Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dlaczego szczupaki ciągle się spinają?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
122 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   RETROPER

RETROPER

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaNowa Ruda / Wrocław
  • Imię:Emil

Napisano 29 sierpień 2013 - 17:26

Witam

 

Wybrałem się niedawno na łódkę zamiarem złowienia jakiegoś sandacza. Szybko się przekonałem,

że tego dnia bardzo dobrze żeruje szczupak w rozmiarze 60-70cm ale pomimo sporo brań wróciłem do domu w zasadzie o kiju.

Pierwszy hol trwał kilka sekund i nie zobaczyłem rybki, drugi szczupak zrobił świecę przy łódce i spadł, trzeci wypiął się już w podbieraku, a dwa kolejne

także po efektownej świecy spadły przy burcie. Poza wspomnianymi holami było też kilka innych uderzeń.

Powiedzcie mi proszę co jest spowodowane taką koleją rzeczy. 

Łowiłem metodą opadu (za sandaczem) na kopyta 7cm z główkami Sasame 4.0 18gr. Wędka 190cm 20-45gr + plecionka 0.18.

Osobiście za największe prawdopodobieństwo tego niepowodzenia podejrzewam kij.



#2 OFFLINE   Zander Hunter

Zander Hunter

    Zandero-matic

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaNorthern Light

Napisano 29 sierpień 2013 - 17:29

No generalnie to raczej zbyt twardo i krótko jak na szczupłego,

myślę że kijek 230-40  z cw do 14 gr i miałbyś zabawę a tak

miałeś spadddddy.

ZH


  • Bolesław lubi to

#3 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 18:01

takze ciebie witamy na forum i mowimy dzien dobry

hamulca uzywasz czy ustawiony na beton?
jestes pewien, ze ryby byly zaciete (ostrosc hakow)?

#4 ONLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 sierpień 2013 - 18:08

No generalnie to raczej zbyt twardo i krótko jak na szczupłego,

myślę że kijek 230-40  z cw do 14 gr i miałbyś zabawę a tak

miałeś spadddddy.

ZH

Zgadzam się z kolegą z wyjątkiem tych 14g... Po co tak lekko? IMO kijek mógłby mieć te 20-45g, z tym, że inna akcja (bardziej "ciepła") niż na sandacze, poza tym hamulec z tolerancją i ostre kotwiczki jak pisze @pitt. Ale jak byłeś na sandaczach, to kotwice powinieneś mieć takie ostre, że od patrzenia leci krew :).



#5 OFFLINE   markverc

markverc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaNDZ
  • Imię:Marek

Napisano 29 sierpień 2013 - 18:12

Ewentualnie, jak szczupaki są skoczne, to trochę kij w dół, a nawet do samej powierzchni, to często studzi ich skoczność ;)



#6 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 18:23

kotwice powinieneś mieć takie ostre, że od patrzenia leci krew :).

skad ja to wyrazenie znam? ;)
dodam, ze generalnie nie zgadazam sie z teoria 'kij zbyt twardy i za sztywny' poniewaz: 1) nikt nie wie co za kij? 2) to jak ja mialbym holowac moje szczupaki lowiac na moja jerkowka do dobrych 160 gram? ;)
  • minecjusz lubi to

#7 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 19:20

14g to chyba na klenia. No chyba że się chce holować 70cm zwłoki po 10minutach, na dopasowanym sprzęcie taki szczupak wychodzi zmeczony po 2-3 minutach max. Szczupaki robiły świece wg.mnie ze zbyt ostrego holu na mocnym sprzęcie. Ryby które się odpinają się bardzo szybko po braniu to wina nie zacięcia-lub zbyt słabego. Wiem, wiem-łatwo powiedzieć ale mi też się często zdarza zle zaciąć, a to wędkę zle trzymałem, albo się zamulę w myślach. Nie wszystko jest do wyjęcia- a szczupaki spinają się, i będą się spinać. Może dzisiaj żerowały, ale robiły to ostrożnie. 


Użytkownik Majo edytował ten post 29 sierpień 2013 - 19:22

  • Luckyguliver lubi to

#8 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 29 sierpień 2013 - 20:02

myślę że kijek 230-40  z cw do 14 gr i miałbyś zabawę a tak

miałeś spadddddy.

Ty tak na poważnie czy tylko "for fun"...? :o :D


Użytkownik Jano edytował ten post 29 sierpień 2013 - 20:04


#9 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 20:39

moim zdaniem zle wyregulowany hamulec, łowie podobnym sprzetem pletka 019 i kij cw do 35 gram i zaden szczuply mi jeszcze nie spadł. Poprostu hamulec musi ladnie popuscic przy zacieciu.



#10 OFFLINE   Jakub jerkbait

Jakub jerkbait

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów
  • LokalizacjaNorge
  • Imię:Jakub

Napisano 29 sierpień 2013 - 20:40

Zgadzam się z kolegami.Kije do 14g.to na okonia,pstrąga raczej,jak dla mnie.Ciężary wyrzutu w moich spiningach na zębacza oscylują w granicach do 40-45g.,natomiast jerkowe do 150g.W planach jest fenwick muskie elite tech,kijaszek do trola na te największe przynęty.Może ktoś z Was posiada ten kij i może powiedzieć czy warto,ewentualnie jakiś inny o podobnych parametrach? Mi czasem spadają z haka po nie udanym zacięciu podczas trolingu,ale zazwyczaj przy dużych przynętach nie trzeba ryby zacinać.Duże kotwice same się wżynają po ataku.Trochę inaczej jest z zacięciem na gumy niedozbrojone-może podwieś dodatkowo kotwiczkę.....elo

#11 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 29 sierpień 2013 - 21:13

1. dłuższy kij tak jak pisali poprzednicy (270 nie będzie przesadą do gumy w opadzie)

2. ostrość haka ewentualnie dozbrojka

 

a jak to nie pomoże to może cos z operatorem nie tak ;)

(jakieś 50g na uspokojenie)


Użytkownik @Wojti edytował ten post 29 sierpień 2013 - 21:13


#12 OFFLINE   misiek116p

misiek116p

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 553 postów
  • LokalizacjaBiłgoraj/Włodawa/Chełm
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Magdziak

Napisano 29 sierpień 2013 - 21:21

Zgadzam się z kolegą z wyjątkiem tych 14g... Po co tak lekko? IMO kijek mógłby mieć te 20-45g, z tym, że inna akcja (bardziej "ciepła") niż na sandacze, poza tym hamulec z tolerancją i ostre kotwiczki jak pisze @pitt. Ale jak byłeś na sandaczach, to kotwice powinieneś mieć takie ostre, że od patrzenia leci krew :).

Ja używam cd blue rapid do 50g akcja m fast od jakiegoś miesiąca i nie miałem spadu, idealnie trzyma nawet małe sztuki. A dodam że łowię nim na Bugu i to po zagranicznej stronie ;), do tego mam hamulec w beton w razie jakiegoś sandacza. A co do twojego pytania to sam sobie na nie odpowiedziałeś trochę za krótki i za mocny kij, na jezioro o ile nie chodzi o jerki to moim zdaniem  jak na szczupaka to kijek do 30g- 35g max.



#13 OFFLINE   misiek116p

misiek116p

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 553 postów
  • LokalizacjaBiłgoraj/Włodawa/Chełm
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Magdziak

Napisano 29 sierpień 2013 - 21:30

1. dłuższy kij tak jak pisali poprzednicy (270 nie będzie przesadą do gumy w opadzie)

2. ostrość haka ewentualnie dozbrojka

 

a jak to nie pomoże to może cos z operatorem nie tak ;)

(jakieś 50g na uspokojenie)

@Wojti te 50 g  lepiej razy dwa tak dla równowagi :lol:,



#14 OFFLINE   djpablox

djpablox

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 21:36

Witam, fachowcem nie jestem i też miewam takie problemy ale powodów wg mnie jest kilka:

-ryby delikatnie pobierają pokarm czyli niezbyt głeboko i mało agresywnie przez co się delikatnie za końcówke pyska zapinają co powoduje późniejsze problemy

- zacięcie jest za delikatne, może to być zbyt miękka wędka i zbyt delikatnie wyrególowany chamulec

- zbyt szybki, siłowy chol powoduje wyskakiwanie ryby szamotanie się jej a w efekcie spięcie

- nie ostre haki- polecam diamętową osełke nieraz się po 7 zł kupi, haki sprawdzać na paznokciu- jak się czepia jest ok

Poza tym nudno by było jakby wszystko wychodziło bo o to chodzi aby gonić zajączka...



#15 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 29 sierpień 2013 - 21:51

wyrególowany chamulec

chol

diamętową osełke

:blink: so.pwn.pl



#16 OFFLINE   KrzysztofS

KrzysztofS

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaBallina co.Tipperary

Napisano 29 sierpień 2013 - 22:25

Witam na gumy to ja lowie bardzo rzadko ale kiedy zaowaze delikatne brania (podskubywanie ) na moje woblery czy jerki to od razu zakladam po jednym lub dwa kolka lacznikowe wiecej do kotwiczek po to by kotwiczka zostawala bardziej z tylu, jak szczupaki zeroja delikatnie to raczej malo kturego nie zatne. :)



#17 OFFLINE   Robertpl

Robertpl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów

Napisano 30 sierpień 2013 - 01:45

:blink: so.pwn.pl

 

 

Witam na gumy to ja lowie bardzo rzadko ale kiedy zaowaze delikatne brania (podskubywanie ) na moje woblery czy jerki to od razu zakladam po jednym lub dwa kolka lacznikowe wiecej do kotwiczek po to by kotwiczka zostawala bardziej z tylu, jak szczupaki zeroja delikatnie to raczej malo kturego nie zatne. :)

Jeden lepszy od drugiego:) Co za młodzież nam rośnie :P


Użytkownik brando edytował ten post 30 sierpień 2013 - 01:46


#18 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 30 sierpień 2013 - 05:34

Zanim dojdzie do holu ryby...ostre haki, odpowiednio mocny kij i MOCNE zaciecie bo szczupacza paszcza to skora i kosci , hak czy kotwica naprawde potrzebuje sily zeby skutecznie sie tam wbila. Czytalem kiedys w ksiazce "The Complete Guide To Musky Hunting" S.Heitinga i J.Sarica o zacinaniu ...panowie pisza ze nigdy nie jest za mocno i za przyklad podaja ....ile sily potrzeba zeby wbic kotwice w skorzanego buta?  

Druga sprawa sa przynety, ze swojego doswiadczenia powiem ze najpewniej esoxy "siadaja" na obrotowki, spinerbaity nastepnie gumy a najwiecej spadow zanotowalem na woblerach i chyba nie musze tlumaczyc dlaczego tak sie dzieje.

Sa tez takie dni ze nic sie nie udaje. :wacko:


  • Dienekes lubi to

#19 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 30 sierpień 2013 - 06:34

2. ostrość haka ewentualnie dozbrojka

Dozbrojka do kopyta 7cm??? Bez przesady, jeden hak od główki na 100% wystarczy, to nie ponad 10cm guma..



#20 OFFLINE   makamba

makamba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3151 postów
  • Lokalizacjaz ortalionu
  • Imię:Bartosz

Napisano 30 sierpień 2013 - 06:35

 ewentualnie dozbrojka

Popieram.

Zazwyczaj rozwiązuje problem.

http://jerkbait.pl/t...ka#entry1272997






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych