Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dlaczego szczupaki ciągle się spinają?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
122 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 15 lipiec 2014 - 20:55

Przeczytałem z ciekawości kilka ostatnich postów i powiem tak: odważnie podchodzicie do problemu, Panowie :) Ja tam wielu rzeczy nie jestem do końca pewien.

 

- przy łowieniu z rzutu cholernie ważne jest zacięcie „ile fabryka dała” szczególnie przy braniach z daleka – przy lipnym zacięciu trzeba mieć sporo szczęścia, żeby wyholować rybę,

 

- w trolu z ręki warto jest zaciąć krótko i dynamicznie – wcale nie trzeba przesadnie mocno,

 

- w trolu z uchwytu nie trzeba docinać; nic to nie daje, a ryba lekko zahaczona może wręcz spaść,

 

- długie chwosty, nieuzbrojone elementy przynęt (np. duże rippery bez dozbrojki na ogonie) sprzyjają liczbie pustych zacięć, jeżeli ryba słabo żeruje,

 

- zestaw powinien być dobrany do wielkości haków – zbyt mocny kij prostuje grot, a zbyt lekki go nie wbija,

 

- zestaw powinien być dostosowany do wielkości łowionych ryb

 

 

 

Na koniec dodam, że więcej spadów mam przy jerkowaniu, mniej w trolu.

Co do powyższych sugestii Krzysiu-pełna zgoda.

 

Ale...co do ostatniej kwestii mam następujące przemyślenie.

 

Łowienie,szczególnie na  jerki pływające lub poppery pozwala zauważyć każde branie,nawet to lekkie gdy ryba zapina się tak delikatnie jak na zamieszczonym w tym wątku przeze mnie zdjęciu

.

W trakcie trolla-szczególnie z uchwytu ,w głębi  możesz o bardzo wielu wyczynach esoxa nawet po prostu....

nie wiedzieć.. :blink: .



#82 OFFLINE   zander78

zander78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaLondyn
  • Imię:Maciej

Napisano 28 listopad 2014 - 23:35

Panowie po latach od rozpoczecia watku.Myslalem ze znajde odpowiedz na pytanie dlaczego Szczupaki sie spinaja i nic mam ten sam problem kupilem Dragona HM Mamba do 18g i jak lowie na zylke to polowa ryb schodzi.Dodam ze na drugi kij dragona teamdragon do 28 nic nie schodzi co do licha?

#83 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 29 listopad 2014 - 18:00

Łowić na team dragona skoro nic nie spada. :P Kijek do 18g wg.mnie jest za słaby na szczupaki. Może brakuje mu mocy do zacięcia, żyłka tylko utrudnia. Wbrew pozorom szczupak też ma twardy pysk-same zęby, kości i gruba skóra. Opisz na jakie przynęty łowisz(gramatura, wielkość).



#84 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 29 listopad 2014 - 19:22

mam odpowiedz z pierwszej reki, czyli od duzego szczupaka, ktory mi sie nie spial ale zna takie, ktore spinaja sie notorycznie i traktuja to jako swoista forme rekreacji ... one sie spinaja, poniewaz wedkarze nie stosuja wedek, kolowrotkow, linek, kretlikow, przyponow, agrafek, przynet, kolek lacznikowych i kotwic (koniecznie w tej kolejnosci) stricte szczupakowych ... wszelakie zestawy szczupakowo-sandaczowe, szczupakowo-okoniowo-boleniowe lub szczupakowo-kleniowo-pstragowo-mietusowe to totalna skucha karcona natchmiastowym spieciem ...

polecam sie na przyszlosc :)



#85 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1735 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 29 listopad 2014 - 22:30

Piotr, masz sporo racji, jednak są takie momenty, gdzie szczupaki mi spadały z nie spadającego zestawu. Nie wiem, jak to określić, ale na wodzie, którą doskonale znam i złowiłem nie jednego, robiły mnie ( i nie tylko mnie, ale też kumpli, którzy amatorami  nie są w kulki). Po czasie wszystko znów wracało do normy, tzn. zaczęły nie spadać. Mnie jednak takie sytuacje nie stresują. Co by to było, jak każdy wędkarz wyholowałby zawsze w 100% rybę, Toż to nie byłoby wędkarstwo!



#86 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1735 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 29 listopad 2014 - 22:32

Piotr, masz sporo racji, jednak są takie momenty, gdzie szczupaki mi spadały z nie spadającego zestawu. Nie wiem, jak to określić, ale na wodzie, którą doskonale znam i złowiłem nie jednego, robiły mnie ( i nie tylko mnie, ale też kumpli, którzy amatorami  nie są ,w kulki). Po czasie wszystko znów wracało do normy, tzn. zaczęły nie spadać. Mnie jednak takie sytuacje nie stresują. Co by to było, jak każdy wędkarz wyholowałby zawsze w 100% zacięć rybę, Toż to nie byłoby wędkarstwo!

Sorry, coś mi się powtórzyło.


Użytkownik Novis edytował ten post 29 listopad 2014 - 22:35


#87 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 29 listopad 2014 - 22:49

Ja się cieszę jak mi spadają ... rzecz jasna przy łódce :D . Ryby godne fotografii ostatnimi czasy się nie zdarzają więc nie mam problemu.



#88 OFFLINE   slava

slava

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Sławek

Napisano 30 listopad 2014 - 00:19

Piotr, masz sporo racji, jednak są takie momenty, gdzie szczupaki mi spadały z nie spadającego zestawu. Nie wiem, jak to określić, ale na wodzie, którą doskonale znam i złowiłem nie jednego, robiły mnie ( i nie tylko mnie, ale też kumpli, którzy amatorami  nie są w kulki). Po czasie wszystko znów wracało do normy, tzn. zaczęły nie spadać. Mnie jednak takie sytuacje nie stresują. Co by to było, jak każdy wędkarz wyholowałby zawsze w 100% rybę, Toż to nie byłoby wędkarstwo!

 

Cześć,

podaj proszę przykład Twojego "niespadającego" zestawu szczupakowego  ;)



#89 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1735 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 30 listopad 2014 - 18:43

Podam. Ale to żaden wzorzec. Dla mnie uniwersał.Przeca recepty idealnej nie ma. Wszystko zależy od warunków łowiska, rodzaju przynęt itp. Mój zestaw to oczywiście na wody stojące (które preferuję). Stary Batson RX 6 jednouncjówka w jednoskładzie. Obecnie sparowany z Daiwa Luna 103. Ogarnia jerki do 10s, a i w trolu sobie radzi (1,98 cm). Jednak pod trola wykombinuję sobie coś innego. To w związku z tym, iż obecny sezon prawie cały spędziłem na pływadełku. Kij dawał radę również przy łowieniu z brzegu, często łojąc dupę kolegom łowiącym zestawem spiningowym. Tyle w temacie. Oczywiscie na małej, nizinnej rzeczce coś takiego się nie sprawdzi. ;)


  • slava lubi to

#90 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 30 listopad 2014 - 18:59

Dlaczego szczupaki ciągle się spinają ??

 

Bo walczą o życie? :ph34r: 


  • Komar, Voldemort i la-bazooka lubią to

#91 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 30 listopad 2014 - 22:38

No i podsumował :)

#92 OFFLINE   zander78

zander78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaLondyn
  • Imię:Maciej

Napisano 01 grudzień 2014 - 07:27

Czesc na ten kij do 18g lowie glownie na gumy 3 calowe 7-12g wedke kupilem na necie bez mozliwosci zobaczenia jej przed kupnem:( jest fajnie wykonana dobrze przenosi wszystkie brania czy nawet male liscie ktorych o tej porze roku mnostwo.Opini o wedce na necie niema wiec zaryzykowalem.Jednakze jak na szczupaki sie nie sprawdzi bedzie na klenia dzieki za opinie

#93 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 01 grudzień 2014 - 14:57

Przeczytalem temat z niejaka ulga... :) Nie tylko mi leca z hakow jak liscie z drzew jesienna pora :) W moim wypadku grzechem numer jeden jest niedociecie. Kilka razy (skromnie liczac) myslalem ze to zaczep lub roslinnosc wiec leniwie podnioslem wedke. Gejzer na powierzchni i tyle go widzialem. Druga sprawa. Lowie najczesciej blisko brzegu tak 5-7 m i brania czesto nastepuja w zasadzie pod nogami. W takim wypadku po zacieciu i jednej pompce wedziskiem szczupak zaczyna tanczyc na powierzchni i to do tego na krotkiej zylce. Jescze nie wbilem sobie w podswiadomosc zeby wkladac szczytowke blyskawicznie do wody. Po prostu wszystko dzieje sie bardzo szybko. Blysk ryby, szarpnicie, czasem nawet nie, zaciecie, szczupak na powierzczni...luz na zylce :(  Na razie powtarzam sobie w pamieci ze jak cos zastopuje przynete to podrywam wedka silno jak tylko moge. W rezultacie dwa ostatnie szczupaki wyladowaly na brzegu. Przypadek? Zobaczymy.

 

Dobrze ktos zauwazyl ze od prowadzenia przynety zalezy czy i jak szczupak ja pochwyci a to z kolei ma duzy wplyw na to czy sie da go dobrze zaciac czy nie. Ja mam na razie tendencje do agresywnego prowadzenia przynety co przeklada sie chyba na wieksza liczbe atakow. Niestety czestpo chybionych lub na "polgebka". Jak wczesniej wspominalem akcja w 80% rozgrwa mi sie pod nogami w czystej wodzie wiec mam okazje sobie wszysto obejrzec.

 

Jescze jedna sprawa. Haki bezzadziorowe to rewelacja. W wiekszosci wypadkow poluzownie zylki powoduje ze ryba sama sie odpina :) Oczywiscie na brzegu lub pod w wypadku malych egzemplarzy.



#94 OFFLINE   zander78

zander78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaLondyn
  • Imię:Maciej

Napisano 01 grudzień 2014 - 18:09

Czesc Remek masz racje ze chyba trzeba dac mu dobrze w zeby.Co wiecej zamienilem zylke na plecionke i zobaczymy jak bedzie.Na ten kij lowi mi sie swietnie naprawde bardzo czuly,problem w tym ze na niektorych lowiskach plecionka jest zakazana.Wiec jestem skazany na zylke i silne ramie.Do wiekszych gum kupilem st.croix legend z tym ze chyba przesadzilem w druga strone bo kij jest 14-56 czy jakos tak ale mam szanse na uzycie moich duzych woblerow,sliderow,i duzych gum zobaczymy jak bedzie.



#95 OFFLINE   JimbeamPK

JimbeamPK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów
  • LokalizacjaKalisz

Napisano 12 październik 2020 - 12:45

Witam,

Jako, że dopiero zaczynam łowić metodą z opadu mam pytanie odnośnie pustych zacięć. Łowisko to glinianka typowo szczupakowa. 

Zawsze łowiłem błystką obrotową lub ripperem prowadząc go jednostajnie. Od kilku wypadów próbuję łowić metodą z opadu. 

Na ostatnim wypadzie miałem 5 brań i 4 puste. Dziwne było to, że na gumie nie było śladów zębów które zawsze się pojawiały po braniach przy jednostajnym ściąganiu rippera. 

Sposób w jaki łowię to zarzucam, zamykam kabłąk, czekam aż przyneta opadnie ( prostuje się szczytówka i żyłka się luzuje ). Robię podwójne albo potrójne podbicie z kołowrotka i szczytówki, wracam szczytówką do tego samego miejsca i tak dalej. Zacinam gdy szczytówka zostaje przygięta. Jak pisałem ostatnio na 5 brań tylko 1 zacięte i szczupak 75cm. Co może być przyczyną pustych zacięć? Zacinam za słabo? Używam żyłki 0.22 i przyponu stalowego. 

Z góry dziękuje za wszystkie sugestie 



#96 OFFLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3928 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 12 październik 2020 - 15:37

Prawdopodobnie opóźniasz zacięcie.

Polecam przejść na plecionkę- łatwiej kontrolować wszystko co dzieje się z przynętą,a i zacięcia będą szybsze i pewniejsze.


  • JimbeamPK lubi to

#97 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 12 październik 2020 - 15:55

Ewentualnie zmień w tych miejscach przynętę na mniejszą. Mi kilka razy puknięcia bez śladów w dużą przynętę objawiły się całkiem ładnymi okoniami (po zmianie na mniejszą).

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#98 OFFLINE   Sadek8

Sadek8

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów

Napisano 12 październik 2020 - 19:36

Nieśmiało bym dodał do wypowiedzi cyprys19, że ja bym obserwowal wejście plecionki do wody, bo tam mimo wszystko może być troszkę szybciej widoczne uderzenie. Choć przy dużym zafalowaniu i wietrze mało co widać i wtedy zostaje szczytówka.

Kiedyś nie wyobrażałem sobie łowić na plecionkę, a teraz nie wyobrażam sobie łowić bez plecionki.

Pozdrawiam
  • Jozi, cyprys19 i JimbeamPK lubią to

#99 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 12 październik 2020 - 19:52

Gumy maja zupelny brak sladow? okonie zostawily by choc ogonek "zmatowiony"/naciagniety. Jak sa slady/guma nie nowa to moze faktycznie okonie tylko pstrykaja w ogonek? Jak szczupak to pomyslalbym, ze np za miekki kij + zylka = nie zacinasz wystarczajaco mocny by przesunac przynete w pysku ryby? (jak lowisz "jednostajnie" to naprezasz linke od razu i czujesz i widzisz brania moze wyrazniej)  Moze z tej samej stajni masz za miekka wedke i pozwalasz po podbicu zylce sie calkowicie zluzowac na za dlugo i wtedy  czujesz branie po czasie jak ryba juz wybierze luz? - Sprobuj moze samym kolowrotkiem (tak by szczytowka byla napieta ciagle) podbijac przynety przynajmniej przez jakis czas?

Nawet na okoniowke na glebokiej wodzie rzadko zdarza mi sie nie zaciac szczupaka - nie zawsze go wyciagam, ale wiekszosc mam na kiju przynajmniej chwile a brania typu "tylko sie nagiela szczytowka" to mi sie trafaiaja tylko z wody 5m+ albo w zimie + ew czasami po x takich bran sie denerwuje i zakladam jakas mikro przynete i zaczynam wyciagac 10cm okonie co im sie poprzednia przyneta do pyska nie miescila....Czy jedynym wskaznikiem brania jest "przygiecie" bez wyraznego szarpniecia? Moze to nie brania? Moze np ciagniesz przynete w strone plytszej wody i uderzasz w dno/jakies patyki wystajace z dna?


  • JimbeamPK lubi to

#100 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 październik 2020 - 22:06

Jaka wielkość gumy? Nawet te mniejsze warto czasem dozbroić. Pierwsza moja metrówka złowiona na Mannsa 12 cm wisiała na dozbrojce z kotwiczką numer 6 :ph34r:


  • JimbeamPK lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych