Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

GPS przenośny czy razem z echosondą - sugestie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 06 wrzesień 2013 - 19:49

Interesuje mnie tylko pobyt na wodzie :) macie jakieś sugestie w tym temacie? Jakieś rozbieżności co do dokładności, itp.? Wygody nawigacji??



#2 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 wrzesień 2013 - 19:57

Jak duży ekran to może być combo. Jak małe - osobno.



#3 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 06 wrzesień 2013 - 20:12

Lowrance mark5X pro   takie mam echo, ale mogę kupic inne...jednak na pewno nie z większym ekranem niż ta powyżej...



#4 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 wrzesień 2013 - 21:21

Jeżeli ma być combo z niedużym ekranem to poczekaj na Elite 5 HDI, albo teraz Humminbird 597 HD DI Combo. Elite 5 będzie raczej sporo tańsze niż Humminbird. Jeśli chodzi o ręczny gps to np w garminach jest masa różnych map topograficznych do wgrania i to jest fajne.

 

Przed wyjazdem do SE ściągnąłem mapę topo tegoż pięknego kraju na garmina . Dokładność mapy idealna, wszystko idealnie odwzorowane a byłem na jeziorze mocno pokręconym z dużą ilością odnóg i zatoczek wszelkiej maści. Żadnego gotowca mapy SE żebym mógł wrzucić na kartę echa nie znalazłem.

 

Na garmina ręcznego jest również dużo map z batymetrią i śródlądzie i morze np. bluechart. Co ciekawe są łatwe do odnalezienia w "kioskach" w necie ;-). Mapy do echosond są niestety bardzo drogie a pod tym względem internet i np. zatoka pir..., kuleje. Oczywiście można robić mapy samemu ale jest to niewątpliwie w cholerę zabawy.

 

Podsumowując moje wypociny. Używam echa z gps a ręczny garmin i tak zawsze pod ręką.



#5 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 06 wrzesień 2013 - 21:22

Witaj,
jak tylko na wodzie to combo, używam. Dużo wygodniej się napływa na miejscówki bo jednocześnie patrzysz na echo i mapę, nie musisz biegać oczyma. Szacunkowy błąd pozycji to z reguły długość łódki więc bardzo dobrze. Jak pływasz we mgłę, czy w nocy i nie masz wbitego portu z którego wypływasz to łatwo do niego wrócisz bo na mapie masz narysowaną całą drogę od momentu włączenia echa. To tyle co mi na szybko do głowy wpadło



#6 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 06 wrzesień 2013 - 22:00

Ręczniaka wożę tylko na nieznanych i niebezpiecznych wodach, np.w Norwegii. Korzystam z dokładnej mapy na combo a ręczniak daje mi komfort psychiczny, że jak coś padnie to wrócę do bazy nawet we mgle i w nocy...



#7 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 07 wrzesień 2013 - 04:05

Ja recznego tak jak wyzej tylko na morze biore w sondzie duzo wygodniejszy

#8 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 07 wrzesień 2013 - 08:52

Witam,
Krótko "my way". Zanim kupiłem sondę z GPS (Lowrance) miałem już ręcznego GPS. Ręczniaka używam właściwie podczas każdej wycieczki, wyjazdu, rower, bieganie itp.(kwestia map).
Przy moim trybie życia i spędzania czasu (hmmm nie tylko wędkowanie) dla mnie jest bardziej użyteczny.
Dlaczego kupiłem takie echo ? Zależało mi na rejestracji danych z echa na jakieś zewnętrzne urządzenie via łącze szeregowe - wtedy w grę wchodził komputer (ew coś mniejszego z łączem RS). Obecnie mam rejestrator danych, który jest w pudełku z akumulatorem (jakiś czas temu pisałem o tym na forum). Wykonuję sobie sam mapy batymetryczne wód, po których pływam. I to właściwie dla mnie był jedyny powód kupna echa z GPS - nota bene inne modele Lowrance, które wysyłają dane NMEA na zewnątrz mają wbudowany odbiornik GPS (nie analizowałem innych producentów). Tak więc mam to (GPS) w echu niejako z "dobrem inwentarza". Nie pływam stale łodzią, nie używam echa jako autopilota na łodzi (modele z GPS to "potrafią"), nie pływam "po waypointach". Ale jak jest w echu to go wykorzystuję.... Oczywiście GPS ręcznego używam jeszcze w czasie innego typu wędkowania oraz wtedy kiedy zależy mi na "kamuflażu". Wiesz tu na forum dyskusje dotyczą naprawdę takiego typu sprzętu - od haczyka poprzez kije do GPS - o którym większość ludzi czyta bądź ogląda na folderach (lub wcale). Niejednokrotnie słyszałem już wśród "tubylców", że przyjeżdżają "takie miastowe" z telewizorkami i gó...no mają, a to "trzeba umieć a nie mać". To tyle
Pozdro
R

Użytkownik RobbyG edytował ten post 07 wrzesień 2013 - 08:54


#9 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 07 wrzesień 2013 - 11:13

Jeżeli ma być combo z niedużym ekranem to poczekaj na Elite 5 HDI, albo teraz Humminbird 597 HD DI Combo. Elite 5 będzie raczej sporo tańsze niż Humminbird. Jeśli chodzi o ręczny gps to np w garminach jest masa różnych map topograficznych do wgrania i to jest fajne.

 

Przed wyjazdem do SE ściągnąłem mapę topo tegoż pięknego kraju na garmina . Dokładność mapy idealna, wszystko idealnie odwzorowane a byłem na jeziorze mocno pokręconym z dużą ilością odnóg i zatoczek wszelkiej maści. Żadnego gotowca mapy SE żebym mógł wrzucić na kartę echa nie znalazłem.

 

Na garmina ręcznego jest również dużo map z batymetrią i śródlądzie i morze np. bluechart. Co ciekawe są łatwe do odnalezienia w "kioskach" w necie ;-). Mapy do echosond są niestety bardzo drogie a pod tym względem internet i np. zatoka pir..., kuleje. Oczywiście można robić mapy samemu ale jest to niewątpliwie w cholerę zabawy.

 

Podsumowując moje wypociny. Używam echa z gps a ręczny garmin i tak zawsze pod ręką.

 

Czekać na Elite 5 HDI?

wydawało mi się, że jest w USA dostępna już za 460 USD??



#10 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 07 wrzesień 2013 - 11:43

To tylko lowrance produkuje sondy? Ja uzywam humminbirda i jestem zadowolony, nawet bardzo. Poza tym mozna troszke dolozyc i kupic 598 z SI

#11 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 07 wrzesień 2013 - 11:47

NIe chce mi się rozgryzać huminbirda jak miałem lowranca...lowrance w usa ma menu po polsku, a nie jakieś blokady jak huminbird...



#12 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 wrzesień 2013 - 12:09

To tylko lowrance produkuje sondy? Ja uzywam humminbirda i jestem zadowolony, nawet bardzo. Poza tym mozna troszke dolozyc i kupic 598 z SI

 

Oczywiście że nie, przecież napisałem ..lub Humminbird 597 HD DI, co do modelu 598 to nie widziałem na żywo i nie wypowiem się jak wygląda SI na 5 calowym ekranie. Czy jest to czytelne według was ?

Nie chce mi się rozgryzać huminbirda jak miałem lowranca...lowrance w usa ma menu po polsku, a nie jakieś blokady jak huminbird.

 

Uważaj bo można się naciąć na polską wersję oprogramowania w modelach US której może być po prostu brak. Lowrance wprowadził paczki językowe, gdzie w standardowej paczce nie ma polskiego. Dostępny jest u lokalnych dystrybutorów. Taka sytuacja jest w Elite 7 którą użytkuję. Paczki językowe pojawiły się wraz z pierwszą łatką oprogramowania. Nie jestem na 100% pewien, ale Lowrance sprzedając nowe echa ze zaktualizowanym softem może już paczki językowe umieszczać. Przy zakupie w US trzeba się po prostu upewnić.

 

Co do Elite 5 HDI to napisałem że czekać gdyż w Polsce nie jest jeszcze dostępna..oczywiście żyjemy w dobie globalnej wioski i wszystko można przytargać skąd nam się podoba.

 

Podpisuję się obiema rękami pod stwierdzeniem kolegi @RobbyG o telewizorkach i tubylcach



#13 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 07 wrzesień 2013 - 14:01

Jak kupisz echo ze SS albo SI to i tak będziesz się musiał troszkę pouczyć. W przypadku echa ze skanem bocznym lepiej wychodzi humminbird, ma wbudowany SI w przetwornik i cenowo też lepiej. Polski język w humminbirdach do zrobienia bez problemu. Jak coś to priv.



#14 OFFLINE   kielbasa99

kielbasa99

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 122 postów
  • Lokalizacjadom

Napisano 08 wrzesień 2013 - 09:23

Jak chodzisz po lesie , np grzyby ;) , ręczny sie bardziej przydaje.... czasami też nie trzeba tarmosić echa ;) Ja się przyzwyczaiłem do ręcznego , a echo możesz sobie kupić cos w stylu hds 5x ,które jest dużo tańsze od plotera (pomijam blokady )....a jak wiadomo nic nie pokazuje dna jak lcx czy hds ;)

pozdro



#15 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 08 wrzesień 2013 - 19:38

Jak chodzisz po lesie , np grzyby ;) , ręczny sie bardziej przydaje.... czasami też nie trzeba tarmosić echa ;) Ja się przyzwyczaiłem do ręcznego , a echo możesz sobie kupić cos w stylu hds 5x ,które jest dużo tańsze od plotera (pomijam blokady )....a jak wiadomo nic nie pokazuje dna jak lcx czy hds ;)

pozdro

 

HDS lepsiejszy od HDI...ciężki widzę temat...dużo przemyśleń mnie czeka z tym echem :)



#16 OFFLINE   Kajtelek2

Kajtelek2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1334 postów
  • LokalizacjaAluminiowe Miasto

Napisano 09 wrzesień 2013 - 08:05

Na twoim miejscu brałbym Elite 5 HDI albo 7 HDI masz wtedy  sonar 3 w 1 , HDS fajny , tylko by mieć wszystkie funkcje trzeba go rozbudować.


Użytkownik Kajtelek2 edytował ten post 09 wrzesień 2013 - 08:05


#17 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 09 wrzesień 2013 - 08:25

Na twoim miejscu brałbym Elite 5 HDI albo 7 HDI masz wtedy  sonar 3 w 1 , HDS fajny , tylko by mieć wszystkie funkcje trzeba go rozbudować.

No i wtedy robią się koszty, humminbirda nie trzeba i masz "wash&go" czyli wszystko w jednym.



#18 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 21 październik 2013 - 10:27

Minął miesiąc...może jakieś nowe koncepcje co do echa? Co wziąć w cenie do 2500 zł, a co w cenie do 4000 zł?



#19 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 21 październik 2013 - 11:31

Do 4000 to tylko humminbird 798. Ostatnio w wątku o takowym sonarze wkleił ktoś link z dobrą promocją na niego. Na giełdzie sprzedaje ktoś 598, troszkę uboższy od 798 ale cena niższa.



#20 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 21 październik 2013 - 16:29

gdzie to 598 na giełdzie?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych