrafia za 10 dniowy turnus wywiesc w swoich przyczepkach ok.600 kg fileta . prawda jest ze Niemiec napedza turystyke wdkarska Skandynawii . co do zdyscyplinowania obywateli np.Szwedzkich WOBEC PANSTWA ZGODA LECZ PANSTWO SZWEDZKIE jest pro obywatelskie pomaga zwyklemu Kowalskiemu tzn.TERAZ Abdulowi ha ha powracajac do sedna Polacy ZACHOWUJA SIE TAK JAK ICH TRAKTOWANO I TRAKTUJE cala nadzieja w tym ze nowe pokolenie bedzie moglo byc inne.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych